Mohlo by vás také zajímat
Jak ovlivní Trumponomika 2.0 vývoj kurzu koruny?
Dominik Rusinko 20. listopadu 2024Donald Trump se vrací do Bílého domu a s ním i obavy o evropskou ekonomiku. Jaké dopady by mohla mít…
Fialův slib „německých mezd“ by mohl vést k bankrotu Česka
Lukáš Kovanda 18. listopadu 2024Premiér Petr Fiala (ODS) v Otázkách Václava Moravce prohlásil, že Češi do několika let budou mít mzdy srovnatelné s těmi…
Zisk ČEZu slábne, ale navýšil celoroční výhled; inflace v Česku zrychlila a Amazon spustil outlet aneb souhrn ekonomických událostí 46. týdne 2024
Libor Akrman 15. listopadu 2024Spousta zpráv z ČEZu; státní dluhopisy šly na dračku; celosvětový odbyt elektromobilů stoupá; tučná pokuta od EU pro Metu; Čupr…
Xixoio v problémech, maraton o nové Dukovany se rozběhl a Evropa podpoří výrobu čipů aneb souhrn 48. týdne 2022
Nesnáze tokenového Xixoio; maraton o nové Dukovany se rozběhl; další rozpočet s 300miliardovým schodkem schválen; EU podpoří výrobu čipů; Tesla dodala Pepsi první náklaďák Semi; další kryptoburzy v problémech; Shell posiluje v biometanu; PKN Orlen koupil čerpačky v Maďarsku a na Slovensku; čínská konkurence Airbusu a Boeingu jde do výroby; EU zvažuje navýšit daň na tabák; inflace v Evropě překvapivě poklesla; české firmy by (zatím) nabíraly a Meta dostala další pokutu v Irsku.
Milé čtenářky, milí čtenáři,
je tomu 13 let, co Česko vybíralo dodavatele pro nový jaderný reaktor. Tehdy však tendr na dostavbu Temelína skončil blamáží. Nyní se rozjíždí tendr nový na výstavbu dalšího bloku v Dukovanech. Doba se výrazně změnila, což ovlivnila ruská agrese na Ukrajině, která uvrhla Evropu do hluboké energetické krize. Potřeba nových bezemisních zdrojů se tak stala důležitou nejen u nás, ale i v jiných evropských zemích. Optimisté se nebojí mluvit o začínající renesanci jaderné energetiky. Stavba jaderného reaktoru je běh na dlouhou trať, který není jen byznysovou záležitostí, ale i politickou. Navíc nekončí na hranicích Česka, ale minimálně díky nabídce dvou uchazečů – Francouzů a Američané – je vážnou záležitostí na mezinárodním poli. Zatím jsme na začátku tohoto běhu. Doufejme tedy, že neskončí podobnou blamáží a ostudou jako před těmi 13 lety…
Libor Akrman
šéfredaktor Peak.cz
Podvádělo Xixoio?
Policisté v úterý zasahovali v sídle obchodníka s digitálními aktivy Xixoio. Hlavní představitele firmy podezírají z podvodu a praní špinavých peněz, uvedl server Seznam Zprávy. Škoda způsobená investorům má dosahovat podle informací Deníku N zhruba půl miliardy korun. V kauze zatím policie nikoho neobvinila, oba zadržené propustila. Zajistila majetek v hodnotě zhruba 50 milionů korun. Xixoio tvrdí, že policie nepochopila její byznys model ani princip jejího podnikání, což jsou investice do digitálních aktiv, takzvaných tokenů.
Závod o Dukovany se rozjíždí
Tendr na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech se s koncem listopadu posunul do další fáze, vypršel totiž termín na podání prvních nabídek uchazečů. Tu podaly tři společnosti – francouzská společnost EDF, jihokorejská firma KHNP a severoamerický Westinghouse. Vyloučení již dříve naopak byli uchazeči z Ruska a Číny. Společnost ČEZ, která má tendr na starosti, poté bude o nabídkách s uchazeči jednat dál. Blok, který je největší investici v novodobých dějinách České republiky, by měl stát do roku 2036.
Embargo na ruskou ropu startuje
Od pondělí 5. 12. se Evropa odstřihne od dovozu ruské ropy, která ještě loni pokrývala čtvrtinu její spotřeby. Ropné embargo se zatím týká jen ropy dovážené tankery. A ještě další dva měsíce půjde dovézt výrobky z ruských rafinerií – v prvé řadě naftu, v jejíž produkci není Evropa soběstačná. A jež tvoří další téměř pětinu ruských importů.
Rozpočet na 2023 se schodkem 295 miliard
Poslanecká sněmovna ve středu hlasy poslanců vládní koalice schválila státní rozpočet Česka na příští rok. Jeho schodek má klesnout na 295 mld. Kč z letošních schválených 375 mld. Kč. Poslanci při hlasování o pozměňovacích návrzích schválili pouze koaliční návrhy na přesun peněz v celkovém objemu zhruba dvou miliard korun. V druhém čtení přitom navrhli přesuny v celkovém objemu asi 119 mld. Kč. Ve středu přidali mimo jiné 1,1 mld. Kč do školství na platy asistentů pedagogů. Opozice s návrhy změn v rozpočtu neuspěla.
V EU vypukne „čipománie“
Státy Evropské unie se shodly na tom, že omezí dovoz polovodičů z mimoevropských zemí a zároveň do konce desetiletí zdvojnásobí svůj podíl na světovém trhu s touto momentálně nedostatkovou komoditou. Ministři unijních zemí se shodli na společném přístupu k návrhu, jejímž cílem je přivést do tohoto odvětví v EU v příštích letech až 43 mld. eur veřejných a soukromých investic. Konečnou podobu normy označované jako Chips Act budou v příštím roce státy dojednávat s europoslanci.
Reálné mzdy v ČR klesají nejvíc v rámci OECD
Česko nyní prochází nejprudším propadem reálných mezd ze zemí OECD i v dosavadní samostatné historii. K udržení loňské životní úrovně bude letos Čechům chybět zhruba 170 mld. Kč. Vyplývá to z analýzy společnosti Cyrrus, kterou novinářům představil její analytik Vít Hradil. Reálné mzdy podle něj ve třetím čtvrtletí klesly o 8,9 %, za celý rok to bude o 8,3 %. Důvodem je vysoká inflace.
Tesla dodala Pepsi svůj první elektronáklaďák
Výrobce elektromobilů Tesla předal ve čtvrtek společnosti nápojové PepsiCo svůj první nákladní elektromobil Semi. Tesla však neposkytla žádné aktualizované prognózy k ceně, výrobním plánům ani množství nákladu, který auto může převážet. Informovala o tom agentura Reuters. Tesla neoznámila ceny modelu Semi, neposkytla podrobnosti o původně plánovaných variantách vozu ani nedodala prognózu dodávek pro PepsiCo a jiné zákazníky. Uvedla, že začne Semi používat k přepravě dílů do svého závodu v Kalifornii. Na jedno nabití podle něj vůz ujel 500 mil a i s nákladem vážil 81.000 liber (36.741 kg).
Další kryptoburzy v problémech
Americká půjčovna kryptoměn BlockFi vyhlásila bankrot. BlockFi se tak stala další obětí pádu kryptoměnové burzy FTX ze začátku tohoto měsíce, který vyvolal nestabilitu na trhu s kryptoměnami. BlockFi uvedla, že spolu s osmi svými pobočkami požádala o soudní ochranu před věřiteli, která jí umožní pokračovat v činnosti a současně vypracovat plán na splacení závazků věřitelům. Podle žádosti se aktiva a závazky BlockFi pohybují mezi jednou miliardou a deseti miliardami dolarů. Firma dodala, že v hotovosti má přibližně 257 mil USDa že zahajuje interní plán na výrazné snížení výdajů, včetně mzdových.
Ukončit své aktivity se pak během několika měsíců rozhodla ukončit další americká kryptoměnová burza Bitfront, za kterou stojí japonská společnost Line. Burza to uvedla na svých internetových stránkách. Burza hodlá své služby ukončovat postupně, už teď zastavila registraci nových uživatelů a možnost plateb prostřednictvím kreditních karet.
Shell posílí v biometanu
Společnost Shell koupí za téměř 2 mld. USD dánského výrobce bioplynu Nature Energy Biogas. Akvizice posílí snahy Shellu o odklon od těžby ropy a zemního plynu. Shell se podle svého sdělení stane díky transakci největším producentem biometanu v Evropě. K podobnému kroku jako Shell se v letošním roce odhodlala také konkurenční britská firma BP.
Ekonomika je na tom o fous lépe, než byl odhad
Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí letošního roku vzrostla meziročně o 1,7 %. Mezičtvrtletně naopak klesla o 0,2 %. Vyplývá to ze zpřesněného odhadu, který v pátek zveřejnil ČSÚ. Oproti předběžnému odhadu ze začátku listopadu se výsledky ekonomiky zlepšily. Původně ČSÚ uváděl, že meziroční růst hrubého domácího produktu (HDP) činil ve třetím čtvrtletí 1,6 procenta a meziroční pokles 0,4 procenta. „Ačkoli zpřesněný odhad na první pohled vypadá lépe než první údaj zveřejněný ČSÚ před měsícem, zveřejněná struktura růstu je spíše negativním překvapením a ukazuje citelný propad spotřeby domácností, která byla nad očekávání i poslední prognózy ČNB,“ uvedl hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler.
Čínská konkurence Boeingu a Airbusu jde do ostré výroby
Čínský úřad pro civilní letectví vydal certifikát umožňující zahájení sériové výroby dopravního letadla čínské výroby C919, oznámil výrobce letounu, firma Commercial Aviation Corporation of China (COMAC). Letoun C919 má jednu uličku a je konkurentem letadel Airbus A320 a Boeing 737. První zákazník, aerolinky China Eastern Airlines, by měl svůj první letoun C919 převzít příští měsíc a zahájit s ním letecké spojení v první polovině příštího roku. Analytici společnosti Jefferies nedávno uvedli, že COMAC podle nich do roku 2030 zvýší výrobu zhruba na 25 letadel C919 ročně. To je méně, než měsíční výroba srovnatelných letadel Airbusu a Boeingu. C919 se montuje v Číně, jeho výroba je ale vysoce závislá na součástkách ze západních zemí, včetně motorů či avioniky. Dodavateli jsou firmy mj. GE, Safran a Honeywell International.
Finanční sektor je u nás odolný
Finanční sektor v Česku zůstává vysoce odolný vůči zhoršenému ekonomickému vývoji. Banky jsou dostatečně kapitálově vybavené pro absorpci šoků i v případě déletrvajících ekonomických potíží a klimatických šoků. Nebankovní finanční sektor, tedy pojišťovny či penzijní fondy, zůstává rovněž odolný. Na středeční tiskové konferenci o tom informovali představitelé České národní banky (ČNB).
Uvalí EU vyšší daně na tabák?
List Financial Times přinesl informaci o údajném plánovaném prudkém zvýšení daňového zatížení tabákových produktů v rámci Evropské unie. Dokument Evropské komise, který má údajně list k dispozici, hovoří například o plánovaném zvýšení minimální spotřební daně na krabičku cigaret (20 kusů) na 3,6 eura z úrovně 1,8 eura. Dokument rovněž údajně počítá s jistým dorovnáním daňového zatížení pro ostatní produkty, jako jsou vaporizéry nebo zahřívaný tabák.
Orlen koupil čerpačky na Slovensku a v Maďarsku
Petrochemická firma Orlen, která patří přední polské ropné a plynárenské skupině PKN Orlen, podepsala smlouvy o koupi čerpacích stanic v Maďarsku a na Slovensku. Orlen v Maďarsku převezme celkem 143 čerpacích stanic a dalších 39 na Slovensku. Polská agentura PAP uvedla, že odhadovaná hodnota obchodu je 229 milionů eur. Ke dni předání bude cena ještě upravena. V Česku Orlen provozuje síť čerpacích stanic Benzina.
Meta (Facebook) má další obří pokutu od Irů
Irská Komise pro ochranu dat (DPC) vyměřila americké internetové společnosti Meta Platforms pokutu 265 mil. eur, a to kvůli nedostatečné ochraně osobních údajů uživatelů. Meta Platforms je majitelem sociálních sítí Facebook a Instagram či komunikační služby WhatsApp. Pokuta je výsledkem vyšetřování, které DPC zahájila v polovině loňského dubna v reakci na zprávy médií, že se na internetu objevil soubor osobních údajů uživatelů sociální sítě Facebook. Komise firmě kromě uhrazení pokuty nařídila také provést řadu nápravných opatření.
Přichází Tesla o korunní pozici v USA?
Americká automobilka Tesla, v jejímž čele stojí miliardář Elon Musk, zůstává jedničkou na trhu s elektromobily ve Spojených státech. Její tržní podíl se však snižuje, protože konkurenti uvádějí na trh čím dál více cenově dostupnějších modelů. Vyplývá to ze zprávy společnosti S&P Global Mobility. V letošních prvních třech čtvrtletích se podíl Tesly na trhu s elektromobily v USA podle této zprávy snížil na 65 procent ze 71 procent před rokem a ze 79 procent v roce 2020. S&P předpokládá, že do roku 2025 se tento podíl propadne na méně než 20 procent.
Schodek rozpočtu se prohlubuje
Schodek státního rozpočtu ČR se ke konci listopadu prohloubil na 337,1 mld. Kč z říjnových 286,7 miliardy korun, uvedlo ministerstvo financí. Podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) stát za celý rok dodrží plánovaný schodek 375 mld. Kč. Loni byl ke konci listopadu deficit 401,5 mld. Kč, což byl nejhorší průběžný výsledek hospodaření od vzniku Česka.
Inflace v Evropě překvapivě klesla
Míra inflace v eurozóně v listopadu klesla na 10 % z říjnové hodnoty 10,6 %. V rychlém odhadu to ve středu oznámil statistický úřad Eurostat. Nadále se zvyšují zejména ceny energií, u kterých meziroční tempo růstu podle statistiků dosáhlo 34,9 %. Na druhém místě je kategorie potraviny, alkohol a tabák s meziročním nárůstem o 13,6 %. Analytici s poklesem inflace počítali, avšak jen s mírnějším. Rychlý odhad neobsahuje data za celou Evropskou unii, ta Eurostat zveřejní v polovině prosince.
Firmy by zatím nabíraly
Pro nadcházející rok plánuje 21 procent firem a podnikatelů nabírat další pracovníky, zatímco šest procent chce své aktuální stavy snižovat. Zbylých 73 procent obsazení pracovních pozic měnit nyní nechce, vyplývá z podzimního průzkumu ČSOB Index očekávání firem.
Česko má stále nejnižší nezaměstnanost v EU
Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v říjnu klesla na 6 %, což je o desetinu procentního bodu méně než v září. Nejmenší zastoupení lidí bez práce bylo nadále v České republice, kde nezaměstnanost klesla na 2,1 % ze zářijových 2,2 %. Uvedl to ve čtvrtek evropský statistický úřad Eurostat.
GRAF: Srovnání vývoje nezaměstnanosti v EU a ČR
Za posledních pět let, v procentech (ČR – levá osa Y, EU – pravá osa Y)
Zdroj: tradingeconomics.com
Mercedesy v Německu mohou parkovat samy
Automobilka Mercedes-Benz dostala jako první výrobce v Německu provozní povolení pro svůj systém autonomního parkování vozidel, oznámil Spolkový úřad pro motorová vozidla (KBA). Podle úřadu je to další krok k tomu, aby řízení vozidel mohly v budoucnu zcela převzít automaty. Autonomní parkování se prozatím týká parkoviště na letišti ve Stuttgartu, v příštích letech by parkovací domy vhodné pro tento systém měly rychle přibývat.
Zeman podepsal daňové změny
Na energetické, petrolejářské či těžební firmy a banky od příštího roku dopadne daň z mimořádných zisků. Od příštího roku se také zvýší limit pro registraci plátců daně z přidané hodnoty z nynějšího jednoho milionu korun na dva a spolu s tím se zvýší i limit pro využití paušální daně. Do konce příštího roku se prodlouží možnost rychlejších odpisů firemního majetku. Takzvaný daňový balíček, který tyto a další novinky přináší, v pondělí podepsal prezident Miloš Zeman.
Čeká Indii ekonomický boom?
Indie se do konce desetiletí může stát třetí největší ekonomikou světa. Myslí si to analytici společností S&P Global a Morgan Stanley. Prognóza S&P vychází z předpokladu, že roční nominální růst HDP Indie bude do roku 2030 činit v průměru 6,3 %. Podobně Morgan Stanley odhaduje, že HDP Indie se do roku 2031 pravděpodobně více než zdvojnásobí proti současné úrovni. „Indie má podmínky pro ekonomický boom, který pohání offshoring, investice do výroby, energetická transformace a vyspělá digitální infrastrukturou země,“ napsali ve zprávě analytici Morgan Stanley.
Alza otevřela v Praze novou prodejnu
Alza.cz otevřela tři týdny před Vánocemi novou prodejnu v Praze Čakovicích. Na téměř 650 m2 nabízí zákazníkům velké zastoupení stále populárnějších privátních značek, vystavené zde budou i velké produkty, jako jsou lednice či pračky, i zboží k okamžitému odběru bez předchozího objednání. Motorizovaným zákazníkům umožní pohodlné a rychlé vyzvednutí objednávek přímo z vozu dvoumístný AlzaDrive, již třetí v České republice.
Obří solární elektrárna na střeše Kongresového centra
Střecha Kongresového centra v Praze se v současné době zaplňuje solárními panely, které osazuje česká společnost Greenbuddies. Jedná se o jednu z největších střešních instalací solární elektrárny v České republice. Zadavatelem projektu je ČEZ ESCO. Přes dva tisíce solárních panelů budou mít výkon téměř 1 MW.
Šance pro firmy, jak šetřit energie
České společnosti hledají způsoby, jak snížit náklady na energie. Často šetří na topení, odstavují záložní zařízení, nebo dokonce omezují výrobu. Firmy bojují se skokovým navýšením cen za energie, ale nemají trvalejší řešení, které by výdaje pomohlo snížit. Cestou podle Národní rozvojové banky (NRB) mohou být investice do energeticky nehospodárných budov. Pražským podnikatelům NRB naposledy nabízí bezúročný úvěr z programu ENERG, kterým lze takováto úsporná řešení velmi výhodně zafinancovat.
Wolt+ expanduje
Věrnostní služba Wolt+ se po Praze spouští také v dalších městech. Nyní je k dispozici zákazníkům v Brně, Ostravě, Olomouci a Plzni a brzy bude služba dostupná ve všech 14 českých městech, kde Wolt přímo zprostředkovává rozvoz. Novinkou je také možnost ročního předplatného, které bude o 16 % výhodnější. Již současný model zákazníkům pomáhá předplatitelům ušetřit v průměru 300 Kč za měsíc. V Praze si mohou uživatelé programu vybrat z téměř 1 900 restaurací a 110 obchodů včetně Wolt Marketu. Zákazníci mohou vybírat z nabídky jak lokálních podniků, tak nadnárodních řetězců, mezi které přibyl také McDonald.
Výsledková sezona pokračuje:
Potěšily: Gevorkyan; PKS Orlen; Allwyn; Hormel Foods; Allegro; CPI Property Group; Dollar General; Kroger; Trenýrkárna.cz