Mohlo by vás také zajímat
Češi loni pili historicky nejméně piva, globální dluh je na rekordu a novinky od Applu aneb souhrn ekonomických událostí 19. týdne 2024
Libor Akrman, František Novák 10. května 2024Loni se v Česku uvařilo i vypilo méně piva; ČBA zlepšila prognózu české ekonomiky; Apple představil nové verze tabletů i…
Proč přistání Američanů na Měsíci vázne? Kvůli penězům
František Novák 3. května 2024Spojené státy stála mise Apollo, která si dala za cíl stanout na Měsíci a vrátit se zpět, v dnešních cenách…
Hodně drahá mise. Jak chce Musk kolonizovat Mars?
František Novák 17. ledna 2024Elon Musk více než dvě dekády rozvíjí svou vesmírnou firmu SpaceX. Prvotním impulzem k jejímu založení byla kolonizace Marsu. Jak…
- ČLÁNEK
NASA si „hraje“. Narazí lodí za 300 milionů dolarů do asteroidu
Kosmická loď v přepočtu za více než sedm miliard korun úmyslně narazí do asteroidu, aby vědecký tým zjistil, zda je možné vesmírné těleso vychýlit z jeho dráhy. Ke střetu by mělo dojít 26. září. Celá akce připomíná sci-fi filmy a má ověřit, zda se lidstvo umí bránit „armagedonu asteroidů“.
Plán americké NASA připomíná scénář filmu Don´t Look Up s Leonardem DiCapriem, jenž se jako astronom snaží přesvědčit americkou prezidentku v podání Meryl Streepové, že je nutné brát vážně srážku s obrovskou kometou, která zničí lidstvo.
Podobný scénář má i mise NASA. Počítá s tím, že sonda DART v hodnotě 330 milionů dolarů (7,2 miliardy korun) narazí do měsíce Dimorphos planetky Didymos.
Cílem „vědeckého kamikadze projektu“ je zjistit, zda srážka dokáže změnit trajektorii tohoto vesmírného tělesa. A zároveň otestuje možnosti zabránění kolize Země s větším asteroidem, který by mohl ohrozit život na modré planetě.
Sonda o hmotnosti půl tuny
Sonda váží půl tuny a do vesmíru ji vynesla 24. listopadu 2021 raketa Falcon 9. V době nárazu má být planetka vzdálena 11 milionů kilometrů od Země. Sonda se bude pohybovat rychlostí 6,4 kilometru za sekundu.
„Víme, že nás v minulosti už asteroidy zasáhly. Tyto dopady jsou přirozeným procesem a v budoucnu k nim opět dojde. Rádi bychom zastavili ty nejhorší z nich,“ řekl v deníku The Guardian ke smyslu vědeckého experimentu za miliardy korun astronom Alan Fitzsimmons z Queen’s University Belfast. Je jedním z členů týmu, který se na nákladném vědeckém experimentu podílí.
VIDEO: NASA pracuje na ochraně Země před nebezpečnými asteroidy
Zdroj: NASA/Youtube.com
Vesmírní inženýři se chtějí naučit, jakým způsobem lze vychylovat z dráhy asteroidy, pokud by hrozilo riziko, že se střetnou s naší planetou. Poznatky mise mají přinést důkazy, jak může kosmická loď zabránit Zemi před „armagedonem asteroidů.“
Co znamená DART? |
DART (z anglického Double Asteroid Redirection Test) je sonda americké agentury NASA, jejímž hlavním cílem je dopad na povrch měsíce planetky Didymos. Tento experiment má ověřit, zda lidstvo tímto způsobem dokáže odklánět planetky, které by hrozily nárazem do Země. Mise měla být původně součástí programu AIDA, ve kterém měla startovat i sonda AIM, která spolu s dalšími třemi menšími sondami měla zkoumat planetku a její měsíc před i po dopadu sondy DART. Evropská část mise však byla v roce 2016 z finančních důvodů zrušena. Místo sondy AIM je připravována sonda Hera, která by měla detailně studovat asteroid po zásahu. Její start se plánuje na rok 2024 a k Didymosu by měla dorazit v roce 2026. Její součástí by měly být i tři doprovodné satelity typu CubeSat. Na přípravě jednoho z nich, nazvaného Milani, se významně podílejí české firmy a vědci. |
Fitzsimmons zdůraznil, že k podobnému druhu pokusu nikdy v reálných podmínkách nedošlo, i proto sonda DART vznikla.
Zkušenosti pro budoucnost
Vědci se připravují pečlivě studovat, jak se dráha asteroidu po srážce změní. Věří, že lépe pochopí, jak by se dalo podobnou technologii využít i v budoucnu k odklonění nebezpečných asteroidů a komet, které by mohly ohrozit Zemi.
Ředitel Národního informačního centra o objektech blízkých Zemi v Knightonu ve Spojeném království Jay Tate vysvětlil, proč vědci vybrali zrovna Dimorphos.
„Dimorphos ve skutečnosti obíhá kolem jiného, většího asteroidu zvaného Didymos. Bude snazší zjisti rozsah vychýlení způsobený kolizí, protože astronomové mohou pečlivě sledovat jeho cestu kolem většího asteroidu,“ uvedl k akčnímu vědeckému experimentu.
Historické dopady
Vědci se obávají, že kdykoliv může dojít ke kolizi planetky se Zemí, jako už mnohokrát v minulosti. Větší kometa nebo asteroid by mohly mít pro lidstvo fatální dopad, v tomto ohledu je Země velmi zranitelná.
K nejznámější srážce došlo před 66 miliony let, když deset kilometrů velký asteroid zasáhl poloostrov Yucatán v Mexiku. Jeho dopad vyvolal výbuch, jenž je srovnatelný s ničivým účinkem několika miliard jaderných pum.
Následky byly děsivé. Výbuch zničil 75 procent veškerých rostlinných a živočišných druhů. Na severní polokouli byli vyhubeni veškeří dinosauři.
Stále lepší dalekohledy pro pozorování vesmíru
Astronomové nicméně uklidňují veřejnost, že pravděpodobnost podobného střetu, jež by kompletně zničil život na celé planetě, je v blízké budoucnosti velmi nepravděpodobná.
Výhodou je, že lidstvo má stále dokonalejší dalekohledy a může sledovat i vzdálené okolí vesmíru.
Zatím se žádný z detekovaných asteroidů neblíží nebezpečně k Zemi a bude to platit i pro následujících několik století. „Takže můžeme nadále v posteli usínat v klidu,“ zdůraznil Fitzsimmons.
Pozor na menší objekty
Rizikem ale mohou být menší asteroidy, které by mohly zničit část planety, například větší aglomeraci.
„Tyto menší objekty mapujeme se stále větší přesností, ale budeme muset být připraveni jednat, pokud najdeme takový, který je na cestě k Zemi. DART je prvním krokem k zajištění toho, že máme správnou technologii, abychom se s hrozbou vypořádali,“ vysvětlil užitečnost vědeckého experimentu.
Potvrdil to i Lindley Johnson z NASA, který podporuje co nejrychlejší vývoj technologií pro vychylování dráhy asteroidů. Vědecká pozorování nemusí být vždy stoprocentní. Připomenul incident z roku 2013, kdy asteroid pronikl do atmosféry u ruského města Čeljabinsk. Vědci si původně mysleli, že má objekt průměr dvacet metrů a nikoho neohrožuje.
Kus skalnatého objektu nicméně při průletu atmosférou explodoval. Výbuch měl sílu 400 kilotun a zranil 1500 lidí. Pokud by vstoupil do atmosféry o několik desítek kilometrů severněji, následky by byly mnohem tragičtější, upozornil Tate.
Kamery Luke a Leia
Dimorphos má průměr 160 metrů a asteroid Didymos oběhne jednou za dvanáct hodin. Deset dní před dopadem vypustí kosmická loď ještě speciální sondu velikosti kabelky s názvem LiciaCube.
Ve výbavě ponese kamery s názvy Luke a Leia, což evokuje postavy z filmů Star Wars jako odměna pro fanoušky. Luke i Leia natočí účinky dopadu DARTu a záznam pošlou zpět na zem.
Teleskopy umístěné na Zemi budou zkoumat trajektorii Dimorfosu a vědci vyhodnotí úspěšnost celé mise. Evropská vesmírná agentura následně vyšle sondu Hera k asteroidu, aby zkoumala kráter po sondě DART.