Mohlo by vás také zajímat
Pod drobnohledem: Čtyři Trumpovy kroky, které ovlivní ekonomiku USA i globální trhy
Kristina Hooper 20. prosince 2024Již 20. ledna nastoupí Donald Trump podruhé do úřadu amerického prezidenta. Analytici společnosti Invesco se blíže podívali na to, jaká…
Investiční bilancování: Milion po pěti letech. Někomu zbyla špejle a oči pro pláč, jiný hoduje
Vladimír Brůna 19. prosince 2024Někdo má rád adrenalin klopených zatáček vzhůru a nečekaných propadů kamsi dolů a opětovné stoupání. Jiný zase vsadí na konzervativní…
Koruna si ke konci roku připisuje zisky. Vydrží dobrá nálada v roce 2025?
Jan Čermák 17. prosince 2024Česká měna v závěru roku atakuje hranici 25 korun za euro. Bezprostředně po amerických prezidentských volbách na tom přitom byla…
Výrobní inflace se urvala, Apple ukázal novinky, Mailchimp změní majitele aneb souhrn událostí 37. týdne
Amazon bude mít nový sklad s roboty u Kojetína; Volvo Cars míří na burzu; pražská burza (index PX) posunula rekord; růst výrobních cen zrychlil; Škoda Auto stopne výrobu, nemá čipy; firmy lockdown nečekají; Microsoft zvýší dividendu; Westinghouse zmodernizuje Temelín; Biden zdaní Newyorčany; Eurowag jde na burzu do Londýna; z desítky nejhodnotnějších firem vypadly ty čínské; Lagardere asi míří do rukou Vivendy, mezi top start-upy se zařadila australská Canva; Čína zreguluje i kasina.
Milé čtenářky, milí čtenáři,
tento týden dominoval zprávám zdravotní stav prezidenta Miloše Zemana, respektive spíše absence informací o něm. Funkci tiskového mluvčího prezidenta v tomto směru do jisté míry musel suplovat premiér Babiš, od něhož se veřejnost dozvěděla daleko více než z oficiálních míst. Zatímco Zeman se „nastěhoval“ do nemocnice již v úterý, jeho mluvčí Jiří Ovčáček (na Twitteru, kde jinde) další dva dny rozesílal biblické žalmy, slova papeže, který tou dobou dlel na Slovensku, a fotky z charitativního tenisového turnaje v Lánech. Až ve čtvrtek jsme se dozvěděli, že prezident na životě ohrožen není, jen trpí dehydratací a vyčerpáním. Ale příští týden již zase počítá s pracovním programem. Přejme tedy hlavě státu pevné zdraví, ale informace, jak na tom je, bychom si příště zasloužili dříve…
Libor Akrman
šéfredaktor Peak.cz
Nové centrum Amazonu v Česku
Internetový prodejce Amazon buduje v Kojetíně na Přerovsku nové distribuční centrum, ve kterém vznikne více než dva tisíce pracovních míst. Stavba logistického centra bude v průmyslovém parku na kraji Kojetína dokončena příští rok, jeho plné zprovoznění je naplánováno na rok 2023. Firma Amazon už zahájila nábor prvních zaměstnanců, zatím hlavně specialistů. Nábor pracovníků, kteří budou v Kojetíně zpracovávat objednávky zákazníků, je naplánován na druhé čtvrtletí 2022.
K TÉMATU: Zboží Amazonu budou připravovat jeho roboti i v Česku. Nové centrum již roste
Pražská burzovní rally
Čtvrtek byl pro pražskou akciovou burzu ve znamení pokořování rekordů. Index PX se po 11 letech dostal nad hranici 1 300 bodů, když posílil o 0,53 % na 1 301,98 bodu. Nejvíce se obchodovalo s akciemi ČEZ, zobchodovány byly akcie v dvojnásobných objemech oproti průměru a titul si připsal 0,86 % na 702 korun. Dařilo se i bankám.
GRAF: Vývoj indexu PX pražské burzy
Za poslední rok, v bodech
Zdroj: tradingeconomics.com
Akcie Lagardere těží z řečí o fúzi s Vivendi
Akcie francouzské mediální společnosti Lagardere ve čtvrtek na burze v Paříži přidávaly více než 20 %. Důvod? Spekulace trhu, že se schyluje k převzetí skupiny konkurenční společností Vivendi. Ta už vlastní v Lagardere 27% podíl. Nově se ale dohodla, že za 610 milionů koupí 17,9 % od dalšího investora – firmy Amber Capital. Pokud úřady tuto dohodu schválí, podíl Vivendi v Lagardere přesáhne 30 %. A v takovém případě je podle francouzských zákonů povinna předložit zbývajícím akcionářům nabídku na odkup akcií. Spojením obou podniků by podle agentury AFP vznikla jedna z největších mediálních skupin v Evropě.
Westinghouse vylepší Temelín
Společnost ČEZ a firma Westinghouse Electric podepsaly devítiletou dohodu o modernizaci řídicích a kontrolních systémů v jaderné elektrárně Temelín. Hodnota zakázky je v řádu miliard korun. Částečnou obnovu a modernizaci systémů zajistí Westinghouse jako jejich původní dodavatel. Práce začnou ještě letos, některé z nich lze ale dělat až při plánovaných odstávkách nutných k výměně paliva. Nejbližší čeká Temelín v dubnu 2022.
Evropská komise vs. Belgie 1 : 0
Belgie prohrála spor o daňové výhody, které poskytla nadnárodním firmám. Soudní dvůr Evropské unie rozhodl, že Evropská komise měla pravdu, když výhody označila za nedovolenou státní pomoc a nařídila Belgii, aby od firem vymohla daňové nedoplatky. Celkem jde zhruba o 700 mil. eur. Belgie daňové zvýhodnění poskytla více než třiceti nadnárodním podnikům.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Předzvěst dalšího zdražování: výrobní inflace je nejhorší za 30 let
Blíží se konec hypotečního boomu? A kam až mohou vystoupat sazby hypoték?
AKAT: Po “prašivých” dluhopisech čelí investoři nástrahám “kvazifondů”
Výrobní inflace se urvala
Meziroční růst cen průmyslových výrobců v ČR v srpnu zrychlil na 9,3 %, což bylo nejvíce od dubna 1993, uvedl Český statistický úřad. Výrazný vliv na to měla přepravní a výrobní krize, v jejímž důsledku rostly ceny koksu a ropných produktů. O zhruba čtvrtinu zdražily také kovy, kovodělné výrobky, dřevo, papír a tisk. Ceny u výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele.
GRAF: Vývoj výrobních cen v průmyslu
Za posledních 25 let, meziroční srovnání, v procentech
Zdroj: tradingeconomics.com
Nejsou čipy, odstávka ve Škodovce je nevyhnutelná
Automobilka Škoda Auto od 27. září zcela zastaví na týden výrobu ve všech třech svých závodech v České republice. Důvodem je nedostatek čipů, které se používají v palubní elektronice, napsal Škodovácký odborář. Zaměstnanci dostanou za zrušenou směnu 85 % průměrného platu. Podle šéfa odborářů Jaroslava Povšíka se do konce roku plná výroba včetně přesčasů zřejmě nerozjede.
„Federerovy“ tenisky bodovaly na burze
Akcie švýcarského výrobce obuvi On Holding, mezi jehož investory se řadí i tenista Roger Federer, si při svém debutu na newyorské burze připsaly až přes 57 %. Tržní hodnota podniku tak vystoupala na necelých 14 mld. USD. Firma z primární nabídky akcií získala 746,4 mil. USD.
Volvo Cars před branou burzy
Čínská společnost Geely Holding pokročila v jednání s bankami o tom, že v nadcházejících týdnech uvede na burzu svou divizi Volvo Cars. S odvoláním na tři zdroje o tom informovala agentura Reuters. Očekává se, že půjde o jednu z největších primárních veřejných nabídek akcií (IPO) letos v Evropě. Automobilka Volvo Cars chce podle zdrojů při vstupu na burzu ve Stockholmu dosáhnout ohodnocení kolem 20 mld. USD. Jeden ze zdrojů uvedl, že IPO je plánované na konec září.
Canva mezi nejhodnotnějšími start-upy
Australská společnost Canva, která se zabývá grafickým designem, se stala jednou z největších soukromých začínajících firem světa. Nové peníze od investorů ohodnotily internetovou platformu pro design na 40 mld. USD, což z firmy podle údajů společnosti CB Insights dělá pátý nejhodnotnější start-up na světě. Před firmou Canva jsou čínská ByteDance, která vlastní sociální síť TikTok, platební platforma Stripe, vesmírná společnost SpaceX a švédská finančně-technologická firma Klarna.
Na lockdown nedojde, věří firmy
Dvě třetiny firem si podle průzkumu zpracovaného pro skupinu Moore CR nemyslí, že vláda ve zbytku letošního roku omezí jejich činnost. Důvodem je optimistické naladění z průběhu léta, kdy byla epidemie na ústupu. „Dalším faktorem je důvěra v očkování, ostatně část firem k němu své zaměstnance motivovala například dnem volna či finanční odměnou,“ okomentovala výsledky partnerka poradenské skupiny Moore CR Marcela Hrdá.
Primark ohlásil zelené ambice
Irský oděvní řetězec Primark chce do roku 2030 zlepšit svou ekologickou stopu. Bude vytvářet udržitelnější módu, aniž by výrazně zvýšil ceny, uvedla jeho mateřská společnost Associated British Foods. Primark se zavázal, že zboží bude z udržitelnějších materiálů a že ve výrobním řetězci sníží o polovinu emise uhlíkových plynů. K používání udržitelnějších surovin se před nedávnem zavázaly i konkurenční firmy H&M a Zara.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ:
Investiční skandál za 1,5 miliardy. Proč se daří fondům typu Ondřeje Janaty?
Německo na politickém rozcestí. O co se hraje v předvolební partii o budoucnost?
Tomáš Jelínek (CENTURY 21): Vadí mi nálepkování, že za růst cen nemovitostí mohou spekulanti
Microsoft přilepší akcionářům
Americká softwarová společnost Microsoft zvýší čtvrtletní dividendu o 11 %. Chystá se také spustit program odkupu vlastních akcií v hodnotě až 60 miliard dolarů. Plán, který nemá konečné datum a firma ho může kdykoli ukončit, už schválila správní rada firmy.
Česko propadlíkem Evropy
Česká republika měla v druhém čtvrtletí v celkovém srovnání se zeměmi EU podprůměrný meziroční nárůst hrubého domácího produktu. Ten v zemích EU vzrostl meziročně o 13,2 %, mezičtvrtletně o 1,9 %, zatímco české hospodářství rostlo meziročně o 8,2 % a mezičtvrtletně o procento. Nadprůměrně se proti druhému kvartálu roku 2019 propadaly i Francie, Německo nebo Rakousko, často země se silným automobilovým průmyslem.
Jablíčkáři se dočkali
Americká technologická společnost Apple představila novou generaci chytrých telefonů iPhone. Přístroje iPhone 13 budou mít lepší foťák a budou vybaveny novým čipem A15 Bionic, který jim zajistí vyšší výkon. Jejich cena bude v Česku začínat na 19 990 korunách. Prodej začne 24. září. Apple rovněž představil nové verze tabletů iPad a hodinek Apple Watch. Nové hodinky nabídnou například větší displej a rychlejší nabíjení. V ČR se podle firmy začnou prodávat na podzim.
Křetínský opět nakupoval
Český miliardář Daniel Křetínský koupil asi 5,1 % akcií francouzské televizní skupiny TF1. Dokládají to záznamy pro burzu v Paříži. Podle francouzského deníku Les Echos se tím ale jeho nákupní apetit neuspokojí, podíl ve firmě chce ještě zvýšit. Křetínský listu uvedl, že podporuje plán skupiny TF1 na sloučení s konkurenční M6.
Zároveň investiční fond Vesa Equity Investment podnikatelů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče zvýšil podíl v britské poštovní společnosti Royal Mail na 17,03 % z dosavadních 16,03 %. Uvedl to v oznámení určeném pro londýnskou burzu.
BAE podala nabídku v tendru na BVP
Společnost BAE Systems 1. září předložila ve spolupráci se státním integrátorem VOP CZ nabídku Česku na dodání flotily nových vozidel CV90 v sedmi variantách. Předložená nabídka odpovídá požadavku na maximální výši ceny, zaručuje dodávky v termínu a dle požadovaného harmonogramu. Nabídka společnosti BAE Systems deklaruje, že dodrží cenu, časový harmonogram zakázky i další podmínky spolupráce. Dalšími uchazeči jsou německá firma Rheinmetall Landsysteme s vozidlem Lynx a španělská společnost GDELS s obrněncem ASCOD.
Na vlnách optimismu
Čeští zaměstnavatelé plánují i ve čtvrtém čtvrtletí tohoto roku více nabírat zaměstnance než propouštět. Vyplývá to z pravidelného průzkumu společnosti Manpower mezi 750 zaměstnavateli. Přijímat nové zaměstnance plánuje podle průzkumu 16 % zaměstnavatelů, naopak 6 % očekává snižování jejich počtu. Čistý index trhu práce tak činí +10 %. V předchozím čtvrtletí to bylo +7 %. „Aktuálně je rekordní počet neobsazených pracovních míst v historii. Pandemie ale zmrazila trh práce a ten ožívá jen velmi pomalu,“ uvedla generální ředitelka ManpowerGroup ČR a Slovensko Jaroslava Rezlerová.
Až příliš drahý Mailchimp
Americká softwarová společnost Intuit koupí asi za 12 mld. USD firmu Mailchimp, která se zabývá e-mailovým marketingem. Ještě před týdnem se spekulovalo o částce o dvě miliardy nižší. Intuit je vývojářem softwaru TurboTax a QuickBooks a dohoda je pro něj zatím největší akvizicí. Transakce by měla být dokončena v druhém čtvrtletí fiskálního roku 2022. Mailchimp má po celém světě kolem 12 milionů klientů a loni zvýšil tržby o 20 % na 800 mil. USD, z toho polovina pochází ze zemí mimo USA.
Nejbohatší Newyorčané se za Bidena prohnou
Newyorčanům s nejvyššími příjmy hrozí, že budou platit daň z příjmů 61,2 %, jestliže prosadí své plány demokraté prezidenta Joea Bidena. Ti ve Sněmovně reprezentantů nastínili změny ve zdanění na městské, státní a federální úrovni, o konečné podobě se ale zatím jedná.
Fond Pro arte je na burze
Fond kvalifikovaných investorů Pro arte, který se zabývá investicemi do umění, vstoupil na regulovaný trh pražské burzy. Celkem je na regulovaném trhu pražské burzy 33 fondů. Celková tržní kapitalizace nové emise v době jejího uvedení na burzu činí 56,47 mil. korun. Pro arte, investiční fond s proměnným základním kapitálem, zhodnocuje vložené peníze prostřednictvím nákupu a prodeje uměleckých děl. Od roku 2012 spojuje metody ekonomické analýzy s porozuměním uměleckým dílům a jejich expertním posouzením. Nyní má dvě desítky akcionářů a spravuje majetek 306 milionů korun. Historicky dosažený výnos od založení fondu je 5,5 % ročně.
Potvrzeno: Eurowag „zatančí“ na londýnském parketu
Česká společnost Eurowag chce v Londýně vydat akcie zhruba za 200 milionů eur. Firma tak v pondělní zprávě určené Londýnské akciové burze (LSE) potvrdila dřívější spekulace médií. Plán předpokládá, že část akcií v primární veřejné nabídce (IPO) firma nově emituje, zbytek nabízených akcií bude z vlastnictví některých současných akcionářů. Eurowag chystá na trh uvést zhruba 25% podíl společnosti. V úmyslu má dosáhnout ocenění kolem dvou miliard eur.
Peking umenšuje Alipay
Peking chce rozdělit populární platební aplikaci Alipay, kterou vlastní společnost Ant Group čínského podnikatele Jacka Ma. Rozdělením má vzniknout samostatná aplikace zaměřená na vysoce ziskové úvěry. S odvoláním na informované zdroje to v neděli napsal server listu Financial Times. Ant Group zároveň přijde o nezávislost v případě posuzování solventnosti žadatelů o úvěr.
Čína zreguluje také kasina
Čínská vláda zahájila revizi regulace kasin, která by mohla vést k tomu, že dohled nad společnostmi na Macau, tedy v největším centru hazardu na světě, budou mít úředníci. Akcie provozovatelů kasin na Macau se proto ve středu propadly až o třetinu a jejich celková hodnota klesla zhruba o 18 miliard USD.
Inflace povyskočila i v Evropě
Míra inflace v Evropské unii i v eurozóně v srpnu prudce vzrostla a dostala se na nejvyšší hodnotu za téměř deset let. V celé sedmadvacítce unijních zemí inflace vystoupila na 3,2 % z červencové hodnoty 2,5 %. V 19 státech, které používají společnou měnu euro, inflace dosáhla 3 %. To je proti červenci nárůst o osm desetin procentního bodu. V konečné zprávě to oznámil evropský statistický úřad Eurostat.
GRAF: Vývoj inflace v eurozóně
Za posledních pět let, v procentech
Zdroj: tradingeconomics.com
Odešel duchovní otec kalkulačky a počítačů
Britský vynálezce Clive Sinclair, který stál u zrodu kapesní kalkulačky a přispěl k rozšíření osobních počítačů, zemřel ve věku 81 let. Oznámila to média s odvoláním na vynálezcovu rodinu. Sinclair zemřel ve čtvrtek ve svém londýnském domově po více než desetiletém zápase s rakovinou. Mezi Sinclairovy revoluční vynálezy patřila první přenosná elektronická kapesní kalkulačka v roce 1972, stál také za vznikem počítače ZX80 a následovníka ZX Spectrum.