Mohlo by vás také zajímat
Zisk ČEZu slábne, ale navýšil celoroční výhled; inflace v Česku zrychlila a Amazon spustil outlet aneb souhrn ekonomických událostí 46. týdne 2024
Libor Akrman 15. listopadu 2024Spousta zpráv z ČEZu; státní dluhopisy šly na dračku; celosvětový odbyt elektromobilů stoupá; tučná pokuta od EU pro Metu; Čupr…
Trump do Bílého domu; Rohlík v Německu pomůže Amazonu a ČNB i Fed posílají sazby níže aneb souhrn ekonomických událostí 45. týdne 2024
Libor Akrman 9. listopadu 2024Škody po povodních dosáhnou až 50 mld. Kč; Toyota otevřela v Kolíně obří hub; softwarové společnosti Y Soft pomůže EIB;…
Elektrický Elroq na scéně; Kellnerová v čele českých boháčů a Brusel může zavést cla na čínská elektromobily aneb souhrn ekonomických událostí 40. týdne 2024
Libor Akrman 4. října 2024Vláda si plácla s odbory; dálniční známka zdraží; povodňový schodek prošel; O2 může převzít Nordic Telekom; Rozpočtové radě se nezdá…
Škodovácká Slavia pro Indii, opětovné námluvy Air Bank a Monety, slábnoucí hypoteční boom aneb souhrn dění 46. týdne
Hypoteční trh pomalu brzdí; spojení Monety a Air Bank se vrací do hry; Brusel už ví, jak na Big Tech; Amazon řekl kreditkám Visa ne; evropská inflace stoupá; Shell bude kratší a jiný; Eurowag políčil na maďarský WebEye; Česká spořitelna Bankou roku; USA zkouší jaderný sodíkový prototyp; pátou „bazuku“ proti covidu dotahuje Novavax; Apple auto už v roce 2025; fúze Avastu a NortonLifeLock schválena.
Milé čtenářky, milí čtenáři,
očkovat, či neočkovat, to je to, oč tu běží. Každopádně ti neočkovaní dostávají důvod, proč by se očkovat měli. Ostatně čísla hovoří jasně a kapacity nemocnic, které se povážlivě zmenšují, převážně zaplňují právě odmítači vakcíny (jejich důvody pomíjím). Vláda se rozhodla, že běžný život neočkovaných bude těžší, a posílá je do „karantény“. Na restaurační služby, kulturní akce, sportovní utkání, kadeřnictví či třeba bazény mohou zapomenout. Také se musí testovat v práci. Ale není cesty zpět a snaha alespoň zmírnit prohru s covidem musí být na prvním místě.
Libor Akrman
šéfredaktor Peak.cz
Hypoteční boom opadá
Průměrná úroková sazba hypoték v říjnu stoupla na 2,54 procenta ze zářijových 2,43 procenta. Sazba vzrostla poosmé v řadě. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Na zájmu o hypotéky se v říjnu ještě neprojevil zásah ČNB, v říjnu banky sjednaly 10.065 hypotečních úvěrů za 32,07 mld. Kč. Zájem o hypotéky přesto proti předcházejícím měsícům již klesá. Zatímco ještě v srpnu činil meziroční nárůst objemu poskytnutých hypoték 75 %, v září to bylo 38 % a v říjnu 27 %.
Spojení Monety a Air Bank opět ve hře
Skupina PPF a Moneta Money Bank se dohodly na novém modelu financování spojení Monety s bankovní částí PPF, kam patří Air Bank, český a slovenský Home Credit a společnost Benxy. Oznámila PPF s tím, že akcionáři Monety mají poslední možnost spojení, z nějž by vzešla třetí největší banka na tuzemském trhu, podpořit. Smlouvu o spojení odsouhlasila valná hromada Monety letos v červnu, akcionáři ovšem zároveň odmítli tehdy navrhovaný model financování.
Fond koupí čajovou divizi Unileveru
Nizozemsko-britský výrobce spotřebního zboží Unilever prodá svojí divize, která zahrnuje 34 značek čajů včetně Lipton, Pukka a Tazo. Kupujícím je investiční fond CVC Partners, který nabídl 4,5 mld. eur.
Indické burzovní fiasko
Akcie indické digitální platební platformy Paytm se při svém debutu na burze v Bombaji propadly o více než 26 procent. Nabídka akcií firmy přitom byla doposud největší primární nabídkou v Indii, konstatovala agentura Reuters. Paytm z nabídky získala 183 mld. rupií (54,9 mld. Kč).
Farmaceutická škatulata
Dánská farmaceutická firma Novo Nordisk koupí za 3,3 mld. USD společnost Dicerna Pharmaceuticals. Ta se zaměřuje na terapeutika působící proti genům způsobujícím například onemocnění typu cukrovky, obezity či onemocnění jater. Novo transakcí sází na technologii RNA interference, neboli RNAi, při níž jsou geny přispívající k těmto onemocněním umlčeny nebo učiněny neúčinnými.
Alibaba investory nepotěšila
Největší čínský internetový prodejce Alibaba Group Holding v druhém čtvrtletí svého finančního roku zvýšil tržby o 29 % na v přepočtu asi 699 mld. Kč. Dvojciferný růst není pro investory vůbec uspokojivý, nýbrž znepokojující. Jde o nejpomalejší tempo za šest posledních čtvrtletí. Tržby za celý rok by se podle firmy měly dostat maximálně na úroveň z roku 2014. Na vině je klesající spotřeba v Číně a přísnější regulace a dohled Pekingu nad internetovými giganty. Čistý zisk Alibaby meziročně klesl o 81 % na 5,37 mld. jüanů.
Erdoganův recept naruby
Turecká centrální banka navzdory vysoké inflaci a poklesu kurzu domácí měny pokračuje v uvolňování měnové politiky. Základní úrokovou sazbu snížila o jeden procentní bod na 15 %. Centrální banka zahájila snižování úroků v září, kdy základní sazba činila 19 procent. Vyhověla tím tlaku ze strany tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana, který doufá, že nižší náklady na úvěry podpoří tureckou ekonomiku. Turecká lira v průběhu čtvrtka sestoupila na historicky nejnižší úroveň ve vztahu k české měně, prodávala se za méně než dvě koruny.
Brusel už ví, jak na Big Techy
Evropští poslanci se dohodli na pravidlech, jak postupovat vůči velkým technologickým společnostem. Ta se budou vztahovat na firmy, které nabízejí na síti alespoň jednu službu, například vyhledávač a jejichž tržní kapitalizace přesahuje 80 mld. eur. Vedle Alphabetu (matka Googlu), Amazonu, Apple a Facebooku (nyní Meta), tam bude spadat třeba také Alibaba nebo Booking.com.
Evergrande se slevou prodává majetek, aby měla na splátky
Krachem ohrožený čínský developer China Evergrande prodává celý podíl ve streamovací službě HengTen. Dostane za něj 2,13 mld. hongkongských dolarů (šest mld. Kč). Firma je v problémech, protože jen s obtížemi splácí úroky na svých úvěrech. Nejzadluženější čínský developer prodá akcie držené v HengTenu se slevou 24 % z jejich středeční závěrečné ceny na burze. Novým majitelem se stane společnost Allied Resources Investment Holdings. O HengTenu se podle BBC někdy píše jako o čínském Netflixu.
Amazon odstaví kreditky od Visy
Americký internetový prodejce Amazon přestane od 19. ledna přijímat kreditní karty společnosti Visa vydané v Británii. Nelíbí se mu s tím spojené vysoké transakční poplatky. Debetními kartami od Visy u něj bude možné platit i nadále.
Inflace v EU zrychlila
Růst cen v Evropské unii poháněný zejména pokračujícím zdražováním energií v říjnu prudce zrychlil a nabral nejvyšší tempo od doby před finanční krizí z roku 2008. Meziroční míra inflace dosáhla 4,4 procenta, čímž převýšila zářijovou hodnotu o osm desetin bodu. V zemích eurozóny rostly ceny o 4,1 procenta, zatímco v září tam inflace činila 3,4 procenta. Růst cen tak již třetí měsíc v řadě výrazně překračuje dvouprocentní cíl Evropské centrální banky (ECB), která však výzvy ke zpřísnění měnové politiky odmítá.
GRAF: Vývoj meziroční inflace v EU
(v procentech)
Zdroj: tradingeconomics.com
Miliardář Branson ujídá ze svého koláče
Britský miliardář Richard Branson prodal další akcie za 300 mil. USD ve své firmě zaměřené na vesmírnou turistiku Virgin Galactic Holdings. Zisk z prodeje chce použít na podporu svého podnikatelského impéria, které utrpělo v době pandemie. Od počátku koronavirové krize prodal již akcie za více než miliardu dolarů. Ve firmě mu zůstal podíl 11,9 %, vyplývá ze zprávy pro regulátora. I nadále ale zůstává největším akcionářem vesmírné společnosti.
Na co budou jezdit japonská auta?
Největší japonská automobilka Toyota Motor a další čtyři japonští výrobci vozů se budou zabývat využitelností alternativních ekologických pohonných hmot pro automobily se spalovacími motory včetně vodíku a syntetických paliv z biomasy. Na projektu se budou vedle Toyoty podílet i společnosti Mazda Motor, Subaru, Yamaha Motor a Kawasaki Heavy Industries. Uzpůsobení spalovacích motorů na ekologická paliva, jako je vodík, je technologicky náročné, ale společnostem by umožnilo podpořit stávající dodavatelské řetězce. Ty fungují už desítky let a zaměstnávají stovky tisíc pracovníků.
Shell bude kratší a jiný
Britsko-nizozemská ropná společnost Royal Dutch Shell kvůli tlaku části akcionářů zjednoduší podnikovou strukturu a svůj daňový domicil přenese z Nizozemska do Británie. Firma v pondělí oznámila, že ukončí také duální akciovou strukturu a bude mít pouze jednu třídu akcií. Z názvu pak zmizí slova Royal Dutch a skupina ponese jen stručný název Shell. Přesun hlavního sídla do Británie se nelíbí nizozemské vládě, která uvedla, že plány skupiny ji nepříjemně překvapily. Na firmu tlačí hedgeový fond Third Point, který má v Shellu podíl a který se snaží prosadit zásadní změny. Tvrdí například, že zjednodušení podnikové struktury bude znamenat, že firma bude schopna dosahovat vyššího zisku, a tím pádem bude přinášet i lepší výsledky akcionářům.
Eurowag při chuti, spolkne WebEye
Český poskytovatel platebních a technologických služeb pro autodopravce Eurowag kupuje maďarskou firmu WebEye Telematics. Ta se zabývá poskytováním služeb správy vozového parku. Eurowag za akvizici okamžitě zaplatí 38,5 mil. eur, do tří let by pak měl podle plnění dohodnutých kritérií doplatit další část, maximálně 55,9 mil. eur. Informovala o tom česká společnost. Transakce by měla být dokončena v 1. čtvrtletí příštího roku, čekat se bude na splnění některých podmínek včetně povolení od maďarských a rumunských úřadů.
Bidenova bilionová injekce
Americký prezident Joe Biden podepsal v pondělí plán týkající se rozvoje infrastruktury ve výši bilionu dolarů. Jedná se o menší ze dvou výdajových balíků prosazovaných Bidenem. Schvalování dvou klíčových norem Bidenova prezidentství provází vnitrostranické spory demokratů. V příštích letech budou díky schválenému balíku zákonů nasměrovány prostředky do výstavby a opravy silnic, přístavů, letišť, železnic, příměstské dopravy, zásobování vodou, přenosové soustavy či vysokorychlostního internetového připojení.
Bankou roku je Česká spořitelna
hlavní kategorii 20. ročníku Mastercard Banka roku obhájila vítězství Česká spořitelna. Její generální ředitel Tomáš Salomon se opět stal Bankéřem roku. V kategorii Pojišťovna roku vyhrála Kooperativa. Druhé místo mezi bankami získala Moneta Money Bank a třetí byla Air Bank. V případě pojišťoven skončila druhá Allianz a třetí Generali Česká pojišťovna. Pojišťovákem roku se stal volbou svých kolegů z ostatních pojišťoven Martin Žáček z UNIQA pojišťovny. Nejlepší hypotéku má podle porotců hypotéka od Československé obchodní banky.
EU už má rozpočet
Po mnohahodinovém vyjednávání se zástupci členských zemí EU a Evropského parlamentu shodli na podobě rozpočtu EU pro příští rok. Navrhovanou částku téměř 170 mld. eur se europoslancům podařilo navýšit o několik stovek milionů, členské země tradičně usilující o nižší rozpočet však naproti tomu řadu jejich dalších požadavků odmítly. EU bude mít v příštím roce na své finanční závazky k dispozici částku 169,5 mld. eur, což je skoro o dvě miliardy více, než na základě loni schváleného sedmiletého rozpočtu navrhovala Evropská komise.
Létat se bude!
Americký výrobce letecké techniky Boeing získal na veletrhu v Dubaji zakázku na 72 letounů 737 MAX od indických nízkonákladových aerolinek Akasa Air. Hodnota kontraktu podle katalogových cen činí téměř devět miliard dolarů. Další zakázky v Dubaji obdržel také evropský konkurent Airbus. Kuvajtská nízkonákladová letecká společnost Jazeera Airways si u něj například objednala 28 letadel v katalogové hodnotě 3,4 miliardy dolarů. Airbus už také na dubajském veletrhu v uplynulých dvou dnech získal zakázku na 111 letadel od společnosti Air Lease Corporation a objednávku na 255 letadel od firmy Indigo Partners.
Jaderný prototyp
Podnik zaměřený na pokročilou jadernou energii založený miliardářem Billem Gatesem TerraPower postaví experimentální jadernou elektrárnu s reaktorem chlazeným sodíkem ve Wyomingu. Na projekt v hodnotě 4 mld. USD z poloviny poskytne finance americká vláda a elektrárna vznikne v místě, kde se v roce 2025 uzavře uhelná elektrárna, napsala agentura Reuters. V závislosti na udělení povolení by elektrárna o výkonu 345 MW měla být otevřena v roce 2028, což je termín stanovený Kongresem. Dodávat elektřinu by mohla zhruba 250 000 domácnostem.
Pátá zbraň proti covidu?
Americká farmaceutická společnost Novavax podala Evropské agentuře pro léčivé přípravky (EMA) žádost o schválení své vakcíny proti covidu-19, informovala agentura AP. Případné doporučující stanovisko by EMA mohla vydat do několika týdnů, napsala agentura Reuters. Vakcínu následně musí schválit Evropská komise. Pokud by tak učinila, stala by se vakcína od Novavaxu pátým preparátem schváleným k použití v EU, což by mohlo značně přispět k zásobám očkovacích látek v rámci bloku, napsala AP.
Část Wall Street zase na rekordu
Hlavní americké akciové indexy se ve čtvrtek na směru neshodly. Širší S&P 500 a Nasdaq Composite stouply na nové rekordy díky příznivým výsledkům maloobchodních a technologických firem. Dow však klesl, hlavní podíl na tom měly cenné papíry firmy Cisco Systems. Index volatility VIX stoupl o 2,81 % na 17,59 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o asi dva bazické body na 1,587 %. V popředí zájmu investorů zůstává inflace.
Motorola ukázala nové mobily
Snaho zaujmout ještě před Vánocemi se netají americká společnost Motorola, kterou vlastní čínský gigant Lenovo. Výrobce představil tento týden hned pětici nových modelů řady Moto G. Na první pohled zaujmou i velmi rozumně nastavené ceny, které jsou opravdu vysoce konkurenceschopné. Novinkami jsou tři 5G modely G200 5G, G71 5G, G51 5G a pak G41 a G31
Apple auto už za čtyři roky?
Společnost Apple usiluje o uvedení svého elektromobilu na trh v roce 2025 a zaměřuje se na projekt samořídicího vozu. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na informované zdroje. Ideální automobil Applu by neměl mít volant a pedály a interiér má být navržen tak, aby bylo možné řídit bez použití rukou. Vývoj vlastního vozu Applu se nazývá projekt Titan. Firma známá hlavně výrobou telefonů iPhone, tabletů iPad a počítačů Mac, začala pracovat na vlastním automobilu v roce 2014.
O2 za tři kvartály v zisku
Operátor O2 Czech Republic zvýšil za první 3 čtvrtletí letošního roku čistý zisk meziročně o 12,9 % na 4,89 mld. Kč. Provozní výnosy firmě stouply o 2,9 % na 30,08 mld. Kč. Hlavními zdroji růstu byly výnosy z O2 TV, mobilních dat, informačních a komunikačních technologií a růst výnosů na Slovensku. „Zatímco za prvních devět měsíců roku se provozní výnosy meziročně zvýšily o 2,9 %, samostatně v třetím čtvrtletí růst zpomalil na 0,8 %. Rozvoj sítí 5G si vyžádá zvýšené výdaje do výstavby a provozu jak na Slovensku, tak v České republice,“ uvedl finanční ředitel Tomáš Kouřil.
Český sekt do Mexika
Největší tuzemský producent sektů Bohemia Sekt nově vyváží svá šumivá vína do Mexika. K nově navázané spolupráci významně přispěla česká pobočka agentury CzechTrade v Mexiku. Z celkové produkce skupiny BOHEMIA SEKT tvoří export relativně malé procento prodaného objemu sektů a vín. Nejvýznamnějšími exportními trhy jsou pro firmu Slovensko a Belgie, ale slibně se vyvíjí i export do Nizozemí, Dánska nebo Kanady.
Spojení Avastu schváleno
Vývojář antivirového softwaru Avast oznámil, že jeho akcionáři na mimořádné valné hromadě v Londýně schválili fúzi s americkou společností NortonLifeLock. Pro fúzi se vyslovilo 94,23 % akcionářů. Transakce rovněž dostala souhlas na soudním projednání, které je součástí procesu fúze podle britského práva. Akcionáři NortonLifeLock již schválili fúzi 4. listopadu a 15. listopadu dostala souhlas od amerického ministerstva spravedlnosti.