Mohlo by vás také zajímat
Google bude bez Chromu?; ve VW se čekají bouře a EDF se odvolává u ÚOHS aneb souhrn ekonomických událostí 47. týdne 2024
Libor Akrman 22. listopadu 2024Pozor na AI, varuje ECB; MMR dostalo pokutu za zpackanou digitalizaci; EDF podala rozklad u ÚOHS; prezidentu Pavlovi e nezdá…
Zisk ČEZu slábne, ale navýšil celoroční výhled; inflace v Česku zrychlila a Amazon spustil outlet aneb souhrn ekonomických událostí 46. týdne 2024
Libor Akrman 15. listopadu 2024Spousta zpráv z ČEZu; státní dluhopisy šly na dračku; celosvětový odbyt elektromobilů stoupá; tučná pokuta od EU pro Metu; Čupr…
Německá budoucnost? V únoru předčasné volby a přetrvávající ekonomická mizérie
Dominik Rusinko 13. listopadu 2024Jako první věc na seznamu priorit bude muset nová německá vláda řešit, jak zvýšit konkurenceschopnost ekonomiky a nakopnout hospodářský růst.
ECB zdvihá sazby, plyn Nord Streamem (překvapivě) teče a nový majitel Expobank aneb souhrn 29. týdne
Rusko překvapilo a Nord Streamem zase teče plyn do Evropy; novým vlastníkem Expobank bude Banka Creditas; státní dluh opět trochu vzrostl; inflace v EU posunula rekord; Coloseum na burze START investory neuchvátilo; soud o Twitter s Muskem už v říjnu; Netflixu ubyli diváci, ale ne zas tolik; MMF zhoršilo Německu výhled; H&M se zcela stáhne z Ruska; Ukrajina kvůli válce devalvovala měnu.
Milé čtenářky, milí čtenáři,
Lucie Bílá zpívá v jedné své písni: „Plyn už syčí z trouby ven, možná tím budeš otráven…“ V kontextu aktuálního dění by si však člověk mohl říci, že už je poněkud otráven všemi těmi zprávami o plynu. To máte – „nebude čím topit; budeme mít plyn z Nizozemska; Nord Stream nepoteče; Nord Stream poteče; vzkaz z Bruselu: státy EU by měly omezit spotřebu plynu…“ a takto by člověk mohl pokračovat. Chápu, že jde o strategickou a veledůležitou surovinu (ostatně, čím myslíte, že si doma ohříváme vodu), ale přesto se takový plyn stejně rozplyne jak pára nad hrncem. Věřme tedy, že ho na zimu bude dost a zároveň se podaří vymanit z plynové závislosti, pro začátek minimálně na Rusku…
Libor Akrman
šéfredaktor Peak.cz
ECB zvýšila sazby
Evropská centrální banka (ECB) dnes zvýšila svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 0,50 procenta, ke zvýšení úroků tak přikročila poprvé od roku 2011. Zpřísňováním měnové politiky reaguje na rostoucí inflaci v eurozóně, rozsah zvýšení sazeb je přitom výraznější, než banka původně avizovala. ECB zároveň představila nový program nákupů dluhopisů, jehož smyslem je udržet pod kontrolou náklady na půjčky nejzadluženějších zemí eurozóny, jako je Itálie.
GRAF: Vývoj základní úrokové sazby ECB
Expobank pod křídla Creditas
Novým vlastníkem Expobank CZ, která má vazby na Rusko, by se měla stát tuzemská Banka Creditas. Obě banky podepsaly smlouvu o prodeji, která ještě podléhá schválení regulačními orgány, tedy Českou národní bankou a Úřadem na ochranu hospodářské soutěže. Výši transakce firmy nezveřejnily. Banky o tom informovaly ve společné tiskové zprávě. Obě banky zároveň uvedly, že nadále fungují samostatně a pro jejich klienty ani zaměstnance se nic nemění.
Nord Streamem už zase teče plyn
Dodávky zemního plynu potrubím Nord Stream 1 z Ruska do Německa se 21. července postupně zvýšily na 40 % kapacity plynovodu, což je stejná úroveň jako před začátkem údržby zařízení. Ukazují to záznamy provozovatele plynovodu. Nenaplnily se tak obavy, že plyn už po údržbě nebude proudit. Nord Stream 1 je hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie a kvůli údržbě byl deset dní odstaven.
Státní dluh zase o něco vyšší
Státní dluh ČR v 1. pololetí stoupl o 242 mld. Kč na 2,7 bil. Kč, informovalo ministerstvo financí. Na každého Čecha tak hypoteticky připadá dluh zhruba 257 000 Kč. Ministerstvo v aktualizaci strategie financování státního dluhu z počátku dubna očekává, že státní dluh letos stoupne o 262 mld. Kč na 2,728 bilionu korun. Za nárůstem státního dluhu je zejména emise státních dluhopisů kvůli předfinancování korunových splátek státního dluhu a také průběžné krytí letošního schodku státního rozpočtu.
Inflace v EU opět posunula rekord
Míra inflace v zemích Evropské unie v červnu vystoupila na rekordních 9,6 %, uvedl v úterý evropský statistický úřad Eurostat. V květnu spotřebitelské ceny meziročně vzrostly o 8,8 %. Nejvyšší inflace je v pobaltských zemích, Česká republika má s hodnotou 16,6 % čtvrtou nejvyšší inflaci v unii. V zemích eurozóny míra inflace vystoupila z květnových 8,1 % na 8,6 %, což je také rekord. Nejvíce k růstu cen v zemích platících eurem z meziročního pohledu přispěly energie, následovaly potraviny, alkohol a tabák, služby a neenergetické průmyslové zboží.
GRAF: Vývoj inflace v eurozóně
Za posledních pět let, v procentech
Zdroj: tradingeconomics.com
Coloseum investory neuchvátilo
Skupina Coloseum, do níž patří i síť stejnojmenných restaurací, prodala na trhu START pražské burzy akcie za zhruba 40 milionů korun. Společnost chtěla získat přes 100 mil. Kč nového kapitálu, přibližně polovinu plánovala použít na snížení zadlužení, z druhé části hodlala financovat nové projekty. Skupina prodala 162 000 akcí s cenou 246 Kč za jednu, přičemž cenové rozpětí činilo 246 až 304 Kč. Firma doplnila, že prodané akcie představují 18,8 % základního jmění firmy. Hodnota společnosti po úpisu činí podle Burzy cenných papírů Praha asi 212 milionů korun. Obchodování s akciemi skupiny bude zahájeno 25. července za 246 Kč v rámci pravidelné denní aukce na trhu START.
Česko bude odebírat plyn z Nizozemska
Energetická společnost ČEZ zajistila přepravní trasy až pro tři miliardy metrů krychlových plynu z terminálu na zkapalněný zemní plyn (LNG) v Nizozemsku. Plyn z terminálu na LNG sníží závislost na ruském plynu zhruba o třetinu. To prodlouží spotřebu plynu v ČR o jeden a půl až dva měsíce. Zásobníky plynu v ČR jsou nyní plné zhruba ze 77 %, plyn v nich by pokryl spotřebu přibližně do ledna. S využitím plynu z LNG terminálu by tak ČR vydržela zřejmě až do března.
Soud o Twitter už v říjnu
Soudní řízení ohledně rozhodnutí amerického miliardáře Elona Muska odstoupit od dohody o převzetí internetové společnosti Twitter za 44 miliard dolarů začne v říjnu a mělo by trvat pět dnů. Rozhodl o tom v úterý soud. Musk přitom navrhoval, aby řízení začalo až v únoru příštího roku. Twitter naopak požadoval zahájení řízení již v září.
Přiškrtíme plynoměry?
Země EU by měly kvůli očekávanému výpadku dodávek ruského plynu omezit během nadcházející topné sezony spotřebu plynu o 15 %. Navrhla to ve středu Evropská komise v rámci sady opatření, která mají členským zemím mimo jiné prostřednictvím vzájemné solidarity zajistit dostatek plynu pro domácnosti a klíčové provozy. Brusel by podle návrhu mohl po konzultaci s členskými zeměmi vyhlásit stav plynové nouze, který by vyžadoval povinná omezení spotřeby v celé EU. Aby pravidla vstoupila v platnost, musí je nejprve schválit členské země, ty přitom zatím dávaly najevo rozdílné postoje.
Netflix strádá, ale méně, než čekal
Americká internetová televize Netflix ve druhém čtvrtletí přišla v celém světě o 970 000 předplatitelů. Úbytek byl ale mnohem méně výrazný, než firma dříve předpovídala. Společnost Netflix navíc uvedla, že ve třetím čtvrtletí by se měl počet předplatitelů vrátit k růstu. Akcie podniku po zveřejnění čtvrtletních výsledků výrazně posílily. Nadále tak zůstává dominantním hráčem na trhu, na konci 2. čtvrtletí měla téměř 221 milionů předplatitelů. Ve třetím čtvrtletí počítá s nárůstem počtu předplatitelů o zhruba jeden milion.
MMF zhoršuje Německu výhled
Mezinárodní měnový fond (MMF) zhoršil výhled německé ekonomiky na letošní i příští rok, hospodářský růst podle něj brzdí negativní dopady války na Ukrajině. MMF nyní předpokládá, že hrubý domácí produkt Německa se v letošním roce zvýší o 1,2 %, zatímco v květnové prognóze počítal s růstem o 2 %. Loni německá ekonomika podle fondu vzrostla o 2,9 %. „Válka na Ukrajině vytvořila nové překážky (pro hospodářský růst), včetně omezení dodávek plynu z Ruska, vyšších cen energií, nedostatku klíčových polotovarů, slabší vnější poptávky a důvěry a přísnějších finančních podmínek,“ napsal měnový fond.
H&M také končí v Rusku
Švédský oděvní řetězec H&M odchází z Ruska. Druhý největší prodejce módy na světě to v pondělí oznámil na svém webu. Společnost pozastavila podnikání v Rusku na začátku března, krátce po invazi ruských vojsk na Ukrajinu. Pro H&M bylo Rusko šestým největším trhem, počet prodejen tam firma zvyšovala, zatímco na mnoha jiných trzích prodejny redukuje. Rozhodnutí společnosti se týká zhruba 6 000 zaměstnanců.
Starbucks pak možná v Anglii
Americký provozovatel kaváren Starbucks údajně zkoumá možnosti prodeje svých aktivit v Británii, kde čelí stále tvrdší konkurenci a měnícím se zvyklostem zákazníků. Největší kavárenský řetězec na světě citelně zasáhlo omezení pohybu v reakci na pandemii nemoci covid-19. V květnu společnost uvedla, že se zaměří na posílení svého hlavního podnikání ve Spojených státech.
Krach WorldCom oslavil 20 let
Před dvaceti lety zasáhl americkou ekonomiku krach společnosti WorldCom, která byla v době svého pádu největším americkým poskytovatelem přístupu na internet. Pád telekomunikačního operátora WorldCom, který požádal o ochranu před věřiteli 22. července 2002, je jedním z největších bankrotů v historii USA. Firma s aktivy ve výši 107 mld. USD doplatila podobně jako o rok dříve energetický gigant Enron na falšování účetnictví. Ambiciózní šéf WorldComu Bernard Ebbers byl odsouzen na 25 let vězení, do něhož nastoupil v září 2006. Nakonec si odseděl 13 a čtvrt roku, propuštěn by v prosinci 2019 kvůli zhoršujícímu se zdravotnímu stavu. Ebbers zemřel v únoru 2020 ve věku 78 let.
F-35 na české nebe?
Česká republika bude jednat o nákupu stíhacích letounů F-35 ze Spojených států a obrněnců CV90 ze Švédska. Rozhodla o tom vláda, která tímto úkolem pověřila ministryni obrany Janu Černochovou (ODS). Kabinet zároveň zrušil dosavadní tendr na nákup pásových bojových vozidel pěchoty (BVP). Náklady na zbrojní zakázky, o kterých rozhodovala vláda, v souhrnu pravděpodobně přesáhnou 100 miliard korun a zásadně ovlivní podobu části české armády v příštích desetiletích.
Ukrajina devalvovala měnu
Ukrajina devalvovala měnu o 25 %, kvůli válce s Ruskem se chce soustředit na ochranu svých devizových rezerv. Centrální banka ve čtvrtek oznámila, že kurz vůči dolaru oficiálně stanovila na 36,5686 hřivny. Dosavadní kurz činil 29,25 hřivny, kde jej banka držela posledních pět měsíců. Centrální banka uvedla, že jedná s ohledem na změny, kterým za války čelí ukrajinská ekonomika, a také na fakt, že dolar v poslední době citelně zpevnil i k dalším měnám.
Rubikonfin nově s licencí ČNB
Rubikonfin, český investiční butik, který působí na trhu od roku 2014 a kromě tradičních investic se zaměřuje i na nabídku tzv. alternativních investic, získal rozhodnutím ČNB licenci obchodníka s cennými papíry. Tato nevelká firma pro privátní investice, si za osm let své existence získala důvěru téměř 750 movitých klientů, kteří jejím prostřednictvím investovali více než 3 miliardy korun. S novou licencí může nově nabízet nástroje peněžního trhu, akcie, měnové konverze či zajištění ve formě měnových forwardů a swapů. K tomu může přijímat peněžní prostředky, vést majetkové účty klientů a realizovat jejich pokyny při obhospodařování klientských portfolií.
Bohemia Sekt zazářil na prestižní soutěži
Kvalita českých sektů ohromila porotce mezinárodní soutěže vín Concours Mondial de Bruxelles zaměřené na šumivá vína z celého světa, která se v minulých dnech uskutečnila v portugalském městě Anadia. Nejúspěšnějším českým zástupcem letošního klání je vinařství BOHEMIA SEKT se ziskem šesti medailí. V konkurenci bezmála tisícovky šumivých vín z 23 zemí světa získaly řada Bohemia Sekt Prestige a prémiový sekt Louis Girardot celkem jednu velkou zlatou, dvě zlaté a tři stříbrné medaile. Nejvyšší ocenění v podobě velké zlaté medaile získal Bohemia Sekt Prestige 36.
Čeští vývojáři Applifting spojí síly s kanadským gigantem
Pražské vývojářské studio Applifting povede pro Telus Health, healthtechovou divizi kanadské telekomunikační společnosti Telus, vývoj celého technického řešení aplikací. Strategické partnerství v hodnotě 12 milionů dolarů ročně přinese dálkový monitoring pacientů, „virtuální sestřičku“ a také integraci sdílených lékařských záznamů do národních pacientských registrů a vládních systémů. Obě společnosti spojí své týmy v karlínských kancelářích Appliftingu. Cílem spolupráce v hodnotě 275 milionů korun ročně je digitalizovat zdravotnictví v Kanadě.
A výsledková sezona v plném proudu:
Potěšily: Primoco UAV; Pilulka Lékárny; Goldman Sachs; IBM; Netflix; Tesla; Hyundai; American Airlines; AT&T.
Zklamaly: Bank of America; Lockheed Martin; Johnson & Johnson.