Mohlo by vás také zajímat
Těžká rána globální ekonomice. Trump zahájil „zlatý věk Ameriky“ a otevřel další frontu obchodní války
Dominik Rusinko 3. dubna 2025AMerický prezident Donald Trump oznámil uvalení cel sazbou 10 % plošně na všechny země a jejich vývozy do Spojených států.…
Nejdřív covid, pak válka na Ukrajině a teď další nečekaný ekonomický šok: Trump
Dominik Rusinko 1. dubna 2025Dva a půl měsíce působení Donalda Trumpa jako prezidenta USA se projevuje v globální ekonomice a na finančních trzích především…
Láteření nad Trumpovými cly a vymýšlení odvet? EU by spíše prospěl stop Green Dealu
Lukáš Kovanda 14. března 2025EU se ocitá v pozici celku, který svolněji než jiní obchodní střet stupňuje. "Brusel by udělal lépe, kdyby se rovnou…
Souhrn událostí 22. týdne aneb co vám možná uniklo
Na koho dopadá EET, co je největší letadlo světa, s jakými problémy se potýkaly Audi, Uber, nebo O2, jak vypadá profil českého boháče anebo který stát je nejkonkurenceschopnější. Na Peak.cz se snažíme přinášet to nejzajímavější, co se ve světě byznysu děje. Pro případ, že vám něco uniklo, nabízíme týdenní přehled událostí, které by vás mohly zajímat.

Milé čtenářky, milí čtenáři,
já, já, já, jenom já… a dohoda o klimatu je v prachu. Ne, nebojte, nic vážného se nám v Peak.cz nestalo, jen mě tu napadly dvě kulturní asociace v souvislosti s odstoupením USA od klimatické dohody z Paříže (první je z písně od Olympicu a druhá od Járy Cimrmana ze hry Záskok).
Donald Trump se prostě rozhodl, že na prvním místě je on a jeho státy a pak až všichni ostatní. Našel si (velmi pochybné) podpůrné argumenty a ukazuje světu, že na to má.
Co na tom, že jde proti 194 zemím celého světa (těch, co dohodu o klimatu v Paříži před dvěma lety podepsaly). Co na tom, že proti tomuto kroku se bouří celý svět a negativní reakce státníků a politiků na Trumpovu adresu jen prší. Co na tom, že nevoli to vyvolalo i u samotných Američanů a tamních lidí z byznysu.
Trump sice také prohlásil, že odstoupení znamená i „zahájení nových vyjednávání za spravedlivější podmínky“, ale o tom, co si pod tím představuje, toho zatím mnoho neřekl.
Každopádně jak poznamenal náš ministr životního prostředí Richard Brabec, odstoupení USA neznamená, že se dohoda zhroutí.
A ani to podle nás neznamená, že by se nám najednou na světě začalo hůře dýchat. Snad tedy alespoň to byznysové ovzduší (tu a tam) bude čistší…
Pojďme se podívat na to, co vám v uplynulém týdnu možná uniklo.
USA na klima zvysoka… Šest ze sedmi zemí skupiny nejvyspělejších ekonomik světa (G7) se na summitu v Itálii zavázalo podporovat naplňování pařížské dohody o ochraně klimatu. Pouze USA se k tomuto závazku v závěrech summitu v italské Taormině nepřipojily, což o pár dní definitivně potvrdil prezident Donald Trump, když oficiálně oznámil, že USA odstupují od klimatické dohody. Informovala o tom s odvoláním na závěry summitu agentura Reuters. Skupina G7 se naopak shodla na nutnosti boje proti protekcionismu ve světovém obchodu a na ochotě zavést další sankce vůči Rusku kvůli jeho počínání na Ukrajině.
Kvůli EET už „trpí“ 150 tisíc lidí v byznysu. Elektronická evidence tržeb (EET) půl roku po zavedení většině podnikatelů velké problémy nepůsobí, hůře jsou na tom drobní podnikatelé. Negativním dojmem z EET je podle mnohých spousta zbytečně vytištěného papíru, což měsíčně zvyšuje náklady o tisíce korun. Do EET je zatím zapojeno zhruba 148 000 podnikatelů, zákazníkům vydali 1,4 miliardy účtenek, vyplývá z údajů Finanční správy ČR. Dosud při kontrolách za prohřešky na místě uložila 347 pokut za 2,1 milionu korun.
Když bankovky miluješ, není co řešit. Šest měsíců po radikálním omezení papírových bankovek jsou jejich tlusté svazky na pultech obchůdků se zlatem a diamanty ve Starém Dillí pořád k vidění, napsala agentura AFP. Ve čtvrti klenotníků, vzniklé za vlády mughalského císaře Šáhdžahána v 17. století, v ulici Čandní Čauk v centru staré části indického hlavního města je hotovost králem. A zrušení platnosti bankovek s nejvyšší nominální hodnotou, které nařídil premiér Nárendra Módí, tuto tradici nezmění. Navzdory snům vlády o „bezhotovostní ekonomice“ se v Indii okolo 80 procent nákupů odehrává stále za hotové.
Egypt: vzor pro Česko? Uvolnění kurzu egyptské libry z loňského listopadu přitáhlo do země celkem zhruba 25 miliard dolarů. Zvýšení základní úrokové sazby egyptské centrální banky z minulého týdne pak vedlo k přílivu další téměř jedné miliardy dolarů, řekl šéf Central Bank of Egypt Tárik Amir.
Byt, či nebyt? V Praze spíš nebyt. Téměř 80 procent developerů chce letos v Praze zvýšit ceny nových bytů, v průměru o čtyři procenta. Stejným tempem by ceny v hlavním městě měly meziročně vzrůst i v roce 2018. Vyplývá to ze studie, kterou zpracovala analytická společnost CEEC Research ve spolupráci s poradenskou firmou KPMG ČR. Výsledky studie, do níž se zapojilo přes 40 developerů, zveřejnil ředitel CEEC Research Jiří Vacek.
A i ti šikovní „Žaponci“… S cílem prodloužit délku života, zásadně zmodernizovat dopravu, zdokonalit práci dodavatelských řetězců a zlepšit infrastrukturu hodlá japonská vláda pomoci zavést do praxe řadu nástrojů z oblasti moderních technologií. Má jít například o dodávku balíků prostřednictvím dronů od roku 2020 nebo o komerční využívání samořízených nákladních aut od roku 2022.
EU: Dieselgate, nikdy více. Modernější testy aut, která vstupují na evropský trh, jsou součástí nových pravidel takzvaného typového schvalování motorových vozidel, s nimiž souhlasily členské země EU. Součástí změn je zlepšení kontrolních testů emisí, ale také prověřování situace na trhu, tedy zda prodávaná auta skutečně odpovídají parametrům. Automobilky se budou muset obávat pokuty až 30 000 eur za každé auto, jež nebude podmínky splňovat.
Vždycky je něco poprvé. Celkový dluh obyvatel ČR přesáhl na konci prvního čtvrtletí poprvé dva biliony korun, meziročně vzrostl o 162 mld. Kč. Naopak dluh ohrožený nesplácením se meziročně snížil o šest miliard na 41 mld. Kč. Podíl ohroženého dluhu tak klesl na dvě procenta celkového dluhu. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Bankovní registr klientských informací.
Šance pro suchý anglický humor? Aerolinky British Airways (BA) postihl poslední květnovou sobotu rozsáhlý výpadek počítačových systémů. Podle ředitele BA Alexe Cruze to způsobilo elektrické přepětí, kvůli němuž selhaly i záložní systémy. Letecká společnost kvůli tomu o víkendu a v pondělí musela zrušit desítky letů včetně několika do Prahy a z ní, celkem výpadek postihl přes 75 tisíc cestujících. O víkendu, po kterém v Británii v pondělí následoval státní svátek, kvůli tomu nastal na letištích Gatwick a Heathrow chaos.
Kam se stále hrabou na běžné účty. Majetek, který mají Češi uložený v podílových fondech, stoupl v letošním 1. čtvrtletí o 15 miliard na 445,1 miliardy korun. V porovnání s penězi, jež občané drží v bankách na běžných, spořicích nebo depozitních účtech, je v podílových fondech stále výrazně méně. V tiskové zprávě o tom informovala Asociace pro kapitálový trh (AKAT). Z toho 82 procent majetku drží fyzické osoby a 18 procent právnické osoby.
Pusť vsegda, budět solnce. Nově instalovaná solární kapacita letos zřejmě překoná loňský rekord 76,6 GW, přírůstek by mohl překročit i hranici 80 GW. Předpověděla to asociace SolarPower Europe (dříve Evropská asociace fotovoltaického průmyslu), z jejíž zprávy čerpala agentura Reuters. Ke konci roku 2016 byl celkový světový instalovaný výkon solárních elektráren přibližně 306,5 GW.
Zřejmě slušnej oddíl. Cena akcií největšího světového internetového obchodu Amazon poprvé překročila hranici 1 000 dolarů. Tržní hodnota podniku tak přesáhla 478 miliard dolarů a je zhruba dvojnásobná ve srovnání se společností Wal-Mart Stores, která je největším maloobchodním řetězcem na světě. Společnost Amazon zahájila internetový prodej v roce 1995 a zpočátku nabízela především knihy. Na burzu vstoupila v roce 1997 s cenou 18 dolarů za akcii, což tehdy celý podnik ohodnocovalo na 438 milionů dolarů.
GRAF: Vývoj akcií Amazonu
Od vstupu na burzu do současnosti, v dolarech
Zdroj: Tradingeconomics.com
U Kellnera není vždycky posvícení. Operátor O2 Czech Republic se od úterního odpoledne do středečního večera potýkal s problémem u mezinárodních hovorů v roamingu, tisíce se jich nedařilo propojit. Porucha byla u dodavatele – společnosti CETIN. Dle technických analýz společnosti se nejednalo o hackerský útok a příčinou výpadku byla softwarová chyba na komunikačních uzlech CETIN zajišťujících mezinárodní spojení. Zasaženo bylo přibližně 120 tisíc uživatelů služeb českého O2 , kteří se v uvedenou dobu nacházeli v zahraničí.
Němci jsou prostě Echt! Celková míra nezaměstnanosti v Německu se v květnu snížila na 5,7 procenta z dubnových 5,8 procenta, což je nové minimum od sjednocení země v roce 1990. Trh čekal stagnaci. Počet nezaměstnaných osob klesl o devět tisíc, analytici očekávali pokles o 15 tisíc, stejně jako v dubnu. Podle údajů harmonizovaných s metodikou výpočtů EU míra nezaměstnanosti v dubnu zůstala na 3,9 procenta.
GRAF: Vývoj německé míry nezaměstnanosti
Za posledních deset let, v procentech
Zdroj: Tradingeconomics.com
Polská krev a italská pizza? Polská banka PKO prohlásila, že má zájem o velkou banku v České republice. Jediná teoreticky dostupná banka k prodeji je česká pobočka UniCredit. Bloomberg cituje výkonného ředitele PKO Zbigniewa Jagiella, který se nechal slyšet, že v případě, že se některý z velkých hráčů na bankovním trhu bude chtít stáhnout z České republiky, je PKO připravena jednat.
O možném prodeji UniCreditu a co je vlastně asi na prodej, jsme psali ZDE
Do hospody už jen na pivo. Ve středu 31. května vstoupil v platnost nový zákon zakazující kouření v restauracích a barech. Podle analytiků z České spořitelny se nová regulace projeví zhruba čtyřprocentním poklesem spotřeby cigaret.
Bohatství moudrému slouží, hloupému vládne (Seneca). Průměrný český milionář má v zahraničí 15 procent všech svých investic. Je mu 52 až 53 let, vystudoval vysokou školu a je majitelem firmy. Není to restituent ani svůj majetek nezdědil, ale vydělal si jej dlouhodobým rozvojem svého podnikání. Svět dolarových milionářů je stále světem mužů. V Česku tvoří muži 86 procent dolarových milionářů. Nejvyšší zhodnocení bohatým Čechům nyní přinášejí stavební pozemky, rezidenční nemovitosti a takzvané startupy. Zemědělská půda či nákup firem už mezi bohatými lidmi nejsou v kurzu. Vyplývá to z průzkumu J&T Banky mezi téměř 200 lidmi, jejichž disponibilní majetek má hodnotu minimálně milion dolarů. V Česku je podle odhadů zhruba 28 000 dolarových milionářů.
Nejen na burzu, ale i na moře. Saúdskoarabská státní ropná společnost Saudi Aramco plánuje postavit největší loděnici v oblasti Perského zálivu. Firma podepsala dohodu s dalšími třemi společnostmi o vytvoření společného podniku, který bude mít na starosti projekt v hodnotě 5,2 miliardy USD, uvedla agentura Reuters. Projekt má pomoci snížit závislost domácí ekonomiky na ropě.
Od cideru k nealko pivu. Prosperující česká nápojářská značka F. H. Prager, která dosud produkovala přírodní cidery a limonády, přichází na trh s novinkou v podobě nealkoholických piv typu Ale, IPA a Stout, jež se vyznačují výrazným aroma a intenzivní chmelovou chutí. Tato piva se budou distribuovat pod značkou Illegal Brewery. „Děláme úplně jiná, řemeslná piva ve velmi malém nákladu. Takové typy piv nenajdete v nealko variantě na našem trhu, možná ani na světě,“ tvrdí jeden z majitelů Ondřej Frunc.
Rezervy ještě máme… První místo v žebříčku konkurenceschopnosti drží Hongkong, následovaný Švýcarskem a Singapurem. USA, které žebříček vedly dříve, se po loňském poklesu na třetí příčku posunuly na čtvrtou pozici. ČR mírně oslabila z 27. na 28. místo, zůstala však nejkonkurenceschopnější ekonomikou mezi novými členskými zeměmi EU.
Avia jako nová. Český výrobce nákladních aut Avia představil na stavebním veletrhu CTT Moskva svůj první modernizovaný model pod novým vlastníkem Czechoslovak Group. Facelift modelu D120 by se měl začít vyrábět ještě letos, informoval jako první server Autorevue.cz. V Moskvě Avia vystavuje model 4 × 2 plnící emisní normu Euro 5. Podle informací z automobilky jde o předehru k chystanému představení nového vozidla Euro 6 v České republice.
Uber ubral a ubírá i na manažerech. Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber Technologies zůstal v 1. čtvrtletí ve ztrátě navzdory růstu příjmů. Ztráta se však snížila na 708 mil. USD (16,6 mld. Kč) z 991 mil. USD v předchozím čtvrtletí. Společnost současně oznámila, že ji opouští Gautam Gupta, který měl na starosti finance. Příjmy oproti předchozímu čtvrtletí stouply o 18 procent na 3,4 mld. USD. Tempo růstu však zpomalilo ze 74 procent ve 4. čtvrtletí. Uber také nedávno propustil klíčového inženýra Anthonyho Levandowského. Ten si měl ze svého dřívějšího působiště, firmy Alphabet, přinést dokumenty k technologiím potřebným pro vývoj samořiditelných aut. Kvůli Levandowskému Uber čelí od února žalobě od Alphabetu.
And the winner is… Vítězem soutěže Franchisa roku se v letošním druhém ročníku stal původem španělský koncept výživových poraden Naturhouse. Získal také ocenění Broker Consulting Skokan roku. Na druhém místě se umístila česká pobočka realitní sítě Century 21, třetí místo obsadil slovenský gastronomický řetězec Mr. Kebab.
I ty, Audi? Německé úřady odhalily nezákonný software pro manipulaci s testy emisí v naftových automobilech Audi A8 a A7. Zjištění se týká zhruba 24 000 vozů vyrobených v letech 2009 až 2013, které bude zapotřebí svolat do servisů. Oznámil to německý ministr dopravy Alexander Dobrindt. Software podle ministra rozpozná, že je vůz testován, a následně spustí systém pro čištění emisí.
Prostě stachanovci. Česká ekonomika v 1. čtvrtletí meziročně vzrostla o 2,9 procenta a proti předchozímu čtvrtletí byla vyšší o 1,3 procenta. Hospodářství tak mezičtvrtletně rostlo nejrychleji za poslední dva roky, informoval Český statistický úřad, který potvrdil svůj předběžný odhad z poloviny května. Ekonomice se v 1. čtvrtletí dařilo zejména díky silnější zahraniční poptávce. Pomohla jí ale i stabilně rostoucí spotřeba českých domácností.
GRAF: Vývoj českého HDP
Meziroční čtvrtletní údaje za posledních pět let, v procentech
Zdroj: Tradingeconomics.com
Schválně, kdo je větší? Svět zná nové největší letadlo, alespoň co do rozpětí křídel. Je jím dvoutrupý šestimotorový letoun Stratolaunch stejnojmenné společnosti spadající pod Vulcan Aerospace zakladatele Microsoftu Paula Allena. Tento týden se poprvé představil veřejnosti. Letadlo s rozpětím křídel 120 metrů bude mít za úkol vynášet rakety na nižší oběžnou dráhu. Nyní stroj čeká řada zkoušek. První ostrý start s nákladem je naplánován na rok 2019.

Na délku letadlo se dvěma trupy měří asi 73 metrů a na výšku 15 metrů. Celý stroj váží necelých 230 tun a má celkem 28 kol. Zdroj: Stratolaunch Systems Corp.
Velikánem bychom mohli přehled byznysového dění pro tento týden uzavřít. Pokud máte pocit, že jsme na něco zapomněli, tak se na nás nezlobte, výčet zpráv nikdy nebude úplný. A nadcházející dny jsou přece spíš k odpočinku. Užijte si víkend!
Váš Peak.cz