Mohlo by vás také zajímat
Více než desetina Česka je zabetonovaná. Proč se vyplatí investovat do půdy?
Vladimír Brůna 26. srpna 2024Orné půdy už nikdy nebude více, vždy jen méně. Proč se vyplatí investovat do půdy? Třeba i proto, že orná…
Více máku než dříve. Čeští zemědělci hledají cesty, jak přežít nadprodukci i vliv predátorského Ruska
Lukáš Musil 15. července 2024Čeští zemědělci hledají cesty, jak nedoplatit na nízké ceny obilí. Letos proto vyseli nejvíce máku za poslední roky a mírně…
Islandští „zombie lososi“ ohrožují volně žijící ryby. Stát řeší rizika umělého chovu
František Novák, Libor Akrman 30. května 2024Umělé chovy ohrožují přirozené druhy lososů v moři okolo Islandu. Jedná se o takzvané „zombie lososy“, kteří jsou napadeni mořskými…
Problém pro thajské zemědělce. Sloni se vrací a napadají je
V Thajsku roste v posledních letech počet smrtelných setkání mezi slony a lidmi. Zvířata se vracejí do oblastí, které byly kdysi pokryty džunglí a nyní jsou zemědělskou půdou. Místní jsou bezradní.
V Thajsku je sice slon považován za symbol této asijské země, ve skutečnosti mu ale ubývá přirozené prostředí. Tam, kde byla kdysi džungle, jsou nyní zemědělské plochy. Růst počtu slonů ale způsobuje místním zemědělcům problémy, protože jsou zvířata často při setkání s lidmi agresivní. Počty tragických incidentů v posledních letech rostou.
K jednomu z nich došlo loni v květnu, kdy byl ušlapán manžel Piyawan Daonanové v thajské provincii Chachoengsao východně od Bangkoku. Dvaačtyřicetiletá žena zůstala sama se dvěma dětmi. S tragédií se ale nedokáže vypořádat, usíná jen s pomocí sedativ, vracejí se jí noční můry.
Osudového dne šel manžel sklízet do sadu kešu ořechy, ale večer se nevrátil. Když ho šla hledat, našla jen jeho boty a oblečení. Nakonec se sousedy nalezli i jeho bezvládné tělo.
Mezi lety 2017 až 2022 bylo v Thajsku ušlapáno slony přes 135 lidí, letos to je zatím 15 obětí. Obrovská zvířata ničí úrodu a pro postižené farmáře se často jedná o finanční katastrofu. Mnohdy musí farmaření opustit a přestěhovat se do města, napsal německý týdeník Der Spiegel.
Znak moudrosti a úspěchu
Je paradoxní, že Daonanová, když hovoří o rodinné tragédii, má na sobě fotbalový dres s logem thajské pivní značky Chang, jejíž součástí jsou i dva sloni. V Thajsku jsou obrovští savci symbolem síly, věrnosti, moudrosti a přeneseně i znakem úspěchu.
Žena tvrdí, že když vyrůstala, se slony nebyly problémy. K lidem se zvířata nepřibližovala. K útokům ale začalo docházet zhruba před devíti lety.
Dobrovolník Navee Cheachean ze skupiny Chonburi Elephant Volunteers se snaží s kolegy udržovat stáda slonů mimo pozemky farmářů. Většinou vyrážejí na pole a do sadů po setmění. „Politici se dívají jiným směrem. Jsme jediní, kdo tady pomáhá lidem,“ zdůraznil.
Pro práci vyhánění chobotnatců ze zemědělské půdy je nezbytné nemít z velkých savců strach. Na zahánění slonů používají místní Thajci i zápalné petardy. Někdy skupiny dobrovolníků pracují až do rána, aby zvířata ze svých pozemků vytlačili.
Cheachean se drží jednoduchého pravidla, aby nepřišel k úrazu: nepřibližujte se ke slonovi blíže než na deset metrů, jinak jste mrtvý.
Pralesů je méně, Thajců je třikrát více
Problémy se slony vznikly tím, že v Thajsku žije více lidí než v minulosti. Země má třikrát více obyvatel (72 milionů) než před sedmi dekádami. Rozloha původních divokých porostů se naopak zmenšila na polovinu. Také stavy tlustokožců výrazně poklesly.
Ještě na začátku 20. století žilo v Thajsku 100 tisíc slonů, v roce 2000 už jich zbyly jen tři tisíce. Od této doby vláda zakázala lov tohoto národního zvířete a zavedla přísnější ochranu původních džunglí v národních parcích.
Jejich počty se ale díky tomu natolik zvýšily, že nemají v parcích dostatek potravy, vyrážejí do okolí a ničí úrodu zemědělcům. Stáda obrovských zvířat prakticky nelze zastavit. Oblíbili se plantáže s cukrovou třtinou, s ananasy, maniokem, ale i rýžová pole, kde mohou uhasit žízeň.
Než se Cheachean stal šéfem skupiny Chonburi Elephant Volunteers, živil se jako zemědělec. Pěstoval ovoce jackfruit, později i eukalypty. Sloni ale pokaždé zničili jeho úrodu. Začal studovat jejich život a chování, aby se naučil, jak se před nimi chránit.
Podle něj v rezervaci Khao Ang Rue Nai žije mnohem více zvířat, než uvádí ochránci přírody, kteří operují s populací tří stovek. Vypozoroval, že sloní stádo musí ujít asi deset kilometrů, aby se dostatečně nasytilo.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Komerční „odsávačky“ uhlíku z ovzduší mají vydělávat biliony dolarů. Bude to fungovat?
Amerika potřebuje milion elektrikářů. Zájem mají stále více i ženy
Proč místo digitalizace a moderních postupů v zemědělství přispěje stát nakonec na traktory?
Počty slonů rychle rostou
Místní obyvatelé a zemědělci v okolí rezervace tvrdí, že v posledních letech vidí více slůňat než dříve. A kvůli dostupným potravinám na polích a v sadech se stáda slonů rozrůstají rychleji, než by tomu bylo v divoké přírodě. Přírůstek odhadují na osm procent ročně.
I když vláda postavila okolo rezervace betonové zábrany a oplocení, pro silná zvířata to není nepřekonatelná překážka. I přes nainstalované kamerové systémy jsou sloni často rychlejší, než stačí kdokoliv jiný zareagovat. Proto musí vznikat skupiny dobrovolníků, kteří se je snaží vytlačit zpět do rezervace a do džungle. Připomíná se případ africké Botswany, kde došlo v posledních letech k přemnožení slonů a byl povolen jejich odlov.
V Thajsku ale sloni požívají téměř posvátné úcty, proto je nepravděpodobné, že by politici jejich odstřel povolili. Největší suchozemský savec, který je vysoký až tři metry a váží pět tun, přitom v Thajsku žije – na rozdíl od člověka – už miliony let. I proto se thajští zemědělci budou muset naučit se slony žít.