Podle čerstvých dat serveru hypoindex.cz činil objem nově poskytnutých hypoték v srpnu 33,7 miliard korun. Za prvních osm měsíců roku sjednaly banky hypotéky za téměř 293 miliard Kč. Do konce roku by se pak objem poskytnutých hypoték mohl přiblížit hranici 400 miliard korun.
Historicky vzato ukazuje srpnová statistika opět hodně velký zájem. (viz poslední sloupec v následujícím grafu). Nicméně ve srovnání s letošním červencem jde o meziměsíční pokles o 4 procenta.
GRAF: Vývoj objemu hypotečního trhu
Od roku 2013 do současnosti, jde o nové hypotéky včetně refinancování, v mil. Kč.
Zdroj: Hypoindex
Přitom průměrná hodnota meziměsíční změny z července na srpen v období 2015-2019 je naopak kladná, a to kolem 14 procent. Může se tak zdát, že český hypoteční boom konečně začíná ustupovat.
Úroková předtucha
Bylo by to logické: objemy nových hypoték v posledních měsících zůstávaly na vysokých úrovních. Primárně nejspíš v předtuše růstu úrokových sazeb z nových hypoték (frontloading). A s probíhajícím naplňováním této předtuchy lze tedy čekat pokles zájmu o další hypotéky.
Jde nicméně o velmi kolísavá data, takže bude dobré s tímto verdiktem ještě aspoň měsíc počkat.
Průměrná úroková sazba z hypoték poskytnutých v srpnu vzrostla dle téhož zdroje o 9bb na 2,32 procenta.
GRAF: Vývoj průměrné úrokové sazby hypoték Hypoindex
Od roku 2014 do srpna 2021, v procentech
Zdroj: Hypoindex
Zkušenost ohledně vazby sazeb z nových hypoték na pětiletou sazbu na mezibankovním trhu (IRS) od ledna 2017 zachycuje následující graf.
Červeně jsou hodnoty z posledních měsíců, hypoteční sazby jsou z dílny ČNB, a tudíž jsou k dispozici jen do července a od hodnot uváděných na serveru hypoindex.cz se mírně liší).
GRAF: Vývoj sazby nových hypoték versus pětiletá sazba na mezibankovním trhu (IRS)
Na ose Y je úroková sazba nových hypoték, na ose X pak tříměsíční průměr pětiletého IRS, obojí v procentech.
Zdroj: ČNB, Bloomberg, výpočet autora
Pokud bude vše fungovat podobně jako od počátku roku 2017 doposud a pokud se naplní aktuální prognóza České spořitelny, že pětiletý IRS by v nejbližších letech neměl překročit hladinu 2,5 procenta, pak by sazby z hypoték neměly v nejbližších letech vystoupit výše než na cca 3 procenta.
Hodnot zřetelně nad touto hranicí, kde byly naposled před rokem 2013, bychom se tedy bát neměli…