Covidová situace se bohužel rychle mění k horšímu v celé řadě evropských zemí (včetně Česka).
Nejtvrdší opatření zavedlo v posledním týdnu bezesporu Rakousko a Slovensko. Postupně se zpřísňují také v sousedním Německu a během posledních dní ve Francii nebo ve Finsku.
GRAF: Vývoj nových případů Covid-19 ve vybraných zemích
Kumulovaná změna za 14 dní na 100 obyvatel za rok 2021 (do 26. listopadu), v abs.počtu.
Zdroj: Patria/ČSON s použitím ECDC,ISM
To je jistě nepříjemné, ale z pohledu ekonomického výhledu a nastavení trhů nic revolučního. Má se všeobecně za to, že pokračující očkování by každou další vlnu mělo zmírňovat.
Česko v „nouzi“
Pandemie opět v Česku výrazně omezí sociální kontakty. Od 26. listopadu budou muset kromě jiného restaurace a bary uzavřít ve 22:00 a na sportovní a kulturní akce může nově dorazit maximálně 1000 lidí.
Češi už nakonec tak jako tak dobrovolně své sociální kontakty omezovali, na což ukazovala například data společnosti Google.
GRAF: Vývoj indexu mobility v Česku a Německu
Za rok 2021 (do 26. listopadu 2021), v bodech.
Zdroj: Patria, Google
Vládní opatření však sociální kontakty omezí ještě více a přispějí k tomu, že některá odvětví v čele s pohostinstvím, hoteliérstvím a kulturou potáhnou českou ekonomiku na konci roku dolů.
Africká mutace na obzoru
Co je však pro trhy větším strašákem, jsou nové varianty, u kterých si zatím nemohou být vůbec jisté účinností očkování. A právě taková se objevila v posledních dnech v Botswaně (varianta B.1.1529) a rychle se šíří napříč Afrikou.
Kromě velmi vysoké rychlosti šíření se o ní zatím ví velmi málo. Trhy teď proto budou zvědavé na jakékoliv nové zprávy z Jihoafrické republiky (již 100 nových případů), která má velmi pokročilé sekvenování.
Na jejích datech pravděpodobně půjde nejlépe zkoumat charakteristiky nové varianty Covid-19. Pokud by měla být více odolná proti stávajícímu očkování, máme na stole nový problém.
I proto se v reakci na zprávy o nové variantě propadly globální výnosy a dolar se drží na silných úrovních…