Ceny v českém průmyslu rostou nejvýrazněji za takřka 30 let. V průměru se meziměsíčně zvýšily o 1,2 procenta, meziročně jsou vyšší už o 9,3 procenta. Ve zpracovatelském průmyslu, který představuje největší tuzemské odvětví, jsou ceny výrobků dokonce o 11,3 procenta vyšší než ve stejném období loňského roku.
GRAF: Vývoj výrobních cen v průmyslu
Za posledních 25 let, meziroční srovnání, v procentech
Zdroj: tradingeconomics.com
Jak už bylo řečeno a je to patrné i z grafu, ceny v průmyslu rostly v srpnu nad očekávání závratně, meziročním tempem 9,3 procenta. To je nejvýraznější nárůst od dubna 1993.
Výrobní a přepravní krize
Důvodem je zejména dramatické meziroční zdražení ropy na světových trzích, které vede k citelnému nárůstu cen pohonných hmot a dalších ropných produktů. Výrazně zdražují také v průmyslu hojně využívané energie jako elektřina či plyn.
Dramaticky zdražují ale i další průmyslové materiály. Kovy zdražují meziročně o 26 procent, dřevo či papír bezmála o 25 procent.
Stěžejní příčinou růstu cen průmyslových materiálů je celosvětová výrobní a přepravní krize a související závažné zpřetrhání mezinárodních dodavatelsko-odběratelských řetězců.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Šok, který se (zatím) nečekal: inflace je nejvýše za 13 let, růst sazeb je neodvratný
Chmurné vyhlídky průmyslu: k nedostatku lidí se přidal růst cen energií, v Německu jsou na rekordu
Pandemický šok vyostřil rozdíly mezi státy EU a vyhnal inflaci nejvýše od roku 2011
Energetický hlad
Globálně roste poptávka po energiích, kterou dodavatelé v celé řadě případů nedokážou dostatečně uspokojit. To obecně vytváří značný tlak na světovém energetickém trhu, včetně toho s ropou a ropnými produkty.
Nejzávažnější situace panuje momentálně na evropském trhu se zemním plynem, který letos v Evropské unii zdražil velkoobchodně o zhruba 200 procent. Tento nárůst přispívá k tlaku na růst cen ropy, neboť energetický trh je do značné míry propojený, poptávka sladěna a cenový pohyb nastává u plynu a ropy v určitém tandemu.
V Evropě kvůli nedostatku plynu dramaticky zdražuje také velkoobchodní elektřina. V Británii už kvůli vysokým cenám energií odstavují celé výrobní závody, například ty zaměřené na výrobu hnojiv.
Růst cen pocítí i spotřebitelé
Historicky mimořádný nárůst cen průmyslových materiálů a výrobků se brzy postupně promítne do spotřebitelské inflace ještě výrazněji než doposud.
Zdražující pohonné hmoty a energie například už na podzim citelně přispějí k tomu, že Čechům zdraží pečivo až o třicet procent.
GRAF: Vývoj inflace v Česku
Za posledních pět let, v procentech
Zdroj: tradingeconomics.com
Spotřebitelská inflace tak letos bude v meziročním pohledu atakovat pětiprocentní úroveň. Česká národní banka (ČNB) proti ní bude muset zakročit rázně pravděpodobně ještě tento měsíc, kdy by měla rozhodnout o navýšení základní úrokové sazby o 0,5 procentního bodu.
Půjde o nejvýraznější zvýšení základního úroku ČNB od roku 1997.