Mohlo by vás také zajímat
Česko-britská jaderná spolupráce: Obětované české projekty a zbytečně promrhané miliardy?
Radek Škoda 19. listopadu 2024Česko-britská jaderná spolupráce nabírá na obrátkách, nicméně kvůli ní zřejmě skončí v zapomnění několik českých projektů malých modulárních reaktorů.
Svět se připravuje na Trumpova cla a obchodní válku s Čínou
František Novák 15. listopadu 2024Donald Trump se po čtyřech letech vrací do Bílého domu a spolu s ním se na scénu globální ekonomiky dostávají…
Německá budoucnost? V únoru předčasné volby a přetrvávající ekonomická mizérie
Dominik Rusinko 13. listopadu 2024Jako první věc na seznamu priorit bude muset nová německá vláda řešit, jak zvýšit konkurenceschopnost ekonomiky a nakopnout hospodářský růst.
- ČLÁNEK
Výrobci se přetahují o největší turbínu na světě. Prvenství nyní drží Čína
Větrná energie je jedním z nejbouřlivěji rostoucích energetických sektorů. Stále více energie na světě vyrábí větrné turbíny, jak na zemi, tak i na moři. Čína nyní představila největší větrníky na světě. Mají mít výkon 18 megawattů.
Čím větší větrná turbína, tím efektivnější nástroj k výrobě energie. Důsledkem jsou výrobní závody o co největší větrnou elektrárnu, které narůstají do absurdních rozměrů. Nedávno představený energetický zdroj bude mít gigantické rozpětí 260 metrů.
Vyrábí ho čínská státní společnost China State Shipbuilding Corporation (CSSC), která se řadí mezi největší výrobce lodí na světě. Turbína se představila v provincii Šan-tung.
Sama firma chválí to, že zvládla další krok k ovládnutí větrných technologií na moři s rekordním instalovaným výkonem 18 megawattů. I proto se pasuje na nového lídra v produkci větrných turbín i v globálním měřítku. Dosažení dalšího milníku má ale vést i k dalšímu rozvoji větrné energie v samotné asijské komunistické velmoci.
Nová technologie zajistí regulaci optimálního sklonu jednotlivých lopatek, což zvýší efektivitu produkce elektřiny. Má se také snížit chvění lopatek a celkových vibrací ve stožáru turbíny, aby se dosáhlo lepšího výkonu. Ročně má nový zdroj vyrobit až 74 GWh elektřiny a snížit náklady na výrobu elektřiny v pobřežních větrných elektrárnách.
Čím větší turbína, tím nižší náklady na produkci elektřiny
Odborníci z energetického institutu na Durhamské univerzitě ve Velké Británii potvrzují předpoklad, že čím větší rotory větrníky mají, tím lze produkovat levnější energii.
Letos mají začít vyrábět elektřinu turbíny Heliade X od společnosti General Electric. Ty jsou vysoké 260 metrů s rotorem o průměru 220 metrů. Jejich instalovaný výkon je 14 megawattů. Jsou součástí větrné farmy Dogger Bank u pobřeží severovýchodní Anglie.
Větrný park se zavázal dodávat elektřinu za cenu 56 eur za megawatthodinu, což je zhruba třetinová cena, než za kterou se nyní prodává elektřina na burze v Lipsku.
VÍCE K TÉMATU:
Konec energetické krize? Pro letošní zimu ano, pro ty další přetrvává nejistota
Martin Dlouhý (GasNet): Kyberbezpečnost je důležitý klíč ve hře o budoucnost i v plynárenství
Bez Indie nelze globální boj s emisemi vyhrát
Profesor obnovitelných energií Simon Hogg z Durhamské univerzity tvrdí, že se náklady na výrobu větrné energie stále snižují.
Existuje pak hranice toho, jak mohou být větrné turbíny velké? Ještě před dvěma dekádami se stavěly větrné turbíny o výkonu dvou megawattů. Teoreticky je samozřejmě stále možné výšku i výkon turbín zvyšovat, protože lopatky získávají energii z větru na stále větší ploše.
Lopatky se ale musí otáčet stále pomaleji a jejich rychlost je omezena na 90 metrů za sekundu, aby se neohnuly a nenarazily do věže turbíny.
Nároky na logistiku rostou
Velikost turbín bude omezena zejména nároky na logistiku, tedy na jejich přepravu a instalaci. Lopatky rotoru se vyrábí v jednom kuse. Rychlému rozvoji tohoto sektoru také může bránit nedostatek plavidel a jeřábů, které se na výstavbě nových větrných parků na mořích budou podílet.
I přesto Mezinárodní agentura pro energii (IEA) odhaduje, že náklady na jednotku výkonu větrných elektráren budou dále klesat a produkce energie z větru bude růst. V roce 2021 vzrostla globální výroba elektřiny z větru o rekordních 273 TWh, což byl o 55 procent vyšší růst než v roce 2020 a současně nejvyšší růst výroby ze všech obnovitelných energetických technologií.
V instalovaném výkonu pak vede s přehledem Čína. Celkově má ve větrných turbínách instalovaný výkon 329 gigawattů (jedná se o údaj z roku 2021). Na druhém místě jsou Spojené státy se 133 gigawatty, třetí je Německo s necelými 64 gigawatty. Do roku 2035 chce ale výkon zdvojnásobit na 110 gigawattů větrných turbín na pevnině a 30 gigawattů na moři.
GRAF: Kolik stojí výroba elektřiny podle jednotlivých zdrojů v USA
V roce 2021 za MWh/USD
Zdroj: Lazard
Výrobní cena klesá
Finanční poradenská společnost Lazard uvedla, že v období 2009 až 2021 klesly náklady na výrobu elektřiny z větrných zdrojů o 72 procent. Proto se už tento druh elektráren obejde v řadě příhodných lokalit bez dotací, aby mohl konkurovat tradičním zdrojům, jako jsou tepelné elektrárny na uhlí a zemní plyn.
Nevýhoda spočívá samozřejmě v kolísavosti rychlosti větru a tím i nestabilitě produkce větrné energie. Tento nedostatek by měla v následujících letech vyřešit bateriová úložiště, jež budou moci nadbytečnou energii uchovávat.
Společnost Lazard ve své analýze z konce roku 2021 uvedla, že se cena na výrobu větrné energie (včetně dotací v rámci Spojených států) dostává na 26 dolarů za megawatthodinu, což je o tři dolary méně, než je tomu v případě elektřiny vyrobené z jádra.