Akcie i dluhopisy letos zásadním způsobem zlevnily. Od začátku letošního roku nejširší globální akciový index MSCI All Country World poklesl o 25 procent. Nejširší globální dluhopisový index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond se pak snížil o 21 procent.
V případě dluhopisů se tak mimochodem pravděpodobně jedná o zatím vůbec nejhorší rok v historii. Akcie i dluhopisy proto z celkového globálního pohledu od začátku letošního roku zásadním způsobem zlevnily. Respektive jejich valuace se zásadním způsobem zatraktivnily.
Pokud jde o akcie, nejznámější valuační indikátor trailing P/E globálního akciového indexu poklesl o 27 procent z 20,2-násobku na aktuální 14,8-násobek.
A co dluhopisy? Průměrný globální dluhopisový výnos do doby splatnosti vzrostl o 2,6 procentního bodu z 1,3 procenta na aktuálních 3,9 procenta. To je mimochodem nejvyšší hodnota od krizového roku 2008.
U dluhopisů přitom platí pravidlo, že čím vyšší výnos do doby splatnosti je, tím je za jinak stejných podmínek atraktivněji oceněn.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ:
Geopolitické vlivy mohou ze to, že dluhopisové trhy zůstávají pod tlakem
Proč končí tolik emitentů dluhopisů v insolvenci a tak brzy?
Inflace nepřidělává jen vrásky. Výnosy dosáhly nového absolutního maxima
Vyhlídky na slušnou výkonnost
A jaký je můj aktuální výhled na investiční výnosy z akcií a dluhopisů na střednědobém horizontu? (pro následujících pět až sedm let)
Vzhledem k tomu, že pro střednědobou investiční výkonnost jsou klíčové právě
aktuální startovací valuace (P/E v případě akcií a výnos do doby splatnosti v případě dluhopisů), které od začátku letošního roku zásadním způsobem zlevnily, se domnívám, že průměrná roční akciová i dluhopisová výkonnost by měla být do konce této dekády relativně hodně slušná.
Zároveň jsem toho názoru, že zejména u dluhopisů se tak vyloženě špatná výkonnost jako zatím letos v následujících letech pravděpodobně opakovat nebude.
Dvě příčiny ztrát
Letošní masivní dluhopisové ztráty totiž zapříčinily jednak rekordní inflace na 40letých maximech. A ta by měla v průběhu příštích dvou let postupně alespoň částečně odeznívat.
A druhou příčinu „má na triku“ jestřábí otočka klíčových centrálních bank v čele s americkým Fedem. Centrální bankéři v letošním roce totiž poměrně svižným tempem zvedají základní úrokové sazby.
Tato kombinace se dluhopisům logicky nelíbí. Netvrdím, že již od příštího roku bude výkonnost dluhopisů každoročně v průměru alespoň mírně kladná. Určitě by to ale mělo být podstatně lepší než v letošním roce.
Atraktivní akcie
Pokud jde o akcie, jejich průměrné globální valuace – neboli ocenění – se zatím letos skutečně zásadním způsobem normalizovaly směrem dolů. A výrazně se přiblížily férovým dlouhodobým průměrným úrovním.
I akcie jsou proto nyní pro investory se středním až dlouhým investičním horizontem podstatně atraktivnější než na začátku letošního roku.
V každém případě nicméně platí, že vzhledem k normalizaci měnových politik klíčových centrálních bank, poprvé od globální finanční krize v letech 2007 až 2009, a evidentní realizaci globálního stagflačního makroekonomického scénáře bude volatilita na globálních finančních trzích v následujícím období podstatně vyšší než v uplynulých letech.
To by mělo zároveň mnohem více přát aktivnímu investičnímu přístupu. Tržní ceny finančních aktiv a jejich valuace budou totiž podstatně více a zároveň častěji podstřelovat a nadstřelovat dlouhodobé průměrné neutrální, resp. rovnovážné úrovně…