Mohlo by vás také zajímat
Česko-britská jaderná spolupráce: Obětované české projekty a zbytečně promrhané miliardy?
Radek Škoda 19. listopadu 2024Česko-britská jaderná spolupráce nabírá na obrátkách, nicméně kvůli ní zřejmě skončí v zapomnění několik českých projektů malých modulárních reaktorů.
Průvodce investora prezidentskými volbami v USA
Kristina Hooper 5. listopadu 2024Prezidentský souboj v USA mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a bývalým prezidentem Donaldem Trumpem je zde. Jeho výsledek může mít výrazný…
Nástup povinného reportování ESG je pro české firmy příležitostí zlepšit byznys
30. října 2024ESG aktivity neznamenají jen ekologické otázky, ale mají významný sociální dopad. Udržitelnost se vzhledem k nastupujícímu povinnému ESG reportingu, bude…
Alternativní zelené zdroje: Soláry začínají růst i na otevřeném moři
Technologie jdou stále dopředu a platí to i pro obnovitelné zdroje energií, které mají svět zachránit před globálním oteplením. Kromě přílivu a odlivu nebo mořských proudů má elektřinu vyrábět i slunce, které svítí na obrovské plochy moří a oceánů. Do alternativních řešení investují nejen soukromí investoři, ale stále více i vlády po celém světě.
Moře a oceány jsou zatím minimálně využívané pro výrobu elektrické energie. Plocha takzvaného světového oceánu přitom tvoří 71 procent plochy planety a z pohledu energetiky přitom leží téměř ladem. (Tedy kromě offshore větrných parků).
Tento sektor však v posledních letech bouřlivě roste, protože většina obyvatel měst a vesnic nechce mít na dohled větrné turbíny, které hyzdí krajinu.
Nově by měla být na mořích využívána i fotovoltaika s tím, jak roste tlak na růst podílu obnovitelných zdrojů energie na spotřebované elektřině.
Mořská fotovoltaika
Na technologii umožňující využívat fotovoltaické instalace i na otevřeném moři například pracuje několik belgických firem ve spolupráci s univerzitou v Gentu a Královským institutem přírodních věd v Bruselu.
Vodíková elektrárna na moři |
Nizozemská vláda podpořila projekt výrobního zařízení, které bude vyrábět vodík pomocí větrné energie přímo v Severním moři. Vodíková elektrárna má být uvedena do provozu v roce 2031. Elektrárna bude napojena na offshore větrnou elektrárnu u pobřeží provincie Groningen, vodík by měl být na pevninu přepravován stávajícím plynovodem. |
Projekt dostal název Seavolt a umožňuje ochránit fotovoltaické panely před vlnami. Modulární plovoucí řešení by mělo být realizovatelné kdekoliv na mořské hladině.
Zatím se jako nejideálnější varianta jeví prostor mezi jednotlivými stožáry větrných turbín v rámci offshore větrných parků.
Při povolovacím řízení úřady v různých částech světa požadují v případě větrných parků na mořích víceúčelové využití, proto by instalace solárních panelů měla dostat zelenou, věří odborníci, kteří stojí za projektem Seavolt.
Na vývoji „mořských solárů“ pracují už čtyři roky a v současnosti se připravuje pilotní instalace, jež má být spuštěna v pobřežních vodách Belgie letos v létě.
Fotovoltaika pro nejdrsnější podmínky
Na projektu Seavolt se podílí belgické firmy Tractebel, DEME a Jan De Nul. Technologie má odolávat drsným podmínkám na otevřeném moři. Modulární konstrukce umožní vytvářet prakticky neomezeně velké plochy, jež budou nad úrovní moře a tedy i chráněné před vlnami.
GRAFIKA: Koncept solární instalace na otevřeném moři
Zdroj: Seavolt
Firmy, které se na projektu podílí, vyzdvihují i to, že výstavba nových plovoucích offshore solárních parků bude relativně krátká a umožní výrazně zvyšovat podíl obnovitelné energie v dané lokalitě. Navíc nemá zasahovat do mořského ekosystému.
„Spolu s výrobou zeleného paliva na moři, pobřežními energetickými ostrovy a potenciálními řešeními pro skladování energie, věříme, že plovoucí fotovoltaika na moři bude hrát důležitou roli při urychlení energetického přechodu,“ prohlásil Philippe Van Troeye, generální ředitel společnosti Tractebel.
Solární parky budou kopírovat rozšíření větrných parků v pobřežních vodách, je přesvědčen Van Troeye.
Jako offshore větrné parky
Snaha přesunout fotovoltaiku na moře souvisí s tím, že je stále méně volné půdy na výstavbu klasických solárních parků. Šéf společnosti DEME Luc Vandenbulcke pak dodal, že už mají zkušenosti s výstavbou offshore větrných parků, a proto si myslí, že fotovoltaické panely na moři budou vhodným doplňkem stávajících větrných turbín a povede to k vytvoření „udržitelnější“ planety.
Philippe Hutse, ředitel offshore divize společnosti Jan De Nul Group, která má zkušenosti s výstavbou námořní infrastruktury, zdůraznil, že řešení Seavolt je spolehlivé a nákladově efektivní a obstojí i v těch nejdrsnějších podmínkách na mořích.
Podle něj sektor výroby energie na moři neustále roste a také z toho důvodu vidí v plovoucí fotovoltaice velký potenciál.
Soláry na umělých vodních plochách
Kromě moří rostou jako houby po dešti projekty na využití vodních děl ve vnitrozemí, zejména umělých vodních plochá.
Solar Energy Research Institute of Singapore vypočítal, že pokrytí „pouhé“ desetiny plochy umělých nádrží na světě plovoucími fotovoltaickými panely by přineslo instalovaný výkon 20 terawattů. Ty by znamenalo dvacetinásobek výkonu všech solárních elektráren na světě.
Plovoucí solární elektrárny vznikají od Amazonie až po japonské ostrovy. Ročně by v následující dekádě mohla tato technologie růst až o 43 procent.
Jednou z novinek je instalace fotovoltaiky v Holandsku. Solární farma Proteus na jezeře Oostvoornse Meer umožňuje, aby se fotovoltaické panely nakláněly podle pohybu slunce po obloze a zachycovaly co nejvíce slunečního záření. Elektrárnu staví portugalská společnost SolarisFloat. Věří, že další plovoucí farmy postaví zejména v zemích, kde je nedostatek volné půdy.