Mohlo by vás také zajímat
Pod drobnohledem: Čtyři Trumpovy kroky, které ovlivní ekonomiku USA i globální trhy
Kristina Hooper 20. prosince 2024Již 20. ledna nastoupí Donald Trump podruhé do úřadu amerického prezidenta. Analytici společnosti Invesco se blíže podívali na to, jaká…
Koruna si ke konci roku připisuje zisky. Vydrží dobrá nálada v roce 2025?
Jan Čermák 17. prosince 2024Česká měna v závěru roku atakuje hranici 25 korun za euro. Bezprostředně po amerických prezidentských volbách na tom přitom byla…
Obchodní válka mezi USA a Čínou: Přinese pokles světového obchodu a vzestup nových center
Libor Akrman 4. prosince 2024Zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA pravděpodobně znovuobnoví obchodní válku s Čínou. Nová americká administrativa nejspíše zvýší cla na čínský a další…
- ČLÁNEK
Jako venezuelská telenovela. Zveřejní se Trumpova daňová přiznání?
Celých šest let se Donald Trump brání zveřejnění daňových přiznání. Od roku 2016 se stihl stát prezidentem, druhé funkční období ale neobhájil. Nyní se případ vrací na půdu Kongresu. Zveřejnění daňových přiznání by znamenalo veřejné "pitvání" Trumpova podnikání a případných finančních machinací.
O zveřejnění daňových přiznání se u Donalda Trumpa, který čelí podezření z neprůhledného financování svého byznysového impéria, bojuje už od roku 2016, kdy jej republikáni nominovali na prezidentského kandidáta.
V minulosti přitom bylo běžné, že kandidáti svá daňová přiznání zveřejňovali, aby bylo jasné, že před voliči nic netají.
Trump to ale i po nástupu do Bílého domu odmítal, i když už v roce 2015 slíbil, že vše zveřejní. Nestalo se a od roku 1970 byl prvním americkým prezidentem, který to neučinil.
Kongres má právo přiznání vidět
Po několika letech sporů ale listopadové rozhodnutí Nejvyššího soudu Spojených států dává možnost Kongresu, aby se k těmto informacím dostal. Konkrétně pak výbor pro státní příjmy Sněmovny reprezentantů, který o to v minulosti žádal. Není ale jisté, zda výbor tyto záznamy zveřejní.
Demokratické kongresmany zajímá (většinu v dolní komoře demokraté ztratili a nová se sejde v lednu – pozn. red.), zda se bývalý prezident nedopustil daňových zločinů. A také zda americký daňový úřad IRS s jeho dokumenty správně nakládal a prověřil jejich správnost.
Trump byl napojen na Daewoo |
Dalším bolením hlavy může být pro Trumpa vyšetřování financování jeho podnikání v New Yorku. Podle dokumentů, které získal newyorský generální prokurátor, neuvedl v době prezidentování půjčku ve výši 19,8 milionu dolarů od jihokorejské firmy Daewoo, která v 90. letech mohla obchodovat i se Severní Koreou, napsal časopis Forbes. Trumpův obchodní vztah s Deawoo je ale minimálně 25 let starý a jihokorejský konglomerát mu pomáhal financovat luxusní bytový mrakodrap Trump World Tower v blízkosti sídla OSN a pod značkou Trump se v Jižní Koreji postavilo dalších šest nemovitostí v letech 1999 až 2007. Trump se přitom v roce 2018 chlubil přátelstvím se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem. Dokonce v nadsázce prohlásil, že se oba do sebe během několika setkání zamilovali. Soud v New Yorku dále projednával daňové podvody Trump Organization v New Yorku. Společnost byla obviněna z podvodů a daňových úniků a porota ji shledala vinnou ve všech bodech obžaloby. Hrozí ji pokuta ve výši 1,6 milionu dolarů. |
Zveřejnění přiznání by pak dalo možnost americkým médiím a potažmo veřejnosti detailně „rozpitvat“ financování podnikání Trumpa a jeho rodiny.
Jeho kritici jej obviňují, že v minulosti zneužil daňových výhod. Američany také zajímá, zda neměl jako prezident finanční vazby na mocné lidi a jiné vlády ve světě, napsal americký webový portál Vox.
Účetní manipulace a neplacení daní
Očekává se, že by samotné zveřejnění záznamů Trumpa poškodilo v jeho snaze vyhrát republikánské primárky a usilovat o návrat do Bílého domu ve volbách v listopadu 2024.
Některé podrobnosti z daňových dokumentů nicméně zveřejnil deník The New York Times (NYT) už v roce 2020 a ukázal, že excentrický exprezident manipuloval se svými údaji a účetnictvím, aby platil co nejmenší daně. Od roku 2000 měl zaplatit na federálních daních naprosté minimum.
Dokumenty, ke kterým nyní výbor pro státní příjmy získal přístup, zahrnují šest let bývalého prezidenta včetně jeho obchodních a osobních daňových dokumentů a fakticky pokrývají většinu času, kdy úřadoval v Bílém domě.
Prvně o jejich zpřístupnění požádal demokratický šéf výboru Richard Neal už v roce 2019, ale ministerstvo financí požadavek odmítlo. Proto spor musely rozhodnout federální soudy. Neal zatím odmítl odpovídat na otázky novinářů, zda už dokumenty viděl a jak s nimi naloží. „Jde o velmi citlivé informace a musíme to řešit profesionálně,“ vzkázal.
Co skrývá?
Řada Američanů si klade otázku, proč Trump svá přiznání nezveřejnil, jako to před tím dělali všichni prezidenti od Richarda Nixona. Dobrovolně a každý rok. Skrývá něco ohledně svého podnikání a firmy Trump Organisation?
Nicméně se očekává, že výbor nebude schopen provést důkladné posouzení dokumentů do doby, než začátkem ledna převezmou republikáni ve Sněmovně reprezentantů kontrolu a ovládnou i výbor pro státní příjmy.
„Nejvíc mě na daňových přiznáních zajímá to, co řekne o jejich auditu IRS,“ zdůraznil emeritní profesor na Harvard Law School Keith Fogg. Mělo by být jasné, kolik prezident během svého úřadování dlužil a jak své závazky splácel. A také, jak jeho přiznání posuzoval daňový úřad, vysvětlil Fogg.
Domnívá se nicméně, že nic nového se veřejnost stejně nedozví a plus/minus se potvrdí informace deníku The New York Times zveřejněné před dvěma lety.
Nenadržovaly úřady Trumpovi?
Daniel Hemel z New York University School of Law doplnil, že běžnou praxí je, že IRS pravidelně kontroluje daňová přiznání amerického prezidenta i jeho viceprezidenta. „Jedním důvodem pro šetření výboru Sněmovny pro státní příjmy je zjistit, jak se tyto audity v praxi liší od jiných auditů,“ řekl Hemel.
Jinými slovy, zda úřad Trumpovi v Bílém domě nenadržoval a zda nezamhouřil oči v případě, že našel nějaké účetní nesrovnalosti. V takovém případě by kongresový výbor mohl daňová přiznání přezkoumávat.
Do celého procesu může vstoupit podle Hemela ještě finanční výbor Senátu, který i nadále budou ovládat demokraté. Tento výbor si může vyžádat potřebné dokumenty, aby provedl vlastní hodnocení procesu auditu exprezidentových příjmů. Teoreticky by dokumenty mohl nechat zpřístupnit celému Senátu.
V šetření je i útok na Kapitol
Trump nicméně snahy demokratů ohledně jeho odvodů vnímá jako další z útoků na jeho osobu s cílem zabránit jeho znovuzvolení.
Americký realitní magnát a bývalý prezident je obviňován z toho, že podporoval útok svých příznivců z násilného útoku na Kapitol po prohraných volbách v lednu 2021, kdy jej částečně vyrabovali. Událostmi se zabývá speciální vyšetřovací výbor v Kongresu a konečnou zprávu má zveřejnit v polovině prosince, ještě než se sejde nové složení dolní komory.
Obšírný report má zhodnotit podíl bývalého prezidenta Donalda Trumpa na podněcování násilí a doporučení, jak zabránit budoucím incidentům.