Mohlo by vás také zajímat
Obchodní válka mezi USA a Čínou: Přinese pokles světového obchodu a vzestup nových center
Libor Akrman 4. prosince 2024Zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA pravděpodobně znovuobnoví obchodní válku s Čínou. Nová americká administrativa nejspíše zvýší cla na čínský a další…
Bublina kolem AI? Může to zajít ještě mnohem dál
Dmytro Spilka 27. listopadu 2024Americké akciové trhy žene vzhůru z velké části nadšení z potenciálu umělé inteligence. Po uvedení ChatGPT od OpenAI, kterou pomohl…
Svět se připravuje na Trumpova cla a obchodní válku s Čínou
František Novák 15. listopadu 2024Donald Trump se po čtyřech letech vrací do Bílého domu a spolu s ním se na scénu globální ekonomiky dostávají…
- ČLÁNEK
Levicový Hollywood se bouří. Chce víc peněz od „tlustých kocourů“
Největší stávka amerických herců sdružených do odborové asociace za více než šest dekád paralyzovala Hollywood, továrnu na sny. Herci se přidali ke scénáristům, kteří stávkují už dva měsíce, protože chtějí mít garantovány vyšší příjmy.
Mocný odborový svaz amerických herců a televizních a rozhlasových umělců (SAG-AFTRA) prakticky paralyzoval americký zábavní průmysl. Sdružuje totiž přes 170 tisíc lidí, kterým se nelíbí, že mají v kolektivních smlouvách s mocnými hollywoodskými studii málo peněz. Herci se přidali ke stávce scénáristů, kteří nepracují už přes dva měsíce, protože si také chtějí „vydupat“ vyšší odměny.
Kombinovaná stávka obou profesních sdružení je největším protestem od roku 1960, kdy herce vedl odborář Ronald Reagan, jenž se stal o dvě dekády později republikánským prezidentem a ikonou kapitalistické Ameriky. Nynější protest fakticky znamená, že se zastavilo natáčení všech filmových a televizních projektů.
GRAF: Kolik mají herecké odbory SAG-AFTRA členů
Vývoj dd roku 2012.
Zdroj: Statista
Bojkotování propagace natočených filmů
Hollywoodští herci také bojkotují propagaci už natočených projektů. Televizní akademie a vysílací stanice Fox podle časopisu Variety jednají o tom, zda ceremoniál přesunout na listopad nebo dokonce na leden. A do ohrožení se dostávají i festivaly filmů v Benátkách nebo Tororntu.
Na londýnské premiéře firmu Oppenheimer hlavní představitelé firmu Christophera Nolana – Cillian Murphy a Emily Blunt – opustili premiéru.
Stávku podporují tradiční hollywoodští rebelové, jako je Meryl Streepová, Susan Sarandonová, Joaquin Phoenix nebo Ewan McGregor. Stávkujícím vyslovil sympatie i George Clooney, který tvrdí, že se poměry v Hollywoodu musí změnit, aby celý americký zábavní sektor přežil. I ti, kteří vydělávají desítky milionů dolarů za každý film, chtějí, aby běžní pěšáci dostávali větší odměny.
Kritika směřuje zejména na to, že s rozvojem streamovacích služeb a vysokou inflací příjmy většině lidí okolo filmu a televize poklesly. Většina herců si tak svoji prací nevydělá na důstojný život. Svaz SAG-AFTRA tvrdí, že zástupci velkých studií i streamovacích služeb Netflix, Apple nebo Amazon odmítli zvýšit mzdy i odměny za streamování natočených filmů a seriálů.
Máme mizerné příjmy
„Většina našich členů nesplňuje ani hranici pro získání zdravotního pojištění, což je 26 tisíc dolarů ročně (556 tisíc korun),“ stěžovala si si prezidentka odborové skupiny SAG-AFTRA Fran Drescherová v televizi CBC. Podle ní je většina lidí v Hollywoodu mizerně placena a jejich příjmy spíše odpovídají práci na částečný úvazek, dodala americká komička a aktivistka.
Kritizuje zástupce vedení studií, kteří dostali od herců nálepku „tlustí kocouři“, protože se topí v penězích, ale nechtějí větší část tržeb věnovat na platy lidí, kteří se na výrobě audiovizuálního obsahu podílejí.
GRAF: Nejlépe vydělávající herci za jeden film
V mld. USD.
Zdroj: Wikipedia
Aliance filmových a televizních producentů (AMPTP) naopak tyto argumenty i nálepkování odmítá jako nepravdivé. Podle producentů herecké odbory odmítly smlouvu, která hercům zajišťovala o miliardu dolarů navíc.
Herci také požadují, aby se zpřísnily podmínky pro využívání umělé inteligence (AI). Obávají se totiž, že přijdou o práci, protože producenti začnou využívat s pomocí AI jejich známé tváře. Komparzisté by mohli dostat zaplaceno jen za jeden den natáčení, další záběry v pozadí by už zařídil software.
Chceme přidat pětinu
Hollywoodské odbory prosazují, aby se základní sazby platů letos zvýšily o 11 procent a v následujících dvou letech navíc o 8 procent, aby se vykompenzovala americká inflace za poslední dva roky.
Studia a produkční společnosti nabízely letos 5 procent a další dva roky 7,5 procenta, což by znamenalo nejvyšší navýšení odměn za posledních 35 let.
Jádrem sporu jsou i odměny za reprízy filmů a seriálů v televizích a nově i na streamovacích platformách. Pro méně známé herce to byl základ jejich stálých příjmů. „Současný model devalvuje naše členy a ovlivňuje jejich schopnost vyjít s penězi,“ prohlásil Duncan Crabtree-Ireland, hlavní vyjednavač za SAG-AFTRA.
Seriáloví herci si stěžují, že od digitálních platforem často dostanou měsíčně pouhé jednotky dolarů, nebo i méně. Odboráři navrhují, že herci mají mít podíl na příjmech streamovacích společností.
Herecké odbory argumentují tím, že plných 87 procent jejich členů si ročně vydělá hraním méně než 26 tisíc dolarů (46 300 korun měsíčně). Ze statistik Bureau of Labor Statistics vyplývá, že medián příjmů herců v Americe činí 18 dolarů za hodinu. V Kalifornii medián činí u hereckých profesí 27,7 dolaru, v New Yorku 63,4. Nicméně většina málo známých herců pro filmová a televizní studia pracuje pouze nárazově a má i další zaměstnání.
Část známých hollywoodských hvězd, jako jsou George Clooney, Brad Pitt, Ryan Reynolds nebo Bradley Cooper, jsou zároveň i producenty filmů. Aby nevypadali jako pokrytci, musí zároveň podpořit i své méně známé a méně vydělávající kolegy, napsal britský Guardian.