Mohlo by vás také zajímat
Richard Krajník (Sázíme Česko): Lesnický obor v Česku zaspal, my se ho snažíme posouvat do 21. století
Libor Akrman 19. prosince 2023Každý strom se počítá. Sázíme lesy pro budoucnost. To jsou jen některé slogany, které projekt Sázíme Česko má na svém…
Správa reklam a kampaně na sociálních sítích s pomocí autopilota? Český startup má globální ambice
Libor Akrman 13. prosince 2023Automatizace, optimalizace a analytika reklamního obsahu na sociálních sítích bez nutnosti lidské práce. To je platforma Advertee, za kterou stojí…
Pobaltská štika prohání velmoci. Litva je vycházející fintechovou hvězdou
Jindřich Benko 25. srpna 2023Faktory jako prozíravá centrální banka, příznivé podnikatelské prostředí nebo rozvinutý technologický ekosystém učinily z Litvy i její hlavní metropole jednu…
Na elixír mládí přes výzkum dlouhověkosti psů. Investory projekt zaujal
Americký startup Loyal provádí výzkum v oblasti prodlužování věku psů. Investory láká na vizi, že tím dokáže prodloužit život nejen domácím mazlíčkům, ale ukáže cestu i pro prodloužení života jejich majitelů. Získal už 58 milionů dolarů rizikového kapitálu.
Hledání elixíru mládí fascinuje lidstvo od nepaměti. Řadu lidí děsí představa, že umřeme staří a nemocní. Dělají všechno možné, aby proces stárnutí zpomalili.
Rovněž pro vědce znamená fenomén dlouhověkosti velkou výzvu. Nezkoumají pouze možnosti prodloužení života u lidí, ale chtějí pochopit dlouhověkost i dalších druhů zvířat nebo rostlin.
Američanka Celine Halioua založila biotechnologický startup Loyal, který si klade za cíl vyvinout takový lék, který by prodloužil život psům. Smyslem je prodloužit dobu, kterou stráví se svými majiteli, protože průměrný věk psa je zhruba 13 let, průměrný život lidí okolo 80, tedy pětinásobný.
V případě psů také často platí pravidlo, že čím menší pes je, tím má větší šanci dožít se vyššího věku. Panují rovněž velké rozdíly mezi jednotlivými plemeny.
GRAF: Průměrný věk vybraných psích plemen
Zdroj: Evžen Korec – Longevity of Purebred Dog Breeds
Už 14 tisíc let s člověkem
Zakladatelka startupu Loyal je přesvědčena, že dokáže změnit stárnutí psů, kteří se vyvinuli z vlků a dělají lidem společnost minimálně 14 tisíc let.
Projekt založila v roce 2019 a od investorů rizikového kapitálu už získala na vývoj léků pro psy 58 milionů dolarů.
V současné době vyvíjí společnost dva léky, jež mají prodloužit zdravý život nejrozšířenějších domácích mazlíčků. Pokud uspěje, je přesvědčena, že bude možné vyrábět léky na stejném principu i pro lidi.
Prodlužování věku červům a myším
Už nyní vědci dokážou během vědeckých studií prodloužit věk například červům, mouchám nebo myším na dvojnásobek. Celine Halioua tvrdí, že vývoj léků pro psy vyjde mnohem levněji než v případě vývoje léků pro člověka. Stárnutí jako takové není vnímáno regulátory jako nemoc, a proto univerzální preparát pro člověka testovat nelze.
V Silicon Valley vznikla nicméně řada firem, jež podporují myšlenku nalezení receptu věčného mládí. Existuje tu například nezisková organizace SENS Research Foundation, která si klade za cíl vybudovat farmaceutický průmysl pro léčbu nemocí projevujících se ve stáří.
Vědeckým mozkem tohoto projektu byl Aubrey de Gray, anglický biomedicínský gerontolog razící tezi, že současná medicína už dokáže zajistit dlouhověkost a omezit projevy stárnutí. Vědci dokážou vystopovat geny, které jsou za dlouhověkost zodpovědné. Z funkce vědeckého ředitele byl ale loni odvolán kvůli obviněním ze sexuálního obtěžování a zasahování do vyšetřování.
Umět nadchnout investory
Halioua pro svůj projekt získala investora Grega Rosena, který podporuje myšlenku klonování psů, protože by majitelé dostali kopii svých oblíbených mazlíčků, na které si zvykli.
Prodloužení zdravého života psů byl koncept, který jej oslovil. Rok 2020 Halioua začala s financemi ve výši 5,1 milionu dolarů. Později dorazily další miliony, což jí umožnilo na výzkum najímat vědce, biology a veterináře. Jen v loňském roce získala dalších 27 milionů dolarů.
Půl miliardy psů |
Pes domácí (Canis lupus f. familiaris, taxonomicky jde o variantu vlka obecného) je největší domestikovaná šelma a jedno z nejstarších domestikovaných zvířat vůbec. Provází člověka minimálně 14 tisíc let. Obecně se předpokládá, že se jedná o zdomácnělého a umělým výběrem změněného vlka obecného. Celosvětová populace psů je odhadována na 500 milionů, toulavých a opuštěných psů je minimálně 370 milionů. Zdroj: Wiki |
Od začátku roku 2022 už má díky přísunu financí tým sedmi desítek lidí a v databázi mají pět stovek psů, na kterých chtějí v budoucnu testovat nové léky proti stárnutí. Spolupracují také se dvěma tisíci majitelů psích mazlíčků, od kterých mají k dispozici vzorky DNA, aby dokázali lépe analyzovat procesy stárnutí psů.
Klinické zkoušky pro dva léky
A výsledky testování se pomalu přibližují. První klinické zkoušky pro dva produkty biotechnologického startupu se již připravují.
Halioua nechce do médií prozrazovat podrobnosti. Preparáty ale už „dobře fungovaly“ během zkoušek na laboratorních psech.
Jedna pilulka má oddálit nemoci související s věkem, jako je demence nebo selhání ledvin, což jsou často důvody pro to, aby majitelé nechali své zvířecí kamarády utratit.
Druhý lék má fungovat na principu ovlivňování buněčných procesů, o kterých se předpokládá, že zkracují psí život.
Přísná regulace a otázka času a peněz
Pro klinické zkoušky ale potřebuje souhlas amerického regulátora, Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Jeho získání ale není jednoduché, protože nestačí obecný argument, že lék zvyšuje dlouhověkost, ale že dokáže vyléčit nebo výrazně omezit projevy konkrétní nemoci.
Loyal přitom není jediným startupovým projektem, které se snaží pochopit psí dlouhověkost. Existuje i Dog Aging Project, jejž provádějí University of Washington a Texas A&M College of Veterinary Medicine and Biomedical Sciences.
Ředitel Institutu pro výzkum stárnutí na Albert Einstein College of Medicine v New Yorku Nir Barzilai je přesvědčen, že zpomalení procesů stárnutí u psů nebo lidí je pouze otázka času a peněz.
„Musíme začít dělat pokroky s léky, které nám možná neumožní žít 150 let, ale učiní nás zdravějšími mnohem déle,“ zdůraznil Barzilai. Léky by měly umožnit oddálit nástup onemocnění, jako je rakovina nebo Alzheimerova choroba, jež jsou často spojeny se stárnutím.
Celine Halioua si představuje, že jednou bude moci chodit na procházky se zdravou německou dogou, které bude 15 let. Což by znamenalo, že dosáhne dvojnásobného věku, který je pro toto plemeno obvyklý. Tím by dále přesvědčila své okolí, že výzkum zpomalování stárnutí má smysl a není jen pavědeckým přístupem vyšinutých myslitelů, nýbrž seriózním biotechnologickým oborem.