Mohlo by vás také zajímat
Odešel špičkový, liberálně orientovaný ekonom s mezinárodním přesahem
Lukáš Kovanda 25. července 2024Ve věku 83 let zemřel ekonom a ministr hospodářství z vlád Václava Klause z počátku 90. let, pozdější stálý představitel…
Přebírá Francie roli „nemocného muže Evropy“?
Lukáš Kovanda 13. června 2024Francii hrozí dluhová krize, varuje tamní ministr financí. Předvolební prognózy navíc naznačují "veletoč" na tamní politické scéně, což by mohlo…
Němečtí pravicoví populisté z AfD zneužívají protesty farmářů pro svoje cíle
František Novák 12. ledna 2024Nespokojenost s krácením dotací pro zemědělce v Německu vedla k blokádě dálnic a silnic po celé zemi. Pro své politické…
- Analýza
Co u politických stran rozhoduje? Voliči, nebo peníze?
Parlamentní volby jsou na spadnutí. I proto jsme rozebrali finanční situaci a hospodaření hlavních politických stran, které mají šanci se dostat do sněmovny. Projděte si jejich přehled s námi.
Tahanice ve vládní koalici, do které navíc tu častěji, tu méně často promlouvá prezident Miloš Zeman, již několik týdnů hýbe českou politickou scénou. Na jedné straně se mluví o boji za nezávislost českých médií a nastolení demokracie, na straně druhé o „honu na Andreje Babiše“.
V neposlední řadě můžeme mluvit i o předvolební kampani, již hlavní vládní strany ČSSD a hnutí ANO naplno rozjely necelých šest měsíců před volbami (pakliže tedy bude dodržen oficiálně stanovený termín 20. a 21. října, pozn. red.).
Podle jednoho z posledních předvolebních průzkumů, který koncem dubna zveřejnila Česká televize na základě dat Kantar TNS, by blížící se volby do sněmovny nyní vyhrálo hnutí ANO s více než 31,5 procenta, druhá ČSSD výrazně ztrácí s 12 procenty.
Na třetím místě v dosahu sociálních demokratů stojí ODS a těsně za ní jsou komunisté. Nad deset procent by se podle průzkumu dostali lidovci s hnutím Starostové a nezávislí. A své poslance by ve sněmovních lavicích měly i strany TOP 09 a SPD Tomia Okamury.
Do voleb však je ještě daleko. Pojďme se proto podívat na finanční kondici stran, jež s největší pravděpodobností budou po říjnových volbách ve sněmovně.
Miliardářské hnutí ANO
V současnosti dle průzkumů nejoblíbenějšímu politickému hnutí ANO (i když je otázka, jak současná politická krize s popularitou hnutí zahýbe, pozn. red.) šéfuje miliardář Andrej Babiš a z finančních výkazů je to znát.
ANO má dlouhodobě záporný vlastní kapitál, což je způsobeno téměř každoroční ztrátou. Jeho hlavní majetkovou položkou jsou krátkodobé finanční prostředky, konkrétně hotovost a peníze na běžných bankovních účtech.
Mohutný nárůst bilanční sumy v roce 2016 je způsoben právě nárůstem peněžních prostředků na účtech o více než 76 milionů korun. V podstatě veškerý majetek a ztráta hnutí jsou financovány položkou „jiné závazky“, které nejsou nic jiného než bezúročná půjčka od předsedy hnutí Andreje Babiše.
Proč by si také svoji stranu nefinancoval, když je podle časopisu Forbes druhým nejbohatším člověkem u nás.
TABULKA: Vývoj bilanční sumy hnutí ANO 2011
Od roku 2013 do roku 2016, údaje jsou v tisících korun.
Zdroj: výroční zprávy ANO 2011
Dominantní položkou příjmů ANO jsou od roku 2013 dotace ze státního rozpočtu. Takto získalo Babišovo hnutí již 295,8 milionu korun.
Dalším typickým příjmem jsou samozřejmě členské příspěvky, které dosahují řádově mnohem nižších částek, ale přesto tvoří důležitý zdroj příjmů.
Nepostradatelné jsou také přijaté dary od fyzických a právnických osob. Přestože tyto dary dosahují i desítek milionů, nedá se vzhledem k velké nestálosti na tento příjem spoléhat.
TABULKA: Vývoj výsledků hospodaření hnutí ANO 2011
Od roku 2013 do roku 2016, údaje jsou v tisících korun.
Zdroj: výroční zprávy ANO 2011
Na druhé straně hlavním nákladem ANO jsou služby. Dominantní je položka „ostatní služby“ (za rok 2016 výše této položky dosáhla 126,7 mil. Kč, pozn. red.), která zahrnuje především náklady na volební kampaně, reklamu nebo inzerci.
Vzhledem k velmi vysoké záporné hodnotě vlastního kapitálu dosahuje zadluženost hnutí velmi vysokých hodnot. Z toho ale předseda moc těžkou hlavu asi nemá. Navíc má hnutí na účtech přes 78 milionů korun připravených na kampaň a další desítky milionů dostane od státu.
NOVINKA – Přihlaste se k odběru newsletteru – NOVINKA
Ztrátoví sociální demokraté
V současnosti nejsilnější parlamentní stranou a největší konkurencí pro ANO je oranžová ČSSD, jejíž finanční výkazy jsou zajímavější.
Celková bilanční suma je dlouhodobě více než 430 milionů korun, a má dokonce i kladné hodnoty vlastního kapitálu. Oproti ANO sociálnědemokratická strana vlastní pozemky a stavby.
Hlavní položkou je Lidový dům v Praze, kde má ČSSD sídlo a jenž byl předmětem vleklého soudního sporu. Ten loni strana prohrála a soud jí nařídil zaplatit advokátovi Zdeňku Altnerovi 337 milionů korun. S tím souvisí rekordní ztráta přes 180 milionů, kterou loni ČSSD vykázala.
Strana se sice odvolala k Nejvyššímu soudu ČR. Musí ale počítat s případným negativním dopadem rozhodnutí a povinností zaplatit 337 milionů korun Altnerovi, respektive jeho dědicům, protože advokát loni v listopadu zemřel.
To je nyní největší problém hospodaření ČSSD, se kterým se strana bude muset vyrovnat.
TABULKA: Vývoj bilanční sumy hnutí ČSSD
Zdroj: výroční zprávy ČSSD
Na konci loňského roku měla na účtech a v hotovosti 25,6 milionu korun, což je zhruba třetina toho, co má konkurence v podobě ANO. Jen loni ČSSD vydala na volby do senátu a zastupitelstev krajů celkem 114 milionů korun.
Kvůli sporu o Lidový dům, respektive s advokátem Altnerem má ČSSD uzavřenou smlouvu s Fio bankou o poskytnutí úvěru ve výši 338 milionů korun, který zatím ale nebyl čerpán.
ČSSD se v této smlouvě zavázala k zajištění úvěru téměř celým svým majetkem, nájemným za užívání nemovitostí ve svém vlastnictví a také nárokem na příspěvek ze státního rozpočtu.
TABULKA: Vývoj výsledků hospodaření ČSSD
Zdroj: výroční zprávy ČSSD
Sociální demokraté budou každopádně velmi pravděpodobně muset v nadcházejících volbách a možná i po nich šetřit.
Bohatí komunisté
I když z výsledků posledních průzkumů to tolik nevyplývá, na pomyslném třetím místě v boji o sněmovnu se pohybuje KSČM.
Přestože komunismus ve své čisté podobě funguje na principu zrušení peněz, má jich KSČM k dispozici zdaleka nejvíc. Na konci loňského roku drželi komunisté na běžných účtech více než 225 milionů korun.
TABULKA: Vývoj bilanční sumy KSČM
Zdroj: výroční zprávy KSČM
Ze všech stran mají také nejvyšší podíl financování vlastním kapitálem. Ve vlastním jmění vlastní komunisté přes 188 milionů korun a v nerozděleném zisku přes 136 milionů.
Cizí zdroje tvoří v podstatě jen různé menší, krátkodobé závazky související především se zaměstnanci.
KSČM má i poměrně dobré výsledky, co se hospodaření týče. Do ztráty se strana dostala až loni. Zajímavé také je, že si drží poměrně stálou úroveň přijatých darů.
TABULKA: Vývoj výsledků hospodaření KSČM
Zdroj: výroční zprávy KSČM
ODS na vzestupu?
Čtvrtou nejsilnější stranou dle průzkumu je pravicová ODS. Struktura jejího majetku není příliš zajímavá.
Většinu tvoří stavby. Na běžných účtech a v hotovosti má strana jen necelých 7,5 milionu korun. Vlastní kapitál má, podobně jako ANO, dlouhodobě záporný kvůli vysoké neuhrazené ztrátě z minulých let, jež loni činila 90 milionů korun.
Hlavním zdrojem financování strany je tak dlouhodobý úvěr v hodnotě 68,5 milionu korun za rok 2016.
TABULKA: Vývoj bilanční sumy ODS
Zdroj: výroční zprávy ODS
Co se týče výsledků hospodaření, v posledních dvou letech se ODS zlepšila a vykázala zisk, díky kterému se jí dařilo snižovat záporný vlastní kapitál.
Vzhledem k malým finančním prostředkům a zápornému kapitálu se ale i nadále bude muset umírňovat ve vynakládání peněz na volební kampaně a další výdaje. Aby se v zisku udržela a neprohlubovala svoji neuhrazenou ztrátu jako dříve.
TABULKA: Vývoj výsledků hospodaření ODS
Zdroj: výroční zprávy ODS
Kalouskova TOP 09 bez majetku
Další stranou postupující do sněmovny by podle průzkumu byla Kalouskova TOP 09. Jde o stranu s nejmenším majetkem z šesti nejsilnějších českých stran.
Strana vlastní jen několik set tisíc v drobném a movitém majetku. Praktický veškerý majetek topky tvoří peněžní prostředky na účtech.
Pozitivní pro ni je, že většinu financuje svým vlastním kapitálem. Cizí zdroje tvoří jen necelé tři miliony krátkodobých závazků především vůči dodavatelům.
TABULKA: Vývoj bilanční sumy TOP 09
Zdroj: výroční zprávy TOP 09
I co se týče výnosů a nákladů, dosahuje TOP 09 oproti ostatním stranám nejnižších hodnot.
Střídavě vykazuje zisk a ztrátu, za poslední čtyři roky je ale v zisku přes deset milionů korun.
TABULKA: Vývoj hospodaření TOP 09
Zdroj: výroční zprávy TOP 09
Do blížících se bojů o voliče do sněmovny je každopádně dobře finančně vybavena a může si dovolit i letos vykázat ztrátu.
Stabilní, až ukázkoví lidovci
Lidovci v průzkumech lavírují mezi tím, zda na zastoupení ve sněmovně mají, či nemají. V koalici s hnutím STAN se totiž pohybují kolem požadované hranice deseti procent, potřebné pro vstup mezi „vyvolené“.
Struktura majetku lidovců je ale ukázková. Jejich bilanční suma vykazuje stabilní růst s nízkou úrovní cizích zdrojů. Mají k dispozici také téměř 50 milionů korun na účtech a v hotovosti.
TABULKA: Vývoj bilanční sumy KDU-ČSL
Zdroj: výroční zprávy KDU-ČSL
Na nadcházející kampaň si tak mohou dovolit vynaložit větší množství prostředků a pokusit se získat dodatečné hlasy pro postup do sněmovny v koalici.
I co se týče hospodaření, je na tom KDU-ČSL poměrně dobře. Loni sice vykázala mírnou ztrátu necelého milionu korun, celkově ale drží náklady hluboko pod výnosy a za poslední čtyři roky vydělala téměř 50 milionů korun.
TABULKA: Vývoj výsledků hospodaření KDU-ČSL
Zdroj: výroční zprávy KDU-ČSL
Díky tomu si může letos opět dovolit ztrátu. Ve srovnání s hlavními konkurenty má dostatečné rezervy.
Rozhodovat budou voliči
Finance jsou důležité, ale konečné slovo budou mít voliči. Je tedy otázka, jak se současná vládní krize týkající se sporu o ministra financí promítne do voličských preferencí. To budeme nicméně vědět až na podzim.