Slovy klasika, rozmohl se nám tu takový nešvar, nepěkná věc. Je jím přirovnávání takzvaných digitálních měn centrálních bank – CBDC – ke kryptoměnám typu bitcoinu. Přirovnání je velkou dezinformací současného finančnictví.
Definice CBDC podle ČNB |
I v současné době mohou domácnosti či podniky držet své likvidní peněžní prostředky buď fyzicky ve formě hotovosti, která je z účetního pohledu závazkem, respektive pasivem centrální banky, nebo elektronicky ve formě bankovních vkladů, kde se jedná o závazek příslušné komerční banky.
CBDC pak představují potenciální možnost držet peníze, které jsou závazkem centrální banky, ovšem v elektronické podobě. CBDC představují potenciální inovaci platebního systému. Jejich cílem je nabídnout rychlou, nákladově efektivní, spolehlivou a odolnou infrastrukturu platebního styku v prostředí rostoucí digitalizace ekonomiky. CBDC by také mohly z pohledu centrální banky reagovat na klesající význam hotovosti v některých zemích. (Zdroj: ČNB) |
Novátorství CBDC spočívá v tom, že se jedná o elektronické peníze emitované přímo centrální bankou.
V současné době – v systému bez CBDC – emitují elektronické peníze, k nimž lidé mají přístup třeba prostřednictvím své platební kartu, jednotlivé obchodní banky. Centrální banka pak pro lidi emituje peníze fyzické, tedy bankovky a mince.
Zatím tomu ale není tak, že by běžný smrtelník měl přístup k elektronickým penězům, jež by mu emitovala přímo centrální banka.
Takovým „kočkopsem“ by byla právě digitální měna centrální banky, tedy třeba „digitální koruna“ České národní banky.
Zatímco bitcoin a mnohé další kryptoměny znamenají svobodu a decentralizaci, digitální měna centrální banky naopak, jak název napovídá, spoutání a centralizaci.
GRAFIKA: Ilustrační schéma CBDC
Zdroj: BoE/ČNB
Návrat o staletí
S CBDC přichází systém monetárního feudalismu. Jde tedy svým způsobem o návrat o řadu staletí zpět.
Centrální banka totiž bude moci bezprecedentním způsobem ovlivňovat, kolik peněz a zač běžný člověk utrácí. Ten před „velkým bankovním bratrem“ nebude mít úniku.
Centrální banka, tedy stát, ve jménu podnícení ekonomického růstu bude moci nejen zavést hluboce záporné úrokové sazby, ale také bude moci třeba přidělovat lidem digitální peníze s expirační lhůtou, a to takovým způsobem, že ještě nadiktuje, za co mohou být utraceny a za co už ne.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Hlídáte svoji digitální stopu? Pozor, na co klikáte, internetoví šmejdi řádí stále více
Co přinese zamýšlená unijní digitální peněženka
Jan Jaroš (Unicorn): Digitální dvojče bude mít každý, nejen lidé, ale i věci
Monetární feudalismus, věren svému označení, znamená totální podřízení řadového občana, novodobého „nevolníka monetárního systému“, měnověpolitické „šlechtě“.
Ta mu bude moci – jistě pod záminkou snahy o dosažení obecného blaha – řídit osobní rozpočet s důsledností středověkého drába. CBDC je třeba odmítnout hned v nynějším zárodku, pokud se nechceme vrátit o řadu staletí zpět.