Mohlo by vás také zajímat
Google bude bez Chromu?; ve VW se čekají bouře a EDF se odvolává u ÚOHS aneb souhrn ekonomických událostí 47. týdne 2024
Libor Akrman 22. listopadu 2024Pozor na AI, varuje ECB; MMR dostalo pokutu za zpackanou digitalizaci; EDF podala rozklad u ÚOHS; prezidentu Pavlovi e nezdá…
Jak ovlivní Trumponomika 2.0 vývoj kurzu koruny?
Dominik Rusinko 20. listopadu 2024Donald Trump se vrací do Bílého domu a s ním i obavy o evropskou ekonomiku. Jaké dopady by mohla mít…
Česko-britská jaderná spolupráce: Obětované české projekty a zbytečně promrhané miliardy?
Radek Škoda 19. listopadu 2024Česko-britská jaderná spolupráce nabírá na obrátkách, nicméně kvůli ní zřejmě skončí v zapomnění několik českých projektů malých modulárních reaktorů.
EU schválila regulaci krypta; windfall tax „hodí“ Stanjurovi výrazně méně a na Mars se zatím neletí aneb souhrn 16. týdne 2023
Temelín v 1. kvartále rekordně makal; KB vyplatí dividendy těsně nad 60 korun; peněžních padělků u nás přibývá; fúzí po zimě moc nebylo; VW už není v Číně jedničkou; EU podpoří vznik čipové Evropy; Merck&Co. kupuje Prometheus Biosciences za 10 mld. USD; už i Musk myslí na AI; inflace v EU klesá; Netflix končí s DVD; elektrovozy chystá i Foxconn a zapojí i Čechy a výsledková sezona se opět rozjela.
Milé čtenářky, milí čtenáři,
něco pěkného se končí, něco nového se začíná, napsal v jedné své básni básník Jaroslav Seifert. Nicméně každý začátek bývá těžký, praví latinské přísloví. A své o tom po tomto týdnu ví exprezident Miloš Zeman nebo americký podnikatel Elon Musk. Ten první totiž odstartoval svůj „život po životě“, když začal úřadovat ve své nové kanceláři v pražských Dejvicích. Onu těžkost komentoval server deníku Blesk (i některá další média) poukázáním na akt, že jde o prostory v prvním patře bez výtahu a nejspíše se jedná o předělanou ložnici. Inu, „soudruzi z Hradu“ zřejmě někde udělali chybu… Těžkosti začátku poznal i Musk, který sledoval první start 120 metrů dlouhé kosmické lodi Starship. Ta by jednoho dne měla vynést lidi až k Marsu, zatím má za sebou jen neúspěšný start, který po čtyřech minutách skončil řízeným výbuchem. Muskovi „soudruzi“ se však chtějí rozhodně „poučit z krizového vývoje“ a pokračovat ve svém cíli. Abych tedy svoji glosu ukončil optimisticky a s nadějí, už Platón tvrdil, že začátek, je ta nejdůležitější součást každé práce.
Libor Akrman
šéfredaktor Peak.cz
MF: Windfall tax zas tolik „nehodí“
Ministerstvo financí (MF) očekává, že na dani z mimořádných zisků v energetice a u bank a na dani z tržeb u výroby elektřiny vybere 40,3 mld. Kč, což je méně než 100 mld. Kč očekávaných původně v rozpočtu na rok 2023. Důvodem jsou hlavně klesající ceny energií. Pokles neprohloubí plánovaný rozpočtový schodek, uvedl resort. MF nyní očekává, že z daní z mimořádných zisků od energetických firem a bank získá 28 mld. Kč a na dani z tržeb od elektrárenských společností 12,3 mld. Kč. Původně ministerstvo očekávalo výnos 85 mld. Kč, respektive 15 mld. Kč.
Padělků peněz přibývá
ČNB zadržela v prvním čtvrtletí 973 padělaných nebo pozměněných bankovek a mincí. Je to výrazný nárůst proti loňsku, kdy za stejné období ČNB zadržela 290 padělků. Přibylo zejména padělaných českých mincí, vyplývá z informací, které centrální banka zveřejnila na svých internetových stránkách. Padělané korunové mince tvořily většinu zadržených padělků, bylo jich 533. Loni se přitom za celý rok objevilo 182 padělaných korunových mincí, z toho ve čtvrtém čtvrtletí 170. Člen bankovní rady ČNB Jan Procházka v březnu upozornil, že v oběhu je padělaná dvacetikoruna, která je poměrně kvalitně ražena.
Temelín! Temelín!
Jaderná elektrárna Temelín vyrobila za letošní první čtvrtletí 4,75 terawatthodiny elektřiny, což je nejvyšší výroba za všechna první čtvrtletí od spuštění Temelína v roce 2000. Je to o 4 882 MWh více než v dosud rekordním loňském prvním čtvrtletí, což odpovídá roční spotřebě téměř 1 500 českých domácností. Informoval o tom temelínský mluvčí Marek Sviták. Vysoká výroba na začátku roku je výhodná i kvůli přenosové soustavě, kryje se s velkou spotřebou energií typickou pro zimní měsíce.
Bojí se Češi TikToku?
Necelých deset procent lidí přestalo používat aplikaci TikTok. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu agentury NMS Market Research, který se zaměřil na postoje Čechů k aplikaci TikTok. Z dat vyplývá, že ve věkové skupině 18 až 24 let aplikaci přestalo používat dokonce 17 procent lidí. Nejčastějším důvodem, proč Češi a Češky přestali používat TikTok jsou obavy o soukromí a bezpečnost. Uvedlo je 42 procent respondentů, kteří TikTok přestali používat. 38 % uvedlo, že je aplikace přestala bavit, 18 procent se pak snaží omezit čas na mobilním telefonu.
Směr Mars se zatím odkládá
Z texaské základny Boca Chica odstartovala ke svému prvnímu startu raketa Super Heavy Starship od SpaceX ke svému prvnímu orbitálnímu letu. Krátce po startu se ale nezdařilo oddělení prvního stupně rakety a ta poté vybuchla. Šlo už o druhý pokus o start v poslední době, v pondělí byl start odložen kvůli problémům při plnění paliva. „Starship postihlo to, čemu říkáme náhlá neplánovaná dezintegrace,“ uvedla na twitteru SpaceX. Společnost nicméně tvrdí, že test byl i tak úspěšný, protože raketa se dokázala vznést ze základny.
Regulace krypta je tu
Europoslanci drtivou většinou schválili komplexní regulaci kryptoaktiv s názvem MiCA (Markets in Crypto Assets), jejíž finální návrh dojednalo české předsednictví Radě EU. Nařízení, které je podle části expertů nejrozsáhlejší normou svého druhu na světě, obsahuje podle některých domácích kryptofirem problematická místa. Přesto také vzbuzuje nemalé naděje, že podnikání kolem kryptoměn bude dlouhodobě možné.
Fúzí po zimě moc nebylo
Počet i objem transakcí na trhu fúzí a akvizic v ČR v prvním čtvrtletí letošního roku meziročně výrazně klesly. Na území Česka či se zapojením ČR se uskutečnilo 14 transakcí za 93,4 mil. Kč. Ve stejné období loni to bylo 20 transakcí za 4,1 mld. Kč. Vyplývá to ze statistik poradenské společnosti TPA. Propad je podle ní důsledkem ekonomické recese a poklesu aktivity investorů v souvislosti s nejistotou na trhu.
Farmafúze roku?
Americká farmaceutická firma Merck & Co se dohodla na koupi biotechnologické firmy Prometheus Biosciences za zhruba 10,8 mld.USD. Převzetím posílí svoji pozici v oblasti imunologie. Prometheus Biosciences se specializuje na léčbu imunologických onemocnění. Společnost Merck & Co hledá akvizice, aby se ochránila před předpokládaným poklesem tržeb po vypršení patentu na její lék na rakovinu Keytruda koncem tohoto desetiletí.
VW už v Číně není jedničkou
Německá automobilová skupina Volkswagen přišla v prvním čtvrtletí o pozici nejprodávanější značky osobních automobilů v Číně, předstihla ji místní značka BYD. Ta celkem prodala 440 798 aut, zatímco druhý Volkswagen 427 269 vozů. Informoval o tom v úterý server Gizmochina. Pro čínskou BYD je to významný milník a firma teď má naději, že sesadí Volkswagen z první příčky i za celý rok. Volkswagen je jedničkou na čínském trhu zhruba dvacet let.
Čipová Evropa bude!
Evropská unie chce do konce desetiletí podpořit vývoj a výrobu polovodičů investicemi ve výši 43 mld. eur a zdvojnásobit svůj podíl na jejich celosvětové produkci na 20 %. Shodli se na tom zástupci členských zemí a Evropského parlamentu, kteří dojednali konečné podmínky normy reagující na nedávný nedostatek těchto součástek klíčových pro výrobu aut či elektroniky. Aby vstoupila v platnost, musí ji potvrdit Rada EU a plénum Evropského parlamentu.
USA: Daňová úleva ne pro každého
Elektromobily značek Volkswagen, BMW, Nissan, Rivian, Hyundai a Volvo přijdou ve USA po zpřísnění podmínek o daňovou úlevu 7 500 dolarů na auto. S odvoláním na nová pravidla o tom informovalo americké ministerstvo financí. Cílem těchto pravidel je zbavit USA závislosti na Číně v oblasti dodavatelských řetězců baterií pro elektromobily. Daňová úleva je součástí amerického zákona o snižování inflace (IRA) schváleného loni v srpnu.
Už i Musk si myslí na AI
Americký miliardář Elon Musk pracuje na vytvoření nové firmy zaměřené na umělou inteligenci. Informoval o tom list Financial Times (FT) s odvoláním na zdroje obeznámené s Muskovými plány. Nový podnik by měl podle listu konkurovat společnosti OpenAI, která vyvinula populární chatovací systém ChatGPT založený na umělé inteligenci. Podle některých zdrojů nyní dává dohromady tým výzkumných pracovníků a inženýrů působících v oblasti umělé inteligence. Jedná rovněž s řadou investorů o vložení peněz do nového podniku.
Portiva expanduje v OZE
Jeden z největších českých hráčů na poli výroby elektrické energie z obnovitelných zdrojů (OZE) spouští zahraniční expanzi. Investiční skupina PORTIVA chce do výstavby fotovoltaických či větrných elektráren v Evropě investovat každý rok kolem dvou miliard korun. V případě potřeby bude k developmentu nových zdrojů připravena přidat také akvizici již hotových projektů. První projekty již připravuje skupina ve Španělsku, další vytipované země pro zahraniční expanzi jsou například také Itálie, Řecko či státy středního Balkánu.
Inflace v EU klesá
Míra inflace v Evropské unii v březnu klesla na 8,3 % z únorové hodnoty 9,9 %, a je tak nejníže od loňského května. Oznámil to ve středu evropský statistický úřad Eurostat. V České republice inflace klesla na 16,5 % z 18,4 % v únoru, i tak je ale proti unijnímu průměru zhruba dvojnásobná.
Čeští podnikatelé čekají spíš horší
Čeští podnikatelé letos převážně očekávají hospodářskou stagnaci nebo pokles ekonomiky. Zároveň podle nich zůstanou vysoké hodnoty inflace. Ohledně výsledků vlastních firem jsou ale podnikatelé optimističtí, pouze desetina očekává zhoršení. Vyplývá to z průzkumu, který představily poradenská společnost PKF Apogeo a Asociace malých a středních podniků ČR (AMSP).
Netflix končí s DVD
Netflix po zhruba 25 letech ukončí svou činnost v oblasti půjčování DVD. Jejich zasílání poštou bylo původním obchodním modelem firmy založené v roce 1997. Netflix konec zdůvodnil nízkým využíváním služby v čase streamování. Netflixu pak v prvním čtvrtletí přibylo 1,75 milionu předplatitelů, méně než se čekalo. Analytici odhadovali, že si služby Netflixu předplatí dalších 2,06 milionu lidí. Netflix za tři měsíce do konce března zvýšil tržby meziročně o téměř čtyři procenta na 8,2 miliardy dolarů. Čistý zisk ale klesl o zhruba 18 procent na 1,3 miliardy dolarů.
Angry Birds pod japonská křídla?
Japonská společnost Sega Sammy Holdings nabídla 706 milionů eur (16,5 miliardy Kč) za převzetí finské firmy Rovio Entertainment, tvůrce hry Angry Birds. Firmy to v pondělí uvedly ve společné tiskové zprávě. O blížící se dohodě už dříve informoval deník The Wall Street Journal (WSJ), který napsal, že by Sega mohla za Rovio zaplatit zhruba jednu miliardu dolarů (21,2 miliardy Kč).
Musk jde do křížku s Microsoftem
Šéf americké společnosti X Corp. Elon Musk pohrozil softwarové firmě Microsoft žalobou. Obviňuje ji, že používá data ze sociální sítě Twitter bez povolení. „Ilegálně trénovali pomocí dat z Twitteru. Je čas na soudní řízení,“ uvedl Musk na Twitteru. Podle serveru BBC tak reagoval na plán Microsoftu odstranit Twitter ze své firemní reklamní platformy. Microsoft už dříve sdělil, že jeho reklamní platforma, jejímž prostřednictvím mohou inzerenti spravovat své aktivity v on-line službách, od úterý 25. dubna už nebude podporovat Twitter. V důsledku toho by ti, kteří nakupují reklamní prostor, nemohli přistupovat ke svým twitterovým účtům prostřednictvím nástroje pro sociální správu společnosti Microsoft.
Čína na „tripu“?
Meziroční růst čínské ekonomiky v prvním čtvrtletí zrychlil na 4,5 % z 2,9 % v předchozím čtvrtletí, oznámil čínský statistický úřad. Růst byl silnější, než čekali analytici, podle nich je za vyšším tempem expanze hlavně ukončení přísných protiepidemických opatření na konci loňského roku. Ekonomové v anketě agentury Reuters předpokládali, že tempo růstu stoupne na čtyři procenta. Růst je do značné míry důsledkem oživení spotřeby, protože lidé po zrušení velmi přísných covidových omezení začali znovu ve velkém navštěvovat nákupní centra a restaurace.
GRAF: Vývoj čínského HDP
Za posledních pět let, v procentech.
Zdroj: tradingeconomics.com
Dividenda KB těsně nad 60 korun
Akcionáři Komerční banky schválili návrh představenstva vyplatit z loňského zisku dividendu 60,42 Kč na akcii. Ze zisku 17,6 mld. Kč bude mezi akcionáře rozděleno 11,5 mld. Kč a 6,1 mld. Kč půjde do nerozděleného zisku minulých let. Nárok na dividendu budou mít akcionáři, kteří budou vlastnit cenné papíry banky k 2. květnu. Splatná bude dividenda 22. května. Čistý zisk KB v roce 2022 vzrostl o 37,9 % na 17,6 mld. Kč. Z čistého zisku za loňský rok tak navrhovaná dividenda představuje 65 %, což odpovídá standardní dividendové politice, podle které KB vyplácí 60 až 70 % čistého ročního zisku. KB nyní začala spouštět nové internetové bankovnictví a tarify běžných účtů.
Renault po zimě spokojený
Francouzská automobilka Renault v prvním čtvrtletí zvýšila tržby o 30 % na 11,5 mld. eur. K lepšímu výsledku, než očekávali analytici, přispěly nárůst prodeje a vyšší ceny vozů. Po čtyřech letech poklesu v řadě prodej automobilky v prvním kvartálu stoupl o 14,1 % na 535 000 aut. Pomohlo tomu uvedení několika prémiových modelů včetně elektromobilů Megane, Arkana a Austral.
Autobaterie na celý život
Švédský výrobce nákladních automobilů Scania a společnost Northvolt vyvinuli baterii, která vydrží po celou životnost nákladního automobilu. Lithium-iontová baterie podle švédských podniků při testech prokázala životnost, která by jí umožnila pohánět nákladní automobil 1,5 mil. km. Toto množství najetých kilometrů odpovídá předpokládané životnosti nákladních vozů Scania.
Cetin kupuje Nej.cz
Společnost CETIN uzavřela s investiční skupinou KAPRAIN dohodu o koupi českého poskytovatele připojení Nej.cz. Pokud dojde ke schválení transakce Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže, CETIN získá do svého portfolia především vysokorychlostní optickou infrastrukturu, která je k dispozici pro půl milionu domácností (homes passed) v několika regionech Česka. Nej.cz má v současné době téměř čtvrt milionu aktivních zákazníků (homes connected), kterým poskytuje zejména internetové připojení, televizní obsah (IPTV Kuki) a hlasové služby.
Elektrovozy chystá i Foxconn
Největší světový producent elektroniky a výrobce iPhonů Foxconn bude vyrábět elektrické automobily. Tchajwanská firma se proto začala ohlížet také po českém trhu úzce napojeném na automobilový dodavatelský řetězec. Zástupci Foxconnu podle informací E15 prezentovali své plány českým podnikatelům během nedávné návštěvy šéfky Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) v Tchaj-peji.
Cisco chce Smartlook
Společnosti Cisco oznámila záměr provést akvizici brněnské společnosti Smartlook. Tato firma využívá rozšířený přístup k monitorování reálných uživatelů (Real User Monitoring – RUM) jako zásadní součásti monitorování digitálních zkušeností (DEM). Využívá záznamy relací s analýzou založenou na událostech k analýze digitálního chování koncových uživatelů a poskytuje přehled o interakcích uživatelů v produkčních aplikačních prostředích. Po dokončení transakce půjde v pořadí již o třetí akvizici Cisco v Česku a na Slovensku v průběhu posledních deset let. V roce 2013 Cisco koupilo českou společnost Cognitive Security a předloni slovenskou firmu Slido.
Smarty BRAND se rozšiřuje na Slovensko
Skupina Smarty BRANDS. spustila slovenský e-shop smarty.sk a na konci března otevřela první novou prodejnu za hranicemi Česka. Prodejna v Bratislavě vychází z konceptu českých kamenných obchodů Smarty a kombinuje chytrou elektroniku se zbožím z herní sítě Brloh, slovenské obdoby JRC. Do konce roku Smarty BRANDS. na Slovensku otevře dalších několik prodejen.
Výsledková sezona jede:
Spokojení: Porsche; Renault; AT&T; Philip Morris Int.; Volvo AB; Abbott Laboratories; Bank of New York Mellon; Bank of America; Johnson & Johnson; Goldman Sachs; Lockhead Martin; Charles Schwab; SAP; Creditas.
Zklamaní: American Express; Tesla; Morgan Stanley; Heineken; Netflix; GasNet.