Mohlo by vás také zajímat
Náš kamarád Vladimir? Proč se Trump a Musk staví na Putinovu stranu?
Štěpán Křeček 11. března 2025Co stojí za nekritickým americkým přístupem k Rusku a jeho prezidentovi Vladimiru Putinovi ? Ať už je motivace Donalda Trumpa…
Nové levnější iPhony míří na trh; index PX se poprvé podíval nad 2000 bodů a Microsoft má nový kvanto-čip aneb souhrn ekonomických událostí 8. týdne 2025
Libor Akrman 23. února 2025Musk představil novou verzi své AI; další Trumpova cla (mj. na auta) mají přijít v dubnu; Česko chce mírnit emisní…
Jaderný smír mezi KHNP a Westinghouse; Supraphon pod křídla Sony Music a Doosan Škoda Power jde na pražskou burzu aneb souhrn ekonomických událostí 3. týdne 2025
Libor Akrman 19. ledna 2025Čínský TikTok prohrál u soudu v USA, spasí ho ale Trump; inflace v Česku mírně na vzestupu; Češi spoléhají na…
- GLOSA
Když na to máš a jsi Elon Musk, tak si to kup. Teď třeba Twitter
Americký miliardář Elon Musk se dohodl, že koupí internetovou společnost Twitter za 44 miliard dolarů. Šéf automobilky Tesla nebo vesmírné firmy SpaceX tak získá kontrolu nad vlivnou sociální sítí používanou miliony lidí na celém světě. Po dokončení transakce budou akcie Twitteru staženy z burzy, na kterou vstoupily v roce 2013. Nad tím, kam se může pod Muskem Twitter vyvíjet se zamýšlí internetový publicista Daniel Dočekal.

Osobností roku 2021 je podle časopisu Time všestranný vizionář Elon Musk, známý kromě jiného úsilím zapojit se do úspěšného dobývání vesmíru, včetně snu o kolonizaci Marsu. Zdroj: Time (autorem fota pro TIME na obálce je Mark Mahaney)
Elon Musk, jeden z nejvíce kontroverzních účtů na Twitteru, ale také nejvíce originálních miliardářů, si po několika dnech velmi zvláštní předehry koupil sociální síť Twitter. Za 44 miliard dolarů, což už samo o sobě je obtížně představitelné.
Twitter chce proměnit zpět v soukromou společnost, chránit svobodu slova, algoritmy poskytnout jako open source, bojovat proti spambotům, „ověřit všechny lidi.“ A prohlásil i to, že nebude mazat své kritiky.
Budoucnost ve hvězdách
Co s Twitterem bude, je doslova ve hvězdách. Nikdo neví, jaké skutečné plány Musk má, mimo to, že si koupil síť, která mu roky sloužila jako hlásná trouba. Resp. jako zásadní marketingový nástroj, včetně armády spambotů pracujících na úpravě akcií Tesly.
Samotný Twitter trápí dlouhodobě problémy. Neroste, nezachytil vývoj sociálních sítí k videím, má problémy s příjmy, pro nové uživatele stále zůstává nesrozumitelný.
Na druhou stranu je to nejvýznamnější mediální sociální síť, tedy z pohledu výskytu a aktivit médií a novinářů.
Zároveň s tím, nebo možná spíše právě proto, válčí se spamem, dezinformacemi, fake news, falešnými účty, podvodníky, zloději. Ale i s tím, že musí dodržovat řadu zákonů v řadě zemí a nějak to vyrovnávat se snahou být nejvíce otevřenou a nejméně algoritmy a cenzurou sešněrovanou sítí.
Problém s nepřehlednou a nejasnou situací je celkem jasný. Zároveň nevíme, co s Twitterem bude. Ale možná je řada scénářů.
Vývoj v rukou Elona Muska
Ten optimistický je, že vstup Elona Muska Twitteru prospěje. Změní dosavadní zkostnatělost, velmi rychle se objeví tlačítko na opravu příspěvku, přestanou být uváděny hlouposti.
A k tomu se Twitter soustředí na to, v čem je dobrý a výjimečný, tedy v šíření a získávání informací v reálném čase. Plány na zavedení algoritmem řízeného „co (ne)smíme vidět“ (po vzoru Facebooku) skončí v koši, zbylé algoritmy budou open source, a tím pádem transparentní.
Twitter se také může konečně přestat tvářit odmítavě k reklamě (v Česku si stále nelze na Twitteru koupit reklamu v češtině). To by se mělo odrazit i ve zlepšení příjmů, navíc mu to možná otevře dveře i k novým. A výsledkem bude celkový růst.
Rozšíří rodinu uživatelů, kterých je na síti více než 200 milionů denně, a lépe tak bude konkurovat Facebooku, Instagramu, Tiktoku ale dokonce i Redditu.
GRAF: Srovnání sociálních sítí podle počtu aktivních uživatelů
Jde o měsíční údaje k lednu 2022, v mil. uživatelů.
Zdroj: Statista
Méně optimistická varianta je, že si Elon bude užívat novou hračku, ale Twitter nechá být, nijak se to na jeho chodu příliš neprojeví. Sociální síť bude pokračovat ve více méně nezměněné podobě (a nastoleném směru).
Což vlastně není až tak optimistické, protože dříve či později to nebude stačit a jiné sociální sítě ho převálcují. Twitter tak bude následovat osud něčeho jako byla síť MySpace před mnoha a mnoha lety.
Pesimistická varianta je, že svéhlavost Elona Muska přivede Twitter velmi rychle do problémů. Finančních, personálních, právních. Snaha Muska o „svobodu slova“ narazí na zákony v řadě zemí. Twitter kvůli tomu bude čelit pokutám, následně i zákazům. „Svoboda“ povede i k růstu obsahu, který není přijatelný pro inzerenty, takže půjdou tam, kde je jejich značka v bezpečí.
Co z toho nastane?
Osobně bych řekl, že možná ani jedno. Spíše kombinace výše zmíněného. Z každé varianty něco.
Hodně bude záležet na tom, co vlastně Musk chce, co je jeho cílem a jak vlastně bude chtít Twitter nejenom využívat, ale také ovládat a řídit.
Nejbohatší muž světa není o nic lepší než Mark Zuckerberg. Oba jsou miliardáři s mesiášskými sklony, přesvědčením, že peníze mohou zařídit všechno. S nedostatkem nadhledu, empatie a chápání společenských a kulturních souvislostí.
SOUVISEJÍCÍ:
Pomáhají odtajňovat pracovní talenty: sociální sítě jako nástroj personalistů
Čínská sociální síť Weibo vstala z mrtvých a poráží Twitter
Stříbro či GameStop jako symboly nové bubliny. Sociální sítě už manipulují i finanční trhy
Konec Trumpova milionového tweetování. P. S.: Hledá se nové médium bez „cenzury“
Neodmyslitelná součást žití: sociální sítě. Které hrají prim?
Alternativ moc není
Zahraniční média už v den oznámení koupě vypustila články „jak zrušit účet na Twitteru“ a na síti samotné se množí lidé oznamující odchod. Kam půjdou je těžké předvídat, protože nejbližší alternativy k Twitteru v podobě Mastodontu jsou spíše nepoužitelné.
A co hlavně, bude jim tam chybět sociální kruh, který na Twitteru měli. Publikum sledujících a kontakty, které z Twitteru dělají právě to, co je.
Vlna klasických demonstrativních odchodů patří ke každé změně, takže ji nelze brát příliš vážně. Pokud se ale nakonec Twitter vydá směrem k vlastní zkáze, tak to bude vlastně docela jednoduché.
Prostě si najdeme jinou sociální síť a budeme pokračovat tam. Před lety to udělaly stovky milionů dětí a mladých lidí, když opustily Facebook. Poslední rok to dělají znovu a opouštějí Instagram a přecházejí hlavně na TikTok. Ani tato síť ale určitě není konečným a posledním cílem.
Jednoduše řečeno. Byli jsme tu před Twitterem, budeme i po něm…