Mohlo by vás také zajímat
Pod drobnohledem: Čtyři Trumpovy kroky, které ovlivní ekonomiku USA i globální trhy
Kristina Hooper 20. prosince 2024Již 20. ledna nastoupí Donald Trump podruhé do úřadu amerického prezidenta. Analytici společnosti Invesco se blíže podívali na to, jaká…
Investiční bilancování: Milion po pěti letech. Někomu zbyla špejle a oči pro pláč, jiný hoduje
Vladimír Brůna 19. prosince 2024Někdo má rád adrenalin klopených zatáček vzhůru a nečekaných propadů kamsi dolů a opětovné stoupání. Jiný zase vsadí na konzervativní…
Koruna si ke konci roku připisuje zisky. Vydrží dobrá nálada v roce 2025?
Jan Čermák 17. prosince 2024Česká měna v závěru roku atakuje hranici 25 korun za euro. Bezprostředně po amerických prezidentských volbách na tom přitom byla…
ČR má plnohodnotnou vládu, ČNB nevyloučila dvoucifernou inflaci, éra dostupných hypoték je pryč, aneb souhrn událostí 2. týdne
Vláda Petra Fialy získala ve sněmovně důvěru; inflace v prosinci opět stoupla; maloobchod loni zažil žně; Škoda Auto má stále málo čipů; PKN Orlen chystá změny; Airbus loni Boeing předběhl; Bolt získal další významnou investici; blíží se fúze herních titánů; Vladimír Dlouhý nahradí dle ČT v čele ČNB Rusnoka; Meta čelí žalobě za 2,3 mld. liber; Toyota stále předčí VW; PayPal zvažuje vývoj vlastní kryptoměny.
Milé čtenářky, milí čtenáři,
nová vláda Petra Fialy získala tento týden ve sněmovně důvěru. Předcházející dění rozhodně nekoresponduje s citátem francouzského spisovatele Françoise de La Rochefoucaulda, který v 17. století prohlásil: „Důvěra dává rozmluvě víc než inteligence.“ Vzhledem k tomu, že samotnému hlasování předcházelo rekordně dlouhé debatování, trvající 22 hodin, tak s ním nelze než souhlasit. I tak ale některé kroky této nové vlády (včetně programového prohlášení) vzbuzují minimálně rozpaky. Jak ale také prohlásil de La Rochefoucauld, důvěru druhých vzbuzuje především důvěra v sebe. Otázka je, jak moc si sama vláda skutečně věří…
Libor Akrman,
šéfredaktor Peak.cz
Fialův kabinet má důvěru sněmovny
Koaliční vláda jejího předsedy Petra Fialy (ODS) ve čtvrtek v podvečer získala po rekordně dlouhém, více než 21hodinovém jednání, důvěru poslanců. Česká republika tak má víc než tři měsíce od voleb plnohodnotnou vládu. Při hlasování ji podpořilo všech 106 přítomných poslanců pěti koaličních stran, tedy ODS, KDU-ČSL, TOP 09, STAN a Pirátů. Proti kabinetu se vyslovilo 87 zákonodárců obou opozičních hnutí ANO a SPD. „Poslanecké sněmovna dnes naplnila vůli občanů, kterou vyjádřili v podzimních volbách a vyslovila důvěru vládě České republiky,“ sdělil novinářům Fiala.
Fiala si podle svých slov vzal za své šest priorit vlády, mimo jiné zavedení daňové brzdy, která zastropuje celkovou výši daní, energetickou soběstačnost země díky dostavbě jaderné elektrárny Dukovany nebo předložení důchodové reformy. Mezi Fialovy osobní priority patří také záměr postavit 200 kilometrů nových dálnic, revize učebních plánů a nahrazení občanských a řidičských průkazů jejich elektronickou podobou.
Brzda jménem covid
Tempo růstu globální ekonomiky v letošním roce zřejmě klesne na 4 % z loňských 5,5 %, tvrdí ve svém výhledu Organizace spojených národů. V příštím roce pak tempo růstu HDP zřejmě klesne ještě více a dosáhne 3,5 %. Hlavním důvodem budou nové vlny covidu, problémy na trhu práce, omezení v dodavatelských řetězcích a rostoucí inflace. Dynamika růstu světové ekonomiky začala už koncem roku loňského roku zpomalovat. A to i ve velkých ekonomikách, jako je Čína, Evropská unie a Spojené státy.
Odhad růstu světové ekonomiky v tomto týdnu publikovala také Světová banka. Tak ve své predikci uvádí, že růst globálního HDP zpomalí na 4,1 procenta. Je tak mírně optimističtější než OSN. V odhadu pro příští rok je ovšem banka skeptičtější, když proklamuje zpomalení růstu na 3,2 %.
Motor Evropy ztrácí výkon
Hrubý domácí produkt Německa se letos zvýší o 3,5 procenta, předpovídá ve své čtvrtletní zprávě Svaz německého průmyslu. Je tak o něco méně optimistický než říjnová prognóza spolkové vlády, která tempo letošního hospodářského růstu odhaduje na 4,1 procenta. Svaz upozorňuje, že německé podniky budou i letos čelit problémům souvisejícím s covidem. „Knihy zakázek jsou plné, produkce však nedokáže držet krok s poptávkou. Pandemické restrikce a výpadky v dodavatelských řetězcích mají vliv na velké části ekonomiky,“ uvedl prezident svazu Siegfried Russwurm.
Virtuální boom maloobchodu
Maloobchodní tržby v Česku loni v listopadu meziročně stouply o 13,2 % po říjnovém revidovaném růstu o 6 %. Meziroční statistika je ovlivněna nízkým srovnávacím základem, kdy předloni na podzim se na velkou část retailu vztahoval zákaz fyzických prodejů kvůli epidemii covidu, zatímco internetové obchody tehdy hlásily dvouciferné růsty. Loni už se zákazníci vrátili do kamenných prodejen, z čehož nejvíce těžili prodejci oděvů a obuvi. Internetovým obchodům tak tržby meziročně vzrostly jen o 0,6 procenta, naproti tomu prodejnám s oděvy a obuví se zvýšily o 283,5 procenta, obchodům s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci téměř o polovinu, s výrobky pro domácnost skoro o třetinu a prodejnám s kosmetickými a toaletními výrobky o víc než pětinu.
Škodovka opět ruší směny, chybí jí čipy
Výroba ve Škoda Auto zůstává omezená. Mladoboleslavské automobilce se stále nedostává čipů, které se používají v palubní elektronice. Přistupuje tak k dalšímu rušení směn. Škodovka loni dodala 878 200 vozů, meziročně o asi 13 % méně. Ve srovnání s předcovidovým rokem 2019 však jde o téměř třetinový pokles. Podle dřívějšího vyjádření firmy se situace v dodávkách polovodičů bude postupně uvolňovat v druhém pololetí letošního roku.
ČNB nevylučuje inflaci nad 10 %
Meziroční inflace v lednu stoupne podle pracovního odhadu České národní banky asi na 9 %. Nelze úplně vyloučit, že začátkem roku bude i několik měsíců dosahovat dvouciferných hodnot, tedy nad 10 %. K zvýšení inflace přispěje zejména skutečnost, že regulované ceny začnou počínaje lednem silně meziročně růst. „Dojde k tomu vlivem zdražení energií souvisejících s bydlením poté, co od ledna došlo k ukončení dočasného prominutí DPH na elektřinu a plyn. To zatím snižovalo celkovou inflaci o zhruba jeden procentní bod,“ uvedl v komentáři k prosincové inflaci ředitel sekce měnové ČNB Petr Král. Prosincová inflace se vyhoupla na 6,6 % z listopadových 6 %.
GRAF: Meziroční vývoj inflace v posledních 12 měsících
(v procentech)
Zdroj: tradingeconomics.com
Éra levných hypoték je definitivně minulostí
Loňský rok zaznamenal obrovský boom hypoték, nyní čeká trh ochlazení a návrat do normálu. Banky a stavební spořitelny loni poskytly rekordní objem úvěrů na bydlení v hodnotě 541 miliard korun. Z toho 379 miliard připadlo na nové úvěry, zbytek představoval refinancování. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor, do něj dodávají data všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu. V případě počtů úvěrů jde o zhruba 50procentní nárůst a u objemu o 73 procent. „Objem hypotečních úvěrů přes 540 miliard je rekordní a na dlouhou dobu rekordním zůstane. Lidé si napůjčovali 28 procent toho, co utratí celá republika, což je neskutečné číslo,“ upozornil analytik společnosti Patron Daniel Horňák. Trh nyní čeká ochlazení, vyvolané stále rostoucími úrokovými sazbami, předraženými nemovitostmi a od dubna také nově platnými limity pro hypotéky, které stanovuje ČNB, jež budou pro určitou skupinu klientů znamenat nemožnost získaní hypotečního úvěru.
Vliv ropných princů v Polsku zesílí
Polská petrochemická skupina PKN Orlen chystá rozsáhlé změny v majetkové struktuře a prohloubí spolupráci se saúdskoarabskou společností Saudi Aramco. Saúdové koupí podíl v rafinerské součásti polské společnosti Lotos, se kterou se PKN Orlen spojí, a budou firmě PKN dlouhodobě dodávat ropu. Novým majitelem čerpacích stanic Lotosu se stane maďarská ropná a plynárenská společnost MOL.
Evropský průmysl se vrátil k růstu
Průmyslová výroba v Evropské unii se v listopadu podle sezonně přepočtených údajů Eurostatu zvýšila o 2,5 procenta, růst v eurozóně pak dosáhl 2,3 procenta. V říjnu výroba v unii o 0,8 procenta klesla, v eurozóně pokles činil 1,3 procenta. V meziročním srovnání výroba v sedmadvaceti zemích EU v listopadu zůstala beze změn, v eurozóně o 1,5 procenta klesla.
Další pohroma pro Zuckerberga?
Americká internetová společnost Meta Platforms, která se podle své sociální sítě donedávna jmenovala Facebook, čelí v Británii hromadné žalobě. Ta požaduje odškodné minimálně 2,3 miliardy liber kvůli zneužívání dominantního postavení na trhu. Žaloba tvrdí, že firma vydělala miliardy liber kvůli nespravedlivě nastaveným podmínkám, v rámci kterých se uživatelé výměnou za přístup k její sítí museli vzdát cenných osobních údajů.
Volkswagen na Toyotu nestačí
Německý automobilový koncern Volkswagen je zesláblý po čipovém hladomoru, už druhý rok po sobě tak nedosáhl na titul největšího prodejce aut na světe. Titul obhájila japonská Toyota, která se uměla lépe poprat s nedostatkem polovodičů. Celosvětový odbyt německého automobilového koncernu Volkswagen se v loňském roce snížil o 4,5 procenta na desetileté minimum 8,9 milionu vozů. To je méně než 9,56 milionu vozů, které prodala Toyota v období od ledna do listopadu.
Airbus truimfuje nad Boeingem
Americká společnost Boeing loni dodala 340 letadel, což je sice téměř dvojnásobek toho, co dodala v roce 2020. I tak ale výrazně zaostala za svým evropským rivalem, společností Airbus. Ta loni svým zákazníkům dodala 611 letounů a už tři roky v řadě tak drží titul největšího světového výrobce letecké techniky.
Aptiv koupí vývojáře SW
Americký dodavatel automobilových součástek Aptiv kupuje softwarovou společnost Wind River za 4,3 miliardy dolarů. Prostřednictvím akvizice chce těžit z rostoucích výdajů automobilek na digitalizaci vozidel. Wind River vyvíjí software a cloudové systémy pro různá odvětví včetně automobilového průmyslu či telekomunikačních služeb. Tržby podniku v loňském roce činily zhruba 400 milionů dolarů.
ČNB v červených
Česká národní banka loni vykázala ztrátu 37,5 miliardy korun. O rok dříve měla rekordní zisk 91,7 miliardy korun. Vyplývá to z údajů o bilanci centrální banky. Výsledek výrazně ovlivnily kurzové ztráty, které odrážejí prosincové posílení koruny vůči hlavním rezervním měnám, tedy euru a dolaru, uvedla její mluvčí Markéta Fišerová.
Obchod, kde kmitají jen roboti
Čínský internetový prodejce JD.com otevřel v Nizozemsku dva kamenné obchody, v kterých pracují roboti. Na starosti mají přípravu a doručení objednávek. Robotické obchody s názvem Ochama se nacházejí v Leidenu a Rotterdamu a jsou prvním vstupem JD.com na evropský trh s kamennými prodejnami, informoval zpravodajský server CNBC.
Majorita firem loni zdražovala
Tři čtvrtiny českých firem v loňském roce zvyšovaly ceny, téměř třetina přitom přistoupila ke zdražení o více než deset procent. Generální ředitelé firem navíc očekávají, že rychlý růst cen vydrží i v letošním roce, vyplývá z aktuálního průzkumu PwC CEO Survey mezi 185 šéfy českých firem. „České firmy loni čelily řadě pocovidových efektů: rostly ceny dovážených surovin, chyběli lidé, na podzim se přidaly skokově rostoucí ceny energií i pohonných hmot a vláda pustila do ekonomiky o 420 miliard korun více, než z ní dostala. To vše se v cenách zboží i služeb nutně muselo projevit. Navíc výhled na příští měsíce nenaznačuje, že by inflace měla začít klesat,“ uvedl partner PwC Petr Kříž.
NAPSALI JSME PRO VÁS:
Končící kauza Theranos je první větší kaňkou startupové líhně Silicon Valley
Přichází doba drahých energií. Co chystá vláda Petra Fialy a jak to bude účinné?
Důsledek růstu sazeb: blíží se ochlazení pražského realitního trhu?
Bolt zabodoval
Estonský provozovatel alternativní přepravy Bolt získal od investorů dalších 628 milionů eur, jde o zatím nejúspěšnější investiční kolo. Nejnovější finance ohodnocují firmu na 7,4 miliardy eur, v předchozím, srpnovém kole financování investoři firmu ohodnotili na čtyři miliardy eur. Bolt získal peníze od investorů v čele se Sequoia Capital, Fidelity Management a Research Company. Bolt poskytuje služby městské mobility více než 100 milionům zákazníků ve 45 zemích a ve více než 400 městech v Evropě a Africe.
Hampl nahradil Hindlse v NRR
Složením slibu do rukou předsedkyně, resp. místopředsedkyně Poslanecké sněmovny se tento týden ujal výkonu funkce člena Národní rozpočtové rady (NRR) Mojmír Hampl. V Radě bude působit společně s Evou Zamrazilovou, předsedkyní Rady, a Janem Pavlem. Mojmíra Hampla zvolila na návrh Senátu Poslanecká sněmovna v prosinci 2021. Ve funkci nahradí Richarda Hindlse. Jeho funkční období bude trvat do prosince roku 2027.
Fúze herních titánů
Americký výrobce videoher Take-Two Interactive, tvůrce herního hitu GTA, se dohodl na převzetí konkurenta Zynga, která je známá například simulátorem farmaření FarmVille. Hodnota transakce činí 12,7 miliardy dolarů. Take-Two Interactive uhradí část kupní ceny hotovostí a část vlastními akciemi. Obchod má být dokončen nejpozději v červnu.
Míra nezaměstnanosti v EU je trojnásobná oproti Česku
Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v listopadu klesla proti říjnu o dvě desetiny procentního bodu na 6,5 %. Nejméně lidí bez práce bylo i nadále v České republice, kde nezaměstnanost činila 2,2 %, uvedl Eurostat. Při výpočtu míry nezaměstnanosti vychází Eurostat z metodiky ILO, využívá k tomu data ČSÚ, která se tak neshodují se statistikami úřadů práce, které prezentuje ministerstvo práce. Podle těch míra nezaměstnanosti v Česku v listopadu klesla na 3,3 % z říjnových 3,4 %. V prosinci dál rostla o dvě desetiny procentního bodu na 3,5 %.
Dlouhý je možným kandidátem na guvernéra ČNB
Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý je podle informací České televize kandidátem prezidenta Miloše Zemana na guvernéra České národní banky. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to uvedl Moravec. Současnému guvernérovi ČNB Jiřímu Rusnokovi končí na konci června jeho druhý mandát a znovu kandidovat již nemůže.
Nový kryptopřírůstek od PayPalu?
Společnost PayPal Holdings zkoumá možnosti spuštění vlastní kryptoměny, takzvaného stablecoinu. Společnost to potvrdila agentuře Bloomberg poté, co byly v její aplikaci pro iPhony objeveny důkazy o takovém kroku. Nalezl je vývojář Steve Moser a o informaci se podělil právě s Bloombergem. Skrytý kód a obrázky ukazují práci na něčem, co se jmenuje „mince PayPal“. Kód naznačuje, že mince by měla být krytá americkým dolarem.