Mohlo by vás také zajímat
Bublina kolem AI? Může to zajít ještě mnohem dál
Dmytro Spilka 27. listopadu 2024Americké akciové trhy žene vzhůru z velké části nadšení z potenciálu umělé inteligence. Po uvedení ChatGPT od OpenAI, kterou pomohl…
Deindustrializace v praxi: německý byznys model se vyčerpal. Nastane úpadek země do bezvýznamnosti?
František Novák 25. listopadu 2024Automobilový průmysl, chemický průmysl i strojírenství v Německu upadají. Německu se nedaří vrátit k ekonomickému růstu před covidem-19.
Elektrický Elroq na scéně; Kellnerová v čele českých boháčů a Brusel může zavést cla na čínská elektromobily aneb souhrn ekonomických událostí 40. týdne 2024
Libor Akrman 4. října 2024Vláda si plácla s odbory; dálniční známka zdraží; povodňový schodek prošel; O2 může převzít Nordic Telekom; Rozpočtové radě se nezdá…
- EXKLUZIVNĚ
Potřeba informačních systémů ve firmách roste a s tím i byznys jejich poskytovatelů
Velikost globálního trhu s ERP systémy překonala podle společnosti Strategic Market Research v roce 2021 celkem 50 miliard dolarů. Redakce Peak.cz se pokusila zmapovat tento trh v Česku, když oslovila většinu jeho hráčů. Podle propočtů a odhadů by již letos měl objem trhu v ČR překonat hranici deseti miliard korun.
Podnikové informační systémy představují jakési srdce fungování každé, spíše větší firmy. Nemluvě o tom, že takový systém často představuje i konkurenční výhodu, bez které se úspěšná firma dnes již neobejde.
Kvalitní informační systém pro řízení podnikových procesů je však i velkým byznysem. Podle dat analytické společnosti Strategic Market Research (SMR) překonala velikost globálního trhu s ERP systémy v roce 2021 celkem 50 miliard dolarů (v přepočtu cca 1,08 bilionu Kč, pozn. red.). A její analytici odhadují, že v roce 2030 tato hodnota dosáhne 117 miliard dolarů (přes 2,5 miliardy korun).
„Potřeba softwaru ERP ve všech firmách výrazně roste, protože pomáhá řídit a optimalizovat zdroje. Jsme svědkem globálního nárůstu tržeb, když podle našich prognóz tržby v tomto odvětví vykážou bezmála desetiprocentní nárůst,“ uvádí analýza SMR.
Pohled na český trh
A perspektivní byznys představují ERP systémy i v Česku. Redakce Peak.cz se pokusila ERP trh u nás zmapovat, na základě oslovení zhruba 20 hlavních firem, které tyto systémy na českém trhu nabízejí. Ze zjištěných dat vyplývá, že i u nás ERP trh v posledních letech výrazně roste.
Co představuje ERP systém? |
Plánování podnikových zdrojů (zkráceně ERP z anglického enterprise resource planning) nebo někdy též podnikový informační systém je označení systému, jímž podnik (nebo jiná organizace) za pomoci IT řídí a integruje všechny nebo většinu oblastí své činnosti, jako jsou plánování, zásoby, nákup, prodej, marketing, finance, personalistika atd. Pojmem ERP se současně označuje i software, platformy a aplikace, který toto vše zajišťují. ERP však nemá jednoznačnou definici ani neexistuje žádný závazný soupis funkcí, které má ERP podporovat, a není předepsáno, jak má ta podpora vypadat. |
Redakce Peak.cz oslovila několik desítek firem na trhu. Nutno podotknout, že většina firem u nás je rozkročená šířeji než v samotném ERP segmentu. Firmy navíc často používají označení ERP systém (viz box vpravo) pro různé služby, což částečně souvisí i s historickým vývojem oboru. A zejména větší hráči působí i na zahraničních trzích, nicméně vykazují konsolidované výsledky. I přesto jsme se pokusili tento zajímavý segment zmapovat.
Zatímco v roce 2019 firmy poskytující tyto informační systémy podle propočtů Peak.cz utržily zhruba šest miliard korun, o dva roky později se tato částka blíží k osmi miliardám korun. Podobně jako u globálních dat je patrný nárůst tohoto IT sektoru. Podle lidí z oboru by nemělo být překvapením, pokud by letos tržby českých firem přesáhly celkově deset miliard korun.
Ze staršího průzkumu Centra pro výzkum informačních systémů (CVIS) vyplývá, že už v roce 2007 bylo v Česku kolem 16 tisíc implementovaných ERP systémů. Nyní jich bude rozhodně výrazně více.
Vede SAP
Největším hráčem na trhu u nás je česká pobočka společnosti SAP, součást největší evropské softwarové firmy. Sice zatím nezveřejnila výsledky za rok 2022, ale o rok dříve její tržby překonaly tři miliardy korun.
„Rok 2022 byl pro SAP v Česku z obchodního pohledu rekordní a věřím, že si současný růstový trend dokážeme udržet. Jedním z klíčových faktorů byla naše schopnost neustále hledat nové cesty k lepší spolupráci s partnery, zákazníky i uvnitř firmy,“ uvedla Hana Součková, generální ředitelka SAP ČR.
Dalším významným hráčem je skupina Seyfor, která vzešla z původně založené firmy Cígler software a později jako Solitea (ke změně na Seyfor došlo kvůli mezinárodním aktivitám v loňském roce, pozn. red.). Skupina navíc v posledních letech provedla několik akvizic, takže v segmentu ERP nabízí celou řadu produktů jako například Money, Vario nebo Byznys.
Celkové tržby skupiny se pohybují na úrovni českého SAPu, když jen během let 2021 a 2022 stouply o více než 800 milionů. „Za loňský rok očekáváme celkové tržby ve výši 3,231 miliardy korun,“ řekl Peak.cz marketingový ředitel Daniel Šturm. Podle propočtů Peak.cz i informací z výročních zpráv se tržby za ERP sektor v Česku pohybují kolem 1,5 miliardy korun.
Mezi další významné hráče poskytující (nejen) ERP systémy se pak řadí české pobočky společností Microsoft a Oracle. Podle výročních zpráv tržby českých poboček v roce 2022 dosáhly 2,6 miliardy (Microsoft), respektive dvou miliard korun (Oracle), nicméně ERP řešení se na celkových tržbách podílí jen částečně.
U obou jsme tedy výši tržeb odhadli jen řádově na základě výsledků ve výročních zprávách a za ERP obě firmy utržily vyšší stovky milionů korun. Řadí se tak po bok českých společností Asseco Solutions, která za loňský rok utržila 723 milionů korun, nebo Arbes s 575 miliony korun. Tržby v řádu stovek milionů korun pak ještě vykazují firmy K2, Algotech, ABRA, Karat Software a InfoConsulting Group.
GRAF: Srovnání tržeb poskytovatelů ERP systému v Česku
Za rok 2021 (v době průzkumu nepublikovaly všechny firmy své výsledky za rok 2022), v mil. Kč.
Zdroj: výroční zprávy firem, odhady a výpočty Peak.cz
Významní zaměstnavatelé
Vzhledem k výši tržeb i velikosti trhu je navíc jasné, že firmy v tomto oboru patří mezi největší lokální zaměstnavatele v oboru IT. Podle posledních statistických dat z loňského léta pracuje v naší zemi přes 210 tisíc IT odborníků, což jsou zhruba čtyři procenta všech pracujících.
Podle únorových dat společnosti Dun & Bradstreet je v Česku aktuálně registrováno 12 510 společností a 44 836 OSVČ, které podnikají v IT. Populace firem i podnikatelů z IT se rozrůstá rychleji než podnikatelská základna jako celek.
„Podnikatelská základna IT firem se za posledních pět let rozrostla o 16 procent, zatímco celkový počet firem v ČR se navýšil o 12 procent. Podstatně rychleji přibývají OSVČ: zatímco celkový počet fyzických osob – podnikatelů za posledních pět let narostl o necelá dvě procenta, IT podnikatelů přibylo 16 procent,“ zhodnotila vývoj analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová.
Pokud zúžíme pohled na ERP trh, respektive firmy, které v oboru působí, tak jejich zaměstnavatelský podíl na výše uvedeném čísle není zrovna malý. Podle propočtů Peak.cz tyto firmy zaměstnávají zhruba 7000 lidí, což jsou tři procenta z celkového počtu IT odborníků.
Největší podíl má na tomto počtu výše zmíněný český SAP. S více než 2500 zaměstnanci patří softwarový gigant mezi největší lokální zaměstnavatele v oboru IT. Pro Seyfor pak pracuje 1700 lidí, přičemž ale ne všichni se zabývají ERP systémy. Pro Asseco Solutions pracuje přes 400 lidí, pro K2 více než 200 lidí a přes sto lidí zaměstnávají ABRA, Algotech nebo Arbes.
GRAF: Počet lidí, které zaměstnávají poskytovatelé ERP systémů
Jde o stavy firem ke konci roku 2022, v abs. počtech.
Zdroj: Peak.cz
Noví zákazníci
Růst obratů firem nabízejících ERP a jiné informační systémy ukazuje, že je po tomto druhu služeb stále poptávka. Peak.cz se i proto zeptal firem, jak jim přibývají noví zákazníci. Firmy se všeobecně shodly, že v tomto směru každým rokem nové zákazníky nabírají. Rozsah se však liší podle velikostí firem, na které se poskytovatelé ERP systémů zaměřují.
Například zmíněnému obrovi SAP se podle jeho mluvčího Dominika Ježka za posledních pět let v Česku zvyšovala klientela „v průměru o 15 nových zákazníků ročně“. Firma přitom dodává služby 1400 firmám, z tohoto počtu vyšší stovky činí malé a střední firmy a velkých firem obsluhuje SAP přes sto.
Oproti tomu například Asseco Solutions zaměřující se primárně na střední a malé firmy (tvoří 75 procent klientely) každoročně získá kolem čtyř stovek nových zákazníků. Obdobně je na tom třeba i společnost ABRA Software.
„Každoročně získáme stovky nových zákazníků pro všechny naše produkty. Posledních pět let počet zákazníků trvale roste i díky inovacím a také zařazením nových produktů do portfolia,“ uvedl k tomu pro Peak.cz Petr Vojta, CSO/sales director ABRA Software.
Digitalizace na vzestupu
Z odpovědí oslovených firem na českém trhu ERP vyplývá, že zákazníci se nejvíce zajímají o oblast digitalizace a automatizace firemních procesů. „Zákazníci poptávají cokoliv, co jim pomůže zefektivnit hlavní firemní procesy a udržet se na trhu v této složité době. Více se otevírají integraci menších jednoúčelových aplikací, které jsou integrovány do ERP a rozšiřují jeho funkcionality,“ uvedla Jana Bláhová Benešová z firmy Karat Software.
Její slova potvrzuje i šéfka marketingu Asseco Solutions Kateřina Trčalová. „Doba robustních ERP systémů v podobě jednoho velkého supersystému s mnoha moduly pomalu končí. Trendem jsou menší specializované aplikace v cloudu, které je možné snadno integrovat.“
Každopádně české firmy mají ještě dlouhou cestu k naplnění cíle Digitální dekády Evropské unie, aby 75 % z nich využívalo do roku 2030 moderních technologií. Podle loňského průzkumu agentury Ipsos pro společnost SAP již s digitalizací základních procesů začala téměř polovina z oslovených firem. Dalších 48 procent již začalo a plánuje pokračovat (průzkum Ipsos proběhl mezi 200 vedoucími pracovníky českých firem s více než padesáti zaměstnanci, pozn. red.).
Z průzkumu dále vplynulo, že české firmy „pošlou“ do digitalizace několik desítek miliard korun. Do tří let by to mělo být 61 miliard, přičemž čtvrtina firem chce klást důraz na investice do digitalizace výroby. Necelá čtvrtina se pak chce soustředit na digitalizaci logistiky. Naopak investice se téměř neprojevují v digitalizaci HR, přestože podniky čelí nedostatku kvalifikovaných zaměstnanců, vyplynulo z průzkumu.
Cloudové řešení dominuje
Ale vraťme se k odpovědím oslovených firem nabízejících ERP řešení. Podle nich je cloudové řešení jednou z nejvíce rozvíjených oblastí u ERP systémů. Důvodem je nejen výrazně lepší možnost vzdáleného přístupu k funkcím systému, ale i nižší náklady na provoz hardwaru i softwaru.
PRŮZKUM PEAK.CZ: Jaké jsou aktuální trendy v implementaci ERP systémů a o co mají zákazníci největší zájem?
Zdroj: Peak.cz / odpovědi oslovených firem
Dalším trendem je využívání systémů umělé inteligence a strojového učení. Ty se prosazují v oblasti plánování výroby, skladování nebo distribuce.
„Vidíme zde patrný trend zachytit proces, dobře ho popsat v rámci ERP systému a následně se zaměřit na jeho automatizaci tak, aby průběh zaměstnal co nejmenší počet zdrojů, a byl tak ekonomicky efektivní i udržitelný. Procesy se zároveň přenášejí i na mobilní zařízení (tablety, chytré telefony) nebo do prostředí internetu ve webovém prohlížeči. S daty tak pracují nejen zákazníci, ale i jejich odběratelé a partneři,“ popisuje Ondřej Antonín, obchodní ředitel QI Group.
Z odpovědí firem také vyplývá, že zákazníci poptávají cokoliv, co jim pomůže zefektivnit hlavní firemní procesy a udržet se na trhu i v dnešní složité době.