Mohlo by vás také zajímat
Průvodce investora prezidentskými volbami v USA
Kristina Hooper 5. listopadu 2024Prezidentský souboj v USA mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a bývalým prezidentem Donaldem Trumpem je zde. Jeho výsledek může mít výrazný…
České zdravotnictví není připraveno na další krize ani na stárnutí populace, ukazuje analýza
Pavlína Zítková 13. září 2024Český zdravotnický systém je na 10. místě zemí nejhůře připravených na stárnutí populace, možné další epidemie, nárůst chronických chorob a…
Co vaši personalisté tuší, ale bojí se vám to říct. Jak na bezpečnost lidských zdrojů?
Petr Moroz 8. ledna 2024V posledních třech letech prošel svět personalistiky, lidských zdrojů a náboru radikálními změnami. Tento posun přinesl nové výzvy v oblasti…
Delší otcovská dovolená a změny v rámci ošetřovného. Co bude od roku 2022 jinak?
Poslanci v letošním roce schválili změny, které umožní čerpat ošetřovné a dlouhodobé ošetřovné více lidem. Schválené novinky potěší i novopečené otce.
V příštím roce nastanou nemalé změny z hlediska nemocenského pojištění, které se dotknou především ošetřovného a nároku na otcovskou dovolenou. O tyto změny se postará novela zákona o nemocenském pojištění, která vyšla ve sbírce listin pod číslem 330/2021.
Konkrétně se bude týkat hlavně tří nemocenských dávek, a to dlouhodobého ošetřovného, ošetřovného a dávky otcovské poporodní péče, tzv. otcovské.
Dlouhodobé ošetřovné
Další legislativní změny od roku 2022 |
Návrh zákona o ochraně oznamovatelů K 17. 12. 2021 uplynula lhůta pro transpozici směrnice EU o ochraně oznamovatelů. Veřejné instituce musí stanovené povinnosti plnit již od tohoto data, a to v důsledku tzv. přímého účinku směrnice. Na soukromé subjekty se povinnosti budou vztahovat až po přijetí českého zákona, což se dá očekávat v následujících měsících. Cílem směrnice je zajistit ochranu zaměstnanců a dalších osob v případech, kdy oznámí protiprávní jednání (či opominutí) v rozporu s veřejným zájmem. Hlavním prostředkem má pak být zavedení bezpečných vnitřních oznamovacích systémů. Tato povinnost má dle směrnice dopadat na subjekty s více než 50 zaměstnanci, návrh českého zákona připravený předchozí vládou je však přísnější a ukládá tuto povinnost již od počtu 25 zaměstnanců. Je otázkou, zda nová vláda převezme původní návrh bez výraznějších změn, či jej upraví.Novela energetického zákona Novela energetického zákona přináší větší práva spotřebitelům, nové povinnosti přibydou dodavatelům energií a zejména energetickým zprostředkovatelům, kteří budou podléhat ERÚ. Novela primárně reaguje na praktiky tzv. energetických šmejdů. Nově bude muset každý energetický zprostředkovatel splňovat podmínky vzdělání, praxi i bezúhonnost a získat licenci od ERÚ. Spotřebitel bude zejména oprávněný kdykoliv bez postihu odstoupit od smlouvy o zprostředkování, což by mělo vyřešit problém vysokých smluvních pokut, které jsou v těchto případech požadovány. Zároveň bude spotřebitel oprávněný do 15 dnů od zahájení dodávky vypovědět smlouvu o dodávce uzavřenou za něho zprostředkovatelem. Dále se posiluje postavení odběratele energií i v dalších situacích. V případě stěhování spotřebitele bude možné bez sankce smlouvu vypovědět. Smlouva na dobu určitou může trvat maximálně 36 měsíců, poté se změní na smlouvu na dobu neurčitou, kterou lze snadněji a bez sankce vypovědět. Novela zákona o elektronických komunikacích Změna pravidel investičních pobídek – podpora technologických start-upů Zdroj: advokátní kanceláře Noerr |
Na dlouhodobé ošetřovné by mělo od 1. ledna 2022 dosáhnout více osob.
„Po novele se podmínka nároku na dlouhodobé ošetřovné spočívající v hospitalizaci nemocného zkrátila ze sedmi kalendářních dní na čtyři. V případě nevyléčitelně nemocných odpadla podmínka hospitalizace úplně,“ vysvětluje Barbora Šafaříková z advokátní kanceláře Noerr.
Zároveň je možné požádat o vydání rozhodnutí o vzniku potřeby dlouhodobé péče do osmi dnů po skončení hospitalizace.
Krátkodobé ošetřovné
Další změna se týká krátkodobého ošetřovného. Nově ho budou moci čerpat i osoby, které nežijí s ošetřovanou osobou v domácnosti, ale pouze se o něj po dobu nemoci starají.
Podle advokátky Šafaříkové mezi tyto osoby patří například prarodiče, sourozenci, vnoučata, rodiče manželů nebo registrovaní partneři a partnerky.
Rozšíření otcovské
V České republice mohou nyní otcové čerpat otcovskou sedm kalendářních dnů. Tu čerpají s nástupem v období prvních šesti týdnů po porodu dítěte nebo jeho převzetí do péče nahrazující péči rodičů.
Nemocenská dávka je s kompenzací 70 procent denního vyměřovacího základu. Od příštího roku se tato dávka prodlužuje na dva týdny, tedy na 14 kalendářních dnů.
„Novela také prodlužuje období, ve kterém může otec nastoupit na otcovskou. A to za situace, kdy je novorozenec během prvních 6 týdnů života hospitalizován. O tuto dobu se prodlouží období, kdy může nastat nástup na otcovskou,“ dodává Barbora Šafaříková.
Nemocenská dávka otcovská už v Česku funguje od 1. února 2018. Jejím hlavním cílem je, aby otec mohl zůstat doma, nepřišel o příjem a zároveň, aby se posilovaly vazby mezi dítětem a oběma rodiči v raných týdnech života dítěte.
Krizové ošetřovné
Prezident Miloš Zeman také v prosinci podepsal předlohu, která obnoví krizové ošetřovné. Ta nabude účinnosti vyhlášením ve sbírce listin.
Podle ní dostanou pečující při zavření škol nebo tříd kvůli epidemii koronaviru ošetřovné po celou dobu karantény. Dávka vzroste na 80 procent redukovaného základu výdělku a vyplácet se bude zpětně od začátku listopadu. Tato možnost platí do 28. února 2022.
V současné době se zatím dávka vyplácí rodičům na školáky většinou nejvýše devět dnů a podpora činí 60 procent redukovaného základu výdělku.
Nárok na nově stanovené krizové ošetřovné budou mít rodiče pečující o děti mladší 10 let.
Zaměstnanecký okruh
Okruh osob s nárokem na ošetřovné se po dobu opatření ale rozšiřuje také o zaměstnance, kteří pečují o:
- nezaopatřené dítě, které je závislé na pomoci jiné osoby aspoň ve stupni I (lehká závislost) podle zákona o sociálních službách a nemůže navštěvovat školu z důvodu mimořádného opatření při epidemii, nezaopatřenost dítěte se posuzuje podle zákona o důchodovém pojištění,
- osobu ve věku nad 10 let, která je umístěna v zařízení určeném pro péči o osoby, které jsou závislé na pomoci jiné osoby aspoň ve stupni I (lehká závislost), ale toto zařízení nemůže navštěvovat z důvodu mimořádného opatření při epidemii,
- nezaopatřené dítě se speciálními vzdělávacími potřebami podle školského zákona, jde-li o dítě se závažnými vývojovými poruchami chování, souběžným postižením více vadami nebo autismem, kterému bylo vydáno doporučení školského poradenského zařízení za účelem stanovení podpůrných opatření pro jeho vzdělávání, jestliže nemůže navštěvovat školu z důvodu mimořádného opatření při epidemii.
Denní dávka přitom nebude podle předlohy nižší než 400 korun při plném úvazku, při kratším se úměrně sníží. Ošetřovné se nevztahuje na dny prázdnin či ředitelského volna. K žádosti nebude potřebné potvrzení školského zařízení o uzavření, postačí čestné prohlášení.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Odpad z nemocnic zahlcuje spalovny, země objevuje 800 nových hrdinů boje s pandemií
Byznys s krevní plazmou v Evropě v ohrožení? Pacienti mohou zůstat do pěti let bez léků
Pavel Sedláček (Pfizer): Budoucností léčby jsou průlomové léky šité pacientovi na míru
Na dávku budou mít nárok i zaměstnanci pracující na dohodu mimo pracovní poměr, pokud nebudou účastni nemocenského pojištění v kalendářním měsíci, kdy vznikla potřeba péče. Měli by nárok na ošetřovné při účasti alespoň v předchozích třech kalendářních měsících před vznikem potřeby ošetřování.
Článek, jehož autorem je Pavlína Zítková a který byl redakčně upraven, původně vyšel na serveru Naše zdravotnictví.