Bankovní rada České národní banky rozhodla ponechat základní úrokovou sazbu na stávající úrovni sedmi procent. Jde o výsledek, jež tuzemští analytici víceméně očekávali stejně jako zhruba polovina expertů oslovených agenturou Bloomberg.
K rozhodnutí došlo na základě hlasování bankovní rady v poměru 5 ku 2. Zjevně tedy všichni nově jmenovaní bankovní radní se vyslovili pro ponechání sazby na stávající úrovni.
GRAF: Vývoj základní úrokové sazby ČNB
Za poslední 3 roky, v procentech.
Zdroj: ČNB/Tradingeconomics
Pro zvýšení sazby, ze sedmi na osm procent, zvedli ruku evidentně jen radní, kteří působili už v předchozí, „Rusnokově“ bankovní radě, tedy viceguvernér Marek Mora a Tomáš Holub. Ti hlasovali pro zvyšování sazeb již během řady uplynulých zasedání, nyní se však poprvé ocitli v menšině.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:
Velká „holubičí“ rotace v ČNB? Aleš Michl míří nahradit Jiřího Rusnoka
Noví centrální bankéři: balanc s holubičí příchutí
Za inflaci mohou „autisté.“ Návody, které píší centrálním bankéřům, jsou odtržené od politické a sociální reality
Překvapivé rozhodnutí?
Výsledek hlasování tak potvrzuje holubičí příklon nové bankovní rady. Nejnovější rozhodnutí bankovní rady ČNB nezvýšit základní úrok byl prvním minimálně od začátku roku 2004, kdy trh podle Bloombergu čekal zvýšení sazeb, ale ČNB ho překvapila holubičím postojem.
Svým způsobem tak jde o nejvíce překvapivé holubičí rozhodnutí minimálně za posledních takřka dvacet let. ČNB tak přichází o reputaci i z mezinárodního hlediska poměrně jestřábí centrální banky. Tu si budovala postupně od konce intervence za slabší korunu v dubnu 2017.
Už její zvyšování úroků před propuknutím pandemie, zejména to z února 2020, bylo vnímáno jako jestřábí postoj. Razantní snížení sazeb v době nástupu pandemie pak bylo vnímáno jako v souladu s přístupem světových centrálních bank, které současně přistoupily na bezprecedentně extrémně expanzivní měnovou politiku.
Loňské poměrně rané zahájení cyklu utahování měnové politiky ČNB, který končí právě až dnes, bylo obecně, i v mezinárodních kruzích, vnímáno opět jako jednoznačně jestřábí.
Chyba podle Deutsche Bank
Podle expertů Deutsche Bank, největší německé banky, česká centrální banka rozhodnutím ponechat sazby na 7 procentech chybuje.
Experti Deutsche Bank míní, že aby ČNB chybu napravila a nedošlo k výraznějšímu oslabování koruny, musí tuzemská centrální banka zvýšit základní úrok hned v září, na svém dalším měnověpolitickém zasedání, a to rovnou o 0,5 procentního bodu.
Koruna však na rozhodnutí ČNB bezprostředně nijak výrazně nereagovala. Nutno však dodat, že ČNB intervenuje a je stále připravena intervenovat za její silnější úroveň. Její guvernér Aleš Michl to zdůraznil i na tiskové konferenci v návaznosti na rozhodnutí.
GRAF: V7voj kurzu koruny vůči euru
Za poslední rok.
Zdroj: tradingeconomics.com
Vzhledem k tomu, že inflace v Česku v meziročním vyjádření v nadcházející době dále zrychlí, až k úrovni 20 procent, lze předpokládat, že její síla přiměje bankovní radu ČNB k dalšímu, podzimnímu navyšování základního úroku. A to na úroveň minimálně 7,5 procenta. Nelze však vyloučit, že se základní sazba vyšplhá až k úrovni osmi procent…