Trhy hýbe energetická krize a jestřábí rétorika amerického Fedu. Tato “smrtící” kombinace poslala ke konci týdne akciové trhy prudce dolů.
Akciové indexy v USA ztratily přes tři procenta a ztrácely druhý týden v řadě. Letní vlna oddychu je tak definitivně pryč.
GRAF: Vývoj akciového indexu S&P 500 v srpnu 2022
Zdroj: tradingeconomics.com
Ceny elektřiny jsou v Evropě zcela jednoznačně ve vleku nedostatku plynu. Plynové elektrárny jsou posledním zdrojem nutným k pokrytí poptávky a výrazné omezení dodávek plynu z Ruska vyhnalo v uplynulém týdnu jeho cenu vysoko nad 300 EUR za MWh.
V závěsu za ním okamžitě zdražuje cena elektrické energie – ta se kvůli prodražující výrobě z plynu (do ceny vstupují ještě emisní povolenky) dostala už nad hranici 1000 EUR/MWh.
Zastavit růst cen, ale jak?
Nejen v Česku proto roste poptávka po rychlých řešeních, jak růst cen energií “zastavit”. Současně je to také jeden z hlavních důvodů, proč se nad evropskými ekonomikami směrem k podzimu stahují mračna a riziková aktiva včetně středoevropských měn jsou pod tlakem.
Nebýt aktivity Česká národní banka (ČNB), koruna by pravděpodobně v posledních čtrnácti dnech výrazněji oslabila.
Druhým důvodem pro nervozitu na trzích s rizikovými aktivy (včetně koruny) je jestřábí rétorika zaznívající z amerického Fedu.
Šéf Fedu Jerome Powell nenechal v pátek na symposiu v Jackson Hole nikoho na pochybách. V boji s inflací je podle něj zapotřebí držet měnovou politiku v restriktivním módu delší dobu a přímo varoval před „předčasným uvolněním“ měnových kohoutů. Trhy proto v uplynulém týdnu musely výrazněji přehodnotit své sázky na pokles amerických sazeb v roce 2023.
A vyšší dolarové sazby pak působí jako magnet na peníze z rizikovějších lokalit, včetně koruny. Nebýt aktivity ČNB, koruna by pravděpodobně v posledních čtrnácti dnech výrazněji oslabila.
GRAF: Vývoj kurzu koruny vůči euru během srpna (k 29.8.2022)
Zdroj: tradingecnomics.com
Jak dlouho vystačí ČNB rezervy
Odhadujeme, že za stabilizaci koruny už mohla centrální banka utratit celkově 20-30 miliard eur (přesná čísla o devizových obchodech jsou zatím dostupná pouze do konce června).
GRAF: Vývoj dekádní bilance ČNB (devizové rezervy)
Od začátku roku 2018 do současnosti, v mld. eur.
Zdroj: ČSOB/Patria, ČNB
Devizových rezerv má sice centrální banka stále velký objem, zůstává však otázkou, zda to může při zužujícím se úrokovém diferenciálu vůči eurovým i dolarovým sazbám stačit…
Trhy mohou ČNB víc a víc tlačit do dalšího růstu sazeb tak, aby sázky proti koruně jednoduše nebyly pro investory tak atraktivní.