Mohlo by vás také zajímat
Ruská válečná ekonomika se pomalu bortí. Rubl je nejslabší od války
Pavel Peterka 28. listopadu 2024Ruská měna se dostala na nejslabší úroveň vůči americkému dolaru od začátku války na Ukrajině. Rubl se tak vůči dolaru…
Deindustrializace v praxi: německý byznys model se vyčerpal. Nastane úpadek země do bezvýznamnosti?
František Novák 25. listopadu 2024Automobilový průmysl, chemický průmysl i strojírenství v Německu upadají. Německu se nedaří vrátit k ekonomickému růstu před covidem-19.
Česko-britská jaderná spolupráce: Obětované české projekty a zbytečně promrhané miliardy?
Radek Škoda 19. listopadu 2024Česko-britská jaderná spolupráce nabírá na obrátkách, nicméně kvůli ní zřejmě skončí v zapomnění několik českých projektů malých modulárních reaktorů.
- ČLÁNEK
Válka na dně oceánů dorazila do Evropy. Infrastruktura je v ohrožení
Řada indicií naznačuje, že za zničením plynovodů pod Baltem stojí Kreml. Hybridní válka se podle bezpečnostních analytiků přesouvá na dno světových oceánů. Kromě energetické infrastruktury je ohroženo i fungování internetu mezi Evropou a Amerikou.
Exploze na podmořských plynovodech spojujících Rusko s Německem vyděsily řadu expertů v Evropě. Kromě toho, že se krátkodobě zvýšila spotová cena plynu v Evropě, zástupci dotčených států – Německo, Dánsko a Švédsko – začínají stále více poukazovat na to, že se jedná o hybridní válku Kremlu, jež poškozuje energetickou infrastrukturu západních spojenců Ukrajiny.
Rusko by mohlo poškodit i podmořské kabely, jež zajišťují internetové spojení mezi Amerikou a Evropou na dně Atlantiku. Jak napsal německý týdeník Der Spiegel, mezinárodní smlouvy po útocích na plynovody už neplatí: „Zdá se, že ruská válka na Ukrajině dosáhla evropského vnitrozemského moře a proměnila jeho dno ve válečnou zónu.“
Ochrana ryb na 50 stran
Týdeník také ironicky připomněl, že po spuštění plynovodu Nord Stream 1 v roce 2009 měl pouze dokument o ochraně ryb v Baltu 50 stran. Přitom únik metanu ze zničeného potrubí znamená podle ochránců klimatu stejnou produkci skleníkových plynů, jako je provoz 1,3 milionu aut ročně.
Celkem došlo ke čtyřem explozím a odpovídají síle několika stovek kilogramů výbušniny. I proto nemůže za sabotáž tohoto rozsahu podle Švédska nikdo jiný než státní útvar.
„Je velmi nepravděpodobné, že by to mohl udělat někdo jiný než nějaký stát, aniž by se na to přišlo dříve,“ zdůraznil švédský ministr energetiky Khashayar Farmanbar.
Rusko se snaží hodit vinu na USA
Rusko se snaží vyvolat dojem, že za poškození plynové infrastruktury stojí Spojené státy, případně Ukrajina. Většina evropských politiků však nepřímo obvinila ze sabotáže Kreml.
Energetičtí analytici rovněž většinově ukazují na Rusko, které by na zničení plynovodů vydělalo nejvíce.
Ruský expert na energetický trh Michail Krutichin je přesvědčen, že za výbuchy stojí Kreml. Důvodem je snaha odvrátit soudní spory s Gazpromem, protože nedodává plyn svým smluvním partnerům v EU. Bude se podle jeho slov odvolávat na vyšší moc. A po „zásahu vyšší moci“ by Gazprom zřejmě nemusel platit smluvní pokuty v řádu miliard dolarů za nedodání plynu evropským zákazníkům.
Nicméně žádné konkrétní důkazy, kdo spáchal fakticky teroristický čin, nejsou v této době k dispozici. Vyšetřování civilních i vojenských expertů totiž zabere týdny.
Načasování je výhodné pro Rusko
Podle německé zahraniční zpravodajské služby BND by k „náhodnému“ výbuchu takové intenzity na poměrně nových plynovodech mohlo dojít jednou za 10 tisíc let.
K ničivým explozím přitom došlo v době, kdy Rusko čelí velkým problémům na frontě na Ukrajině a ruský diktátor Putin musel vyhlásil částečnou mobilizaci.
MAPA: Plynovody Nord Stream přímo spojovaly Rusko s Německem
Zdroj: Nord Stream AG
NATO varuje před tvrdou odpovědí
Německé bezpečnostní orgány uvedly, že výbuchy musel způsobit ekvivalent 500 kilogramů trinitrotoluenu. Také zástupci NATO varují před tím, že pokud se prokáže, kdo za sabotáží stojí, tak bude reakce Aliance proti pachateli tvrdá.
Mořské dno je přitom polem pro vojenské akce několik desetiletí. Bezpečnostní experti varují už roky, že klíčové prostředky pro globální obchod – energetická a telekomunikační infrastruktura – se mohou stát cílem teroristů. Nebo i totalitních státních režimů, jako jsou Severní Korea, Rusko nebo Čína. I proto se hovoří o kritické infrastruktuře, kam spadají i jaderné elektrárny.
Francie chce chránit podmořskou infrastrukturu
Pro případ podmořských vojenských akcí má v rámci EU specializované jednotky Irsko, Portugalsko a Francie. Zejména Paříž je v tomto směru aktivní a přijala strategii na ochranu podmořských kabelů, ale i energetické infrastruktury.
„Francie chce bránit svou suverenitu, své zdroje a infrastrukturu i v hlubinách oceánu,“ uvedla francouzská ministryně obrany Florence Parlyová už v únoru při představení nové podmořské strategie francouzského námořnictva.
Hovořila o nutnosti posílit vojenské kapacity až pro hloubky 6 000 metrů s pomocí autonomních dronů a dálkově ovládaných miniponorek.
Brusel varoval před Ruskem a Čínou
Červnová analýza EU varovala před dvěma možnými protivníky na dně moří, Ruskem a Čínou. NATO opakovaně uvádí, že pozoruje zvýšenou aktivitu ruských ponorek v blízkosti podmořských kabelů už od roku 2015 s tím, že Rusko projevuje zvýšený zájem o tuto infrastrukturu zejména u členských zemí Aliance.
„Rusko vybudovalo pod vodou významné vojenské kapacity,“ řekl v době výbuchů Nord Streamu šéf německého námořnictva viceadmirál Jan Christian Kaack v deníku Die Welt.
A dodal, že ruské námořnictvo má dostatek možností, jak narušit infrastrukturu nejen na dně Baltského noře, ale také v Atlantiku. To potvrdila i německá zpravodajská služba BND. Rusko může například použít roboty, jež dokáží na potrubí umístit výbušniny.
I samotný Gazprom disponuje technologiemi, jež umí poškodit podmořské potrubí prostřednictvím robotů, kteří běžně slouží při údržbě podmořské infrastruktury.
VÍCE K TÉMATU:
Kdo poškodil plynovody Nord Stream: Rusko, nebo USA?
Evropa bez plynu? Čína přeprodává ruský LNG
Američané ve válce na Ukrajině testují nové technologie proti Rusům
Varování CIA
Německo bylo před možností narušení podmořských plynovodů varováno americkou Ústřední zpravodajskou službou (CIA) během letošního léta.
Američtí agenti měli zachytit ruskou komunikaci, kde se hovořilo o možných ukrajinských útocích na západní infrastrukturu. CIA se nezdály zejména informace, že o tomto scénáři hovoří ruská strana, a proto raději varovali německé kolegy.
Podle německé BND má Rusko zájem na tom destabilizovat trh se zemním plynem, zvýšit jeho cenu a vyvolat v EU paniku.
Moskva ráda vydírá plynem
Moskva navíc politiku „vydírání dodávkami plynu“ už v minulosti aplikovala v případě Ukrajiny, Běloruska, Gruzie, Moldavska i pobaltských států.
K zastavení dodávek energií docházelo nejen za Putina, ale i za jeho předchůdce Borise Jelcina.
Poslední plynovou válku Gazprom odstartoval už loni v létě, kdy začal snižovat objemy plynu do EU a od té doby cena plynu roste. Před invazí na Ukrajinu, kterou Kreml rovněž dlouhé měsíce popíral, snižoval dodávky plynovodem Jamal. To bylo interpretováno jako tlak na urychlené zprovoznění plynovodu Nord Stream 2.
Hybridní útok nelze rychle vyšetřit
Klíčovým parametrem hybridního útoku je, že nelze rychle a jednoznačně odhalit pachatele.
Rusko navíc okamžitě přispěchalo s tvrzením, že se jedná o akt mezinárodního terorismu, jenž musí být urychleně vyšetřen. Zároveň obvinilo zapojení amerických tajných služeb. Samozřejmě bez předložení jakýchkoli důkazů.
Nyní tedy hrozí, že slaná voda projekt obou větví plynovodu Nord Stream navždy zastaví. Už po únorovém útoku Ruska na Ukrajinu byla certifikace plynovodu Nord Stream 2 pozastavena německým kancléřem Olafem Scholzem. Po nedávných explozích to vypadá, že nově vybudovanou infrastrukturou už plyn nepoteče.