Mohlo by vás také zajímat
Google bude bez Chromu?; ve VW se čekají bouře a EDF se odvolává u ÚOHS aneb souhrn ekonomických událostí 47. týdne 2024
Libor Akrman 22. listopadu 2024Pozor na AI, varuje ECB; MMR dostalo pokutu za zpackanou digitalizaci; EDF podala rozklad u ÚOHS; prezidentu Pavlovi e nezdá…
Zisk ČEZu slábne, ale navýšil celoroční výhled; inflace v Česku zrychlila a Amazon spustil outlet aneb souhrn ekonomických událostí 46. týdne 2024
Libor Akrman 15. listopadu 2024Spousta zpráv z ČEZu; státní dluhopisy šly na dračku; celosvětový odbyt elektromobilů stoupá; tučná pokuta od EU pro Metu; Čupr…
Průvodce investora prezidentskými volbami v USA
Kristina Hooper 5. listopadu 2024Prezidentský souboj v USA mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a bývalým prezidentem Donaldem Trumpem je zde. Jeho výsledek může mít výrazný…
- Analýza
Raketa jménem bitcoin za letošek posílila o 170 procent. I díky Čechům
Digitální měna bitcoin i další takzvané kryptoměny letos zažívají neuvěřitelný boom. Zájem o ně roste po celém světě i v Česku. Nedávno například umožnil platby v bitcoinech i internetový obchod Alza.cz.
Digitální měna bitcoin v posledních týdnech rychle posiluje. V pondělí 22. května poprvé v historii překonala hodnotu 2 000 dolarů, ve čtvrtek minulý týden se obchodovala již za téměř 2 800 dolarů, nicméně přes víkend se vrátila pod hranici 2 300 dolarů.
Před rokem se přitom cena bitcoinu pohybovala okolo 450 dolarů a hranici jednoho tisíce překonala teprve letos v lednu. Od začátku roku tak měna posílila již o více než 170 procent.
GRAF: Vývoj hodnoty bitcoinu
Od roku 2012, hodnoty jsou v dolarech.
Zdroj: ieconomics.com
Růst lákadlem pro další růst
Historie bitcoinu |
Bitcoin vznikl v roce 2009 jako alternativa oficiálních měn a během let se stal přední kybernetickou měnou světa. Vytváří ji síť počítačů se specializovaným softwarem, který je naprogramován tak, aby uvolňoval nové virtuální mince stabilním a postupně se zpomalujícím tempem. Je navržen tak, aby ho nikdo nemohl jakkoli ovlivňovat, tedy ani vlády a centrální banky. |
Aktuální tržní hodnota všech bitcoinů je podle serveru Blockchain.info už téměř 36 miliard dolarů (zhruba 1,01 bilionu korun).
V oběhu je zhruba 16,5 milionu jednotek bitcoinů, přičemž horní strop jejich počtu je nastaven na 21 milionů.
Růst ceny měny klasicky láká spekulanty, kteří věří, že dále poroste.
Významný je tento faktor hlavně v Asii. Silná poptávka po bitcoinu přichází z Číny, Indie nebo Japonska.
Hybná síla z Japonska
Právě země vycházejícího slunce v poslední době byla podle expertů jedním z hybatelů posilujících kurz bitcoinu.
V Japonsku letos uznali bitcoin za legální způsob placení, což dále pomohlo růstu jeho ceny. Japonci vedle jenu berou bitcoiny jako normální měnu, přijímají je desítky tisíc obchodů včetně aerolinek, takže si za tuto měnu koupíte i letenku.
Krom zájmu spekulantů pak k vyšší ceně vede také velký počet přibývajících transakcí. Například ve Spojených státech lze koupit bitcoin i v maloobchodním řetězci Walmart.
Růst bitcoinu podpořila také dohoda uzavřená v rámci skupiny zaměřené na digitální měny Digital Currency Group, která zastupuje 56 společností ve 21 zemích.
Dohoda zavazuje k výzkumu a vývoji technických mechanismů na zlepšení kódové komunikace v bitcoinové komunitě. Slibuje také spolupráci v oblasti designu, integrace a zavádění bezpečných řešení. Dohodu podpořilo 83 procent takzvaných těžařů, tedy provozovatelů počítačů zajišťujících jakousi účetní knihu bitcoinu, a přidávají do ní nové transakce.
Posilování bitcoinu v poslední době pomohla i integrace informací z burzy Coinbase do systému americké investiční společnosti Fidelity Investments.
Těžba bitcoinů klíčem k bohatství
Bitcoiny se ale dají také „dolovat“. Tímto způsobem je získávají takzvaní mineři, kteří kontrolují transakce dalších uživatelů. Aby je mohli odsouhlasit, musí vyřešit složitý matematický úkol. Velmi zjednodušeně to znamená, že se podílí na autorizacích veškerých transakcí v síti.
Za to dostávají 12,5 nově vygenerovaného bitcoinu. Výše odměny klesá ruku v ruce s tím, jak roste výkonnost minerů a zároveň jak se objem bitcoinů v oběhu blíží svému maximu – nepřekročitelnému stropu 21 milionů.
NOVINKA – Přihlaste se k odběru newsletteru – NOVINKA
Zatímco ještě v roce 2012 tak těžař dostal za vyřešení jednoho bloku 50 bitcoinů, do budoucna má odměna klesnout na nulu. K „naplnění stropu“ dojde až v roce 2140, kdy budou všechny bitcoiny vytěženy, ale většina bude na trhu už v roce 2030.
Princip těžby má však háček v tom, že čím více transakcí v bitcoinech se realizuje, tím více klesá pravděpodobnost, že těžař na odměnu dosáhne. Mimochodem – v přepočtu na koruny se současná odměna blíží třem čtvrtinám milionu korun.
„Podle dostupných informací čeká jeden těžař na podobnou odměnu zhruba pět let,“ upřesňuje investiční analytik Petr Vlasák. Dodává, že právě to je důvod, proč vznikají tzv. těžební doly – sdružení lidí ve větší skupině, čímž se pravděpodobnost dosažení odměny v podobě nových bitcoinů zvyšuje. Odměnu si pak těžaři rozdělí.
„Každých deset minut nyní v síti vznikne 12,5 nového bitcoinu, což je zhruba 1 800 za den a něco přes 650 tisíc bitcoinů za rok,“ dodává Vlasák.
GRAF: Srovnání vývoje ceny zlata a bitcoinů
Letos v březnu se cena bitcoinů vyrovnala ceně zlata, od té doby ji ještě výrazně překonala. Cena zlata se dlouhodobě pohybuje kolem 1 500 dolarů za troyskou unci, bitcoiny jsou o tisíc dolarů výše.
Zdroj: Theatlas.com
Šikovní bitcoinoví Češi
Poměrně činní jsou v tomto směru i Češi. Právě u nás vznikl první společný bitcoinový „těžební důl“ Slush Pool.
Aktivní na poli bitcoinu jsou Češi i v dalších oblastech – z Česka pochází výrobce první fyzické hardwarové peněženky Trezor nebo je zde i významný výrobce bitcoinových bankomatů General Bytes.
A je třeba připomenout, že i u nás přibývá míst, kde lze bitcoiny platit. Jedním z průkopníků byla umělecko-aktivistická skupina Ztohoven, která v Praze založila v rámci projektu Paralelní Polis první kavárnu, kde ničím jiným nezaplatíte. Pokud přijdete s klasickými penězi, musíte si je nejprve směnit.
GRAF: Vývoj počtu transakcí v bitcoinech
Od roku 2009 do současnosti
Zdroj: Blockchain.info
Průnik bitcoinů do reálného života ale i u nás narazil. První čistě bitcoinová banka Flexcoin, založená v Česku, se v roce 2014 stala obětí útoku hackerů, kteří ji virtuálně vyloupili a odcizili tak 896 bitcoinů, tehdy v hodnotě přes deset milionů korun.
Provozovatelé na úhradu škod neměli, a tak banka Flexcoin zkrachovala. Hackerský útok postihl i českou směnárnu Bitcash, odkud zmizely bitcoiny v hodnotě několika milionů korun.
Bitcoin a EET? Ano, proč ne
Bitcoin nyní v Česku získal velký úlovek, když ho jako další platební možnost v květnu začal nabízet největší tuzemský e-shop Alza.cz. V jeho showroomu najdete i bitcoinové automaty.
Český startup Storyous, který vyvíjí pokladní systémy zaměřené na gastronomii, před pár dny oznámil, že jeho pokladny si s platbami prostřednictvím bitcoinů také poradí, včetně vstupu do elektronické evidence tržeb. Stačí, když uživatel zadá do systému adresu bitcoinové peněženky.
Bublina? Možná
Raketový růst ceny bitcoinů vyvolává rovněž obavy ze vzniku možné bubliny, která brzy praskne.
Odborníci přitom připomínají přelom let 2013 a 2014, kdy bitcoin spadl z více než 1 000 dolarů na necelých 280.
K prasknutí bubliny by mohly přispět i další kryptoměny konkurující bitcoinu. V tomto směru jsou jmenovány jako hlavní měny ripple a ethereum. U obou už tržní kapitalizace stoupá do několikamiliardové výše – ripple na zhruba 14 miliard dolarů a ethereum se pomalu blíží deseti miliardám.
Super post, díky! Dobře se to četlo.