Mohlo by vás také zajímat
Deindustrializace v praxi: německý byznys model se vyčerpal. Nastane úpadek země do bezvýznamnosti?
František Novák 25. listopadu 2024Automobilový průmysl, chemický průmysl i strojírenství v Německu upadají. Německu se nedaří vrátit k ekonomickému růstu před covidem-19.
Google bude bez Chromu?; ve VW se čekají bouře a EDF se odvolává u ÚOHS aneb souhrn ekonomických událostí 47. týdne 2024
Libor Akrman 22. listopadu 2024Pozor na AI, varuje ECB; MMR dostalo pokutu za zpackanou digitalizaci; EDF podala rozklad u ÚOHS; prezidentu Pavlovi e nezdá…
Německá budoucnost? V únoru předčasné volby a přetrvávající ekonomická mizérie
Dominik Rusinko 13. listopadu 2024Jako první věc na seznamu priorit bude muset nová německá vláda řešit, jak zvýšit konkurenceschopnost ekonomiky a nakopnout hospodářský růst.
Němcům chybí studenti matematiky a technických oborů. Situaci zhoršila válka na Ukrajině
Mladí lidé v Německu si stále méně vybírají ke studiu matematiku, technické obory a přírodní vědy. Pro ekonomický motor Evropy, na kterém je závislé i české hospodářství, to bude znamenat v následujících letech stále větší problém. Německé ekonomice už nyní chybí přes 300 tisíc technicky vzdělaných odborníků.
Stále větší nedostatek kvalifikovaných pracovníků v IT oblasti a inženýrů v různých výrobních sektorech, stavebnictví a energetice. To je chmurný výhled pro německou ekonomiku pro příští roky. Vyplývá to z nových čísel tamního statistického úřadu týkajících se počtu studentů na německých univerzitách, kteří nestudují humanitní obory, ale vyberou si matematiku, informatiku a další přírodní nebo technické obory ( v němčině se jedná o takzvané MINT obory).
Podíl těchto studentů dlouhodobě klesá. Ještě v roce 2015 to bylo 40,5 procenta všech studentů, v roce 2021 tento podíl klesl na 37,7 procenta. Z dlouhodobého hlediska to znamená, že je ohrožena německá hospodářská prosperita.
V absolutních číslech začalo v roce 2021 studovat obory MINT 307 059 lidí, meziročně jde o propad o 6,5 procenta. Ve srovnání s rokem 2017 to je dokonce o 12,5 procenta méně, kdy si tyto obory vybralo 351 tisíc mladých lidí. Za pokles částečně může i pandemie covidu, pokles u studentů technických a přírodních oborů je ale vyšší.
„Ekonomika je výrazně závislá na mladých lidech v oboru MINT. Poptávka se přitom zvyšuje s ohledem na dodávky energií a digitalizaci,“ vysvětlil Steffen Kampeter, generální ředitel sdružení zaměstnavatelů BDA. Částečně nepříznivý trend kompenzovali zahraniční studenti, ale i těch je v posledních letech méně.
Studuje více žen
Jediným ukazatelem, který roste, je podíl žen studujících obory MINT, a už dosahuje celkem 34,5 procenta. Kampeter navrhuje, aby se technické obory ještě více zatraktivnily i pro mladé ženy a dívky.
„Musíme ukázat, jak zábavné jsou tyto předměty a kolik peněz můžete v těchto oborech vydělat,“ dodal. Bez dalších zahraničích studentů poptávku po těchto odbornících Německo nezvládne. Je ale nezbytné, aby tito absolventi zůstali na německém trhu práce i po skončení studia.
Hartmut Rauen z německé asociace pro strojírenství VDMA nicméně poukázal na to, že se počet studentů strojírenství a elektrotechniky mírně zvýšil a doufá, že tento trend bude posilovat. Navíc roste počet duálních oborů, které statistiky neuvádějí.
Většina firem shání technické experty
Nedostatek inženýrů v německé ekonomice ale pociťuje 84 procent německých firem. To podle Rauena ohrožuje zavádění inovací do ekonomiky a stává se brzdou hospodářského růstu. I když se snaží německé vláda zvýšit počty studentů technických oborů, v praxi se to neprojevuje.
„Nebude to rozhodně stačit k tomu, aby se vyrovnal nedostatek kvalifikovaných pracovníků, který je způsoben především demografickými důvody,“ míní místopředseda asociace VDMA. Kromě programů pro další vzdělávání osob s nízkou kvalifikací by mělo být cílem německé vlády získat v mnohem větší míře kvalifikované pracovníky ze zahraničí.
Varovným signálem pro evropskou ekonomiku a prosperitu je ale to, že Německo mezi zeměmi Evropské Unie (EU) stále patří mezi nejlepší. Ze statistik za rok 2020 vyplývá, že bakalářské obory MINT dokončilo v Německu 36 procent ze všech studentů, průměr zemí EU je ale pouze 23 procent.
GRAF: Podíl studentů technických oborů ve vybraných zeních EU
Údaje za rok 2020, v procentech. Jedná se o dokončené vzdělání v bakalářském oboru z matematiky, informatiky, přírodních a technických věd.
Zdroj: DeStatis
Ekonom Axel Plünnecke z Institutu pro ekonomický výzkum (IW) v Kolíně nad Rýnem varoval, že na německém trhu práce v současnosti chybí 140 tisíc inženýrů a odborníků v IT sektoru a poptávka firem po nich se naopak stále zvyšuje. V celém sektoru MINT pak podle IW chybí 326 tisíc kvalifikovaných lidí.
Je to způsobeno jednak demografickým vývojem německé populace, ale i větší poptávkou po technických profesích z důvodu digitalizace ekonomiky a transformace energetiky, ve které se zvyšuje podíl obnovitelných zdrojů. Nedostatek kvalifikovaných lidí v ekonomice prohloubila i pandemie covidu-19.
Nejvíce chybí odborníci v energetice
Loni v říjnu bylo v sektoru profesí matematiky, informatiky, přírodních věd a technických oborů neobsazených 502 tisíc pracovních pozic. V registrech úřadů práce ale bylo s tímto vzděláním téměř 177 tisíc lidí. Nejvíce lidí chybí na trhu práce v energetických a elektrotechnických profesích (84 900), ve strojírenství a automobilovém průmyslu (62 500) a IT sektoru (58 700). Podle německého odborového sdružení pro firmy v digitálním sektoru Bitkom chybí dokonce v největší evropské ekonomice 137 tisíc IT expertů.
Svou roli hraje také válka na Ukrajině. „Ukrajinská válka je spojena s velkou nejistotou pro ekonomický vývoj v Německu a tím i pro krátkodobé potřeby lidí v oborech MINT,“ napsali ekonomové z kolínského institutu.
Zejména energetická krize, kterou vyvolalo Rusko napadením souseda, vedla k tomu, že se v tomto sektoru zvyšuje poptávka po technicky vzdělaných odbornících. Také ve stavebnictví chybí inženýrské profese. Roste rovněž poptávka po specialistech na analýzu dat.
Sami manažeři německých firem – 53 procent – tvrdí, že zásadní překážkou pro rozvoj jejich byznysu je nedostatek kvalifikovaných sil. Třetina firem si navíc myslí, že potřeba odborníku zejména v IT sektoru v následujících letech poroste s tím, jak se vyvíjejí zelené technologie a roste tlak na ochranu klimatu. Problémem je i to, že z velké části odcházejí do důchodu i vysokoškolští pedagogové technických oborů, kteří budou chybět v následujících letech.