Mohlo by vás také zajímat
Nečekaný (a nechtěný) efekt Green Dealu? Zkolabuje-li autoprůmysl, spousta Evropanů bude hledat práci
Lukáš Kovanda 11. prosince 2024V EU krachuje výroba elektrobaterií v podání evropských firem, zato ty asijské dále expandují. Asie tak upevní své místo v…
Bitcoin prolomil hranici 100 tisíc dolarů; Babiš zrušil svěřenský fond a královnou Spotify je Taylor Swift aneb souhrn ekonomických událostí 47. týdne 2024
Libor Akrman 6. prosince 2024MPO zadotuje 700 miliony projekty s AI; průměrná mzda vzrostla; ČEZ koupil elektromontážní EL-ENG; Juchelka bude dál v čele KB;…
Bublina kolem AI? Může to zajít ještě mnohem dál
Dmytro Spilka 27. listopadu 2024Americké akciové trhy žene vzhůru z velké části nadšení z potenciálu umělé inteligence. Po uvedení ChatGPT od OpenAI, kterou pomohl…
Apple dobyl tříbilionovou metu, Musk všem vytřel zrak a Kazachstánem zmítají nepokoje aneb souhrn událostí 1. týdne
Koruna zamířila pod 24,50 Kč za euro; vláda schválila programové prohlášení; EU navrhuje zařadit jádro a plyn mezi zelené investice; Apple překonal ve valuaci metu tří bilionů dolarů; IKEA zdraží po celém světě v průměru o 9 %; Tesla loni navýšila odbyt; turecká inflace se „utrhla“ z řetězu; China Mobile historicky největší IPO v Číně; Toyota prodala v USA víc aut než GM; Sony chce jít na trh elektroautomobilů; automobilka Stellantis bude spolupracovat s Amazonem; státní rozpočet loni s rekordním schodkem; Kazachstánem zmítají obří protesty.
Milé čtenářky, milí čtenáři,
na úvod letošního prvního newsletteru bych vám chtěl popřát vše nejlepší v novém roce, jak v osobním, tak v pracovním životě. A hlavně zdraví. Strašák v podobě covidu se nás drží zuby nehty, a tak se zdá, že ani letošek nebude zcela normální. Snad jste zvládli během vánočních svátků nabrat dost sil pro úspěšný start roku 2022. Vzhledem k tomu, že kola dějin se stále točí a pořád se něco děje, věřím, že na našich stránkách Peak.cz či v našem newsletteru budete dál nacházet zajímavé a inspirativní informace. A teď už pojďme k dění ve světě byznysu na začátku ledna…
Libor Akrman,
šéfredaktor Peak.cz
Tříbilionový Apple
Americká technologická společnost Apple se stala prvním podnikem na světě, jehož tržní hodnota dosáhla tří bilionů dolarů. Cena akcií Applu se při pondělním obchodování na krátko vyšplhala na rekordních 182,88 dolaru za kus. Od ledna 2007, kdy spoluzakladatel a bývalý šéf Applu Steve Jobs představil první model telefonu iPhone, cena akcií Applu vzrostla o asi 5 800 procent. Americký akciový index S&P 500 přitom ve stejném období vzrostl pouze o zhruba 230 procent.
Milion to nebyl, i tak Musk všem vytřel zrak
Americká automobilka Tesla loni dodala na trh rekordních 936 172 elektromobilů, což je proti předchozímu roku nárůst o 87 %. Milionová meta stanovená zakladatelem automobilky Elonem Muskem sice dobyta nebyla, ale výsledek je tomu velmi blízko. Tesla se loni potýkala jako jiné automobilky s výpadky v dodávkách některých dílů. Pomohly jí v tom i technické změny u aut, díky kterým se mohla bez některých komponent úplně obejít. Zvýšit odbyt se jí podařilo zejména díky navýšení výroby v továrně v Šanghaji. Musk už dříve řekl, že v dalších devíti letech by chtěl zvýšit prodej elektromobilů Tesla na 20 milionů ročně. Aby se automobilka na taková čísla dostala, chystá se v letošním roce zahájit výrobu crossoveru Model Y v nové továrně v texaském Austinu. Pak chce otevřít další závod, a to v německé spolkové zemi Braniborsko.
Při nepokojích v Kazachstánu umírají lidé
Kazachstánem zmítají nepokoje, které začaly jako protesty proti zdražení zkapalněného ropného plynu (LPG), levnější alternativy k benzínu. Bouře se vyžádaly nejméně 1000 zraněných a 13 mrtvých policistů. Pravděpodobně zemřely i desítky demonstrantů, kteří byli podle policie „zlikvidováni” při útoku na administrativní budovy v Almaty, největším městě středoasijské země. Prezident Kazachstánu Kasym-Žomart Tokajev dovolil policii a vojsku střílet bez varování. V televizním vystoupení také prohlásil, že nebude vyjednávat s účastníky nepokojů, které označil za teroristy.
Koruna posiluje
Česká měna v tomto týdnu poprvé od září 2012 posílila pod psychologickou úroveň 24,50 za euro. Hlavním důvodem je rozevírání nůžek mezi úrokovými sazbami na koruně a na euru. Trh nyní předpokládá, že se do března rozevřou do největší šíře od prvního pololetí roku 1999, tedy takřka za celou existenci eura.
NAPSALI JSME PRO VÁS:
Končící kauza Theranos je první větší kaňkou startupové líhně Silicon Valley
Přichází doba drahých energií. Co chystá vláda Petra Fialy a jak to bude účinné?
Důsledek růstu sazeb: blíží se ochlazení pražského realitního trhu?
Tendr na Dukovany přijde na řadu v únoru
Podle generálního ředitele energetické společnosti ČEZ Daniela Beneše bude bezpečnostní posouzení uchazečů o stavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany hotové do konce ledna. Následně může být podle jeho předpokladu vyhlášený tendr. Beneš to ve čtvrtek řekl v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu. Podle jeho názoru bude nový blok spuštěný podle očekávání v roce 2036.
Vláda požádá o důvěru ve středu
Vláda koalice Spolu s Piráty a Starosty ve čtvrtek schválila programové prohlášení. Ve středu 12. ledna předstoupí před sněmovnu s žádostí o důvěru. „Dokument má ještě některé úpravy textové a myslím, že je to dobrý program pro budoucnost České republiky,” uvedl předseda Pirátů a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš. Koalice jsou podle něj s výsledkem spokojeny, dokument kvůli textové editaci zveřejní v nejbližších dnech.
New York Times vsadí na sport
Americké vydavatelství New York Times kupuje sportovní web Athletic za asi 550 mil. USD (asi 12 mld. Kč). Podle agentury Reuters o tom s odkazem na zdroje blízké ujednání informovala mediální společnost The Information. Athletic je sportovní web založený na předplatném. V roce 2020 měl tržby ve výši 47 mil. USD, kvůli rušení většiny sportovních akcí vinou pandemie ale musel na začátku tohoto roku snižovat mzdy a stavy.
Zelené jádro
Evropská komise hájí svůj návrh zařadit dočasně jádro a plyn mezi zelené investice, nad nímž se strhla vlna kritiky. Činitelé komise tvrdí, že nárok na označení za udržitelnou investici budou mít jen projekty splňující velmi přísná kritéria. Plán počítá například s tím, že do roku 2050 budou muset mít jaderné elektrárny pro svůj odpad hlubinná úložiště, která zatím neexistují. Možná podpora se bude týkat pouze těch projektů, které nahradí výrobu energie či tepla z uhlí či dalších méně čistých zdrojů.
Inflace v Německu je nejvyšší za 29 let
Růst spotřebitelských cen v Německu loni zrychlil na 3,1 %, a dostal se tak na nejvyšší hodnotu od roku 1993. Uvádí předběžná data spolkového statistického úřadu. V předloňském roce dosáhla míra inflace 0,5 %. Loni se stejně jako v jiných evropských ekonomikách, výrazně utrhla nad dvouprocentní cíl Evropské centrální banky. V samotném prosinci se inflace podle předběžného odhadu vyhoupla na 5,3 %.
Český průmysl se vzpamatovává z propadu
Český průmysl po třech měsících poklesu v listopadu meziročně vzrostl. Produkce se zvýšila o 1,6 procenta. Stále se však nedařilo automobilovému průmyslu, který byl hlavním důvodem poklesu v předchozích měsících. Vyplývá to z údajů ČSÚ. „Listopadový růst průmyslové produkce představuje dobrý výsledek. Šlo po dubnu zatím o druhý nejsilnější měsíc roku 2021, a to i přes přetrvávající problémy ve výrobě automobilů,” uvedl Radek Matějka z ČSÚ.
Stát si půjčuje nejdráž za poslední desetiletí
Hospodaření státu loni skončilo s rekordním schodkem 419,7 miliardy korun, oznámil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). A shodou okolností několik minut před tímto oznámením poprvé od roku 2012 překročila úroková sazba na desetiletém dluhopisu vlády České republiky psychologickou úroveň tří procent. „Vláda ČR tak čelí nejvyšší úrokové sazbě na svém dluhu za posledních takřka deset let. A stojí před dvojím problémem: právě i kvůli historicky rekordnímu deficitu jí enormně narůstá samotný dluh, a navíc ještě narůstá výše úrokové sazby na tomto dluhu,” komentuje Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank.
Státní dluh loni stoupl na rekordních zhruba 2,466 bilionu korun. Na každého Čecha tak hypoteticky připadl dluh zhruba 234 038 korun. Za jeho nárůstem je zejména emise státních dluhopisů kvůli pokrytí výše zmíněného rekordního schodku. V poměru k HDP se státní dluh za poslední dva roky zvýšil z 28,5 procenta na téměř 41 procent. Ministerstvo financí na to reaguje pozastavením vydávání Dluhopisů Republiky pro občany. Projekt chce v souvislosti s potřebou financování státního čerstvý šéf financí Stanjura nejprve vyhodnotit.
Francie si došlápla na BigTechy
Francie uložila společnostem Google a Facebook vysoké pokuty za to, že uživatelům zkomplikovaly odmítnutí souborů cookie, které sledují chování na internetu. Google má zaplatit 150 milionů eur a Facebook Ireland 60 milionů eur.
LeasePlan mění majitele
Na trhu se rodí přední světový hráč v mobilitě. Firma ALD, která je divizí francouzské banky Société Générale a zaměřuje se na leasing aut, se dohodla na převzetí přední evropské leasingové společnosti LeasePlan. Cena? 4,9 mld. eur, tedy asi 121 mld. Kč. Spojením vznikne nová, rozšířená společnost s názvem NewALD, která bude mít ve své flotile 3,5 milionu vozidel, píše agentura Reuters.
Stellantis si plácl s Amazonem
Ve vozech automobilového koncernu Stellantis se rozzvučí hlas Alexy z Amazonu. Strany se dohodly na spolupráci, která bude zahrnovat mimo jiné společný vývoj softwaru pro digitální informační a zábavní systémy v automobilech. Ovládat jej půjde mimo jiné právě prostřednictvím hlasové asistenční služby Amazonu. Amazon se v rámci dohody o spolupráci stane pro Stellantis preferovaným dodavatelem cloudových služeb pro zajišťování mobilní sítě a výpočetního výkonu v budoucích automobilech a také prvním zákazníkem u nové řady elektrických dodávkových automobilů Ram ProMaster, kterou plánuje Stellantis uvést na trh v roce 2023.
IKEA zdraží celosvětově, v průměru o devět procent
Rostoucími náklady na dopravu a suroviny přiměly největšího světového výrobce nábytku IKEA k nepopulárnímu zdražování. Celosvětově zvýší ceny v průměru o devět procent. Bez dalších podrobností to oznámila firma Ingka Group, která vlastní většinu prodejen IKEA. Zvýšení cen v jednotlivých zemích nebude stejné, bude vycházet z toho, jaké jsou v dané zemi inflační tlaky.
Auchan opět pokukuje po Carrefouru
Francouzský maloobchodní řetězec Auchan zvažuje, že znovu podá nabídku na převzetí konkurenčního Carrefouru, píše s odvoláním na své zdroje agentura Bloomberg. Vznikl by největší maloobchodní prodejce potravin ve Francii, který by mohl snáze konkurovat levným německým prodejnám v zemi.
China Mobile roztančila burzovní parket
Akcie telekomunikační společnosti China Mobile ve středu při svém debutu na burze v Šanghaji posílily. Na začátku obchodování si připisovaly více než devět procent, později své počáteční zisky zmírnily a zavřely s růstem 0,5 procenta. Firma z primární nabídky akcií získala 48,7 mld. jüanů (167,2 mld. Kč), což z ní dělá největší IPO v Číně za posledních deset let.
Sony šlape do elektromobility
Japonský technologický konglomerát Sony se chystá letos na jaře založit firmu Sony Mobility, s níž chce zkusit proniknout na trh s elektrickými vozidly. Před zahájením světového veletrhu spotřební elektroniky CES v USA to oznámil šéf firmy Keničiró Jošida, který zároveň představil již druhý prototyp elektrického vozidla, který společnost vyvinula. Model označený Vision-S02 už nyní testuje v provozu.
Toyota sesadila z amerického trůnu GM
Japonská automobilka Toyota Motor loni v prodeji aut v USA překonala amerického konkurenta General Motors (GM). Ten tak poprvé od roku 1931 přišel o vedoucí pozici na domácím trhu. Toyota oznámila, že loni zvýšila prodej v USA o 10 % na 2,332 milionu vozů. Prodej GM na americkém trhu naopak klesl o 13 % na 2,218 milionu vozů. Spojené státy jsou druhým největším automobilovým trhem na světě za Čínou.
Podporovatel Airbnb, Uber a Spotify míří na burzu
Myšlenka dostat americkou investiční společnost TPG na burzu dostává konkrétní kontury. TPG je jedním z posledních velkých hráčů v odvětví, který usiluje o vstup na burzu. V rámci primární veřejné nabídky akcií (IPO) v USA by investička, která vložila peníze do firem jako Airbnb, Uber nebo Spotify, mohla být oceněna až na 9,3 mld. USD. V úterý firma oznámila, že hodlá prodat asi 28,3 milionu akcií v ceně od 28 do 31 USD za kus.
Nezaměstnanost v Německu se blíží předkrizové úrovni
Míra nezaměstnanosti v Německu v prosinci podle sezónně očištěných údajů klesla na 5,2 % z listopadové hodnoty 5,3 %, oznámil spolkový úřad práce. Nezaměstnanost je tak v Německu na nejnižší úrovni od března 2020, kdy Berlín začal zavádět tvrdá karanténní opatření kvůli covidu. Počet nezaměstnaných se v prosinci podle sezónně očištěných dat v 83milionovém Německu snížil o 23 tis. na 2,405 milionu.
Třetinový růst Pilulky
Tržby společnosti Pilulka Lékárny bez zahrnutí franšíz přesáhly podle předběžného odhadu 2,4 mld. Kč, což představuje meziroční růst blízko 35 %. Informovala o tom společnost v tiskové zprávě. On-line prodej vzrostl o 50 %. Celkově lepší pandemická situace v druhé polovině roku patrně přispěla k nižšímu tempu růstu než v polovině první, kdy tržby vzrostly meziročně o 45 %.
Údajně oklamaní investoři Bayeru stupňují své nároky
Investoři v Německu v rámci připravované hromadné žaloby ohledně převzetí americké biotechnologické společnosti Monsanto požadují po německém chemickém a farmaceutickém koncernu Bayer zhruba 2,2 mld. eur (asi 55 mld. Kč). Informovala o tom právnická firma Tilp. Uvedená částka podle právníků zahrnuje požadavky zhruba 320 investorů. To představuje nárůst ve srovnání s informacemi z minulého měsíce, podle kterých firma Tilp evidovala nároky více než 250 investorů v hodnotě přesahující miliardu eur, napsala agentura Reuters.
Turecko se zmítá v inflační spirále
Meziroční míra inflace v Turecku v prosinci vystoupila na 36,08 procenta z listopadové hodnoty 21,31 procenta. Výsledek citelně překonal očekávání. Inflace je tak nyní nejvýše za téměř 20 let a jde ruku v ruce s propadem kurzu turecké liry.