Mohlo by vás také zajímat
Odblokuje nový stavební zákon „paralýzu“ českého stavebnictví?
Libor Akrman 8. července 2024Od začátku července začal platit nový stavební zákon a s ním spojená digitalizace stavebního řízení pro pozemní stavby, jako jsou…
Za poslední čtyři roky inflace dohromady překonala přes 30 procent. Co ji porazí?
Vladimír Brůna 28. června 2024Inflace vzniká proto, že všichni chceme stále více. Počet obyvatel v Česku je víceméně pořád stejný, ale máme víc domů, někdo…
Kdy už jsme dost bohatí? A kolik musíme mít, abychom se tak cítili?
Vladimír Brůna 10. června 2024Investor Vladimír Brůna se zamýšlí nad hranicí bohatství a možnosti investic. Zároveň srovnává možnosti generace dnešních mladých s dobou před…
- ČLÁNEK
Celou řadu míst v Praze čekají velké stavební proměny
Nová budova Vltavské filharmonie u metra Vltavská, lokalita nádraží Holešovice, brownfield po bývalém podniku ČKD Kompresory anebo Vítězné náměstí v Dejvicích. To jsou některé příklady míst, které díky developerským projektům čeká proměna. To by mělo přinést občanskou vybavenost, zlepšit trh s bydlením i nabídnout moderní kancelářské prostory.
Hlavní město se díky celé řadě developerských a stavebních projektů výrazně proměňuje. Aktuálně sice obyvatele z Prahy a okolí nejvíce zajímá, zda a jak plynule projedou přes opravovaný Barrandovský most, ale v poslední době ožívá celá řada zajímavých realitních investic.
Kromě velkých developerských projektů, jako je budování nové čtvrti na Smíchově, či plánů na zástavbu Rohanského ostrova a oblasti kolem Bubnů-Zátor je celá řada menších, které mají zlepšit situaci v bydlení i občanskou vybavenost.
Vltavská filharmonie
Ostatně jedním z nich je projekt nové budovy Vltavské filharmonie, která by měla být další kulturní dominantou metropole. Nový koncertní sál, který Praha dostane po více než 100 letech, vyroste poblíž stanice metra Vltavská v Holešovicích na břehu Vltavy a jako živý a otevřený prostor by měl každodenně sloužit nejen Pražanům, ale i návštěvníkům z celé republiky.
O výstavbu Vltavské filharmonie se postará dánský ateliér Bjarke Ingels Group (BIG). Základní kámen nového koncertního sálu by měl být položen v roce 2025, dostavěno by mělo být o šest let později a hotová budova se pak návštěvníkům otevře v roce 2032.
„Já jsem s návrhem, který byl vybrán, velmi spokojen. Od začátku to byl můj favorit. Podle mého názoru tato budova do Prahy přináší něco, co v Praze nyní chybí. Do naší metropole přinese nový prvek, odraz naší doby,“ řekl na slavnostním vyhlášení výsledků primátor Zdeněk Hřib.
Budova za více než šest miliard korun nabídne tři koncertní sály, ten největší se špičkovou akustikou pro 1800 posluchačů doplní sál komorní a multifunkční pro dalších 1200 lidí. V budově najdou zázemí i oba v Praze sídlící symfonické orchestry, Česká filharmonie a Symfonický orchestr hlavního města Prahy.
Oživení nádraží v Holešovicích
V oblasti Prahy 7 pak pomalu, ale jistě probíhá rekultivace lokality kolem železničního nádraží a stanice metra Nádraží Holešovice. Obnovu lokality provázely několik let spory o to, kdo tam bude stavět komerční centrum.
Po několika letech se nakonec pražský dopravní podnik (DPP), který již před lety vytvořil společnost s developerem Sergem Borensteinem, dohodl s developerem CPI. Většinu pozemků do projektu vkládal DPP a další navazující patřily Borensteinovi, respektive jeho skupině Karlín Group.
Právě oba zmínění developeři, tedy Karlín Group a CPI, budou investory společného podniku. „Díky sdílené vizi získá doposud neutěšené území impuls pro další rozvoj, ale my za město budeme mít dále kontrolu nad zachováním přestupních vazeb, kvalitou městské hromadné dopravy v Praze i službami pro cestující. Zároveň díky nově vzniklé společnosti získáme zdroj financování ze soukromého kapitálu na opravu infrastruktury, jako jsou vestibuly a stanice metra,“ uvedl Adam Scheinherr, náměstek primátora pro oblast dopravy a předseda dozorčí rady DPP.
Urovnáním sporů vznikla firma Nové Holešovice, jež zrekonstruuje severní vestibul stanice, nad nímž postaví byty, kancelářské prostory a obchody. I tato lokalita navazuje na obří projekt v rozvojovém území Bubny-Zátory, kde CPI vlastní přes dvacet hektarů.
Brownfield ČKD Kompresory
Abychom však nebyli pouze v této části, podívejme se i jinam. Zajímavou příležitost pro developery nabízí území v Praze 9 nedaleko O2 areny. Pětihektarový prostor nyní čeká na svého budoucího majitele, kterého vybere v tendru poradenská společnost Colliers International.
Zájem o lokalitu již projevily skupina Penta či investiční skupina Kaprain, která vlastní v těsném sousedství dvě kancelářské budovy Harfa Business Center. Stranou by ráda nezůstala ani sama městská část Prahy 9, nicméně do tendru se nepřihlásila. „Vlastník slíbil, že dá městské části Praha 9 unikátní nabídku, kterou jsme ale nedostali,“ řekl Peak.cz starosta Tomáš Portlík (ODS).
Podle jeho slov se však městská část chce „ihned spojit s vítězem po uzavření výběrového řízení“. Portlík již loni na podzim avizoval, že městská část ve spolupráci s vlastníky dalších okolních pozemků by zde mohla vybudovat novou městskou čtvrť.
„Máme šanci postavit opravdové město krátkých vzdáleností, které kombinuje možnosti pro bydlení, práci i zábavu. Zároveň bychom tady rádi vybudovali nové centrum s náměstím, školou a dalšími veřejnými funkcemi,“ řekl Portlík.
Vývoj kolem lokality ČKD Kompresory zatím není dořešen. Společnost Colliers odmítla redakci Peak.cz k tendru sdělit jakékoli informace s tím, že se k probíhajícím tendrům nevyjadřuje. Není tedy známo, v jakém časovém horizontu by měl být tendr ukončen.
Proměna Dejvic
Změny podoby čekají i Vítězné náměstí v Praze-Dejvicích. V současné době probíhají přípravy na vyhlášení architektonické soutěže na podobu výstavby v severozápadní části náměstí. Tu vyhlásí v září společnost Fourth Quadrant, za níž stojí sdružení společností Penta Real Estate, Sekyra Group a Kaprain.
Na pozemcích mezi ulicemi Evropská a Jugoslávských partyzánů by měly vzniknout kanceláře, obchody, bytové prostory a nová budova Vysoké školy chemicko-technologické (VŠCHT). Ty by měly vystřídat parkové prostory s trávníkem a stromy.
Na soutěži se budou podílet také VŠCHT, hlavní město a Praha 6. Vítězný návrh dvoufázové soutěže by měl být znám v květnu 2023. „Zástavba by měla dotvořit urbanistický koncept, jak ho navrhl ve dvacátých letech 20. století architekt Antonín Engel,“ doplnil místostarosta Jakub Stárek (ODS).
Jak už bylo řečeno na úvod, proměnou projdou desítky pražských míst, výše jmenované jsou jen dílčími příklady. Na ty další se podíváme v brzké době.