Před pár dny skončený rok 2022 byl v mnoha ohledech přelomový. Do Evropy se vinou ruské agrese znovu vrátila válka a drahé energie společně s vysokou inflací se staly makro problémem číslo jedna.
Centrální banky musely opustit mantru extrémně nízkých úrokových sazeb a prudce otočit kormidlo měnové politiky. Z pohledů investorů pak byl minulý rok vyloženě tristní – ještě nikdy v historii nedošlo k tak prudkému synchronnímu propadu amerických akcií i dluhopisů.
Inflační setrvačnost
Co čekat na makro frontě od roku 2023? V prvé řadě by mělo jít o rok, kdy uvidíme znatelnější odeznívání silných cenových tlaků napříč hlavními ekonomika.
Ke dvouprocentnímu cíli však povede dlouhá cesta a je třeba počítat s inflační setrvačností jak v USA tak eurozóně.
S vysokou mírou perzistence musíme počítat také v Česku. Minimálně v první polovině roku zůstane inflace dvouciferná a k dvouprocentnímu cíli se realisticky přiblížíme až v roce 2024. V úhrnu za celý rok 2023 se bude tuzemská inflace pohybovat stále okolo 10 procent.
Sazby ještě porostou
Základní úrokové sazby by se měly zkraje roku ještě zvýšit v USA (5,25 %) i v eurozóně (3,5 %). Důležitější než terminální úroveň sazeb však bude otázka, jak dlouho sazby setrvají na takto vysokých a evidentně restriktivních úrovních.
Zatímco Fed tvrdí, že ke zkrocení inflace musí držet sazby delší dobu na vyšších úrovních, finanční trhy nadále počítají s jejich prvním poklesem již v tomto roce.
V případě ČNB pak dává holubičí většina v bankovní radě jasně najevo, že si další zpřísnění měnové politiky nepřeje. Na stole však v tento moment není ani pokles úrokových sazeb. K tomu by – za předpokladu příznivého inflačního vývoje – mohlo dojít na konci roku 2023.
Centrálním bankám nahraje v boji s inflací do karet ekonomické ochlazení, které ostatně vzniká jako žádoucí důsledek jejich přísných měnových politik.
Recese spíše mělká
Předpovídat načasování a hloubku recese je vždy ošemetné. V našem základním scénáři nicméně počítáme s mělkou recesí v USA v první polovině 2023 a mírnou zimní recesí v eurozóně.
Česká ekonomika se dle našeho názoru již v mělké recesi nachází a měla by v ní setrvat až do prvního čtvrtletí 2023.
Pravdou zůstává, že nejistot a rizik spojených s našimi výhledy je opět celá řada. Mezi nejvýznamnější rizika patří i nadále válka na Ukrajině, energetická krize nebo vývoj post-lockdownové situace v Číně.
Velmi dobrou zprávou však je, že nový rok startujeme s rekordně vysokými teplotami, díky kterým skokově zlevnil plyn až pod 80 EUR/MWh. Snad bude podobně pozitivních překvapení v roce 2023 co nejvíce!