Mohlo by vás také zajímat
Svět se připravuje na Trumpova cla a obchodní válku s Čínou
František Novák 15. listopadu 2024Donald Trump se po čtyřech letech vrací do Bílého domu a spolu s ním se na scénu globální ekonomiky dostávají…
Německá budoucnost? V únoru předčasné volby a přetrvávající ekonomická mizérie
Dominik Rusinko 13. listopadu 2024Jako první věc na seznamu priorit bude muset nová německá vláda řešit, jak zvýšit konkurenceschopnost ekonomiky a nakopnout hospodářský růst.
Dřív kopírovala Čína světové výrobce. Dnes kopírují evropské a japonské automobilky Čínu a EU zavádí cla
Jan Staněk 11. listopadu 2024Od konce října platí v zemích Evropské unie vyrovnávací cla až 35,3 procenta na dovoz bateriových elektromobilů z Číny. Brusel…
- ČLÁNEK
Svět čeká na čínské turisty. Návrat nebude snadný, obavy z další vlny covidu přetrvávají
Čína se po třech letech otevírá světu. Globální turistický ruch postrádal čínské turisty, protože před pandemií ročně v zahraničí utratili 250 miliard dolarů. Vrátí se předpandemické časy?
Na tři roky fakticky zmizeli občané komunistické Číny z turistické mapy světa. Kvůli pandemii covidu-19. Nyní se hranice nejlidnatější země otevírají a řada hoteliérů, restauratérů a dalších majitelů obchodů se opět těší na movité čínské občany, kteří budou utrácet po celém světě.
Realita ale bude složitější a poměry před pandemií „čínské chřipky,“ která se rozšířila z Wu-chanu, se pravděpodobně už nevrátí.
Čínští turisté přitom drželi globální turistický ruch v chodu, v roce 2019 vycestovalo mimo říši středu 155 milionů turistů a utratili celkově 255 miliard dolarů. Na druhém místě byli s odstupem Američané, třetí Němci.
GRAF: Které národy utrácejí v zahraničí nejvíce?
Údaje za předpandemický rok 2019, v mld. USD.
Zdroj: World Tourism Organization
Velká očekávání
Otevření Číny světu po tříleté karanténě vzbuzuje velká očekávání zejména tam, kde turisté z největší asijské ekonomiky tradičně nejvíce utráceli.
Miliony čínských turistů jsou nicméně připraveni se vrátit do turisticky vyhledávaných míst po celém světě, což by mělo přinést globálnímu turistickému ruchu ztracený impuls.
V roce 2019 v průměru každý měsíc z Číny vycestovalo letecky 12 milionů cestujících. Během covidu tato čísla poklesla o 95 procent, upozornil Steve Saxon, partner v poradenské společnosti McKinsey’s v Šen-čenu.
Očekává, že se počty turistů dostanou zhruba na poloviční úroveň, tedy šest milionů odletů měsíčně. Cestování se očekává zejména u bohatých Číňanů a mladší generace. „Jsem tak šťastná. Kvůli pandemii šlo poslední roky cestovat jen po naší zemi. Bylo to náročné,“ řekla pro CNN třicetiletá Emmy Lu, která pracuje pro reklamní společnost v Pekingu.
Těší se, že opět bude moci „vyrazit za zábavou.“ Plánuje navštívit Japonsko a Evropu. Ke zrušení celostátní karantény v Číně došlo 8. ledna. Uvolnění restrikcí platí i pro zahraniční turisty, kteří chtějí cestovat do Číny.
Přípravy na oslavy čínského nového roku
Číňané se chystají na velké turistické manévry v období mezi 21. a 27. lednem, kdy se v zemi slaví příchod Nového roku. Objem rezervací letenek mimo Čínu meziročně vzrostl o 540 procent. Občané komunistické země si vybírají zejména blízké země v Asii a Tichomoří. Populární je Austrálie, Thajsko, Japonsko a Hongkong (který se ve statistikách počítá jako zahraničí). Do první desítky zemí se ale vešly i Spojené státy a Spojené království.
Makrostratég kanadské investiční banky TD Securities Alex Loo tvrdí, že během pandemie čínské domácnosti našetřily značné množství peněz, protože rostly vklady v bankách. I proto se čeká, že ti, kteří vycestují do zahraničí, budou nadprůměrně utrácet. Budou kopírovat chování spotřebitelů v ekonomicky rozvinutých zemí z počátku loňského roku, kdy západní země začaly rušit covidové restrikce.
Z otevření nejlidnatější země světa mají nejvíce těžit zejména blízké země, jako jsou výše zmíněné Hongkong, Thajsko, Vietnam nebo Singapur, uvedli analytici investiční banky Goldman Sachs. V roce 2019 byl právě Hongkong (který má zvláštní statut a formálně nepatří do pevninské Číny) nejnavštěvovanějším místem čínských turistů s 56 miliony příjezdů.
Otevření čínské ekonomiky by mělo přispět k růstu HDP o 7,6 procenta. Například thajskou ekonomiku by turisté mohli „nakopnout“ o 2,9 procenta, Singapur by mohl těžit zvýšením HDP o 1,2 procenta.
Profitovat hlavně pro asijské státy
Londýnská výzkumná organizace Capital Economics uvedla, že z přílivu čínských turistů budou profitovat také další země v oblasti asijského regionu: Kambodža, Mauricius, Malajsie, Tchaj-wan, Myanmar, Srí Lanka, Jižní Korea a Filipíny.
Svět luxusu se změnil |
I obchody luxusních značek po celém světě negativně pocítily výpadek bohatých turistů z Číny. Pandemie covidu a přísná karanténa ale chování zákazníků z asijské země změnila. Řada luxusních značek otevřela vlastní pobočky na území pevninské Číny a navíc rozdíl v cenách například kabelek Louis Vuitton v Paříži a Šanghaji se snížil na dvacet procent. Před pandemií to bylo i šedesát procent. Ještě na začátku roku 2020 čínští zákazníci nakupovali 70 procent luxusního zboží v zahraničí. „Na sedmdesát procent se to už nevrátí,“ zdůraznil pro agenturu Reurters ředitel poradenské společnosti Roland Berger v Šanghaji Jonathan Yan. Odhadl, že poměr nákupů luxusních značek v zahraničí a v Číně bude padesát na padesát procent. |
I když se Čínou opět šíří covid, některé země nezavedly pro čínské turisty restrikce. „S otevřenou náručí“ zůstaly třeba Thajsko, Indonésie nebo Filipíny. Spoléhají na to, že přínosy pro ekonomiku převáží negativa. Také Nový Zéland nepožaduje po čínských turistech testování na covid.
Naopak omezení zavedly Spojené státy, Německo, Francie, Kanada, Japonsko, Austrálie nebo Jižní Korea.
Evropská unie navíc vyzvala členské země, aby vyžadovaly negativní test po čínských návštěvnících. Zejména zástupci turistického ruchu a leteckých společností ale lobbují za to, aby testování nebylo povinné. Každopádně turisté přijíždějící z Číny do Česka musí od 16. ledna podstoupit povinně PCR nebo antigenní testování v případě, že v této zemi pobývali v posledních 14 dnech více jak 12 hodin. Toto pravidlo neplatí pro české občany.
Čínští turisté jsou opatrní
Cestování Číňanů do světa bude ale „nabíhat“ pozvolna, protože si musí řada z nich obnovit pasy a znovu žádat o víza. Hodně obyvatel komunistické velmoci odrazují i vysoké ceny za letenky. I proto si turisté z říše středu vybírají lacinější destinace v okolí jejich země. Například Thajsko, které vydává elektronická víza a nepožaduje žádné testování na covid.
I Lu z Pekingu zatím čeká, jak se omezení pro čínské turisty vyvinou a s realizací cestovních plánů zatím váhá.
Analytik Saxon z McKinsey’s v Šen-čenu ale tvrdí, že se do konce roku 2023 může plně obnovit cestování čínských turistů po celém světě: „Nějakou dobu potrvá, než se mezinárodní cestovní ruch rozjede, ale jakmile se to stane, vrátí se.“