Mohlo by vás také zajímat
Jak ovlivní Trumponomika 2.0 vývoj kurzu koruny?
Dominik Rusinko 20. listopadu 2024Donald Trump se vrací do Bílého domu a s ním i obavy o evropskou ekonomiku. Jaké dopady by mohla mít…
Česko-britská jaderná spolupráce: Obětované české projekty a zbytečně promrhané miliardy?
Radek Škoda 19. listopadu 2024Česko-britská jaderná spolupráce nabírá na obrátkách, nicméně kvůli ní zřejmě skončí v zapomnění několik českých projektů malých modulárních reaktorů.
Fialův slib „německých mezd“ by mohl vést k bankrotu Česka
Lukáš Kovanda 18. listopadu 2024Premiér Petr Fiala (ODS) v Otázkách Václava Moravce prohlásil, že Češi do několika let budou mít mzdy srovnatelné s těmi…
Nálada v ekonomice klesá, Musk převzal Twitter a Ford končí s Fiestami aneb souhrn 43. týdne
Musk převzal Twitter a „osvobodil ptáka“; Růst německé ekonomiky v třetím čtvrtletí zrychlil; Analytici: Sankce zatím ekonomiku Ruska nedrtí; ČEZ má souhlas pro stavbu plynové elektrárny u Mělníka; Google se odvolá proti rekordní pokutě v EU; Zisk Volkswagenu kvůli odpisům klesl; Bolt se v Česku zabydlel; Odepíše ČEZ ruské miliardové škody?; Britům už vládne Sunak; Zisk firmy Meta klesl o polovinu; Odešel "otec" Red Bullu; Greenpeace si stěžuje na těžbu v Turówě; Zisk firmy Meta klesl o polovinu; Čínský přístav v Hamburku.
Milé čtenářky, milí čtenáři,
tento den si připomínáme 104. výročí vzniku samostatného československého státu. A stejně jako v několika předchozích letech se má odehrát na Pražském hradě slavnostní večer, kdy prezident Miloš Zeman rozdá státní vyznamenání „svým“ vyvoleným. Zároveň můžeme sledovat – chtělo by se říci skoro už tradiční – frašku. Mám na mysli to, že někdo pozvánku vůbec nedostal, i když by asi měl na ni nárok (třeba ministr zahraničí Jan Lipavský). Jiní zase pozvánku dostali ale buď z objektivních důvodů nemohou (vicepremiér Ivan Bartoš), nebo rovnou uvádějí, že se zúčastnit nehodlají (vicepremiér Vlastimil Válek). Trochu šalamounsky to vyřešil premiér Petr Fiala, který uvedl, že dorazí. S dodatkem, že se ale mu nelíbí Zemanův selektivní přístup pozvánek (ostatně dalo by se možná totéž dodat i k výběru vyznamenaných). Ostatně už Albert Einstein prohlásil, že večírek, na němž jsou všichni zajedno, je ztracený večer…
Libor Akrman
šéfredaktor Peak.cz
Musk převzal Twitter a „osvobodil ptáka“
Elon Musk převzal kontrolu nad internetovou společností Twitter a propustil její vedoucí pracovníky. Nejbohatší muž světa dokončil akvizici sociální sítě a okamžitě propustil mimo jiné jejího výkonného ředitele Paraga Agrawala. „Pták je osvobozen,“ napsal na svém twitterovém účtu Musk s odkazem na logo sociální sítě. Agrawal a dosavadní finanční šéf Twitteru Ned Segal byli v době uzavření dohody v ústředí společnosti v San Franciscu a byli vyvedeni ven, napsala agentura Reuters. Kromě nich Musk podle médií propustil i další členy vedení společnosti. Miliardář se na koupi Twitteru za 44 mld. USD dohodl letos v dubnu.
ECB zvýšila základní úrokovou sazbu
Evropská centrální banka na říjnovém zasedání podle očekávání navázala na zářijové utažení měnové politiky a zvýšila úrokové sazby o 75 bazických bodů. Základní sazba se tak posunula na 2,00 %, nejvyšší úroveň od roku 2009, a depozitní sazba stoupla na 1,50 %. Banka uvedla, že do budoucna počítá s dalším zvyšováním úroků, zároveň ale zdůraznila, že při rozhodování o nastavení sazeb bude vycházet z výhledu inflace a hospodářského vývoje.
Růst německé ekonomiky v třetím čtvrtletí zrychlil
Německá ekonomika v třetím čtvrtletí navzdory energetické krizi vzrostla. Hrubý domácí produkt se ve srovnání s předchozími čtvrtletím zvýšil o 0,3 % a tempo růstu stouplo z 0,1 % v druhém kvartálu. Vyplývá to z rychlého odhadu, který zveřejnil spolkový statistický úřad. Největší evropské ekonomice se podařilo odvrátit hrozbu recese navzdory vysoké inflaci a obavám o dodávky energie. Analytici oslovení agenturou Reuters očekávali naopak pokles HDP o 0,2 %.
Analytici: Sankce zatím ekonomiku Ruska nedrtí
Sankce, které kvůli invazi na Ukrajinu uvalily Evropská unie, Spojené státy a další, zatím nezasáhly ruské veřejné finance tak silně, jak Západ doufal. S blížícím se koncem roku ale začínají omezovat schopnost Moskvy generovat příjmy a ruské ekonomice hrozí v dohledné době vážné problémy, hodnotí dopady sankcí analytici z bruselského institutu Bruegel. Eurokomisařka Věra Jourová mezitím avizovala debatu o dalším zpřísnění sankčního režimu EU. „Účinky sankcí se projevují pomalu,“ uvádí Bruegel. Sankce až nyní začínají ovlivňovat toky příjmů do ruské státní kasy. „Rusko je tudíž schopné pokračovat ve financování války na Ukrajině,“ napsali autoři nové analýzy.
Zisk Volkswagenu kvůli odpisům klesl
Německé automobilové skupině Volkswagen klesl v třetím čtvrtletí zisk po zdanění o 26,5 % na 2,13 mld. EUR. Automobilka musela zaúčtovat odpisy 1,9 mld. EUR v souvislosti s ukončením firmy Argo AI. Tržby vzrostly o 24 % na 70,7 mld. EUR. Zisk před úroky a zdaněním, který je důležitým ukazatelem úspěšnosti Volkswagenu, stoupl o 53 % na 4,27 mld. EUR. Zaostal však za úrovní z doby před pandemií kvůli jednorázových položkám souvisejícím s pozastavením aktivit v Rusku a vstupem firmy Porsche na burzu. Automobilka se také stále potýká s problémy v dodavatelském řetězci a vysokými náklady.
ČEZ má souhlas pro stavbu plynové elektrárny u Mělníka
Energetická skupina ČEZ získala v procesu EIA souhlas s výstavbou největší plynové elektrárny v Česku s elektrickým výkonem až 1 000 megawattů. Ta by měla v příštích letech vyrůst v areálu elektrárny Mělník a měla by nahradit nynější uhelné bloky, kterým končí životnost. Nový zdroj bude stejně jako dosavadní elektrárna vyrábět teplo pro část Prahy. Vyplývá to z dokumentů na webu EIA, na které upozornil server Ekonomický deník.
Google se odvolá proti rekordní pokutě v EU
Americká internetová společnost Google se odvolá proti rekordní pokutě 4,125 mld. EUR, kterou má v EU zaplatit za zneužití dominantního postavení na trhu u svého operačního systému Android. Firma také oznámila, že evropští antimonopolní regulátoři začali vyšetřovat její obchod s aplikacemi Google Play. Podnik by tak mohl čelit další pokutě, uvedla agentura Reuters. Tribunál Soudního dvora Evropské unie v září z velké části potvrdil rozhodnutí Evropské komise (EK), že společnost Google zneužívala svůj operační systém Android k potlačení konkurence. Kvůli neshodě v jednom bodě však pokutu pro Google snížil o pět procent na 4,125 mld. z původních 4,34 mld. EUR.
Zisk firmy Meta klesl o polovinu
Čistý zisk americké internetové společnosti Meta Platforms, která je majitelem sociálních sítí Facebook a Instagram či komunikační služby WhatsApp, se v třetím čtvrtletí meziročně propadl o 52 % na 4,4 mld. USD. Tržby se jí snížily o čtyři procenta na 27,7 mld. USD, překonaly však očekávání analytiků, kteří je podle průzkumu firmy Refinitiv odhadovali na 27,4 mld. USD.
Americké HDP opět roste
Ekonomika Spojených států ve třetím čtvrtletí v přepočtu na celý rok vzrostla o 2,6 % po poklesu o 0,6 % ve druhém kvartálu. V předběžné zprávě to oznámilo americké ministerstvo obchodu. Největší ekonomika světa se vrátila k růstu po dvou čtvrtletích poklesu za sebou. V prvním čtvrtletí se hrubý domácí produkt (HDP) snížil o 1,6 %.
Tržby i zisk Applu za čtvrté finanční čtvrtletí překonaly odhady
Americká technologická společnost Apple ve čtvrtém čtvrtletí finančního roku 2022 zvýšila tržby meziročně o osm procent na rekordních 90,1 mld. USD. Slabší, než se čekalo, byl ovšem prodej telefonů iPhone. Kvůli nejisté situaci společnost nevydala oficiální výhled pro první fiskální kvartál. Její akcie po skončení obchodování ztrácely zhruba procento. Čistý zisk se zvýšil z 20,55 mld. na 20,72 mld. USD. Tržby z prodeje iPhonů za fiskální čtvrté čtvrtletí vzrostly z 38,9 mld. USD na 42,6 mld. USD. Analytici ale podle Refinitivu očekávali tržby 43,21 mld. USD. Apple v září jako obvykle uvedl na trh novou generaci iPhonu, tentokrát to však bylo o týden dříve než v roce 2021.
Amazonu se zvýšily tržby
Americký internetový prodejce Amazon ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšil tržby o 15 % na 127,1 mld. USD. Zároveň kvůli vysoké inflaci a silné konkurenci ze strany Walmartu zveřejnila společnost horší výhled, než se čekalo, a její akcie tak po skončení obchodování odepisovaly 19 %. Největší světový internetový prodejce předpokládá, že v čtvrtém čtvrtletí budou čisté tržby činit 140 až 148 mld. USD. Analytici v anketě společnosti Refinitiv očekávali tržby 155,15 mld. USD. Amazon se obává, že zisk by v období svátků mohly snížit vysoké náklady na práci i na dodávky.
Odešel „otec“ Red Bullu
Ve věku 78 let zemřel spoluzakladatel a spolumajitel společnosti vyrábějící energetické nápoje Red Bull Dietrich Mateschitz. Rakouský miliardář udělal z thajského nápoje pro dělníky nejpopulárnější energetický drink na světě. Proslavil se jako tvář Red Bullu, rakousko-thajského konglomerátu, který uvádí, že loni ve 172 zemích světa prodal téměř deset miliard plechovek svého stejnojmenného energetického nápoje s kofeinem a taurinem. Kolem značky Mateschitz následně vybudoval sportovní, mediální, realitní a gastronomické impérium. Red Bull nyní provozuje fotbalové kluby, hokejové týmy a závodní týmy F1 a má smlouvy se stovkami sportovců.
Konec legendární Fiesty po 45 letech?
Americká automobilka Ford Motor nejpozději do poloviny příštího roku ukončí výrobu vozu Fiesta, jednoho ze svých nejpopulárnějších. S odkazem na zdroje to uvedl server BBC News, podle kterého to automobilka oznámí v příštích dnech. Mluvčí Fordu nechtěl informaci komentovat. Ford podle zdrojů výrobu ukončí, protože nepočítá s jeho elektrickou verzí. Vliv má ale i změna preferencí u klientů.
Microsoft s menším ziskem
Čistý zisk americké softwarové společnosti Microsoft se v 1. finančním čtvrtletí meziročně snížil o 14 % na 17,6 mld. USD. Tržby podniku vzrostly nejméně za pět let, výsledky však mírně překonaly očekávání analytiků. Tržby se v čtvrtletí, které skončilo 30. září, meziročně zvýšily o 11 % na 50,1 mld. USD. Analytici je podle průzkumu společnosti Refinitiv odhadovali pouze na 49,7 mld. USD. Zisk na akcii činil 2,35 dolaru, zatímco analytici očekávali jen 2,31 dolaru.
Ani majitel Googlu nevydělal moc
Americké technologické společnosti Alphabet, která je majitelem internetového vyhledávače Google, klesl v 1. finančním čtvrtletí čistý zisk meziročně o 27 procent na 13,9 mld. USD. Tržby společnosti navíc zaostaly za očekáváním analytiků. Akcie podniku tak po zveřejnění výsledků ztrácely zhruba šest procent. „Toto neuspokojivé čtvrtletí pro Google značí těžké časy, pokud se podmínky na trhu budou nadále zhoršovat,“ citovala BBC analytičku Insider Intelligence Evelyn Mitchellovou.
Čínský přístav v Hamburku?
Německá spolková vláda zřejmě umožní čínské státní rejdařské společnosti Cosco převzít podíl v hamburském přístavu, ale jen menší, maximálně 24,9 %. Tímto postupem by měla zamezit situaci, že čínská firma bude mít vliv na rozhodování provozovatele přístavu. Informovala o tom německá média, která se odvolávají na zdroje z vlády. Před vstupem čínského investora do hamburského přístavu letos varovala spolkovou vládu Evropská komise, která se obává, že by se tím do rukou čínských úřadů mohly dostat citlivé informace o provozu přístavu. Cosco už má podíl v terminálech v přístavech v Rotterdamu či Antverpách.
Adidas ukončil spolupráci s Kanye Westem
Výrobce sportovního oblečení a obuvi Adidas plánuje ukončit spolupráci s rapperem Ye, který dříve vystupoval pod svým občanským jménem Kanye West. Podle zprávy tvořila řada Yeezy až 8 % tržeb Adidasu. Několik firem včetně společností Gap a Balenciaga přerušilo s Westem spolupráci kvůli řadě kontroverzních komentářů, včetně jeho nedávných antisemitských příspěvků na sociálních sítích.
Britům už vládne Sunak
Finanční trhy uklidnilo, že novým britským premiérem se stal Rishi Sunak. Libra, která se vůči dolaru minulý měsíc propadla na minimum, posiluje a vzhůru zamířily i britské akcie. Vládní náklady na půjčky zůstávají nižší. „Británie je významnou zemí. Není ale pochyb o tom, že čelíme hlubokým ekonomickým problémům. Nyní potřebujeme stabilitu a jednotu,“ prohlásil po svém jmenování.
Exodus čínských boháčů?
Bohatí obyvatelé Číny, kterým se v posledních letech dařilo nadmíru dobře, vyvádějí své bohatství pryč ze země, napsal list Financial Times. Tím, jak se moc v zemi čím dál více koncentruje do rukou prezidenta Si Ťin-pchinga, se bohatí Číňané bojí o své bohatství, a tak správou svého majetku pověřují například finančníky v Singapuru. Neobávají se ovšem jen o své peníze, ale i o svou bezpečnost, jelikož v posledních letech někteří podnikatelé, které Peking neměl pod kontrolou, zmizeli z veřejného prostoru. Někteří z nich tak zároveň připravují plány, jak v případě potřeby zemi nadobro opustit.
Nálada v ekonomice klesá
Důvěra v českou ekonomiku se v říjnu mírně snížila o 0,3 bodu na hodnotu 89,8 bodu. Pod 90 bodů se takzvaný souhrnný indikátor důvěry dostal poprvé od loňského března. Snižuje se již pět měsíců v řadě. V říjnu ale pokles výrazně zpomalil, v září činil čtyři body. Důvěra klesla u podnikatelů i spotřebitelů. V případě spotřebitelů prohloubila své minimum od počátku zjišťování v lednu 2003. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
K TÉMATU: Nový strašák českých domácností: strach z drahoty střídají obavy z propouštění
Odepíše ČEZ ruské miliardové škody?
Energetická společnost ČEZ utrpěla kvůli výpadkům ruských dodávek škody ve vyšších stovkách milionů až v miliardách korun. V nedělním pořadu Otázky Václava Moravce České televize to uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Podle Beneše je vyloučené jednat s ruským dodavatelem o dodávkách na příští rok, jediným možným krokem je naopak mezinárodní arbitráž.
Greenpeace si stěžuje na těžbu v Turówě
Greenpeace Česká republika, Sousedský spolek Uhelná a německá ekologická organizace BUND Sachsen oficiálně podaly stížnost proti česko-polské dohodě o dole Turów. Dohoda totiž podle nich nevyřešila negativní dopady pokračující těžby. Škody na životním prostředí nadále vznikají, voda z českého území dál odtéká, ale česká vláda se v dohodě zavázala, že s tím nebude následujících pět let nic dělat. Dohoda brání podání žaloby k Soudnímu dvoru EU. Navíc omezuje přístup místních k informacím o odtoku vody a nezajišťuje ani dostatečná preventivní opatření. Argumentem stěžovatelů pro Evropskou komisi je, že dohoda vede k porušení hned tří evropských směrnic. Jedná se o směrnici o přístupu k informacím o životním prostředí, směrnice o odpovědnosti za škody na životním prostředí a směrnice o hodnocení dopadů záměrů na životní prostředí.
Bolt se v Česku zabydlel
Počet jízd Boltu v Praze je dva a půl násobně vyšší, než v roce 2019, přičemž v centru města činí tato hodnota 210 procent oproti 2019. Také počet jízd s Boltem po noční Praze, přesněji od půlnoci do čtyř ráno, se od roku 2019 zdvojnásobil, a oproti létu 2021 je v současnosti trojnásobný. Služba je kromě v Praze dostupná také v Brně, Ostravě, Plzni, Olomouci, Liberci, Českých Budějovicích, Jablonci nad Nisou a Kladně.
Výsledková sezóna je v plném proudu:
Potěšily: Hyundai, SAP, UPS, Centene, General Electric, 3M, General Motors, Halliburton, Coca-Cola, Raytheon Technologies, Deutsche Bank, Banco Santander, UniCredit, Mercedes Benz, Barclays, Heineken, Iberdrola.
Zklamaly: Phillips, Novartis, HSBC, UBS, Meta, Amazon.