Mohlo by vás také zajímat
Jak ovlivní Trumponomika 2.0 vývoj kurzu koruny?
Dominik Rusinko 20. listopadu 2024Donald Trump se vrací do Bílého domu a s ním i obavy o evropskou ekonomiku. Jaké dopady by mohla mít…
Česko-britská jaderná spolupráce: Obětované české projekty a zbytečně promrhané miliardy?
Radek Škoda 19. listopadu 2024Česko-britská jaderná spolupráce nabírá na obrátkách, nicméně kvůli ní zřejmě skončí v zapomnění několik českých projektů malých modulárních reaktorů.
Fialův slib „německých mezd“ by mohl vést k bankrotu Česka
Lukáš Kovanda 18. listopadu 2024Premiér Petr Fiala (ODS) v Otázkách Václava Moravce prohlásil, že Češi do několika let budou mít mzdy srovnatelné s těmi…
Meopta do rukou Američanů, státní sekera se zatíná hloub a hloub aneb souhrn ekonomických událostí 22. týdne 2023
ČNB mírní hypoteční pravidla; Dlouhého v čele Hospodářské komory střídá Zajíček; USA zažehnaly hrozbu bankrotu kvůli dluhovému stropu; český fin-sektor ve formě a odolný; inflace v EU dále klesá; ČNB navýšila zlaté rezervy; Elon Musk už je zase nejbohatší na Zemi; Nvidia už má bilionovou hodnotu.
Milé čtenářky, milí čtenáři,
„zatím víme, kolik ušetřit, ale ne kde přesně,“ zní z vládních kuloárů. Člověk by myslel, že konsolidační balíček představený „za pět minut dvanáct“ na tiskové konferenci s podtitulem „Česko ve formě“ tyto nedostatky mít nebude. Prý se vše vyjasní do září. V době, kdy schodek rozpočtu za prvních pět měsíců překročil 270 miliard korun, přičemž do celoročního cíle už zbývá zatnout jen necelých 24 miliard, to není moc povzbudivá zpráva. (Rozpočet schválený na letošek počítá se schodkem maximálně 295 miliard korun.) K tomu dodává ministr financí Zbyněk Stanjura, že „musíme šlápnout na brzdu“, a vymýšlí další úsporná opatření. A tak zůstává otázkou, kde přesně chce vláda šetřit. Možná by si měla vzít ponaučení z jednoho Murphyho zákona: Když něco hledáte, nejdřív se podívejte tam, kde byste to vůbec nehledali…
Libor Akrman
šéfredaktor Peak.cz
Meopta do amerických rukou
Výrobce optickomechanických přístrojů, přerovská společnost Meopta se v miliardové transakci přesouvá z rukou česko-americké rodiny Geralda Rausnitze k novému majiteli. Rausnitzovi stoprocentní podíl v Meoptě podle informací Hospodářských novin prodávají za necelých 700 mil. eur (zhruba 16 mld. Kč). Jedná se o dosud největší letošní transakci v Česku. Kupujícím se stává nadnárodní private equity fond Carlyle Group se sídlem ve Washingtonu. V Česku mu už patří startup Phrase (dříve Memsource) a také majoritní podíl v brněnském výrobci elektronových mikroskopů Tescan Orsay. Transakce podléhá schválení regulačními orgány a její uzavření se očekává v roce 2023.
Schodek rozpočtu padá volným pádem
Schodek státního rozpočtu ČR se v květnu prohloubil na 271,4 mld. Kč z dubnových 200 mld. Kč. Je to nejhlubší rozpočtový deficit za prvních pět měsíců roku od vzniku Česka. Loni byl ve stejném období schodek 189,3 mld. Kč. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) chce kvůli špatnému vývoji rozpočtu předložit příští týden vládě návrh opatření, která v druhém pololetí zajistí úspory zhruba 20 mld. Kč. Schválený rozpočet počítá na celý rok s deficitem 295 mld. Kč.
ČNB zmírní pravidla u hypoték
ČNB ve čtvrtek rozhodla o zmírnění pravidel pro poskytování hypoték. Od července už nebude nutné u žadatelů uplatňovat limit výše splátek dluhu k čistému měsíčnímu příjmu (DSTI); doposud byl nastaven na úrovni 45 %, resp. 50 % pro mladší 36 let. Ostatní pravidla pro hypotéky ponechala bankovní rada ČNB v platnosti. Zdůraznila, že uvolnění jednoho z pravidel je možné pouze díky nyní platným vysokým úrokovým sazbám. Poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) bude nadále 80 %, u žadatelů do 36 let 90 %. Limit celkového dluhu žadatele vyjádřený v násobcích jeho čistého ročního příjmu (DTI) ponechala ČNB na 8,5, pro žadatele do 36 let na 9,5.
Nový šéf Hospodářské komory
Další tři roky bude Hospodářskou komoru řídit její dosavadní viceprezident a také místopředseda ODS Zdeněk Zajíček. Vystřídá Vladimíra Dlouhého, který z pozice šéfa vlivného zájmového sdružení po dvanácti letech odchází. Druhým kandidátem byl Martin Pecina, bývalý šéf ÚOHS a exministr za ČSSD. Zajíček se hodlá zasadit o spuštění Portálu podnikatele, aby soukromému sektoru usnadnil komunikaci s úřady včetně vyřizování nejrůznějších povinností uložených státem.
Americký dluhový armagedon odvrácen
Americký Senát schválil zákon o pozastavení platnosti dluhového stropu USA, oznámily tiskové agentury. Bez tohoto kroku by federální vláda v pondělí přestala být schopna splácet své závazky, USA by tak byly poprvé v historii v platební neschopnosti. Zákon ale odkládá problém dluhového stropu, který hrozil turbulencemi v americké a světové ekonomice. Až jej prezident Joe Biden podepíše, pozastaví uplatňování pravidel o dluhovém stropu do ledna 2025. Počítá také s omezením růstu státních výdajů o 1,5 bil. USD (asi 33 bil. Kč) v příštích deseti letech, se škrty v rozpočtu daňové správy a se zpřísněním některých podmínek pro čerpání sociální pomoci.
Český finanční sektor ve formě
Finanční sektor v ČR zůstává vysoce odolný i vůči zhoršenému ekonomickému vývoji. Bankovní sektor je dostatečně kapitálově i likviditně vybaven, aby odolal šokům i v případě déletrvajících ekonomických potíží. Nebankovní finanční sektor, tedy pojišťovny či penzijní fondy, zůstává rovněž odolný. Na čtvrteční tiskové konferenci o tom informovali představitelé České národní banky.
Inflace v eurozóně dále klesá
Meziroční míra inflace v eurozóně v květnu klesla na 6,1 % z dubnových 7 %. V rychlém odhadu to ve čtvrtek uvedl evropský statistický úřad Eurostat. Tempo zdražování je nejnižší od loňského února. Před rokem v květnu činila inflace v zemích používajících euro 8,1 %. Hlavní podíl na inflaci mělo letos v květnu, stejně jako v předchozích měsících, zdražování potravin. Meziměsíčně se ceny v eurozóně nezvýšily. Rychlý odhad neobsahuje údaje za celou Evropskou unii, ty úřad zveřejní v polovině června.
ČNB navýšila zlaté rezervy
Česká národní banka zvýšila v letošním prvním čtvrtletí zlaté rezervy státu o 1,54 tuny na 13,5 tuny. Je tak pátou zemí na světě s největším nárůstem zásob zlata v tomto období. Procentuálně více zlata do svých rezerv uložily jen Singapur, Čína, Turecko a Indie. Celkově se Česko v objemu zlatých rezerv nachází na 66. místě na světě, uvedla Světová rada pro zlato (World Gold Council).
Kofolu asi zase milujeme víc
Nápojářské skupině Kofola ČeskoSlovensko v letošním prvním čtvrtletí stoupl provozní zisk EBITDA na 218,2 milionu korun. Ve stejném loňském období činil výsledek 111,8 milionu korun. Tržby se společnosti zvýšily o 13,7 % na 1,71 miliardy korun a na rovině čistého zisku dosáhla Kofola výsledku 34,4 milionu korun, zatímco před rokem ve stejném období hospodařila se ztrátou 105,6 milionu korun.
PPF klesl čistý zisk skoro o polovinu
Skupina PPF vykázala za loňský rok čistý zisk 140 mil. eur, což bylo o 49 % méně než o rok dříve. Celková aktiva skupiny loni klesla o 5,5 % na 39,9 mld. eur. Zatímco za první polovinu roku 2022 vykázala PPF ztrátu 318 mil. eur, ve druhém pololetí ji smazala a přehoupla se do zisku. „Výsledky prvního pololetí loňského roku výrazně ovlivnily ztráty způsobené odchodem z ruského trhu. To, že se náš celoroční hospodářský výsledek podařilo hned v následujícím období překlopit do celkového zisku, považuji za mimořádný výkon,“ okomentoval výsledky ředitel skupiny PPF Jiří Šmejc.
ČSÚ opravil údaje o českém HDP
Česká ekonomika letos v prvním čtvrtletí klesla meziročně o 0,4 %. Vyplývá to ze zpřesněného odhadu ČSÚ. Na začátku května statistici předpokládali pokles o 0,2 %. Ekonomika klesla v meziročním srovnání poprvé od prvního čtvrtletí roku 2021. Ve srovnání s předchozím kvartálem HDP v prvních třech měsících letošního roku stagnoval. Meziroční pokles HDP ovlivnily zejména výdaje na konečnou spotřebu domácností a změna stavu zásob. Pozitivní vliv naopak měly výdaje na konečnou spotřebu vládních institucí a zahraniční poptávka.
Nezaměstnanost v EU máme stále nejníže
Míra nezaměstnanosti v EU v dubnu podle sezonně přepočtených údajů zůstala na šesti procentech, kde byla i v únoru a březnu, oznámil statistický úřad Eurostat. Nejnižší nezaměstnanost byla v Česku a v Polsku, kde shodně činila 2,7 %. V Česku tak stoupla z březnové hodnoty 2,6 %. V eurozóně dubnová nezaměstnanost klesla o desetinu procentního bodu na 6,5 %. Loni v dubnu byla míra nezaměstnanosti v zemích platících eurem 6,7 % a v celé EU 6,1 %.
Musk už zase nejbohatší na Zemi
Americký miliardář a podnikatel Elon Musk je znovu nejbohatším člověkem na světě. Díky květnovém růstu ceny akcií jeho automobilky Tesla sesadil z první příčky ředitele luxusního koncernu LVMH Bernarda Arnaulta. Podle žebříčku miliardářů agentury Bloomberg se Muskův majetek od začátku roku zvýšil o 40,3 % na 192 miliard dolarů.
Pražský Kulaťák čeká přestavba
Vítězné náměstí v pražských Dejvicích se po sto letech dočká dostavby. Pětice architektonických kanceláří přišla s návrhy na zastavění prázdné parcely, která nyní slouží například pro pořádání farmářských trhů. Dojde tím k uzavření náměstí tak, jak to před sto lety navrhl urbanista Antonín Engel. Samotné náměstí, které je nyní uzpůsobené spíše autům a tramvajím než pěším, také čeká přestavba.
Solární boom v Česku pokračuje
Velká poptávka po instalaci fotovoltaických elektráren v Česku pokračuje i letos. Energetická společnost ČEZ Prodej do konce května nainstalovala 2100 zařízení, což je meziročně o polovinu více. Pětinásobný nárůst počtu instalací oproti loňsku zaznamenal také E.ON. Obě firmy zároveň slibují zrychlení montáží. Vyplývá to z informací obou společností.
Nvidia už je bilionová
Americká společnost Nvidia se stala prvním výrobcem čipů, jehož tržní hodnota překonala hranici bilionu dolarů. Cenu akcií podniku tlačí vzhůru silná poptávka po jeho čipech pro umělou inteligenci.
Odbory dále šturmují
Odboráři z ČMOS v úterý zřídili celostátní stávkový výbor a jsou připraveni k celorepublikovému protestu proti vládnímu konsolidačnímu balíčku. Od 26. do 30. června pak jednotlivé svazy a organizace mohou pořádat své protestní akce. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) uvedl, že „nevidí racionální důvody pro generální stávku“. S odboráři je připraven diskutovat během prázdnin o případných drobných změnách balíčku.
Teplo z Dukovan pro Brno
Městská společnost Teplárny Brno v pondělí podepsala smlouvu o spolupráci s firmou ČEZ na vybudování více než 40 km dlouhého horkovodu z Jaderné elektrárny Dukovany. Smlouva stanovuje další kroky, které musí obě společnosti udělat, aby bylo možné snížit závislost Brna na vytápění plynem. Před rokem účastníci uzavřeli memorandum a od té doby pracovali na konkrétních krocích, které umožňují v projektu pokračovat.
Město Praha oživuje realitní trh
Pražská developerská společnost patřící pod magistrát připravuje jedenáct projektů nových domů s 1433 byty, které již schválila městská rada. Přípravné práce na nich postoupily a stavět by se tak mohlo začít za dva až tři roky. Jedná se podle výroční zprávy společnosti třeba o novou čtvrť v Nových Počernicích, bytové domy na Palmovce nebo v okolí chystané stanice metra D Nové Dvory.
Alza spojuje síly s Home Creditem
Od června dochází ke vzájemné spolupráci dvou největších hráčů na trhu spotřebitelských úvěrů a internetového obchodování. Cílem je zajistit zákazníkům co nejvíce benefitů. Technologická řešení obou firem přinášejí zákazníkům rychlé a jednoduché nakupování. Nákup a doručení zboží od Alza.cz a vyřízení úvěru u Home Creditu je otázkou několika minut. Dalším velkým přínosem je, že zákazníci Alzy nyní mají možnost vyzvednout si objednávku na splátky i prostřednictvím AlzaBoxů, tedy v nejrozsáhlejší síti výdejních schránek.
Nabídka zahřívaného tabáku v ČR se rozšiřuje
Do Česka přichází nové zařízení na zahřívání tabáku – japonský Ploom X od Japan Tobacco International (JTI). Ploom X zahřívá tabákovou náplň zvenčí, tabák tak vůbec nepřichází do přímého kontaktu se zdrojem tepla. Díky tomu se tabák nepřipaluje, takže nevzniká nepříjemný zápach a zařízení není třeba často čistit. JTI, druhá největší tabáková společnost na českém trhu, k němu bude dodávat náplně pod značkou Camel.
Trask expanduje do Severní Ameriky
Trask, přední evropská technologická společnost, nyní vstupuje i na severoamerický trh. Firma nyní poskytuje služby především v oblasti bankovnictví, pojišťovnictví, telekomunikací, energetiky a výroby. V USA a Kanadě se zpočátku zaměří na odvětví finančních služeb, konkrétně na bankovnictví, kapitálové trhy, správu majetku a aktiv, pojišťovnictví a fintech segmenty. S těmi má již zkušenost i z velkých bank, jako je ČSOB, Česká spořitelna, Unicredit Bank či KBC a Erste.
UniCredit spojí síly s Mastercard
Společnosti UniCredit a Mastercard oznámily rozšíření své vzájemné spolupráce v oblasti zprostředkování plateb. Jedná se o první případ, kdy velká obchodní banka zavádí v Evropě strategii, jež v takovémto rozsahu staví na jedné kartě na velkém počtu trhů. Uzavřená dohoda spojuje sílu 13 bank skupiny UniCredit ve 12 zemích včetně Česka se znalostmi společnosti Mastercard v oblasti plateb a platebních karet.
Výsledková sezona stále jede:
Spokojení: Kofola; Macy’s; Hormel Foods; Rémy Cointreau; Bloomsbury; Wienerberger; Elektrárna Chvaletice.
Zklamaní: Dolar General; Čepro; PPF; Metrostav.