Mohlo by vás také zajímat
Google bude bez Chromu?; ve VW se čekají bouře a EDF se odvolává u ÚOHS aneb souhrn ekonomických událostí 47. týdne 2024
Libor Akrman 22. listopadu 2024Pozor na AI, varuje ECB; MMR dostalo pokutu za zpackanou digitalizaci; EDF podala rozklad u ÚOHS; prezidentu Pavlovi e nezdá…
Další krok na cestě k digitalizaci, elektronické podpisy se stávají stále běžnějšími
Libor Akrman 23. října 2024Lidé si za roky používání internetu zvykli, že v online prostředí číhá nebezpečí na každém rohu. Během posledních let se…
Notářská komora spouští nový systém pro zabezpečení úschov, pohyby peněz půjde sledovat
Libor Akrman 16. července 2024Uschovat peníze při transakci, typicky větší sumu při nákupu nemovitosti, bude od příštího měsíce u všech notářů bezpečnější. Nový systém…
- ROZHOVOR
Místo, kde se rodí (nejen) bankovky, již vstoupilo do digitální éry, říká ředitel STC
Ve Státní tiskárně cenin stále používají tradiční postupy, jako je například ruční rytina pro techniku hlubotisku. Potřeby trhu a technologický vývoj však postupně přinesly kombinaci tradičních a nových metod. „Digitalizace se projevuje především ve výrobě hlavního sortimentu, tedy dokladů. Od letošního roku vyrábíme mimo jiné nové občanské průkazy, které obsahují bezkontaktní čipy,“ říká šéf Státní tiskárny cenin Tomáš Hebelka.
Sto milionů bankovek, osobní doklady, tabákové nálepky a pásky na alkohol. Nebo také speciální edice u zvláštních příležitostí, to jsou jen některé příklady toho, co vyrábí Státní tiskárna cenin (STC).
Jako byly třeba tolary při 90. výročí pražské zoo nebo nedávná pamětní „bankovka“ k 10. výročí úmrtí prezidenta Václava Havla. Zatímco po Havlových pamětních listech s číslem 10 odkazujícím právě na zmíněné výročí se jen zaprášilo, tak limitovaná edice zoologických Trojských tolarů je k mání.
Tisky, na nichž jsou populární zvířata z trojské zoo, konkrétně slon indický, lachtan jihoafrický a gorila nížinná nabízí STC na svém e-shopu. Ten ostatně tiskárna spustila v reakci na požadavky sběratelů.
„Velmi často se na nás obraceli sběratelé, numismatici i znalci uměleckých předmětů z naší branže a měli velký zájem o naše tisky a produkty. Občas jsme limitované množství uvolnili do prodeje, ale šlo spíše o výjimky. Otevřením e-shopu chceme vyjít vstříc všem odborníkům i laikům, kteří se o krásné tisky zajímají. Jde převážně o unikátní kousky z dílen špičkových umělců,“ říká ředitel Státní tiskárny cenin Tomáš Hebelka.
Ostatně existence e-shopu je jedním (drobným) důkazem toho, že i STC vstoupila na cestu digitalizace. Nicméně zmíněné speciální projekty jsou jen zlomkem hlavní produkce tiskárny.
Výrobní digitalizace
Asi každý by očekával, že hlavním byznysem bude tisk bankovek, ale ty se podílí na celkovém obratu jen asi zhruba ze 17 procent. Za rok STC vytiskne 100 milionů kusů bankovek, v průměru čtyř nominálních hodnot.
Stěžejním produktem jsou doklady, které v letošním roce tvoří bezmála dvě třetiny (65 procent celkové produkce. Loni to přitom bylo pouze 55,5 procenta, což byl ale důsledek pandemie, která ochromila celý svět.
Doklady jako občanský průkaz, cestovní dokad, řidičský průkaz, průkaz k povolení pobytu tvoří 65 procent produkce Státní tiskárny cenin.
„Pokles se projevil především u cestovních pasů z důvodu zákazu cestovat a občanských a řidičských průkazů. Vláda totiž jejich expiraci občanům prodloužila a zároveň omezila činnost úřadů. V letošním roce jsme se počtem vyrobených dokladů dostali do běžných čísel,“ doplňuje Hebelka.
Ostatní ceniny, které zahrnují akcie, certifikáty, tabákové nálepky, alkoholové pásky, jízdenky, stravovací poukázky tvoří nezanedbatelných 19 procent z celkových tržeb.
„Tyto produkty ovšem ubývají. Například dálniční známky, které se tiskly do roku 2020 nahradila elektronická dálniční známka. Proto se STC zaměřuje na digitální služby, které nahrazují nebo doplňují tradiční polygrafické výrobky,“ vysvětluje generální ředitel.
Čtyři fáze pro bankovky
Ale vraťme se prozatím ještě k bankovkám a jejich digitalizační evoluci. Časy, kdy bankovka vznikala tři roky, jsou pryč. Dnes stejný objem práce trvá dva až tři měsíce.
Fáze výroby bankovek |
Během první fáze se tisknou ofsetovou technikou obě strany bankovky najednou. Druhou fází je hlubotiskový tisk, který je díky vysokému nánosu tiskové barvy rozpoznatelný hmatem. Používá se při reprodukci rytin a tiskových prvků z jemných linek, které můžete na bankovkách vidět například na portrétech slavných historických osobností. Třetí fází je horizontální a vertikální číslování bankovek. Poslední fází jsou dokončovací práce, mezi které patří ořez bankovek na předepsanou velikost, vícestupňová manuální i automatická kontrola všech požadovaných ochranných prvků a balení. Mezi všemi operacemi probíhají pravidelné i namátkové kontroly, automatické přepočítávání a jsou aplikovaná veškerá bezpečnostní opatření. Poté se bankovky odevzdají České národní bance, která zajišťuje jejich další distribuci. . |
Od samého počátku vznik nových bankovek a jejich výrobu řídí Česká národní banka (ČNB), která určuje, jaké nominály a v jakém množství se budou tisknout. Pokud budeme mluvit o fázích samotné technologické výroby současných českých bankovek, které ztvárnil téměř před třiceti lety Oldřich Kulhánek, jsou ve zkratce čtyři. (viz box)
Přesto podle Hebelky „mnoho prvků nebo chcete-li procesů a technologií, zůstávají po celé generace neměnné.“ K tradičním technologiím, které se stále využívají, je ruční rytina pro techniku hlubotisku.
Potřeby trhu a technologický vývoj však postupně přinesly kombinaci tradičních metod s novými. Princip ofsetového tisku se nemění, ale jsou přidávány speciální barvy a pigmenty, které dříve z technických důvodů nemohly být aplikovány a kontrolovány.
Největší technologický pokrok však je zaznamenáván v ochranných prvcích bankovek. Asi netřeba dodávat, že výroba je řízena a kontrolována digitálně. Třeba při třídění bankovek používá STC špičkový stroj, který nahradil donedávna strojní a náročnou manuální kontrolu bankovek. Nová třídička překontroluje a zabalí minimálně 40 ks bankovek během jedné vteřiny.
Doklady plné biometrie
Digitalizace se však především projevuje ve výrobě hlavního sortimentu, tedy dokladů. Od letošního roku STC například vyrábí nové občanské průkazy, které obsahují bezkontaktní čipy, na nichž jsou uloženy biometrické údaje. Čip na dokladech bude obsahovat zobrazení obličeje držitele a dva otisky prstů.
„Naše výrobní technologie již byla na možnost výroby průkazů s bezkontaktním čipem víceméně připravena, ale museli jsme provést rozsáhlou úpravu personalizačního systému. Zejména bylo nezbytné důkladně otestovat správné fungování nových softwarových aplikací na obecních úřadech, kde budou pořizovány žádosti o vydání nových biometrických průkazů,“ popisuje Hebelka.
V oblasti osobních dokladů nabízí STC i implementaci souvisejících IT systémů pro elektronický sběr dat, pořizování žádostí, jejich centrální zpracování, personalizaci a následné vydávání dokladů. Tuto část řeší samostatný úsek digitálních služeb. Ten sice vznikl až loni, ale vývoji digitálních služeb se STC věnovala mnohem dříve.
Mezi už zaběhnuté projekty patří systém Track and Trace, který aktuálně STC provozuje pro tabákové výrobky. V principu jde o to, že centrální autorita rozdělí jedinečné registrační kódy všem subjektům zapojeným do výroby, distribuce, skladování a prodeje tabákových výrobků.
Digitální tachografy a spol.
Méně známým, ale také zajímavým produktem spojeným je systém tzv. digitálního tachografu pro podnikatele a řidiče v oblasti nákladní dopravy. Někdy se na tyto nástroje trochu neprávem zapomíná, přitom jde o rozhodující nosič informací při řešení dopravních nehod kamionů nebo autobusů.
Projekt digitálního tachografu realizuje STC pro Ministerstvo dopravy od března 2018 a zahrnuje dvě základní oblasti. Ta první část zahrnuje výrobu a personalizaci paměťových karet. Druhou oblastí projektu je poskytování služeb provozu, podpory a rozvoje informačního systému digitálního tachografu, který je klasifikován jako významný informační systém veřejné správy.
Co se týká rozvojových projektů – tím nejvýznamnějším je prototyp mobilní aplikace eDokladovka, jakési digitální dvojče fyzického dokladu. Pokud se podaří přivést projekt k životu, bude možné do aplikace eDokladovka nahrávat jednotlivé identifikační doklady vydávané státem.
Pro začátek půjde o typické doklady, jako jsou občanský průkaz a řidičský průkaz. V budoucnu bude aplikace eDokladovka vybavena rozhraním, pomocí kterého bude možné importovat další doklady, které jsou vydávány/personalizovány jinými subjekty než STC. Může se jednat například o osvědčení o registraci vozidla, rodný list, zbrojní průkaz, průkaz pojištěnce zdravotní pojišťovny apod.
„eDokladovka nenahrazuje fyzické doklady v podobě plastových karet, či jiných formátů a materiálů. Digitální doklady uložené v eDokladovce jsou digitálními dvojčaty těchto fyzických osobních dokladů. Hlavní výhodou digitálních dokladů v jedné aplikaci je především v uživatelské přívětivosti celého řešení. Významně se eliminuje možnost ztráty a zneužití fyzických dokladů, které mohou být uloženy v bezpečí domova, zatímco občan cestuje do práce nebo za zábavou,“ doplňuje Hebelka.
Nyní je to podle něj jen o tom, jak bude celý systém v budoucnu věcně nastaven a zakotven legislativně.