Novým britským premiérem se stane bývalý ministr financí z vlády Borise Johnsona Rishi Sunak. Ten se stal nakonec při volbě jedinou možností, když Johnson o víkendu ztratil naděje na návrat do premiérského křesla. A další soupeřka Penny Mordauntová se stáhla poté, co nezískala dostatečnou podporu mezi poslanci toryů.
Hlavní úkol pro fiskálně konzervativně laděného Sunaka – uklidnit zjitřené trhy – nebude snadný. (Ostatně na zacelení čeká díra v rozpočtu v objemu kolem 30 miliard liber). Nicméně prvotní reakce na jeho jmenování byla pozitivní.
V křesle ministra financí by ho měl podpořit dosavadní strážce kasy Jeremy Hunt, jehož nedávný nástup pomohl zabránit dalšímu propadu hodnoty britských aktiv. I po samotném jmenování Sunaka (respektive po odstoupení z boje ze strany Johnsona) vládní výnosy klesaly o 20-30 bps.
Libra sice vůči euru také krátce posilovala, ale nedokázala udržet všechny zisky, mimo jiné i díky významnému negativnímu překvapení v podobě říjnových PMI, které zklamaly jak v případě průmyslu, tak i služeb.
GRAF: Vývoj kurzu libry vůči euru za poslední 3 měsíců
Zdroj: tradingeconomics.com
Nálada v ekonomice není kdovíjaká
Co se ale týče podnikatelských nálad, tak ani ty kontinentální na optimismu nepřidaly.
Indexy PMI z eurozóny totiž nepřinesly zrovna růžový obrázek, neboť naznačily, že evropská ekonomika na začátku posledního čtvrtletí propadla do ještě hlubšího útlumu.
Vysoké ceny energií zatěžují aktivitu ve zpracovatelském průmyslu (index propadl ze zářijových 48,4 na říjnových 46,6), zatímco klesající reálné příjmy škodí službám (pokles ze 48,8 na 48,2).
Důvěra podnikatelů tak zůstává na jedné z nejnižších úrovní pozorovaných v posledních dvou letech, to vše při cenových tlacích pohybujících se i nadále na historických maximech.
GRAF: Srovnání vývoje indexů PMI (kompozitní, služby a zpracovatelský průmysl) v eurozóně
Od začátku letošního roku do října 2022, v bodech.
Zdroj: tradingeconomics.com
Rostoucí náklady na energie a zaměstnance i oslabené euro více než kompenzují nižší ceny komodit, které odráží zlepšování dodavatelských řetězců.
Cenové tlaky tak pravděpodobně přispějí k odhodlání ECB v nadcházejících měsících dále zpřísňovat svou politiku navzdory rostoucímu riziku recese…