Americká ekonomika reportovala výsledek za první kvartál, který nebude vypadat příliš lichotivě. Hrubý domácí produkt (HDP) na roční bázi klesl o 1,4 procenta, když se čekal růst o 1,0 procento po růstu o 6,9 procenta v předešlém čtvrtletí. (potvrdil se tak náš nowcast Stopař naznačující propad HDP).
Je to překvapivý výsledek a znamená to první pokles od roku 2020, kdy na ekonomiku nepříznivě dolehla pandemie. I tentokrát k propadu přispěly nové případy nákazy covidem-19. Ve čtvrtém čtvrtletí se hrubý domácí produkt (HDP) zvýšil v ročním přepočtu o 6,9 procenta.
GRAF: Vývoj HDP Spojených států amerických
Za posledních 5 let, v procentech.
Zdroj: tradingeconomics.com
Ve stejný okamžik dolar válcuje většinu měn vyspělých zemí v čele s eurem a japonským jenem. Jak to jde spolu dohromady?
Postcovidová rozkolísanost
Předně je třeba říct, že slabý americký růst v prvním čtvrtletí do značné míry reflektuje post-covidovou rozkolísanost ekonomiky. Vynikající výsledek z jednoho čtvrtletí střídá relativně slabší v tom následujícím.
Dále je třeba dodat, že i na americkém zahraničním obchodě se musela podepsat válka na Ukrajině a tak jeho příspěvek bude opět velmi negativní.
Pikantní na tom je, že opravdová měnová restrikce Fedu je teprve na svém startu, čímž se dostáváme k sílícímu dolaru. Ten je odrazem toho, že se Fed na rozdíl třeba od ECB či Bank of Japan snaží zpřísnit to, čemu říkáme finanční podmínky v ekonomice, a tím docílit zpomalení poptávky.
Role měnového kurzu
Jednou z důležitých součástí finančních měnových podmínek je pak měnový kurz. Ten pokud posiluje, tak jednak přímo působí na pokles inflace. Druhak pak tlumí ekonomiku a tedy trh práce skrze zhoršující se výkon zahraničního obchodu.
Široce vážený dolar od počátku roku posílil zhruba o pět procent, což není až takové drama, aby přivodilo tak rychlý útlum ekonomiky již v prvním čtvrtletí.
GRAF: Vývoj kurzu dolaru vůči euru od počátku roku 2022 do konce dubna
Zdroj: tradingeconomics.com
Nicméně apreciace dolaru během následujících čtyř kvartálů může přinést negativní příspěvek k růstu v řádu okolo 0,5procentního bodu.
Co se pak týká dopadu silného dolaru na inflaci, tak ta by díky silnější měně mohla být nižší na konci roku o 0,1-0,2procentního bodu. Jinak to je směšně málo, pokud si uvědomíme, že jádrová inflace se dnes v USA pohybuje na úrovni 6 procent.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Recese americké ekonomiky na obzoru? Vývoj dluhopisových výnosů to naznačuje
Pohled na inflační vlnu z obou břehů Atlantiku: Američané ji snášejí hůře
Posílení kurzu je slabé
Z výše uvedeného odstavce je jasné, že pětiprocentní zpevnění dolaru nebude tím faktorem, který zabije americký růst a vysokou inflaci. Apreciace USD by musela být daleko výraznější, aby sama o sobě něco takového přivodila.
Útlum americké ekonomiky, resp. poptávky a s ní i inflace však daleko efektivněji zařídí jiné komponenty finančních podmínek. Těmi jsou reálné úrokové sazby a kreditní úvěrové marže pro domácnosti a podniky.
Obě položky se teprve nyní vydávají na cestu vzhůru, přičemž dopad této účinnější restrikce očekávejme v druhé půlce roku či možná v první polovině roku 2023…