Mohlo by vás také zajímat
Koruna si ke konci roku připisuje zisky. Vydrží dobrá nálada v roce 2025?
Jan Čermák 17. prosince 2024Česká měna v závěru roku atakuje hranici 25 korun za euro. Bezprostředně po amerických prezidentských volbách na tom přitom byla…
Bitcoin prolomil hranici 100 tisíc dolarů; Babiš zrušil svěřenský fond a královnou Spotify je Taylor Swift aneb souhrn ekonomických událostí 47. týdne 2024
Libor Akrman 6. prosince 2024MPO zadotuje 700 miliony projekty s AI; průměrná mzda vzrostla; ČEZ koupil elektromontážní EL-ENG; Juchelka bude dál v čele KB;…
Bublina kolem AI? Může to zajít ještě mnohem dál
Dmytro Spilka 27. listopadu 2024Americké akciové trhy žene vzhůru z velké části nadšení z potenciálu umělé inteligence. Po uvedení ChatGPT od OpenAI, kterou pomohl…
Pandora Papers míří na Babiše, Škoda Auto už zase bez čipů aneb souhrn událostí 40. týdne
Pandora Papers ukázaly podezřelé transakce stovek politiků a osobností, včetně Andreje Babiše; Facebook a Instagram měly obří výpadek; český bankovní sektor je odolný; nové Windows 11 jsou tady; nezaměstnanost v ČR klesá; Google podpoří Afriku; platby NFC Applu jsou trnem v oku EU; Forbes aktualizoval žebříček českých boháčů; plyn i ropa zdražují, Musk stěhuje vedení Tesly, Irsko je pro globální daň; Arca Investments jde do reorganizace.
Milé čtenářky, milí čtenáři,
stejně jako se jednou za čtyři roky konají významné sportovní akce jako třeba olympiáda či fotbalové šampionáty (pokud periodicitu nenaruší covid), tak se jednou za čtyři roky u nás konají volby. Samozřejmě je otázka, jak dopadnou, nicméně jde jen o jeden dílek skládačky, která povede k dalšímu směřování Česka. Každopádně si nenechte volbami příliš narušit víkend (i když rovnou dodávám, že volit byste jít měli). Ostatně jak uvedli kolegové v Hospodářských novinách, před dvěma lety vydali američtí politologové studii, která prokazuje, že sledování voleb může mít silně negativní dopad na naše zdraví. Tak si ho nenechte zkazit, protože jak praví jeden hořký vtip: S každými novými volbami se blížíme naší světlé a nadějné minulosti.
Libor Akrman
šéfredaktor Peak.cz
Pandora Papers: Babišovo úzké hrdlo
Premiér Andrej Babiš (ANO) si přes své offshorové firmy poslal téměř 400 milionů korun. Koupil si za ně nemovitosti na francouzské Riviéře. Podle odborníků nese operace znaky praní peněz. Zjištění, které zveřejnil web Investigace.cz, je součástí nového globálního projektu Pandora Papers, za nímž stojí Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů. Babiš odmítl, že by v tomto případě udělal cokoli nezákonného. Pokládá to za pokus o své očernění a za ovlivnění voleb.
Čipová mizerie zastavila Škodu
Automobilka Škoda Auto od pondělí 18. října výhledově do konce roku výrazně omezí či zcela zastaví výrobu ve všech třech svých českých závodech. Uvedl to vedoucí komunikace podniku Tomáš Kotera. Rozhodnutí managementu zdůvodnil nedostatkem čipů, které se používají v palubní elektronice. Firma se zaměří na dokončení velkého množství rozpracovaných vozů. Odbory vyjádřily obavu z výraznějšího krácení mezd zaměstnanců.
Automotive sráží celý průmysl
Český průmysl v srpnu meziročně klesl o 1,4 procenta, důvodem jsou dovolené a plánované i neplánované odstávky odstávky výroby, zejména pak v automobilovém průmyslu. Hodnota nových zakázek se proti loňskému srpnu zvýšila o 3,5 procenta, což bylo ale dáno hlavně růstem cen, nikoliv objemem zakázek. Rostoucí ceny trápí také stavebnictví, jsou důvodem, proč stavební výroba neroste rychleji. V posledním letním měsíci poskočila meziroční o 1,2 procenta z červencových 0,5 procenta.
GRAF: Vývoj průmyslové výroby v Česku
Za posledních pět let, v procentech
Zdroj: tradingeconomics.com
MMF: Inflace se brzy vrátí na úroveň před covidem
Globální růst spotřebitelských cen by měl letos na podzim dosáhnout svého vrcholu a do poloviny příštího roku se vrátit na úrovně z období před příchodem koronavirové pandemie, uvedl to Mezinárodní měnový fond s tím, že přetrvává riziko, že tlak na růst cen spojený s výpadky v dodavatelských řetězcích bude trvalejšího rázu. Základní prognóza MMF předpokládá, že ve vyspělých ekonomikách se inflace na podzim vyšplhá až na 3,6 procenta, ale do poloviny příštího roku klesne zhruba na dvě procenta.
Křetínský posílil vliv v Royal Mail
Investiční fond Vesa Equity Investment podnikatelů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče zvýšil podíl v britské poštovní společnosti Royal Mail na 19,02 procenta. Dosud vlastnil 18,11procentní podíl. Vyplývá to z oznámení pro Londýnskou akciovou burzu. Fond vstoupil do britského podniku loni v květnu, od té doby si akcie Vesa do Royal Mail připsaly asi 160 procent. Pomohla k tomu pandemie, během níž lidé nakupovali na internetu, což zvýšilo poptávku po zasílatelských službách.
Dublin podpoří globální daň
Firmy jako Apple, Google či Facebook, které mají své evropské centrály v Irsku, zapláčou. Vláda v Dublinu se rozhodla podpořit dohodu o globální dani. Země, která nalákala Big Tech firmy na nízkou podnikovou daň ve výši 12,5 procenta, se dosud ohrazovala zejména proti formulaci v červencovém návrhu dohody, která požadovala minimální sazbu alespoň 15 procent. Dublin se obával, že konečná sazba by tedy mohla být ještě výrazně vyšší. Nyní svůj postoj přehodnotila. V pátek mají zástupci 140 zemí dohodu dovést do konečné podoby na setkání organizovaném OECD.
Intel nechce do Británie
Americký výrobce čipů Intel neuvažuje o tom, že by v Británii vybudoval nový závod. Důvod? Brexit. V rozhovoru s BBC to řekl šéf americké společnosti Pat Gelsinger. Minulý měsíc Intel oznámil, že v Evropě postaví nejméně dvě nové továrny na výrobu polovodičů, do nichž v následujícím desetiletí hodlá investovat až 80 mld. USD.
Obří realitní fúze na spadnutí
Německá realitní společnost Vonovia si zajistila více než 60 procent akcií menšího konkurenta Deutsche Wohnen. Je tak jeho většinovým vlastníkem. Dlouho očekávanému spojení obou firem nabízejících nájemní bydlení tak už nestojí nic v cestě, protože získání poloviny akcií Deutsche Wohnen ze strany Vonovie byl jeho podmínkou. Fúze přichází v době, kdy Berlíňané, rozhněvaní růstem cen nájmů v hlavním městě, v poradním referendu podpořili vyvlastnění bytů velkých pronajímatelů.
Google podpoří Afriku
Americká internetová společnost Google v příštích pěti letech investuje v Africe miliardu dolarů. Podpoří tam přístup k rychlému a levnému internetu a pomoci začínajícím firmám uskutečnit digitální transformaci kontinentu. Do tamních start-upů vloží celkem až 50 milionů dolarů.
Eurowag v Londýně zrovna neoslnil
Akcie českého Eurowagu se v londýnském IPO údajně upsaly na spodní hranici rozpětí. Podle informací agentury Bloomberg se upsaly za 175 pencí za kus. Podíl volně obchodovaných akcií (free float) by měl činit cca 25 procent.
Facebook a jeho „černé pondělí“
Americký Facebook má za sebou krušný týden. Jeho bývalá zaměstnankyně Frances Haugenová obvinila vedení společnosti, že upřednostňuje zisk před bezpečnějšími produkty. Haugenová, která pracovala jako produktová manažerka Facebooku, uvedla, že produkty firmy poškozují děti, rozdělují společnost a oslabují demokracii. Tentýž den postihl sociální sítě Facebook, Instagram i komunikační platformu WhatsApp celosvětový výpadek, který trval několik hodin. Služby byly uživatelům nedostupné. Akcie společnosti na dění reagovaly prudkým poklesem, v pondělní seanci odepsaly téměř pět procent.
Evropská unie zkrátila seznam daňových rájů
Ministři financí zemí EU vyškrtli z listiny států podporujících zneužívání daňových postupů ostrovní státy Seychely a Dominika, stejně jako britské zámořské území Anguilla. Na seznamu tak zůstalo devět zemí. Za daňové ráje evropský blok nadále považuje Americkou Samou, Fidži, Guam, Palau, Panamu, Samou, Trinidad a Tobago, Americké Panenské ostrovy a Vanuatu.
Microsoft spustil Windows 11
Americká softwarová společnost Microsoft uvedla na trh operační systém Windows 11. Bezplatně si jej mohou instalovat majitelé desítek. Produktový ředitel Windows Panos Panay uvedl, že nová verze operačního systému má za cíl zjednodušit uživatelům práci a že nepřináší žádný extrémní odklon od toho, na co jsou uživatelé zvyklí. Upgrade by měli údajně zvládnout i technologicky méně zdatní uživatelé.
Stress testy dopadly na jedničku
Nejnovější zátěžové testy českých bank a pojišťoven ukázaly, že oba sektory jsou i nadále odolné a připravené odolávat zhoršeným ekonomickým podmínkám, uvedla ČNB. Pro testy bylo vybráno 15 tuzemských bank, které reprezentují zhruba 90 procent aktiv celého sektoru, a 20 pojišťoven, jejichž tržní podíl podle hrubého předepsaného pojistného v roce 2020 činil 99,6 procenta trhu. Celková kapitálová přiměřenost bankovního sektoru byla ke konci loňska 22,6 procenta. Klesnout by přitom neměla pod osm procent. Kapitálová přiměřenost představuje minimální výši vlastních zdrojů, kterou musí banka vzhledem k objemu a rizikovosti svých obchodů udržovat.
Nezaměstnanost ještě klesla
Nezaměstnanost v Česku v září klesla na 3,5 procenta ze srpnových 3,6 procenta. Bez práce je kolem 262 tisíc lidí. Po dovolených zaměstnavatelé opět nabírají. Nižší míra nezaměstnanosti byla naposledy loni v dubnu, před rokem v září dosahovala 3,8 procenta. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Úřad práce ČR. Zaměstnavatelé ke konci září nabízeli prostřednictvím úřadů práce 357 911 volných pracovních míst.
GRAF: Vývoj míry nezaměstnanosti v ČR
Za poslední tři roky, v procentech
Zdroj: tradingeconomics.com
Rakousko zavede nový typ daně
Rakouská vláda hodlá podle agentury AP zavést od července příštího roku novou uhlíkovou daň, kdy spotřebitelé budou muset zaplatit 30 eur za každou tunu CO2. Vybrané finance chce kabinet přerozdělovat mezi občany ve formě takzvaného klimatického bonusu. V roce 2025 se má daň zvýšit na 55 eur za tunu CO2. Cílem tohoto kroku je motivovat lidi například k tomu, aby si z různých možností dopravy či vytápění vybírali tu, která je šetrnější k životnímu prostředí, protože při ní vzniká méně emisí. Pokud se lidé rozhodnou pro méně ekologický způsob, budou muset zaplatit více. Předpokládá se, že daň bude přidána k cenám za služby jednotlivých společností.
Platby u Applu pro všechny?
Nizozemský antimonopolní úřad dospěl k závěru, že pravidla americké technologické společnosti Apple požadující po vývojářích, aby využívali její systém pro platby v aplikacích, narušují hospodářskou soutěž. Nařídil proto firmě úpravu tohoto systému. Platební politika obchodu s aplikacemi App Store je už delší dobu terčem kritiky ze strany vývojářů, a to zejména kvůli požadavku, aby vývojáři využívali pouze jeho platební systém, který si strhává poplatky v rozsahu 15 až 30 procent.
Apple také bude zřejmě čelit dalšímu „platebnímu sporu“, tentokrát s Evropskou komisí (EK). Ta se chystá společnost obvinit z praktik narušujících hospodářskou soutěž. Případ se týká technologií NFC čipu. Americké firmě hrozí vysoká pokuta a mohlo by ji to donutit zpřístupnit její systém mobilních plateb konkurentům.
Ach ty ceny plynu!
Ceny zemního plynu výrazně stouply, jen letos vzrostly už o více než 800 procent. To s sebou nese obavy z inflace a také z toho, zda bude v zimě dost plynu k vytápění. Cena termínového kontraktu na zemní plyn pro evropský trh s dodáním v listopadu v jednu chvíli vzrostla až o 40 procent a dostala se nad 160 eur za MWh. Klesat začala, když ruský prezident Vladimir Putin řekl, že Rusko je připraveno dodávky zemního plynu do Evropy zvýšit. Nicméně jak uvedla na konferenci k situaci na trhu s plynem šéfka exportní divize plynárenské společnosti Gazprom Jelena Burmistrovová, rostoucí ceny plynu mohou destabilizovat evropskou ekonomiku.
GRAF: Vývoj ceny zemního plynu v Evropě
Jde o cenu termínového kontraktu na obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku, v eurech/MWh
Zdroj: Yahoo Finance/TTF
Musk se s Teslou stěhuje
Tesla oficiálně přesune své sídlo z kalifornského Silicon Valley do Texasu. Na valné hromadě akcionářů americké automobilky to oznámil generální ředitel společnosti Elon Musk. Výrobu na západním pobřeží Spojených států podle něj ale firma zachová. Novou centrálu staví firma v Austinu. Dosud má sídlo v srdci Silicon Valley, ve městě Palo Alto. Při oznámení Musk mimo jiné poukázal na to, že v Texasu jsou oproti Kalifornii nižší životní náklady zaměstnanců.
Ropa bude dražší
Začátkem týdne rozhodla skupiny OPEC+ pokračovat v červencovém plánu postupného zvyšování těžby navzdory výzvám k rychlejšímu růstu produkce. OPEC+, kterou tvoří kartel OPEC a její spojenci v čele s Ruskem, se v červenci se dohodla, že bude od srpna měsíčně zvyšovat denní produkci o 400 tisíc barelů denně. Na trhu nyní přetrvávají obavy z nedostatečných dodávek v době blížící se zimní sezony. Ceny ropy se tak vyšplhaly na tříleté maximum kolem úrovně 83 dolarů za barel (Brent).
Nejbohatší v Česku je žena
V čele letošního žebříčku nejbohatších Čechů a Češek, který sestavuje časopis Forbes, je Renáta Kellnerová. Čtyřiapadesátiletá vdova po vlastníkovi investiční skupiny PPF Petru Kellnerovi, který koncem letošního března tragicky zahynul, má podle dnes zveřejněného žebříčku majetek 374,7 mld. Kč. Je to o téměř 82 miliard korun více, než činil loni majetek jejího muže. Na 2. místo se letos dostal Karel Komárek s majetkem za 117,8 mld. Kč. Na třetí místo tak sesadil realitního magnáta Radovana Vítka s majetkem za 103 mld. Kč. Majitel Energetického a průmyslového holdingu (EPH) Daniel Křetínský letos obsadil s 87,8 mld. Kč čtvrtou příčku.
Arcu čeká reorganizace
Schůze věřitelů odhlasovala, že úpadek společnosti Arca Investments bude řešen reorganizací, nikoli konkurzem. Zároveň bude mít Arca přednostní právo sestavit reorganizační plán. Arca již dříve informovala o tom, že připravila v součinnosti s prozatímním věřitelským výborem a poradci PwC a Badokh návrh podmínek své reorganizace. Věřitelům má zajistit alespoň 50 procent uspokojení pohledávek v průběhu pěti let. Insolvenčním správcem Arca Investments zůstává Lee Louda.