Sliby se slibují a blázni se radují, obzvláště když žijí v bludu, že investice je spekulace a sázka na jistý vysoký výnos. Nenasytnost kalí zdravý rozum.
Investování totiž není prostředek ke zbohatnutí bez práce, ale ke zhodnocení majetku. Investování není spekulace. Člověk by neměl investovat do toho, čemu nerozumí.
Dluhopisová hrabivost
Levné peníze s sebou nesly nízké úrokové sazby. To pro řadu lidí nebylo atraktivní, hledali vyšší zhodnocení a často šli do rizikovějších investic, aniž si to uvědomovali. Typicky korporátní dluhopisy.
Dluhopis zavazuje emitenta vyplatit majiteli částku uvedenou na dluhopisu včetně příslušného úroku a v daném termínu. Na rozdíl od akcie zajišťuje dluhopis předem stanovený finanční výnos.
Se zvyšujícími se úrokovými sazbami ale mnohým dlužníkům dochází dech. Několik emitentů dluhopisů teď má potíže, ale zatím jde jen o špičku ledovce. Čekat se dají mnohem větší problém. Dluhopisy byly v kurzu, protože jsou jednoduchou investicí k vysvětlování pro finanční poradce a zároveň za ně jsou pro tytéž poradce velké provize.
Nemá smysl se v dnešní době snažit za každou cenu překonat v investování inflaci. Nese to s sebou příliš velká rizika. V delším období se inflace uklidní.
Důraz na průběžný výnos
Zisk z investice se skládá ze dvou částí: první část je kapitálový zisk – rozdíl mezi tím, za co investici koupíme a za co prodáme. A druhá část je průběžný zisk (nájem u nemovitostí, dividendy u akcií).
Nemovitosti nesou nájem a dosud velmi slušný kapitálový zisk. Déle se ale prodávají. Na druhou stranu je ale potřeba počítat s tím, že o nájemníky je nutné se starat.
V Česku proběhl v posledních deseti letech jeden z nejrychlejších růstů cen nemovitostí z celé EU. Za posledních pět let se u nás odehrál nejrychlejší nárůst hned po Maďarsku, za poslední tři roky byl pak nejrychlejší v EU. Z dat ČSÚ vyplývá, že nákupní cena bytů v Česku se za deset let více než zdvojnásobila.
Zlato nenese průběžný zisk, jen náklady na skladování, musí se tedy spekulovat na kapitálový zisk. Nevýhoda je velký rozdíl mezi prodejní a výkupní cenou. Ale jinak je zlato bez starosti – jenom někde leží. Cena zlata v českých korunách se za posledních deset let také téměř zdvojnásobila.
Osobně jsem se vždy snažil vyhledávat ty akcie, které nesou dividendy. Takové tituly jsou dobré i v době, kdy celý akciový trh klesá, protože pořád něco přinášejí.
I hodnota indexu S&P 500 se v českých korunách za posledních deset let více než zdvojnásobila. Výhodu zde představuje rychlá likvidita, když potřebuju prodat, a nízké udržovací náklady na investici. Tím, že se ale hodnota akcií mění každým okamžikem, jsou to někdy nervy.
Raději bez dluhů
V nejisté době je dobré se zaměřit na investice, které nesou průběžné výnosy. Zároveň i více držet hotovost a být připravený na levné koupě, které určitě nastanou.
U nemovitostí jsem si od roku 2012 do roku 2018 vypomáhal levně půjčenými penězi, což výrazně zlepšovalo moje výsledky. Když se nájemní byty pohybovaly na výnosu okolo tří procent ročně, tak jsem v roce 2019 všechny prodal.
Tou dobou jsem to považoval za dobré rozhodnutí, ale to jsem nemohl vědět, že během covidu ještě hodnota bytů výrazně poroste; byla to ale taková poslední křeč. Zároveň nečekám, že by byty teď měly výrazně zlevňovat, spíše půjdou dolů ceny rodinných domů a hlavně chalup.
Rozhodně ale není dobré být teď zadlužený nebo jakkoliv v tlaku. Klidné spaní a připravená hotovost na nákupy jsou lepší než břemeno zdražujícího se dluhu…
Článek, jehož autorem je český investor Vladimír Brůna, původně vyšel na serveru HlídacíPes.org.