Mohlo by vás také zajímat
Průvodce investora prezidentskými volbami v USA
Kristina Hooper 5. listopadu 2024Prezidentský souboj v USA mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a bývalým prezidentem Donaldem Trumpem je zde. Jeho výsledek může mít výrazný…
Wall Street je vůči kryptoměnám opatrná, jak naznačuje dilema spotových fondů ETF
Dmytro Spilka 9. září 2024Kryptoměny jsou stále relativně novým a vyvíjejícím se trhem. Spuštění ETF Ethereum bylo označeno za významný milník pro svět kryptoměn.…
Důkaz „nemocného“ Německa? Volkswagen poprvé zvažuje zavření fabriky v Evropě
Lukáš Kovanda 3. září 2024Německá automobilka Volkswagen zpřísňuje svůj úsporný program v hlavní, stejnojmenné značce. Nevylučuje uzavírání závodů v Německu a nucené propouštění, protože…
- Analýza
Tady se točí stamiliardy dolarů. Seznamte se s největšími globálními fondy
Podílové fondy jsou ve světě považovány za nejúspěšnější a nejrozšířenější finanční produkty. Spravují neuvěřitelné množství finančních prostředků, jejichž výše jen u deseti největších přesahuje 1,3 bilionu dolarů. Pojďme si představit ty největší.
I když se na první pohled může zdát, že obliba podílových fondů v České republice roste, oproti západním zemím máme stále ještě co dohánět. Podle nedávného průzkumu Poštovní spořitelny pouze 14 procent Čechů investuje do podílových fondů, jinak spíše ukládají peníze do konzervativních záležitostí, jako je stavební spoření nebo životní pojištění.
I proto najdeme v České republice mezi největšími podílovými fondy až na pár výjimek fondy konzervativnější či nemovitostní.
Ve světě se na konzervatismus moc nesází
Pokud se však podíváme na největší podílové fondy z globálního hlediska, dostaneme se do zcela jiných sfér.
Mezi největšími podílovými fondy světa převažují burzovně obchodované fondy neboli ETF (exchange-traded funds). Tyto podílové fondy vydávají své akcie, které se následně obchodují na burze.
Fondy ETF jsou většinou navázány na nějaký index, ukazatel či komoditu a kopírují jejich vývoj.
V případě největších fondů se poměrně často objevuje index S&P 500, což je index sledující vývoj 500 vybraných amerických akcií. Právem se mu říká nejdůležitější akciový index na světě.
GRAF: Vývoj indexu S&P 500
Od roku 2015 do konce května 2017, v bodech
Zdroj: TradingView.com
ETF však mohou být navázány také na vývoj inflace či třeba hodnotu zlata.
Nízká nákladovost či kouzlo jménem páka
Vzhledem k tomu, že jsou tyto fondy pasivně řízené, odpadají vysoké náklady na management fondu. Jejich nákladovost se tak může pohybovat v desetinách až setinách procenta.
Historie podílových fondů |
Kořeny podílových fondů najdeme v roce 1774 v Holandsku, tehdy už fungoval fond Eendragt Maakt Magt, v překladu „v jednotě je síla“. V žádném případě se sice nejednalo o fond v dnešním moderním pojetí, ale jeho název už naznačuje základní myšlenku, dodnes stejnou: Víc investorů shromáždí své finanční prostředky a společně potom jako majitelé určitého podílu ve fondu můžou dosáhnout na zajímavé investiční příležitosti, které by jim jako jednotlivcům s omezeným kapitálem jinak zůstaly odepřeny. |
To ale může mít nevýhodu v případě vysokých tržních propadů, kdy by měl management aktivně řízeného fondu na tuto situaci zareagovat.
ETF mohou pracovat také s pákovým efektem. Například pokud hodnota indexu vzroste o deset procent, hodnota ETF může vzrůst například o 20 procent i více. Záleží na velikosti páky. Je však třeba mít na paměti, že to funguje stejným způsobem i v případě propadů.
Existují také ETF, které participují na propadu daného aktiva. Jednoduše řečeno, o kolik se daný index či podkladové aktivum propadne, přibližně tolik bude činit výnos daného fondu a naopak.
Investování do pasivních fondů je skvělou příležitostí pro investory, jak kopírovat tržní růst. Většina aktivně řízených podílových fondů totiž trh nepřekonává.
Pro českého investora to má však jednu velkou nevýhodu a tou je nedostupnost ETF v české koruně. Investoři se tak musí vystavovat zvýšenému měnovému riziku.
Pojďme si nyní blíže představit ty největší podílové fondy.
SPDR – State Street Global Advisors
Největším podílovým fondem je SPDR S&P 500 ETF. Název SPDR nemá nic společného s pavoukem (anglicky spider), ale je zkratkou Standard and Poor’s Depositary Receipts a patří do rodiny produktů State Street Global Advisors.
Tato společnost je investiční divizí State Street Corporation, což je druhá nejstarší finanční instituce v USA. Byla založena již v roce 1792.
Skupina SPDR má pod správou přes půl bilionu dolarů a celková aktiva pod správou State Street Global Advisors přesahují 2,5 bilionu dolarů. Tento fond, stejně jako dalších několik v žebříčku, kopíruje vývoj amerického indexu S&P 500.
Vanguard
V žebříčku desítky největších fondů převládají „podfondy“ ze skupiny Vanguard.
The Vanguard Group, Inc., byla původně založena v květnu 1975 Johnem Boglem, který se ve svých 88 letech stále aktivně zapojuje do dění na kapitálových trzích.
Celková aktiva pod jejich správou překonala v tomto roce již čtyři biliony dolarů (téměř 95 bilionů korun). To se rovná hodnotě přibližně dvacetiletého HDP celé České republiky, při stejné úrovni jako za rok 2016.
Jen v USA dosahuje počet jejich fondů čísla 180, dalších 190 fondů je mimo hranice USA. Počet investorů se pohybuje okolo 20 milionů ze 170 zemí světa.
iShares z rodiny BlackRock
Svého zástupce v žebříčku má také ETF z rodiny iShares. Podle očekávání se jedná opět o fond kopírující vývoj amerického indexu S&P 500.
iShares je největší emitent akcií ETF na světě. Specializuje se totiž výhradně na tyto fondy. Spadá do velmi dobře známé skupiny BlackRock, která se označuje za největšího správce aktiv světa.
Co se však týče klasických podílových fondů, ty skupina BlackRock spravuje mimo iShares. Do rodiny iShares spadá více než 800 ETF a aktiva pod správou atakující 1,5 bilionu dolarů.
Díky výborné výši aktiv, která proudila do ETF iShares, v letošním prvním čtvrtletí se celková aktiva pod správou BlackRock vyšplhala na téměř 5,5 bilionu dolarů.
Mimochodem, BlackRock získala iShares v roce 2009 v důsledku finanční krize od instituce Barclays. Nyní tvoří nenahraditelnou část byznysmodelu celé skupiny BlackRock.
Fidelity Government Cash
Jeden fond v žebříčku se poněkud vymyká. Jedná se o Fidelity Government Cash Reserves.
Na rozdíl od ostatních dynamických fondů v žebříčku se jedná o podílový fond investující do konzervativních instrumentů. Většina prostředků je zainvestována do krátkodobých cenných papírů, jejichž výnos se odvíjí například od repo sazby či mezibankovní referenční sazby. Součástí portfolia jsou také státní pokladniční poukázky.
Tyto instrumenty patří mezi ty nejméně rizikové, zároveň však nesou minimální výnos. Fond byl založen v roce 1979 a od svého vzniku nese průměrný roční výnos 4,9 procenta. Za období po finanční krizi však nevykázal téměř žádný růst. Důvodem byla expanzivní monetární politika, se kterou souvisely rekordně nízké úrokové sazby a program kvantitativního uvolňování.
Za posledních pět let má fond průměrnou roční výkonnost pouze 0,05 procenta.
GRAF: Výkonnost fondu Fidelity Government Cash Reserves
Roční výkonnost od roku 2008 do současnosti, v procentech
Zdroj: Fundresearch.fidelity.com
Super článek, o podílových fondech mám načteno už třeba odsud http://www.investice.cz/podilove-fondy/t83/ – ale další konkrétní informace jsou taky super 🙂