Mohlo by vás také zajímat
Saúdové staví nový div světa, architektonický symbol nové éry
Libor Akrman 11. listopadu 2024Saúdská Arábie rozjíždí v Rijádu projekt New Murabba, který slibuje stát se jedním z největších stavebních počinů na světě. Jeho…
Trump do Bílého domu; Rohlík v Německu pomůže Amazonu a ČNB i Fed posílají sazby níže aneb souhrn ekonomických událostí 45. týdne 2024
Libor Akrman 9. listopadu 2024Škody po povodních dosáhnou až 50 mld. Kč; Toyota otevřela v Kolíně obří hub; softwarové společnosti Y Soft pomůže EIB;…
Ruská stínová flotila s LNG stále lépe maskuje svou činnost
František Novák 4. listopadu 2024Rusko se snaží obejít západní sankce tím, že pro export zemního plynu ve stále větší míře využívá neoficiální flotilu tankerů…
- Článek
Nejbohatší a nejmocnější rodina světa: Co všechno nevíte o vládnoucí dynastii Saudů?
Novodobá historie Saúdské Arábie je více než zajímavá, neboť se točí jen kolem pár členů královské rodiny. Pojďme si přiblížit svět přepychu a luxusu vládců ropné velmoci.
Saudská Arábie se každoročně umisťuje na předních pozicích nejbohatších států světa. Její hrubý domácí produkt přepočtený na hlavu dosahuje podobné výše, jako například Spojené státy americké – zhruba 57 tisíc dolarů.
Pojďme si přiblížit detaily o této bohaté zemi, které vládne jedna z nejmocnějších rodin světa, královská rodina Saudů.
Mladá země
Saudská Arábie je necelých 90let starý stát, i když historicky je tato oblast rozhodně zajímavá i co do starších období. Zemi vládne velmi početná a bohatá rodina Saudů, která své hlavní zisky čerpá z obchodu s ropou, na kterém tak zbohatla, že začala zaostalý stát přeměňovat v moderní zemi a dokonce poskytuje i širokou zahraniční pomoc.
NOVINKA – Přihlaste se k odběru newsletteru – NOVINKA
Ekonomicky jsou liberální, jinak téměř vůbec. V roce 1960 se stala zakladatelem organizace OPEC. Jsou největším vývozcem ropy na světě. Větší zásoby se nachází pouze ve Venezuele.
Saudové vládnou absolutisticky, v celé zemi platí právo šária a jediné tolerované náboženství je islám, v který věří 97 procent obyvatelstva. V zemi se také nachází nejvýznamnější islámská duchovní místa, Mekka a Medína.
Nástup k moci
První saudský stát byl založen roku 1744 v oblasti Rijádu dvěma zakladateli. První z nich, který přinesl zejména duchovní myšlenku, byl Muhammad ibn Abd al-Vahháb, zakladatel Wahhábismu, sunitské fundamentalistické formy islámu, která se později stala i státní ideologií Saudské Arábie.
Druhým zakladatelem, tím známějším, byl emír Muhammad ibn Saúd, který se stal zakladatelem mocné linie Saudů. Tento první saudský stát se začínal rychle rozpínat, a i přes temnější úseky své historie se zachoval až do 19.století.
Během první světové války byl u moci emír Abd al-Azíz ibn Saúd (dále jen Abd al-Azíz). Tomu se díky podpoře Británie, která tou dobou chtěla vyřešit nestabilní situaci v této oblasti, podařilo během několika let dobýt a sjednotit roztroušená malá království u Perského zálivu.
V roce 1927 pak Britové uznali Abd al-Azízovo království pod slibem, že nebude útočit na okolní britské protektoráty. V září 1932 tak oficiálně vzniklo království Saudská Arábie s absolutním monarchou Azízem.
VIDEO: Dokument o královské rodině Saúdů (51 minut)
Zdroj: youtube.com
Současná královská rodina Saudů
Saudským králem je v současnosti šestý syn Ab al-Azíze – Salmán bin Abd al-Azíz (narodil se v roce 1935). Je sedmým králem v historii Saudské Arábie, kdy prvním králem byl jeho otec a další králové jeho starší bratři.
Azíz měl okolo 37synů (prameny se liší, pozn. red.), takže se v budoucí době dá očekávat, že další králové budou další mladší synové původního zakladatele. Současný vládce Salmán vládne od ledna roku 2015.
GRAFIKA: Kdo je kdo: Saúdská královská rodina
Zdroj: Reuters
Jak jsou na tom Saudové s majetkem?
Samotný královský rod je neskutečně bohatý a taky veliký. Celková čísla zahrnují kolem 5000 saúdských princů a celkově rodina čítá neuvěřitelný počet zhruba 25000 členů. Významných členů, kteří zastávají důležité funkce, je okolo jedné stovky.
Hlavní příjmy pramení z těžení a následného prodávání ropy. Největší ropná společnost na světě, Saudi ARAMCO, vznikla v roce 1933 pod názvem California-Arabian Standard Oil Company, která v této době měla jako první povolení težit ropu v nově vzniklé Saudské Arábii.
Po objevení nalezišť se společnost v roce 1944 přejmenovala na Arabian American Oil Company. O šest let později tehdejší saudský král získal pod výhružkou znárodnění 50 procent zisků společnosti na daních.
Tento nový zdroj příjmu byl tak obrovský, že si mohl dovolit o 30let později koupit celou společnost, udělat z ní národní podnik a dál ji nový název, Saudi ARAMCO.
V současné době se společnost zabývá nejen těžbou, když vytěží zhruba 10 světové produkce ropy, ale i distribucí a marketingem. Ačkoliv je Saudi ARAMCO největší ropnou společností světa, tak má obrovské rezervy v růstu. Hlavním problémem totiž je, že většinu ropy prodává v nezpracovaném stavu.
A tak může americká společnost ExxonMobil dosahovat podobné úrovně tržeb, přestože objem vytěžené ropy je u americké společnosti řádově pětkrát menší. Až dosáhne Saramco vyšší míry zpracování svých produktů, tak je vysoce pravděpodobné, že se stane naprostým hegemonem na poli ropného průmyslu v obratu i ziskovosti. V současnosti se připravuje vstoupit na burzu.
Více o úpisu akcií Saudi Aramco jsme psali ZDE
Prodej rodinného stříbra Arábie, ropného gigantu Saudi Aramco, se přiblížil
Delegace krále Salmána po Asii na jaře 2017
Velikost majetku Saudů a celkového bohatství královské rodiny mohla být ke spatření nedávno, kdy jarní delegace krále Salmána po Asii byla a je jedním slovem grandiózní.
Účely návštěv jsou různé, od navázání lepších vztahů, vzájemné spolupráci až po upevnění ekonomiky mezi zeměmi. Při své cestě postupně navštěvuje Japonsko, Indonésii, Malajsii, Brunej, Čínu nebo Maledivy.
Co ale běžného smrtelníka zaskočí, rozsah družiny, jakou si Salmán veze s sebou. Jeho delegace se skládá z celkem 50 obřích letadel, 1 500 lidí, 460tun zavazadel včetně několika limuzín.
Celá delegace tak dosti zásadním způsobem dokáže zastínit i doprovod nejmocnějšího muže světa – prezidenta USA.
Al-Valíd bin Talál
Saúdové ale nejsou jen Salmán. Hovoří se o tom, že reálnou moc vykonává dvaašedesátiletý Al-Valíd bin Talál, který se věnuje byznysu a je považován za nejbohatšího Saúda. Z hlediska rodinných vztahů je vnukem prvního krále Abd al-Azíze, a synovcem současného krále.
Po vystudování soukromé univerzity Menlo v Kalifornii, specializující se na byznys, se vrátil zpátky do Saudské Arábie, kde chtěl zbohatnout jako většina Saudů na distribuci ropy.
Jeho osud jej ale zavedl k investování do realit. Byl velmi úspěšný a jeho bohatství tak nepramení z hlavně ropných příjmů státu, ale z jeho vlastních obchodů.
Tálalův pomník? Jeddah Tower
Al-Valíd bin Talál je někdy přezdíván „arabský Warren Buffett“. Jeho společnost Kingdom Holdings je z pohledu Evropana celkem moderní. V čelních pozicích nalezneme téměř výhradně absolventy prestižních amerických a evropských univerzit a dokonce i ženy se stejnou kvalifikací.
Tato společnost proslula jako jeden z klíčových vlastníků banky Citibank, investicemi do sítě hotelových řetězců Four Seasons či Mövenpick i celou řadou dalších úspěšných obchodů na kapitálovém trhu.
Momentálně poutá pozornost rovněž tím, že se rozhodl postavit nejvyšší budovu na světě v saudském přístavu Džida. Tam má vyrůst grandiózní Jeddah Tower, která bude více než 1 km vysoká.
VIDEO: Simulace stavby Jeddah Tower
Zdroj: youtube.com
Současný odhadovaný majetek Al-Valída bin Talála dosahuje výše 21,4 miliard USD. Al-Valíd má velmi rád přepych a své bohatství, což dokazuje například nejluxusnější soukromé letadlo na světě Airbus A380 nebo palác, ve kterém přebývá o velikosti 317ti pokojů a 1500ti tun prvotřídního italského mramoru.
Na druhou stranu, velmi často poskytuje charitativní příspěvky, které chtěl například poskytnout New Yorku po 11.9.2001. Dokonce prohlásil, že než jeho život skončí, chce veškerý svůj majetek věnovat na charitu. I v tom je podobný Warrenu Buffettovi.