Ropa v pozadí ruské invaze na Ukrajinu dál letí vzhůru – její cena (Brent) koncem týdne vyskočila až k 139 dolarům za barel.
Nejen ceny ropy, ale i energií a některých potravin lámou na globálních trzích mnohaleté rekordy. S tím se budou posouvat vzhůru i naše odhady inflace minimálně pro první polovinu roku.
Cena ropy Brent od začátku února zdražila skoro o 100 procent a je nejvýše od roku 2008.
GRAF: Vývoj ceny ropy Brent
Od začátku roku 2022 do současnosti, v USD/barel
Zdroj: tradingeconomics.com
Ceny u českých čerpacích stanic proto asi dál poletí vzhůru a nebude velkým překvapením, pokud v tomto týdnu v průměru prolomí 45 korun za litr. To je více než 30 procent oproti úrovním z počátku února.
Plyn na holandské burze mezitím zdolal nová maxima a v blízkosti 200 EUR/MWh je více než dvakrát tak drahý než na počátku února.
I proto jde také (nejen v Česku) opět vzhůru cena elektřiny, která sice není ještě tak vysoko jako na konci roku 2021, její pokles se ale definitivně zastavil a oproti únoru je cena elektřiny skoro trojnásobná.
Kdyby ceny elektřiny, plynu a pohonných hmot zůstaly na současných úrovních v následujících třech měsících, čistě mechanicky by to posunulo náš odhad inflace o více než čtyři procentní body vzhůru. Zásadní roli by pak sehrálo i další zdražování energií pro domácnosti.
Jak dlouho?
Velkou neznámou ovšem zůstává, jak dlouho zůstanou ceny energií (i pohonných hmot) na současných úrovních.
Zejména u energií bude docházet k promítnutí vyšších cen na spotřebitele postupně. I s ohledem na to, jak dlouho na velkoobchodních trzích zůstanou vysoko spotové a zejména termínové ceny.
Pokud se situace v nejbližších měsících nezlepší, nelze vyloučit, že inflace bude vrcholit letos na jaře nikoliv v blízkosti 11 procent, ale nad 14 procenty.
GRAF: Vývoj inflace v Česku
Za posledních 12 měsíců, v procentech
Zdroj: tradingeconomics.com
V tomto světle budou únorová inflační čísla (tento týden) brána s rezervou. Bude sice prolomena desetiprocentní hranice, ale další inflační skok nás pravděpodobně čeká až v průběhu března a dubna (kdy ohlásili další zdražování distributoři energií).
A podobně se budou trhy dívat i na růst mezd za čtvrtý kvartál uplynulého roku. S vysokou pravděpodobností dojde k lehkému zpomalení mzdové dynamiky (pod pět procent). Z pohledu trhů i ČNB však půjde o „staré“ číslo.
Klíčové pro rozhodování ČNB bude vidět, jak podniky zvyšují mzdy zaměstnancům ve světle „skutečně vysoké“ inflace na začátku roku 2022.
Růst mezd v tržních odvětvích o 7,4 procenta, který za celý rok 2022 očekává ČNB, nám přijde až příliš silný.
Pokud nominální mzdy porostou pomaleji, bude ČNB čelit výraznějšímu propadu reálné mzdy… A to by mohlo v dalším průběhu roku tlumit její apetit na další zvyšování úrokových sazeb.