Mohlo by vás také zajímat
Ruská válečná ekonomika se pomalu bortí. Rubl je nejslabší od války
Pavel Peterka 28. listopadu 2024Ruská měna se dostala na nejslabší úroveň vůči americkému dolaru od začátku války na Ukrajině. Rubl se tak vůči dolaru…
Ruská stínová flotila s LNG stále lépe maskuje svou činnost
František Novák 4. listopadu 2024Rusko se snaží obejít západní sankce tím, že pro export zemního plynu ve stále větší míře využívá neoficiální flotilu tankerů…
Pražský DPP mění vedení; MMF věří české ekonomice a pokuta ČD a ÖBB za újmu RegioJetu aneb souhrn ekonomických událostí 42.týdne 2024
Libor Akrman 25. října 2024ČEZ koupí menší podíl v Rolls Royce; firem v insolvenci bude letos víc; světový trh M&A ožívá; v Česku AI…
- ČLÁNEK
Nesloužíme okupantům. Gruzínci chtějí po Rusech podpis, že nejsou s Putinem
V Gruzii roste tlak na ruské turisty od místních podnikatelů. Musí písemně stvrdit, že nepodporují ruského diktátora, jenž vede na Ukrajině válku a zahájil částečnou mobilizaci. Nedávná Putinem vyhlášená mobilizace v Rusku vyvolala vlnu odchodů lidí do zahraničí a Gruzie je jedním z cílů.
Země na jihu Kavkazu, ze které pochází i „ největší Rus všech dob“ Josif Stalin (podle průzkumu mezi Rusy v roce 2017), má Rusů, kteří se jasně nedistancují od války na Ukrajině, plné zuby. A tento trend bude v gruzínské společnosti zesilovat poté, co Putin vyhlásil částečnou mobilizaci a pohrozil Západu použitím jaderných zbraní.
„Svět by měl zastavit ruskou agresi,“ stojí na jednom z plakátů na zdi baru Dedaena v Tbilisi.
Fronty na hranicích |
Rusové prchající před mobilizací nyní na hranici s Gruzií čekají i 12 hodin. Jak popsala před pár dny stanice BBC na svém ruskojazyčném webu, u hraničního přechodu Verchnij Lars-Kazbegi na rusko-gruzínském pomezí kvůli frontám aut lidé čekali několik hodin. Ten je přitom jedinou možností, jak se z Ruska dostat po zemi do země. Někteří z Rusů tam dokonce přesedali na jízdní kola, aby se dostali na druhou stranu rychleji. Přes hranici totiž nelze přejít pěšky. A rychle mizí i letenky do zemí, s nimiž má Moskva bezvízový styk, což je Turecko, Arménie, Ázerbájdžán, ale i Srbsko. Fronty se pak na pozemních hranicích tvoří nejen na hranici s Gruzií, ale také s Kazachstánem nebo Mongolskem. (ČTK) |
Majitel baru se v posledních týdnech na celém světě proslavil tím, že ruští emigranti a turisté, kteří zaplavili Gruzii, musí písemně stvrdit, že nepodporují ruského diktátora Vladimira Putina. Jinak mohou na poslech hudby a popíjení zapomenout.
Navíc by neměli hovořit vůbec rusky, stejně jako personál baru, který to odmítá.
Rusové nesmí zapomenout, že Gruzii okupují
„Rusové, kteří přicházejí do Gruzie, by nikdy neměli zapomenout, že přicházejí na místo, na které jejich země také útočí,“ zdůraznil majitel baru Dedaena Data Lapauri. Připomíná tak, že Putin už v roce 2008 napadl jeho vlast, aby severní část Gruzie – Abcházii a Jižní Osetii – okupoval.
Gruzínci zažívají smíšené pocity. Stále si pamatují agresivní válku silnějšího Ruska, které bombardovalo před 14 lety celou zemi. Zároveň od konce února, kdy začala válka na Ukrajině, tento kavkazský stát zaplavily desítky tisíc Rusů, kteří se obávají, že budou muset na Ukrajině bojovat.
MAPA: Ruská armáda v roce 2008 bombardovala celou Gruzii
Zdroj:DivineDanteRay/CC BY-SA 3.0
Ne všichni Gruzínci jsou tak nadšení z příjezdu desítek až stovek tisíc Rusů (v období od března do června přijelo do země 300 tisíc Rusů, není ale jasné, kolik z nich v zemi zůstává dlouhodobě).
Ti ale nemají mnoho dalších možností, kam se z Putinova „koncentráku“ bez víz dostat. I proto řada místních podnikatelů začíná vyžadovat ústní nebo písemný distanc od agresora z Kremlu.
Ruští turisté v Gruzii |
Rusové nepotřebují do země víza, Gruzie je zrušila v roce 2012. V roce 2019 – před pandemií covidu – zemi navštívilo 1,5 milionu Rusů. Turistický ruch tím získal v přepočtu 700 milionů dolarů. Stále více Gruzínců ale žádá vládu a parlament, aby pro Rusy opět víza zavedly. Bez víz mohou Rusové v zemi pobývat až jeden rok. |
Politické diskuze zakázány!
Bar Dedaena tvrdí, že zavedl svou vlastní vízovou politiku pro ruské hosty.
Rusové, kteří se chtějí v baru pobavit, musí vyplnit on-line formulář a souhlasit s několika dokumenty a prohlášeními, jako je „Odsuzuji ruskou agresi na Ukrajině“. Jsou také žádáni, aby nemluvili rusky a v opilosti se nezapojovali do politických diskuzí.
„Je extrémní říkat, že lidé určitého národa zde nejsou vítáni. Ale nechci mít někoho, kdo podporuje válku na Ukrajině a volil Putina v baru, který vlastním. Nechceme sloužit okupantům,“ vysvětlil antiruský přístup Lapauri nezávislému webu The Moscow Times.
Není zdaleka jediný, podobně se již pár měsíců chová britská investiční společnost Bank of Georgia, jež působí na gruzínském trhu. Banka už v březnu požádala ruské klienty, aby podepsali formulář, ve kterém „odsuzují ruskou agresi v Gruzii a na Ukrajině“.
A slavný noční technoklub Bassiani v Tbilisi měl odepřít vstup Rusům, protože byli zkrátka Rusové.
Rusové byli agresivní
Majitel klubu Dedaena tvrdí, že omezení byl nucen přijmout zejména kvůli tomu, že se stále více ruských návštěvníků chovalo nevhodně. Omezit projevy ruských turistů mu umožňuje, aby v baru zajistil přátelské a milé prostředí.
„Je běžné, že lidé z Ruska požadují služby a menu v ruštině nebo platí v rublech,“ doplnil k rostoucí agresivitě ruských turistů. I proto musel zavést soukromou „vízovou politiku“ ve svém baru.
Diskriminace a porušení práv
Rusové žijící v Gruzii se ale brání, že tato diskriminace nemá oporu v místní legislativě a podnikatelé porušují jejich práva. „Je to podněcování nenávisti v zemi, kde všichni žijeme,“ řekla Ruska Uljana Kalininová, jež žije v zemi už od roku 2017.
Protiruský kurz klubu Dedaena byl pravděpodobně příčinou toho, že během srpna čelil kybernetickým útokům, pravděpodobně od ruských hackerů. Webové stránky baru byly zaplaveny negativními recenzemi. Majitel baru viní z útoku ruské ultranacionalisty a šovinisty.
Panují obavy, že v Gruzii operuje ruská tajná policie FSB, která skrytě sleduje ruské disidenty a kritiky Putinova režimu. Moskva by mohla v Tbilisi vyprovokovat i akci, jež by ospravedlnila nový vojenský útok, obávají se Gruzínci.
„Lidé sem přijdou, začnou si kupovat byty, mají povolení k pobytu, neučí se gruzínsky a pak – kdo ví -, co když sem přijde Rusko ‚chránit‘ své lidi, jako to dělá na Ukrajině,“ obává se jedna z obyvatelek hlavního města.
Rusové jsou bezpečnostní hrozba
Gruzínci poukazují i na to, že velký počet Rusů v zemi představuje bezpečnostní hrozbu.
Podle některých dokonce může ohrozit politickou stabilitu v zemi, jež má necelé čtyři miliony obyvatel. I když nelze přesně zjistit, kolik Rusů nyní v zemi žije, může se jednat o nižší stovky tisíc.
Navíc zde ruští občané od března do června založili 6400 společností, to znamená trojnásobný nárůst oproti roku 2019, než vypukla pandemie covidu, uvedla organizace Transparency International.
Rusové se brání: Putina nesnášíme
Rusové, kteří se v Gruzii v posledních měsících usazují, ale namítají, že jsou v drtivé většině proti režimu Vladimira Putina.
„Většina lidí, kteří se přestěhovali do Gruzie, nepodporuje Putinovu politiku a válku. Jsou to lidé, kteří chodí na protesty a nahlas mluví o svých politických názorech,“ zdůraznil jeden ruský exposlanec s gruzínskými kořeny.
Aktivista a manažer Anton Michalčuk z Free Russia Foundation sídlící v Tbilisi navíc tvrdí, že se výrazná rusofobie v Gruzii nekoná. Hlavně ji zesiluje ruská propaganda.
I Lapauri smířlivě dodal, že pokud ruští hosté jasně deklarují svůj odpor k Putinovi, bude s nimi zacházeno úplně stejně, jako s hosty z jiných zemí. „Máme tu mnoho rusky mluvících lidí a nevadí jim vyplnit formulář,“ vysvětlil.