Čeští notáři fungují on-line a tento fakt veřejnost vnímá pozitivně. Během posledního tři čtvrtě roku, po který digitální služby umožňuje novelizovaný notářský řád (vstoupil v platnost 1. září 2021, pozn. red.), svoji životní situaci vyřešili s notářem on-line tisíce lidí.
Fyzické návštěvy kanceláří jsou samozřejmě možné i nadále, od minulého roku ale dostala veřejnost novou možnost – vyřídit životní situaci s notářem přes počítač.
Mezi agendou, která byla digitalizovaná, vede zakládání obchodních společností, tedy hlavně „eseróček“. Lidé ale přes web Notářské komory také ověřují pravost ověřovacích doložek, tedy to, zda podpis u plných mocí nebo smluv není podvržený.
Bezpečnost na prvním místě
Notářská komora po naprosto nezbytné digitální transformaci dlouho volala. V porovnání nejen se západoevropskými státy nám, obrazně řečeno, ujížděl vlak, a tak téma postupně získávalo prioritu.
Nicméně většina návrhů, které jsme měli možnost posoudit, musela být kvůli absenci odpovídajícího technologického zabezpečení zamítnuta. Pro Notářskou komoru byla bezpečnost celého procesu natolik zásadní, že nakonec sama vybudovala vlastní řešení.
Takže když zákonodárci od loňského září spuštění on-line služeb umožnili, nabídli jsme veřejnosti vybrané plnohodnotné služby, aniž by byla nutná osobní návštěva notáře. A to s velmi vysokou mírou zabezpečení včetně ověření pravosti ztotožnění.
VÍCE K TÉMATU:
Radim Neubauer (Notářská komora ČR): V digitalizaci notářství jsme evropskými lídry
Další průnik digitalizace do práva. Již brzy by mělo jít založit společnost on-line
Digitalizaci urychlila pandemie
Vyhnout se digitalizaci nejde. Korporátní sektor ji dávno využívá naplno, mezi veřejností jsou chytré technologie už rozšířeny napříč generacemi. On-line procesy existují už dlouho, doba se zrychluje a čas „obětovaný“ na cestování po úřadech je vždycky lepší uspořit pro důležitější věci.
Přesto bylo potřeba se s problematikou digitalizace připomínat a zdůrazňovat její potřebu. K tomu určitě pomohly i restrikce spojené s pandemií.
Během lockdownu se jasně ukázalo, že zůstat off-line znamená v už tak limitujícím prostředí jen další omezení. Kdo vsadil na on-line, mohl a také fungoval dál.
Nezbývá než doufat, že vývoj půjde racionálním směrem a moderní, avšak vysoce zabezpečené technologie necháme pomáhat naší společnosti ještě víc. Nepřinášejí totiž jenom pohodlí a úspory, pro hendikepované spoluobčany jsou naprostou nutností.