Ministři pro energetiku se shodli na tom, že omezí spotřebu elektřiny ve spotřebních špičkách, uvalí mimořádné daně na ne-plynové výrobce energie, zavede strop na ceny plynu a zajistí dostatek likvidity producentům energií, pro které je při vysoké volatilitě velmi obtížné uzavírat obchody na burze.
Nejvíce otazníků visí nad zastropováním cen plynu a nad mimořádným zdaněním energetických společností.
Jak na zastropování?
U cen plynu se Itálie, Rakousko a Řecko postavily proti návrhu zastropovat ceny „pouze“ pro ruský plyn. Důvodem je strach z toho, že by Rusko mohlo přívod plynu vypnout úplně.
Ruské dodávky plynu do EU tvoří v tuto chvíli ovšem méně než 10 procent Širší podporu by pravděpodobně získal návrh, který by zastropoval ceny pro veškerý plyn proudící do EU (včetně LNG). Takové řešení ale může být s blížící se zimou pro Evropu riskantní.
Jsou to právě vysoké ceny plynu, které v tuto chvíli do Evropy stahují veškerou dostupnou nabídku LNG z celého světa. A současně vysoké ceny přirozeně tlumí poptávku napříč Evropou.
GRAF: Vývoj cen elektřiny (jde o futures na září 2023)
Od 1. srpna do 12. září 2022, v eurech za megawatthodinu (EUR/MWh)
Zdroj: ICE, Patria/ČSOB
Plošné zastropování cen plynu by tak nakonec mohlo vést k nesouladu mezi nabídkou a poptávkou, který by se nakonec musel řešit direktivně – odpojováním vybraných nekritických odvětví od plynu.
To by pravděpodobně vedlo k bolestnému narušení výrobních řetězců a výraznějším nákladům pro evropskou ekonomiku. I proto se země jako Dánsko nebo Nizozemí staví proti plošnému zastropování cen plynu.
Kolik stropů pro speciální daň
U speciálního zdanění ne-plynových výrobců elektřiny zase není úplně jasná podoba mechanismu.
Pokud by se mělo jednat o cenové stropy pro neplynové producenty, bude klíčové rozhodnout, zda bude strop jeden anebo se stanoví více stropů pro různé producenty elektrické energie (jádro, uhlí, obnovitelné zdroje).
Jistá je jedna věc, čas běží velmi rychle, tlak na evropské politiky roste a to tlačí řadu z nich k hledání „rychlých“ národních řešení, která na do značné míry propojeném evropském energetickém trhu rozhodně nemusí být ideální.
Zbyněk Stanjura z ODS mluvil na konci týdne o tom, že by česká vláda chtěla zastropovat ceny elektřiny a plynu pro domácnosti, školy nebo nemocnice a stejně tak garantovat ceny (na vyšší úrovni) pro průmysl. Uvidíme tedy, jak se boj s drahými energiemi ještě vyvine…