Mohlo by vás také zajímat
Investiční bilancování: Milion po pěti letech. Někomu zbyla špejle a oči pro pláč, jiný hoduje
Vladimír Brůna 19. prosince 2024Někdo má rád adrenalin klopených zatáček vzhůru a nečekaných propadů kamsi dolů a opětovné stoupání. Jiný zase vsadí na konzervativní…
Investiční výhled na příští rok: Investoři by měli být velice selektivní
Michal Stupavský 10. prosince 2024V průběhu roku 2025 očekávají analytici Conseq Management, že alespoň některé americké a technologické společnosti s velkou tržní kapitalizací možná…
Průvodce investora prezidentskými volbami v USA
Kristina Hooper 5. listopadu 2024Prezidentský souboj v USA mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a bývalým prezidentem Donaldem Trumpem je zde. Jeho výsledek může mít výrazný…
- ANALÝZA
Investiční skandál za 1,5 miliardy. Proč se daří fondům typu Ondřeje Janaty?
Počet obětí, které se nechaly oklamat investičními vykuky, dál roste. Jedním z posledních případů je kauza mladého „podnikatele“ Ondřeje Janaty a jeho společnosti Growing Way. Ten čelí obvinění z podvodu na čtyřech tisících drobných investorů, které připravil o 1,5 miliardy korun.
Leckdo byl překvapen tím, jak mohlo narůst další investiční letadlo Growing Way Ondřeje Janaty.
Policejní Národní centrála proti organizovanému zločinu Janatu podezírá, že vytvořil takzvané Ponziho schéma, známé též pod pojmem letadlo. Zisky tam vznikají jen fiktivně. Investoři nedostávají peníze z investic, ale z vkladů dalších investorů. Když noví investoři přestanou přicházet, schéma se zhroutí.
Janata je obviněn z miliardového podvodu na čtyřech tisících drobných investorů, kteří svěřili peníze jeho firmě Growing Way. Než doběhne vyšetřování, pojďme si pojmenovat hlavní příčiny, proč je něco takového možné.
1. Aktuální situace na kapitálových a komoditních trzích
Ve skutečnosti dává současná situace na trzích podobným zázračným příběhům hodně energie.
Když vám někdo slibuje například 30 procent ročně, jak to dělal Ondřej Janata, věří se tomu snadněji, když trhy mají za sebou nějaké období velmi výrazného růstu. Jen málokdo si v takových chvílích položí otázku, zda je to dlouhodobě udržitelné.
Je to klasický FOMO efekt, tedy situace, kdy máte strach, že vám ujíždí vlak. A právě takový dojem umí tito „investiční šmejdi“ v investičně negramotných lidech vyvolat. Pojďme si uvést pár příkladů jen z letošního roku.
Existuje zde totiž několik extrémně úspěšných příběhů zhodnocení akcií v poslední době. Za posledních 52 týdnů se zhodnotilo astronomickým zhodnocením hned několik velkých firem.
TABULKA: Zhodnocení 25 největších firem (dle výše kapitalizace)
Za posledních 12 měsíců k 13. září 2021, výkonnost akcií je v procentech.
Zdroj: Finsider.cz/Bloomberg
Jak můžeme vidět v tabulce, většina z největších akciových společností za poslední rok dosáhla takového zhodnocení, že se Janatova deklarace 30 procent p. a. nemusela jevit jako úplně nesmyslná.
Za povšimnutí také stojí, že se o 31,5 procenta zhodnotilo dokonce ETF na akciový index S&P 500. A to ani nemluvíme o bitcoinu. Ten se za posledních 12 měsíců zhodnotil o 316 procent.
V kontextu těchto čísel se sliby Ondřeje Janaty a jemu podobných nemusí zdát nereálné. Historická výkonnost a příběhy konkrétních firem velkým slibům hodně nahrávají.
2. Atraktivita tradingu jako lifehack
Řada lidí má tendenci vyhledávat tzv. lifehacky, tedy jakési vychytávky, jak si zjednodušit život.
Lidé jsou v tomto směru neuvěřitelně manipulovatelní mediálním prostorem a v dnešní době zejména sociálními sítěmi. Tou nejnebezpečnější pro ně je nepochybně Instagram.
Tvrdě pracovat a vydělávat peníze vynakládáním nemalého množství energie dnes zkrátka není dostatečně cool. Naše republika (a nejen ta) je plná lidí, kteří žijí v přesvědčení, že vědí, kudy fouká vítr. Tito lidé mají tendenci postupovat i v oblasti investování tak, že odmítají konvenční řešení.
Moderním řešením je v tomto případě využití jakéhosi technologického trendu. Jako technologická vychytávka se však tato řešení jeví jen z hodně velké dálky. Před hipsterem z Karlína stačí použít čtyři cizí slova v jedné větě, na vesnického „balíka“ stačí falešný výpis z účtu. A oba mají pocit, že objevili New York uprostřed Prahy.
VÍCE K TÉMATU:
Zemřel největší podvodník Bernie Madoff: muž, který obral americkou smetánku o 65 miliard dolarů
Největší daňový skandál v dějinách Německa. Bankéři věděli, že to je podvod, tvrdí svědek
Světovým finančním podvodům jsme se věnovali v seriálu Finanční podvody
3. Nedostatečná legislativa?
Nezapomínejme na legislativní mantinely, konkrétně na paragraf 15 odst. 1 zákona o investičních společnostech a investičních fondech (ZISIF). Toto ustanovení dalo vzniknout řadě investičních entit, které se nazývají „fondy“, ale ve skutečnosti žádným fondem nejsou.
Klasický fond má svého správce z řad investičních společností (licencovaný subjekt), depozitáře (licencovaný subjekt) a podléhá přímo kontrole finančního regulátora (Česká národní banka či jiná autorita v zahraničí). V případě Janaty (i některých dalších „fondů“) zde nic takového není.
Přesto se tak řada entit založených podle tohoto ustanovení „fondem“ marketingově nazývá. To byl i případ Growing Way.
A v tomto segmentu máme řadu dalších průšvihů. I slavný případ J.O. Investment byl stejný typ entity. A řada dalších na své divoké přistání teprve čeká. V Česku je takových entit nyní registrováno celkem 318. Problémové jsou řádově desítky procent z nich.
Problém je, že tyto firmy o své činnosti ve většině případů prakticky nic nezveřejňují.
4. Provize
Nutno také zdůraznit, že taková investiční schémata, jako jsou Growing Way nebo J.O. Investment, se neprodávají jen tak. Prakticky vždy je u toho obrovská provize za sjednání pro obchodní zástupce nebo aspoň masivní investice do reklamy.
Náklady na získání kapitálu pod správu u takových řešení se pohybují vesměs kolem deseti procent. Zde musíme rozlišovat dvě situace:
A) Obchoduje se.
B) Neobchoduje se.
Z pohledu toho, jak to dopadne, je to v podstatě jedno. Tyto tradingové aktivity takřka vždy končí obrovskými ztrátami.
Když se obchoduje, je teoretická pravděpodobnost zisku zhruba 50 procent. Když k tomu připočteme poplatky, případné úroky z využití finanční páky a odměnu tradera, jsme pravděpodobností už pod 50 procenty. A nakonec to budou tyto tři položky, které investiční účet postupně přivedou k nulovému zůstatku.
Paradoxně lépe udržitelná (tedy pro daného podvodníka) je situace, kdy se vůbec neobchoduje. To si pak můžete vytvářet falešné výpisy z investičního účtu a tam psát, co chcete. Pokud máte dostatek přílivu nových investic, tak vyplácíte staré investory z nových peněz. A může to procházet docela dlouho.
Příliš vysoká provize budí pochopitelně podezření. Ale pokud jste vy správci a rozhodnete se poslat svěřený kapitál k nějakému obchodníkovi s cennými papíry (OCP), můžete „téměř“ legálně docela zbohatnout.
Pokud se totiž velký investiční účet rozplyne v poplatcích za obchodování u agresivního OCP, vaše odměna může být klidně přes 50 procent toho, co OCP na poplatcích získá. A to mohou být vyšší desítky procent vkladu.
Nezapomínejme, že trading s řadou aktiv je hra s nulovým součtem, kde zisk jedné strany je ztráta druhé. Nebavíme se v tomto případě o akciích a dluhopisech.
5. Mediální podpora
Kauza Ondřeje Janaty souvisí i s jeho publicitou, kdy tento „podnikatel“ dokázal být obratný v médiích. Užitečným idiotem pro něj byl zejména magazín Forbes Česko, který se věnuje i českému podnikatelskému prostředí. Bohužel už má ale za sebou i několik odborných přešlapů.
Janatu velebil ještě letos. Samozřejmě v rámci placené spolupráce, protože podobné články nevycházejí pro modré oči podnikatelů. Ale nebyl to jen Forbes. Propagace se ujal i týdeník Hrot. Svou roli sehrály také lifestylové magazíny. Všude byl Janata vykreslen jako ten, kdo ví, co dělá. A ani jedno z těchto médií nepřineslo kritický pohled na jeho činnost.
Právě mediální působení pak způsobilo, že se Growing Way podařilo vybrat tak astronomické částky. Média v tomto případě fatálně selhala. Zejména magazín Forbes se svým oslavným článkem o Janatovi měl lví podíl na vytvoření mediálního obrazu úspěšného mladého tradera.
Poučení je následující
Začněme médii: Forbes a podobné typy magazínů berte jako časopisy plné zajímavých fotek, ale obsahově je jejich hodnota nula, pokud žijí z peněz těch, o kterých píší.
Trading není lifehack. Kdo to umí (a těch je velice málo), ten se tomu věnuje pro vlastní peníze. Tito lidé nemají potřebu na sebe upozorňovat a přijímat kapitál od ostatních investorů.
Investování má probíhat buď přímým nákupem cenných papírů na váš účet – akcie, dluhopisy, ETF –, anebo prostřednictvím podílových fondů. Že se jedná o skutečný podílový fond, poznáte podle toho, že má tzv. ISIN (mezinárodní identifikační číslo cenného papíru, které je přidělováno pro účely obchodování s ním, pozn. red.).
I v této oblasti samozřejmě nalezneme nekvalitní produkty, ale rozhodně by nemělo hrozit, že peníze někdo takto jednoduše ukradne.
Vhodné je nezapomínat na sebevzdělávání, o investování si něco přečtěte. A pokud na to třeba nemáte čas či chuť, poraďte se s profesionálem. Základní poznávací znak je, že má patřičné vzdělání a zkušenosti.
Přijměte rovněž jako fakt to, že mimořádné výnosy na kapitálovém trhu v posledních letech nejsou něco, co by bylo dlouhodobě udržitelné. V rámci relativně normálního investování bez využití finanční páky lze očekávat dlouhodobě zhodnocení na úrovni jednociferných procent. Hraničně kolem deseti procent, když je někdo mimořádně a dlouhodobě úspěšný v agresivních strategiích.