Vláda národní jednoty v Tripolisu otevřela dveře zahraničnímu ropnému a plynárenskému průmyslu. O těžbu v zemi bohaté na fosilní energetické suroviny už projevily zájem francouzská TotalEnergies a italská Eni. Obě patří mezi tradiční obchodní partnery v tomto severoafrickém regionu.
Libyjská těžba ropy se v posledních měsících minulého roku ustálila na úrovni 1,2 milionu barelů ropy denně, potenciál země je ale vyšší. Pro tento rok by se mohla produkce zvýšit ještě o 100 tisíc barelů ropy denně. V roce 2024 by pak mohla být až na úrovni 1,8 milionu barelů, odhadla Africká energetická komora se sídle v Jihoafrické republice.
Pozitivní zpráva pro nervózní trh
Pokud by se do těžby zapojily západní firmy, znamenalo by to pozitivní zprávu pro nervózní trh s energiemi. Ten totiž výrazně „vykolejilo“ napadení Ukrajiny Ruskem a těžko se předpovídá další vývoj. Pokud by místní vláda v Libyi dokázala poměry v zemi stabilizovat, mohla by opět profitovat z nerostného bohatství.
Vláda národní jednoty oznámila, že zrušila omezení pro rozvoj těžby ropy a zemního plynu a podpořila další průzkum ložisek energetických surovin. Argumentuje i tím, že se v zemi zlepšila bezpečnostní situace.
Libye je členem ropného kartelu OPEC a disponuje největšími zásobami ropy v Africe. Země ekonomicky trpí tím, že přišla kvůli dlouhodobé občanské válce o zahraniční investice a ropná a plynová infrastruktura stárne.
MAPA: Ropná a plynová pole v Libyi
Zdroj: S&P Global Platts
Před pádem Kaddáfího se těžilo více
I proto se snaží nalákat západní těžaře zpět do země. Odhodlání vrátit se na libyjský trh už oznámily výše zmíněné firmy – italská Eni a francouzská TotalEnergies. Před pádem režimu Muammara Kaddáfího v roce 2011 se v zemi těžilo 1,65 milionu barelů ropy denně a produkce měla rostoucí trend.
V 60. letech 20. století těžba dosahovala dokonce hodnot tří milionů barelů ropy denně. Reálně ale existuje prostor pro zvýšení těžby ropy na 2,1 milionu barelů za den, napsal web oilprice.com. Libye disponuje 48 miliardami barelů ověřených zásob ropy, což je nejvíce ze zemí černého kontinentu.
Problémem pro navyšování produkce je ale nejistá politická situace v zemi, ve které stále zuří občanská válka prakticky od pádu Kaddáfího před 11 lety. Nyní ale panuje příměří mezi opozičním generálem Chalífou Haftarem, jenž je velitelem povstalecké Libyjské národní armády, a mezinárodně uznávanou vládou v Tripolisu.
Dohoda mezi znepřátelenými stranami
V červenci došlo k dohodě mezi znepřátelenými stranami a od té doby se produkce ropy zvýšila na dvojnásobek a stabilizovala se. „Může to být ale jen otázkou času, než generál Chalífa Haftar ztratí trpělivost a rozhodne se ukončit export,“ varovali nicméně analytici poradenské společnosti S&P Global.
Velká část stárnoucí libyjské infrastruktury za posledních 10 let utrpěla občanskou válkou, teroristickými a vojenskými útoky. Libye je tradičním vývozcem lehké ropy do zemí v jižní Evropě a do Číny.
Kontrakt za osm miliard dolarů
I když se země stále potácí v politickém chaosu, evropské společnosti Eni a TotalEnergies doufají, že opět budou moci na libyjském trhu působit. Evropským těžařům by mohly přinést další zisky, pokud budou moci využívat bohatá naleziště ropy a plynu, která nejsou příliš vzdálena od evropských hranic.
Italská společnost, jež působí v sedmi desítkách zemí po celém světě, by mohla uzavřít dohodu s prozatímní vládou v hodnotě šesti až osmi miliard dolarů na rozvoj těžby plynu ve vodách Středozemního moře.
Šéf státní ropné společnosti National Oil Corporation (NOC) Farhat Bengdara (za Kaddáfího působil jako guvernér centrální banky) podporuje vstup západních těžařů do země. Podle jeho plánů by mohl vzniknout další plynovod z východu Libye do Řecka.
Tento projekt podpořilo i americké ministerstvo zahraničí. Libyjský plyn by se mohl také zkapalňovat na LNG v egyptském přístavu Damietta. V projektech by se měla angažovat právě italská Eni.
Dalšími projekty mají být nové ropné vrty na moři i na pevnině v režii Eni a BP, případně za účasti TotalEnergies. Ta už drží podíly v některých libyjských ropných polích, jako je pole Waha.