Mohlo by vás také zajímat
Nevídané: Češi platí za elektřinu více než Němci
Lukáš Kovanda 10. ledna 2025V roce 2023 a pak i v roce loňském roce se stala do té doby nebývalá věc. České domácnosti platily za elektřinu…
Ekonom: Loňské hospodaření vlády nedopadlo úplně špatně. Vláda něco ušetřila, což se letos čekat nedá
Michal Skořepa 8. ledna 2025Český stát za loňský rok utratil o 271 miliard víc, než jaké měl příjmy. Ministerstvo financí navíc s chutí zdůraznilo,…
Český průmysl bojuje s útlumem; Ukrajina utnula transit plynu z Ruska a Tesle klesl poprvé za 10 let odbyt aneb souhrn ekonomických událostí přelomu roku a 1. týdne 2025
Libor Akrman 5. ledna 2025Přehrada v Hermionech bude; ČNB na sazby před koncem roku nesáhla; česká ekonomika rostla více; čínský boom elektroaut se přesunuje…
- ANALÝZA
Dostavba Dukovan je šancí pro celý region. Přitáhne pracovníky, zájem o investice do bydlení je patrný již nyní
Do sedmi let by měla začít výstavba pátého bloku elektrárny Dukovany. I proto region již nyní připravuje plány na rozvoj oblasti. Kvůli nárůstu pracovních příležitostí vedení Třebíče očekává zvýšení počtu obyvatel. Realitní makléři už teď registrují vyšší poptávku po investičních bytech. A očekává se, že do lokality zamíří množství zahraničních pracovníků i mladých rodin. V široké uplatnění při výstavbě věří i české průmyslové firmy.
Podle zatím představených plánů by měl v areálu elektrárny Dukovany fungovat nový jaderný blok v roce 2036. Měl by znamenat přírůstek energetické soběstačnosti České republiky, ale také hospodářský růst na Třebíčsku.
Přispět to může například i ke snížení nezaměstnanosti v regionu. Ta se v posledních letech pohybovala na úrovni dvou až tří procent. Podle posledních údajů z letošního února dosahovala míra nezaměstnanosti v Kraji Vysočina 3,21 procenta.
MAPA: Srovnání míry nezaměstnanosti v jednotlivých krajích
K únoru 2023, v procentech.
Zdroj: ČSÚ
Po dostavbě jaderného bloku bude elektrárna moci přijmout i několik stovek zaměstnanců. To přímo do Třebíče i dalších obcí v okolí přitáhne nové obyvatele. Trend posledních let je ale opačný, potýkají se spíše s poklesem počtu občanů.
„Tento trend spatřujeme zejména u mladých lidí, kteří po vystudování vysoké školy v některém z velkých měst najdou pracovní příležitost a z rodného města odcházejí,“ zdůvodňuje snížení počtu obyvatel v Třebíči starosta města Pavel Pacal.
Investoři větří šanci
Třebíč je pro nové zaměstnance dukovanské elektrárny ideální jak svou polohou, tak i nabídkou služeb. Zda je město připravené na takový nárůst počtu nových obyvatel, řeší vedení radnice už nyní. Míst, kde by mohla vzniknout nová výstavba, je v současnosti dostatek.
Některé bytové domy se už začínají stavět, územní plán města ale do budoucna počítá i s dalšími lokalitami. „Rozvojové plochy pro bydlení přímo v Třebíči včetně jejich místních částí zaujímají celkově 60 hektarů, z toho je vymezeno 48 hektarů pro individuální výstavbu,“ dodává starosta Pacal.
Že se v následujících letech zvýší zájem o bydlení v regionu, předpokládají také investoři. Ti už v uplynulých letech začali postupně skupovat nemovitosti v okolí Dukovan. Experti očekávají, že poptávka po bydlení bude v budoucnu vysoká právě kvůli zvyšující se dostupnosti služeb. Tento záměr je patrný nejen ze strany developerských firem, ale i jednotlivců.
„Hodně klientů kupovalo byty v Třebíči právě na investici a následný další pronájem. Do budoucna počítají s tím, že budou pronajímat svoji nemovitost právě pracovníkům z JE Dukovany,“ zmiňuje Lucie Potančoková z Realitní kanceláře Sting.
Obyvatel na Vysočině přibude
Stavba nového jaderného bloku i jeho následný provoz zaměstnají asi pět tisíc lidí. Připočteme-li potřebu bydlení pro ně a jejich rodinné příslušníky, může region očekávat přírůstek 10 až 15 tisíc obyvatel. Z posledních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) z konce loňského června vyplývá, že v Kraji Vysočina žilo k tomuto datu přes 504 tisíc obyvatel.
„Převážná část zaměstnanců bude bydlet v ubytovnách, ale požadavky na nájemní a vlastní bydlení budou určitě ve stovkách. Už nyní se hodně majitelů domů a podnikatelů chystá připravit nové byty a bytové domy,“ přibližuje bývalý starosta Dukovan a předseda Energetického Třebíčska Vítězslav Jonáš.
Je možné, že nová pracovní příležitost přivede do lokality i zaměstnance ze zahraničí. Tento trend se dá pozorovat v celém Kraji Vysočina. „Důvod migrace není v demografické statistice zjišťován, ale souvislost s pracovními příležitostmi samozřejmě pravděpodobná
je,“ říká Vlastislav Valda z ČSÚ Jihlava.
Pro region se díky investici za několik desítek miliard v dukovanské jaderné elektrárně nabízí řada výzev. V regionu se celkově zvýší poptávka po nabídce služeb například v oblasti stravování a dopravy.
Tím pádem vzniknou i nové investiční příležitosti pro místní podnikatele. Rozvojem města se mimo jiné zlepší kvalita života také současným obyvatelům. Město totiž bude muset zkvalitnit dopravní infrastrukturu a celkově dopravní spojení mezi menšími obcemi a městy. Region má ambici přilákat především mladé rodiny.
Jaderná elektrárna Dukovany spolupracuje s řadou technických škol a nabízí pracovní místa čerstvým absolventům. Díky připravenosti bytového trhu bude bydlení v regionu dostupnější i pro mladé. Že je Třebíč vhodnou lokalitou pro rozvoj v souvislosti s dostavbou Dukovan, souhlasí i vedení Kraje Vysočina.
„Samospráva Kraje Vysočina s předstihem komunikuje s územím o představách vhodných řešení týkajících se dopadů dostavby bloků jaderné elektrárny. Vnímáme, že budování dalších bloků je pro rozvoj Třebíčska obrovskou příležitostí,“ potvrzuje hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek.
Zapojení českého průmyslu
Do výstavby by se navíc měly zapojit i české firmy. Podle studie Vysoké školy ekonomické (VŠE) by se český průmysl mohl na stavbě v Dukovanech podílet až z 65 procent. Jaderný blok by se měl začít stavět nejpozději v roce 2030. Vedení firmy ČEZ si od rozšíření provozu slibuje nahrazení bloků využívaných v současnosti.
Společnost zatím jedná s uchazeči o stavbě nového bloku. O tu mají zájem tři firmy – americký Westinghouse, francouzská společnost EDF a jihokorejská firma KHNP. Finální projekty by měly předložit zhruba v polovině září. Všechny firmy však již deklarovaly, že chtějí s českým průmyslem spolupracovat.
Společnost EDF v závěru loňského roku uvedla, že chce svou nabídku opřít o silné zapojení českého dodavatelského řetězce. Využít přitom plánuje své zkušenosti z praxe, kdy například při stavbě v Británii měli tamní dodavatelé zastoupení 64 procent.
Zástupci Westinghouse zase koncem února na konferenci pro dodavatele uvedli, že by v případě úspěchu v tendru mohli v budoucnu na svých jaderných projektech v Česku i v okolních zemích spolupracovat až s 200 dodavateli z ČR. Kromě dukovanského projektu je plánuje zapojit i do dalších aktivit v Evropě. V současnosti má Westinghouse uzavřeno kolem 40 dohod o spolupráci s českými společnostmi. Další desítky dohod má v tuzemsku partnerský Bechtel.
Zástupci českého průmyslu zájem o spolupráci registrují a jsou připravení se co nejvíce zapojit do dodavatelského řetězce. „Vnímáme současnou diskusi mezi partnery jako unikátní šanci na vytvoření strategického partnerství mezi oběma stranami, které může být velmi přínosné a zajímavé jak pro Českou republiku, tak pro další země, kde plánují rozvoj jaderné energetiky,“ uvedl výkonný ředitel Aliance české energetiky Josef Perlík.