Mohlo by vás také zajímat
Těžká rána globální ekonomice. Trump zahájil „zlatý věk Ameriky“ a otevřel další frontu obchodní války
Dominik Rusinko 3. dubna 2025AMerický prezident Donald Trump oznámil uvalení cel sazbou 10 % plošně na všechny země a jejich vývozy do Spojených států.…
Evropský pád do globální bezvýznamnosti: Trump rozjel jednání s Putinem o Ukrajině bez Evropy
Lukáš Kovanda 13. února 2025Stávající model ekonomického a politického vedení Evropy je kriticky neefektivní, což dokumentuje právě nynější pád do bezvýznamnosti. Výsledkem pak je…
ČNB snížila sazby; úspěšný start na burze Doosan Škoda Power a Trump „řádí“ dál aneb souhrn ekonomických událostí 6. týdne 2025
Libor Akrman 7. února 2025Na Trumpova cla Čína odpoví, Kanada a Mexiko mají měsíc klid; nový Kingdom Com slaví úspěch; hypoteční sazby klesají jen…
- ANALÝZA
Příčiny kolapsu čínského konglomerátu Evergrande
Problémy čínského konglomerátu Evergrande otřásly nejen čínskými trhy, ale významně přispěly také k velkým tržním výkyvům posledních dní. Klíčová otázka je, zda se jedná o symptom blížící se imploze čínského finančního systému a prudkého ochlazení tamější ekonomiky, nebo zda jde primárně o důsledek nezvládnuté agresivní obchodní strategie společnosti Evergrande.

Sídlo čínské developerské společnosti Evergrande v Guanzhou. (Ilustrační foto) Zdroj: Reuters
Hrozba pro finanční trhy má v posledních dnech jméno Evergrande. Pojďme se na ni podívat blíže. Jedná se o druhého největšího developera v Číně. Ten za dobu své existence expandoval i do dalších odvětví, zahrnujících fotbalový klub, zdravotnictví či výrobu elektromobilů.
Společnost díky agresivní expanzi nabobtnala do gigantické velikosti s aktivy ve výši cca 345 miliard dolarů a závazky téměř 300 miliard dolarů.
Vysoká zranitelnost
V rámci spektra velkých čínských developerů Evergrande vynikala nejen svojí agresivitou, ale i nejslabšími ukazateli finančního zdraví. Firma kvůli tomu tvrdě narazila. Jednou z příčin bylo, že na čínském rezidenčním trhu došlo k ochlazení konjunktury. Navíc se zpřísnily podmínky pro poskytování hypoték.
A čínští regulátoři zavedli nové požadavky na finanční zdraví developerů, nazvané „tři červené linie“, ve snaze omezit cenovou bublinu a rizika spojená s jejím možným splasknutím.
Velká zranitelnost Evergrande byla všeobecně známa již dříve a motivovala banky i obchodní partnery ke snahám o omezení expozice vůči skupině. Té se posléze přestalo dostávat likvidity k plnění závazků vůči dodavatelům. Navíc se propadl i zájem klientů o nákup nemovitostí.
Potíže společnosti vyvrcholily v minulých týdnech, kdy Evergrande nedokázala dostát svým závazkům vůči bankám a v září nebyla schopna zaplatit splatné kupony dluhopisů.
VÍCE K TÉMATU:
Stamiliardové trable Evergrande dostaly čínský realitní sektor pod tlak. Nákaza děsí i světové trhy
Strach nad burzami: indexy tržních nálad vykazují extrémní hodnoty
O moci slov a „bezbranném“ byznysu. Čína si tentokrát došlápla na Tencent
Panika investorů a uklidnění
Vystrašení investoři v reakci na potíže Evergrande prodávali akcie a dluhopisy nejen samotné Evergrande, ale i ostatních čínských developerů. Obávali se totiž opakování výše uvedeného příběhu i u dalších developerů.
Po první vlně se situace nicméně začala stabilizovat a akcie a dluhopisy čínských firem z oboru již podstatnou část ztrát odmazaly.
Vedla k tomu řadu důvodů. Zaprvé je finanční situace ostatních velkých čínských developerů mnohem lepší než Evergrande. Vykazují nižší míru zadlužení, výrazně vyšší zisky a jejich hotovost vysoce převyšuje krátkodobé závazky.
Zadruhé nejsou čínská centrální banka a autority lhostejné k vývoji v sektoru. Jen za poslední týden čínská centrální banka navýšila injekce likvidity do bankovního systému o 71 miliard dolarů a čínské autority již pracují na řešení situace v Evergrande.
Roztříštěnost trhu
Zároveň by pád Evergrande neměl vyvolat větší potíže čínského bankovního systému či krach realitního segmentu. Čínský realitní trh je vysoce fragmentovaný a podíl Evergrande dosahoval jen tři procenta.
To samé platí i pro expozici bank. Celkové závazky Evergrande vůči bankám nedosahují ani jednoho procenta úvěrů v čínském bankovním systému, a navíc jsou zajištěny aktivy společnosti.
V neposlední řadě předpokládáme stabilizující zásah vlády, která se bude snažit zabránit neřízenému kolapsu společnosti a rozprodeji jejích aktiv pod cenou. Pravděpodobně se to odehraje formou převzetí společnosti ze strany společnosti ovládané vládou.
Případně poskytnutím překlenovacího úvěru ze strany polostátních bank s následnou restrukturalizací dluhu.
S investory rozhodně nebude jednáno v rukavičkách a očekáváme vytěsnění stávajících akcionářů a minimální plnění pro nezajištěné držitele dluhopisů. To ostatně reflektuje aktuální situace na trhu.
Od začátku roku akcie Evergrande ztratily 82 procent své hodnoty a dluhopisy se obchodují za necelých 30 procent své nominální hodnoty.
GRAF: Vývoj akcií Evergrande
Za poslední rok, v hongkongských dolarech
Zdroj: tradingeconomics.com
Malé riziko pro sektor
Očekáváme, že default společnosti Evergrande (a v budoucnu pravděpodobně některých dalších developerských společností) nepředstavuje díky proaktivní politice čínských autorit tak významné systémové riziko, aby zásadněji ohrozilo celý sektor.
Vysoká volatilita však bude pravděpodobně přetrvávat i v příštích měsících, což může poskytovat zajímavé investiční příležitosti. Předcházet však musí důkladné vyhodnocení finančního zdraví jednotlivých firem a aktivní investiční přístup.
Současné dění ukazuje na některé negativní jevy v čínské ekonomice a finančním systému. Tím prvním je neudržitelnost růstového modelu postaveného na investicích. Rezidenční segment se podílí na čínském HDP 14 procenty.
Prodeje pozemků a development pak tvořily velkou část příjmů lokálních vlád a municipalit.
Transformace nutná
Proto je nutné, aby Čína pokračovala v restrukturalizaci ekonomiky směrem ke službám a odvětvím s vyšší přidanou hodnotou. Cenou této transformace bude ovšem další pokles temp růstu čínské ekonomiky a nutnost změkčit negativní sociální dopady strukturálních změn.
Jinak Číně hrozí náhlý kolaps růstu vyvolaný přeinvestovaností v řadě segmentů ekonomiky s negativními důsledky pro čínské banky a vyžadující vynaložení enormních prostředků ze strany vlády.
Druhým negativním aspektem celé situace je poukaz na silnou roli vlády v ekonomice a zranitelnost firem vůči jejím intervencím, ať už se jedná o novou regulaci, či přísné kontroly.
Své by mohly vyprávět zejména technologické firmy, jejichž špatná výkonnost přispěla k tomu, že čínské akcie patří mezi trhy s nejhorší výkonností v letošním roce.