V turbulentní době, kdy nevíme, kam až poroste inflace nebo jak se vyvine konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou s návazností na nedostatek plynu pro průmyslovou výrobu v Evropě, stoupá zájem o investice, které mají ochránit úspory střadatelům.
Odborníci opakovaně upozorňují, že držet peníze vzhledem k inflaci, která v Česku aktuálně dosahuje 18 procent (poslední oficiální údaj Českého statistického úřadu za září, pozn. red.), nedává ani vzhledem k vývoji ekonomiky smysl.
„Mohu potvrdit, že již druhým rokem evidujeme velmi vysoký nárůst zájmu zákazníků o zlaté a stříbrné mince a medaile a také o spoření do zlata,“ potvrdil trend zájmu o investice do drahých kovů Jaroslav Černý, marketingový manažer společnosti Česká mincovna.
Vedle velkých investorů situaci velmi rychle pochopili i jednotlivci, kteří alespoň část svých peněžitých rezerv přeměňují ve vzácné kovy. Investiční zlato vlastnila podle odhadů společnosti Zlaté rezervy před pandemií pouhá tři procenta české populace. V září loňského roku to byl už zhruba dvojnásobek. Aktuálně by počet vlastníků zlatého kovu mohl atakovat hranici deseti procent populace.
Zlatu se propad nevyhnul
Jak ale ukazují statistiky, letošní propad trhů se dotkl i zlata. Podle analytické společnosti Invesco cena zlata ve druhém čtvrtletí 2022 klesla o 6,7 procenta na 1 807 dolarů za troyskou unci. Na začátku druhého kvartálu ale cena vzácného kovu nejprve prudce rostla, přičemž 18. dubna dosáhla maxima 1 979 dolarů.
Tyto počáteční zisky ale byly ztraceny, protože obavy z války na Ukrajině vyprchaly a trhy se zaměřily na očekávání vývoje zvyšování úrokových sazeb ze strany Fedu. Aktuálně se zlato prodává (4. listopadu) za 1 680 dolarů za troyskou unci.
GRAF: Vývoj ceny zlata
Za posledních 5 let, v USD za troyskou unci.
Zdroj: tradingeconomics.com
Vysoká nervozita na trzích
Poslední měsíce jsou navíc pro finanční trhy silně volatilní, všechny hlavní třídy aktiv zaznamenaly záporné výnosy a zejména americký akciový index S&P zaznamenal nejhorší první pololetí za posledních padesát let.
Ačkoli akcie byly zasaženy nejhůře, rozvíjejícím se trhům se dařilo lépe než těm rozvinutým, z velké části díky oživení čínských akcií.
„Výnosy od počátku roku jsou pozoruhodné také tím, že mají záporné výnosy z pevného příjmu – je to vzácný jev, aby měly tak špatnou výkonnost jak akcie, tak pevný příjem současně. Na dvanáctiměsíční bázi pouze komodity, konkrétně komodity související s energiemi, dokázaly přinést kladný absolutní výnos,“ uvádí analýza společnosti Invesco.
Podle ní se vysoká inflace a její škodlivý dopad na ekonomickou aktivitu pro tradiční třídy aktiv ukazují jako velmi obtížná kombinace, proti které se nedá nic dělat.
Poptávka stále vysoká
Obavy z inflace a znehodnocení úspor se ale i tak přelily do poptávky po zlatě a vzácných kovech. Cena zlata v Česku inflaci úspěšně vzdoruje. Prodejci investičního zlata navíc v následujících měsících očekávají růst jeho ceny.
„Na začátku roku 1993 stála unce zlata 9 660 korun. K 30. červnu letošního roku stála unce zlata očištěná o inflaci 10 933 korun. Pokud bychom drželi stejný objem peněz v hotovosti, byla by jejich hodnota očištěná o inflaci 2 445 korun. Lze tedy s jistotou tvrdit, že za období takřka třiceti let zlato ve své zkoušce obstálo,“ uvedl Roman Pilíšek, ekonom a spoluzakladatel společnosti Zlaté rezervy.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ:
Zlato je jedna z mála investic, která letos vydělává
Geopolitické vlivy mohou ze to, že dluhopisové trhy zůstávají pod tlakem
Proč končí tolik emitentů dluhopisů v insolvenci a tak brzy?
Inflace nepřidělává jen vrásky. Výnosy dosáhly nového absolutního maxima
Podle něj je současný pokles ceny především reakcí na zvyšování úrokových sazeb ze strany centrálních bank. Ten však bezprostředně ohrožuje křehký ekonomický růst a spíše povede k recesi.
„Ze statistického hlediska ve všech amerických i světových hospodářských recesích od roku 1969 zlato vykázalo růst,“ zdůraznil Pilíšek s tím, že nynější oslabení je příležitostí pro české investory k nákupu.